Κυνηγετικά Γιλέκα

Prowler®

Banned
Ξεκινώ το θέμα: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΓΙΛΕΚΑ
διότι δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο στο φόρουμ όπου να συζητείται ένα τόσο χρήσιμο "εργαλείο" το οποίο υπερβαίνει τον όρο "ένδυση" (αν νομίζει η διαχείριση πως πρέπει να μεταφερθεί στην "ένδυση" ας πράξη καταλλήλως.....)

Αφορμή γι αυτό μου έδωσε ένα χθεσινό περιστατικό σε κυνήγι αγριόχοιρου.
Χθες ξημερώματα βρισκόμουν σε καρτέρι σε απόσταση περίπου 150μ από τον δεξιό μου συγκυνηγό (κι άλλα τόσα από τον αριστερό μου)
συνθήκες:
απευθείας οπτική επαφή
χιονισμένο τοπίο (όχι όλο - μόνο τα ανήλια), ομίχλη
κοιτάω δεξιά μου δεν τον βλέπω, ενώ έχω δει να περνάει το τζιπ που τον μεταφέρει
τον καλώ στο "walkie talkie" δεν απαντάει
σε κάποια στιγμή βλέπω μια κίνηση κάτι να διασχίζει τον δρόμο στο καρτέρι του
είμαι σίγουρος 100% ότι είναι ζώο
δεν ρίχνω όχι γιατί είναι μακριιά αλλά,
1ον και κυριότερον δεν έχω αναγνωρίσει το θήραμα
2ον είναι κοντά σε άλλο καρτέρι (κι ας το νομίζω κενό) και στην ευθεία του
τον ξανα-καλώ στο "walkie talkie" κι απαντάει: "καλά δεν με βλέπεις; στον δρόμο είμαι εγώ σε βλέπω σου κάνω νοήματα!!!!"

αυτό που εξέλαβα ως ζώο ήταν τα πόδια του!!!! (παντελόνι του)

τι είχε συμβεί:
ο συγκυνηγός φορούσε ένα μπουφάν τύπου:
https://www.ergaleiogatos.gr/wp-content/uploads/2017/03/EP-BR-HJ04YL-1.jpg
φωσφοριζε κίτρινο ασφαλειίας
το οποίο μέσα στην ομίχλη και με φόντο χιόνι ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!
αυτός με έβλεπε καθαρά μέσα στα πορτοκαλί που ήμουν! εγώ όμως δεν τον έβλεπα!!!!
είδα το παντελόνι του σκουρόχρωμο να κινείται χωρίς να διακρίνω το πάνω μέρος του κορμού του


Το λοιπόν: πορτοκαλί φωσφοριζέ γιλέκο και μόνο πορτοκαλί Και όχι μόνο γιλέκο (μπουφάν , καπέλο, παντελόνι)
 
Ξεκινώ το θέμα: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΓΙΛΕΚΑ
διότι δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο στο φόρουμ όπου να συζητείται ένα τόσο χρήσιμο "εργαλείο" το οποίο υπερβαίνει τον όρο "ένδυση" (αν νομίζει η διαχείριση πως πρέπει να μεταφερθεί στην "ένδυση" ας πράξη καταλλήλως.....)

Αφορμή γι αυτό μου έδωσε ένα χθεσινό περιστατικό σε κυνήγι αγριόχοιρου.
Χθες ξημερώματα βρισκόμουν σε καρτέρι σε απόσταση περίπου 150μ από τον δεξιό μου συγκυνηγό (κι άλλα τόσα από τον αριστερό μου)
συνθήκες:
απευθείας οπτική επαφή
χιονισμένο τοπίο (όχι όλο - μόνο τα ανήλια), ομίχλη
κοιτάω δεξιά μου δεν τον βλέπω, ενώ έχω δει να περνάει το τζιπ που τον μεταφέρει
τον καλώ στο "walkie talkie" δεν απαντάει
σε κάποια στιγμή βλέπω μια κίνηση κάτι να διασχίζει τον δρόμο στο καρτέρι του
είμαι σίγουρος 100% ότι είναι ζώο
δεν ρίχνω όχι γιατί είναι μακριιά αλλά,
1ον και κυριότερον δεν έχω αναγνωρίσει το θήραμα
2ον είναι κοντά σε άλλο καρτέρι (κι ας το νομίζω κενό) και στην ευθεία του
τον ξανα-καλώ στο "walkie talkie" κι απαντάει: "καλά δεν με βλέπεις; στον δρόμο είμαι εγώ σε βλέπω σου κάνω νοήματα!!!!"

αυτό που εξέλαβα ως ζώο ήταν τα πόδια του!!!! (παντελόνι του)

τι είχε συμβεί:
ο συγκυνηγός φορούσε ένα μπουφάν τύπου:
https://www.ergaleiogatos.gr/wp-content/uploads/2017/03/EP-BR-HJ04YL-1.jpg
φωσφοριζε κίτρινο ασφαλειίας
το οποίο μέσα στην ομίχλη και με φόντο χιόνι ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!
αυτός με έβλεπε καθαρά μέσα στα πορτοκαλί που ήμουν! εγώ όμως δεν τον έβλεπα!!!!
είδα το παντελόνι του σκουρόχρωμο να κινείται χωρίς να διακρίνω το πάνω μέρος του κορμού του


Το λοιπόν: πορτοκαλί φωσφοριζέ γιλέκο και μόνο πορτοκαλί Και όχι μόνο γιλέκο (μπουφάν , καπέλο, παντελόνι)
t123001.gif



Πόσο άλλο πορτοκαλί πια ;;;
IMG_20211212_054328.jpg
 
Last edited:
Σε προσφατο κυνηγι με κακοκαιρια
Σε ευθεια αποσταση γυρω στα 1500 - 2000 μετρα
Εγω στην μια πλαγια και ο ξα στην απεναντι σε εδαφοα με πευκο σχοινα και πουρναρι και αποτομες κλισεις( μειωνει την ορατοτητα η μεγαλη κλιςη εδαφους)
Ο ξα φορουσε πορτοκαλι απο πανω μεχρι κατω
Εγω μονο το πανω μπλουζακι με εντονο φωσφοριζον πορτοκαλι
Για μενα ηταν πολυ πιο ευκολο να διακρινω μια στενομακρη σιλουετα εναντι αυτου να διακρινει εμενα που φαινομουν σαν κουκιδα
Επρεπε να συνδιασει το χρωμα του σκυλου που ειναι ασπρο για να καταλαβει που ειμουν
Μιλουσαμε για να πουμε οτι πρεπει να αρχισουμε την επιστροφη καθως οι κεραυνοι ειχαν γινει πολλοι και ολο πλησιαζαν
Επομενως βεβαιωνω και εγω οτι το ολοσωμο πορτοκαλι ειναι τελικα πολυ πιο ασφαλες
 
εσυ Θαλή φιρί - φιρί το πας να φας καμιά τουφεκιά
αν βρεθείς μέσα σε θάμνους ή πίσω από κανένα ανάχωμα και εξέχει μόνο το κεφάλι σου, δεν σε σώζουν ούτε τα πορτοκαλί ούτε τα μανταρινί γιλέκα.....
 
Ξεκινώ το θέμα: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΓΙΛΕΚΑ
διότι δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο στο φόρουμ όπου να συζητείται ένα τόσο χρήσιμο "εργαλείο" το οποίο υπερβαίνει τον όρο "ένδυση" (αν νομίζει η διαχείριση πως πρέπει να μεταφερθεί στην "ένδυση" ας πράξη καταλλήλως.....)

Αφορμή γι αυτό μου έδωσε ένα χθεσινό περιστατικό σε κυνήγι αγριόχοιρου.
Χθες ξημερώματα βρισκόμουν σε καρτέρι σε απόσταση περίπου 150μ από τον δεξιό μου συγκυνηγό (κι άλλα τόσα από τον αριστερό μου)
συνθήκες:
απευθείας οπτική επαφή
χιονισμένο τοπίο (όχι όλο - μόνο τα ανήλια), ομίχλη
κοιτάω δεξιά μου δεν τον βλέπω, ενώ έχω δει να περνάει το τζιπ που τον μεταφέρει
τον καλώ στο "walkie talkie" δεν απαντάει
σε κάποια στιγμή βλέπω μια κίνηση κάτι να διασχίζει τον δρόμο στο καρτέρι του
είμαι σίγουρος 100% ότι είναι ζώο
δεν ρίχνω όχι γιατί είναι μακριιά αλλά,
1ον και κυριότερον δεν έχω αναγνωρίσει το θήραμα
2ον είναι κοντά σε άλλο καρτέρι (κι ας το νομίζω κενό) και στην ευθεία του
τον ξανα-καλώ στο "walkie talkie" κι απαντάει: "καλά δεν με βλέπεις; στον δρόμο είμαι εγώ σε βλέπω σου κάνω νοήματα!!!!"

αυτό που εξέλαβα ως ζώο ήταν τα πόδια του!!!! (παντελόνι του)

τι είχε συμβεί:
ο συγκυνηγός φορούσε ένα μπουφάν τύπου:
https://www.ergaleiogatos.gr/wp-content/uploads/2017/03/EP-BR-HJ04YL-1.jpg
φωσφοριζε κίτρινο ασφαλειίας
το οποίο μέσα στην ομίχλη και με φόντο χιόνι ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!
αυτός με έβλεπε καθαρά μέσα στα πορτοκαλί που ήμουν! εγώ όμως δεν τον έβλεπα!!!!
είδα το παντελόνι του σκουρόχρωμο να κινείται χωρίς να διακρίνω το πάνω μέρος του κορμού του


Το λοιπόν: πορτοκαλί φωσφοριζέ γιλέκο και μόνο πορτοκαλί Και όχι μόνο γιλέκο (μπουφάν , καπέλο, παντελόνι)
Μαιε έγινες γουρουνας?
 
Μιας και άνοιξε αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω, σκέφτομαι να πάρω το γιλέκο Α64 του αετού αυτό με τους ιμάντες.
ΕΙμαι 1,70 65 κιλά και έχω διαβάσει διάφορα για το μέγεθος.
Ρωτάω γιατί θέλω να το παραγγείλω από το ίντερνετ.
θα είναι τεράστιο η καλό;
ΓΙΛΕΚΟ ΜΕ ΙΜΑΝΤΕΣ Α64.jpg
 
Μαιε έγινες γουρουνας?
καλά ρε Ανπο δεν σΕ είπα τι μΕ είπε ο μακαρίτης ο πατέρας μου;
"εγώ παιδί μου γουρουνά σε έκανα, εσύ φερματζής κατάντησες!!!!!"
"κατάντησες" με την έννοια του κατάληξες, αλλά ακούγεται αστείο.....

χαθήκαμε φιλαράκι και έχασες επεισόδια... από το 18 που αναγκάστηκα να κάνω ευθανασία τον σκυλάκο δεν ξαναπήρα άλλον και παράτησα την φέρμα..... ούτως ή άλλως κάθε χρόνο πήγαινα και για γουρούνια και για λαγό ακόμα και με τις φέρμες!!!
 
Μιας και άνοιξε αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω, σκέφτομαι να πάρω το γιλέκο Α64 του αετού αυτό με τους ιμάντες.
ΕΙμαι 1,70 65 κιλά και έχω διαβάσει διάφορα για το μέγεθος.
Ρωτάω γιατί θέλω να το παραγγείλω από το ίντερνετ.
θα είναι τεράστιο η καλό;
View attachment 37662
Φίλε Κώστα κάνε μια κλήση στον Αετό θα σε κατατοπίσουν είναι εξυπηρετικοί!
Πολύ καλή επιλογή, γενικά βγάζουν καλά προιόντα... καλύτερα πολλών εισαγόμενων......
 
Καλημέρα!

Είδα αυτό το γιλεκάκι... από εμφάνιση μ' αρέσει πολύ!

4pk dispan kynhghtiko gileko 2-600x600.jpg

4pk dispan kynhghtiko gileko 1-120x120.jpg


Dispan γιλέκο 4 ΠΚ

- Δίχρωμο γιλέκο με περιμετρικό σακίδιο

- ανοιγόμενο σακίδιο πλάτης

- μεγάλες τσέπες μπροστά με φερμουάρ και δύο μικρές φυσιγγιοθήκες

Μεγέθη: M, L, XL, 2XL

Τι λέτε;

Έχω μια αμφιβολία για το "μέγεθος" του ανοιγόμενου σακιδίου πλάτης...

Υ.Γ: καλά δεν θα βάλω και κανένα "γουρούνι" μέσα.sarcastic.!!!...στις Πέρδικες θα το φοράω επί το πλείστον, στα κουνέλια έχω και το χιαστί...
 
Φίλε Κώστα κάνε μια κλήση στον Αετό θα σε κατατοπίσουν είναι εξυπηρετικοί!
Πολύ καλή επιλογή, γενικά βγάζουν καλά προιόντα... καλύτερα πολλών εισαγόμενων......
Μιας και άνοιξε αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω, σκέφτομαι να πάρω το γιλέκο Α64 του αετού αυτό με τους ιμάντες.
ΕΙμαι 1,70 65 κιλά και έχω διαβάσει διάφορα για το μέγεθος.
Ρωτάω γιατί θέλω να το παραγγείλω από το ίντερνετ.
θα είναι τεράστιο η καλό;
View attachment 37662
Φίλε δεν είναι τόσο καλό. Δεν προσαρμόζεται καλά και οι μπροστινές τσέπες είναι από πολύ μαλακό ύφασμα και κρεμάνε άμα βάλεις 1 κουτί φυσ.
 
Έψαχνα κι εγώ γιλέκο και μου άρεσε αυτό που έχει βάλει παραπάνω ο Κώστας. Τελικά προτίμησα το παρακάτω
1ον Γιατί δεν έχει πορτοκαλί χρώμα( θα φοράω καπέλο πορτοκαλί καλύτερα
όπου χρειάζεται)
2ον Γιατί έχει ιμάντες ( λεπτούς στους ώμους) δεν εμποδίζει στην επώμιση καθόλου.
3ον Γιατί δεν ήθελα να μου μπερδεύει σε κλαδιά κτλ με τις πλαϊνές θήκες.
Δεν έκανα πολύωρο κυνήγι με βάρος ακόμα για να δώ αν θα με ενοχλεί, χτές στο καρτέρι για τσίχλες είδα ότι βολεύουν οι μπροστά τσέπες του για τα χύμα φυσίγγια.

1641822024055.png
 
Φίλε δεν είναι τόσο καλό. Δεν προσαρμόζεται καλά και οι μπροστινές τσέπες είναι από πολύ μαλακό ύφασμα και κρεμάνε άμα βάλεις 1 κουτί φυσ.
Φίλε Κώστα κάνε μια κλήση στον Αετό θα σε κατατοπίσουν είναι εξυπηρετικοί!
Πολύ καλή επιλογή, γενικά βγάζουν καλά προιόντα... καλύτερα πολλών εισαγόμενων......
Καλησπερα.
Πηγα και το ειδα απο κοντα.
Το γιλεκο μαλλον εχει φτιαχτει να το φορανε γιγαντες.
Για καποιο λογο χωρις να θελω να δυσφημισω την εταιρεια του Αετου,τα μεγεθη του δεν ειναι και τοσο σταθερα.
Παλαιοτερα εχω παρει γιλεκο νουμερο Μ και ειναι μια χαρα,τωρα δοκιμασα σε S και χωρανε δυο μεσα.
Οπως και να εχει σε παντελονια και λοιπα ρουχα ειναι μια χαρα,αλλα στα γιλεκα υπαρχει μια μικρη αποκλιση απο προιον σε προιον.

Τελικα κατεληξα τυχαια σε ενα γιλεκο απο το Decathlon.
Φαινεται αρκετα καλη ποιοτητα.

https://www.decathlon.com.gr/el/hun...46c39e9d64349788534760a45a9c5&objectID=758140

Ειναι διπλης οψεως που με εξυπηρετει,εχει δυο σειρες φυσιγγιοθηκες ,δυο τσεπες και απο ενα σακο θηραματων σε καθε πλευρα.
Ο σακος θηραματων ειναι λιγο στενος οπως και οι τσεπες,αλλα απο οτι δοκιμασα στις τσεπες χωρανε απο ενα κουτι φυσιγγια.
Γενικα εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα για τα χρηματα που εδωσα.

Αν δεν κανω λαθος μου φαινεται γενικα οτι το decathlon ''αντιγραφει'' κατα καποιο τροπο τα προιοντα της Percussion,αλλα μπορει να κανω και λαθος.
 
Back
Top