Κυνήγι στα Σκόπια

για εμένα αν περιμένατε να βαρέσετε τρυγόνια αρχές αυγούστου λάνθασμένες προσδοκίες είχατε,,,,Σπύρο με τον Θωμά που είχες μιλήσει τί σου είχε πει ότι έχει πουλιά ;
πηγαμε καθαρα για φασσες και περιστερια Παυλο. Φιλος απ την παρεα μιλουσε μαζι του οχι εγω απευθειας αλλα απ οτι καταλαβα η εναρξη ειναι και ψιλοτζογος
 
φιλε σπυρο εισαι ατυχος ,αλλα και μπραβο που τα λες για της φωτογραφιες γιατι οτι να ναι βαζουν στο facebook ,πουλια απ ολοι την παρεα φωτογραφιζονται 2 ατομα.hair..ελπιζω την επομενη να εισαι πιο τυχερος ,μια εμπειρια ειναι και αυτο.
 
Απο αυτα που διαβασα και ειδα τελικα συμφερει μονο να πας αφρικη αν εχεις σκοπό να ξοδεψεις χρημα.....ολα τα αλλα ειναι για να ειναι.....ας κανει ιδιο χειμωνα με πέρσι και θα κανουμε καλη σοδεια και φετος.....χαχαχαχα
 
Προς το παρόν όχι δεν αξίζει,,για εμένα αν θες να κάνεις τέτοιο ταξίδι μετά τις 18-20 του μήνα

Σήμερα μίλησα το πρωί με μια παρέα φίλων που έκαναν το πρώτο πρωινό 10 φασσες και 6 τρυγόνι ο φίλος μου και ίδια νούμερα σχεδόν οι υπόλοιποι
 
Προς το παρόν όχι δεν αξίζει,,για εμένα αν θες να κάνεις τέτοιο ταξίδι μετά τις 18-20 του μήνα

Σήμερα μίλησα το πρωί με μια παρέα φίλων που έκαναν το πρώτο πρωινό 10 φασσες και 6 τρυγόνι ο φίλος μου και ίδια νούμερα σχεδόν οι υπόλοιποι
δηλαδή πόσα έπρεπε να χτυπήσει για να αξίζει?
 
γράφουμε στο τόπικ "Κυνήγι στα Σκόπια"

τις 10 φάσσες και τα 6 τρυγόνια τα κάνεις εντός της χώρας μας αν θες μέσα σε ένα τριήμερο

οπότε για να μη παρεξηγούμαστε και για να μη μπερδευόμαστε,με βάση τον εκεί νομοθέτη που δεν έχεις περιορισμό στο πόσα θα βαρέσεις,για να δικαιολογήσεις τα έξοδα τον χρόνο και την κούραση είναι λίγα τα παραπάνω

ποιός άραγε θα πλήρωνε για Σκόπια €550-600 ευρώ μόνο το κυνήγι συν άλλα €300 για βενζίνες διόδια φαγητό για να βαρέσει μόνο 20 πουλιά
 
Αλήθεια εκεί δεν ισχύουν οι ευρωπαικοί νόμοι?
Το κάθε κράτος θεσπίζει και νομοθετεί ότι γουστάρει αυτό, αρκεί να είναι ΚΡΆΤΟΣ. Παράδειγμα η Ιαπωνία που πριν μερικές μέρες επανέφερε το κυνήγι των φαλαινών. Τι κι αν η διεθνής κοινοτητα το καταδίκασε, η Ιαπωνία είπε ότι σύμφωνα με τις μελέτες μας ο πληθυσμός της φάλαινας για τα επόμενα 100 χρόνια δεν κινδυνεύει με ορθολογιστική θήρα οπότε επαναφέρουμε το κυνήγι της.
 
Το κάθε κράτος θεσπίζει και νομοθετεί ότι γουστάρει αυτό, αρκεί να είναι ΚΡΆΤΟΣ. Παράδειγμα η Ιαπωνία που πριν μερικές μέρες επανέφερε το κυνήγι των φαλαινών. Τι κι αν η διεθνής κοινοτητα το καταδίκασε, η Ιαπωνία είπε ότι σύμφωνα με τις μελέτες μας ο πληθυσμός της φάλαινας για τα επόμενα 100 χρόνια δεν κινδυνεύει με ορθολογιστική θήρα οπότε επαναφέρουμε το κυνήγι της.
Aυτό ισχύει παντού σε κράτη σοβαρά πλήν του μπ@υρδέλου ΕΕ που κατήργησε το καλαμάκι του φραπέ για να σώσει τον πλανήτη αλλά επιτρέπει την συσκευασία σε πλαστικό απείρων τροφίμων - υγρών σε πολυεθνικές ...topic.
 
:)
Δε θα μιλήσω για το αν είναι ηθικό ή νόμιμο γιατί όπως γνωρίζουμε όλοι αυτό είναι μεγάλη κουβέντα, αλλά αναρωτιέμαι αν είναι τουλάχιστον αντιφατικό για κάποιους από εμάς που ενώ πασχίζουμε να τηρούνται όλα τα νόμιμα όρια εντός της Ελλάδας στο όνομα της σωστής διαχείρισης (και καλά κάνουμε), παράλληλα να πηγαίνουμε σε διπλανή μας χώρα και να τα .sex hard. στο τουφεκίδι... Δηλαδή, αν ίσχυαν οι ίδιοι νόμοι με τους δικούς μας και στα γειτονικά μας κράτη, δε θα είχαμε ελπίδες για περισσότερα θηράματα και στη χώρα μας; .think.
Όπως και να έχουν τα πράγματα, είμαστε ελεύθεροι και υπεύθυνοι για τις επιλογές μας... ;)
 
Το κάθε κράτος θεσπίζει και νομοθετεί ότι γουστάρει αυτό, αρκεί να είναι ΚΡΆΤΟΣ.
για να εισαι κανονικό κράτος χρειάζεσαι λεφτά και στρατό που να φοβούνται να τα βάλουν μαζί του.
Η ερώτηση ήταν προς το κομμάτι της άνισης κατάστασης που δημιουργείται στα βόρεια σύνορα. Πως θα αναπτυχθούν επιχειρήσεις στην Ελλάδα όταν σε μερικά χιλιόμετρα αυτός που θέλει να ξοδέψει χρήματα έχει το βαράτε μέχρι να λιώσουν οι κάννες.
 
Back
Top