Κυνήγι στα Σκόπια

Καλα να περασετε και με το καλο η επιστροφη. Αν καταλαβα καλα θα εισαι με τον πατερα σου οποτε θα εχεις την καλυτερη παρεα! Μακαρι να ευχαριστηθειτε και το κυνηγι. Αφηστε τιποτα και για εμας ομως!
 
πειτε με γκρινιαρη αλλα δεν εχω δει τα πουλια που θα περιμενα στη διαδρομη
Φαντάσματα είναι αδερφέ, μην ανησυχείς. Πόσες και πόσες φορές δεν "καίγεται" το ένα σπόρι και το παραδίπλα δεν το βλέπει...;)
 
Κάνα νέο απο το μέτωπο ρε παιδιάαααα.hunter.

Σπυροοοοοο δωσε φωτο στον λαο ρε φιλε! .banana.
αφηστε καλυτερα να μη δειτε.ειδα κατι φωτο κι επαθα ζημια.μελαγχολησα.τα νουμερα ειναι πολλα και 3ψηφια
.pop..buy buy.
 
καλησπερα, μετα τα τα Σκοπια πηγα διακοπες κατευθειαν και εκανα αποτοξινωση απ το ιντερνετ. Λοιπον διαβαζω και ακουω για πολλα πουλια αλλα εγω αλλα ειδα τουλαχιστον την εναρξη. Μονο στο δικο μας ξενοδοχειο ειχε λαοθαλασσα, 35 Ελληνες και μερικοι ξεμπαρκοι Ιταλοι. Καποιοι ηταν "τυχεροι" καποιοι αλλοι σαν εμας οχι και τοσο....Να προσθεσω οτι σε γενικες γραμμες τα ηλιοσπορα ηταν ψιλοαγουρα, εμεις βεβαια σαν παρεα θελαμε φασσες και οχι τρυγονια.

Πρωτη μερα παμε αργα σχετικα γιατι περιμεναμε τον Σκοπιανο θηροφυλακα να ξυπνησει σε εναν ηλιοσπορο που συνορευε με πυκνο. Εφυγαν απο μεσα καμια 50αρια τρυγονια. Αυτα τα πουλια εκοβαν βολτες λιγα λιγα και με κοπο πηραμε 4 ατομα 30 πουλια χωρις να δουμε ουτε ενα "χοντρο" θηραμα. Το απογευμα ειχε φασσες θεωρητικα και μας διαβεβαίωσαν οτι θα κανουμε δουλιτσα. Αποτελεσμα? πηγαμε 400 μετρα μακρια απ το πρωινο σημειο που δεν ειχε τιποτα απολυτως σε ενα μερος με καλαμποκιες!! και αγουρους ηλιοσπορους. Εχοντας νευρα τεντωμενα και τρωγοντας 1μιση με 2 ωρες χωρις να δεσουμε ουτε τα οπλα ζητησαμε να φυγουμε απο εκει. Μας πηγαν χαριστικα διπλα σε κατι αλλους που ντουφεκουσαν κατι φασσες σε ζευγαρια κυριως. Μεσα στα σπιτια και σε αποσταση για να μην ενοχλουμε πηραμε 3 πουλια κι αυτο ηταν ολο...

Δευτερη μερα για εμας δεν υπηρξε, ηταν τετοια η ξενερα του απογευματος που απλα μας πηγαν σε μερος για να περασει η ωρα. Κανεις "διοργανωτης" δεν μπορουσε να εγγυηθεί οτι θα ντουφεκουσαμε την επομενη μερα οποτε τα μαζεψαμε και φυγαμε. Μπορει να καναμε λαθος που φυγαμε μπορει και οχι αλλα τουλαχιστον η φολα ηταν μιση και οχι ολοκληρη οσον αφορα το οικονομικο. Ξερω πως ανεβηκαν φωτογραφιες με αρκετα πουλια στο ιντερνετ αλλα αυτο που δεν εγραψαν ηταν ποσα ατομα τα εκαναν συνολικα και ποσα ατομα ακομα εμειναν αντουφεκιστα να βριζουν και να τσακωνονται ;) Τελικα στα μακρινα κυνηγια ειμαι ψιλογκαντεμης :D
 
Και μένα, φίλος το πρωί μου έλεγε, μάπα τα Σκόπια φέτος. Αγουρα τα σπόρια ακόμα. Μια η ξηρασία, μια ο πάγος μετά, άργησε η σπορά.
Επιβεβαιωνω και εγω παρεα τρια ατομα απο πρεβεζα τρεις μερες τριαντα πουλια δλδ τιποτα. Αν ειμαστε τυχεροι φετος μπορει να δουμε καποιο καλο περασμα απο τα μερη μας...
 
τρυγόνια στα Σκόπια αρχές αυγούστου δύσκολα,,,,μετά τις 15-17 του μήνα θα έχει και μάλιστα πολλά περασματιάρικα όπως και Βουλγαρία

τώρα όποιος ανεβαίνει αρχές του μήνα ξέρει γιατί πάει,,,πάει αυστηρά και μόνο για αγριοπερίστερα φασσα φασσοπερίστερα ανακατεμένα είναι όλα μαζί μπουλούκι,,,,αν βαρέσει και κανένα τρυγονάκι έχει ο θεός,,,μεγάλο παράγοντα παιδιά για να βαρέσετε πουλιά πάνω παίζει το πόσο καλά σας ξέρει ο διοργανωτής και ποιό πακέτο έχετε επιλέξει.....είναι αυτονόητο νομίζω πώς δεν θα βαρέσει τα ίδια πουλιά αυτός που έδωσε στο πακέτο €390 και αυτός που το πλήρωσε €650

είναι πολύ εύκολο για αυτόν να χωρίσει σε 2-3 γκρουπ τα άτομα και να δώσει εντολή τα φτηνά πακέτα να πάνε όχι απλά σε 2α 3α καρτέρια αλλά σε άλλα χωράφια και τα διπλανά να καίγονται και να απορούν

για εμένα αν περιμένατε να βαρέσετε τρυγόνια αρχές αυγούστου λάνθασμένες προσδοκίες είχατε,,,,Σπύρο με τον Θωμά που είχες μιλήσει τί σου είχε πει ότι έχει πουλιά ;
 
Back
Top