Κυνήγι στα Σκόπια

Διοργανωτής : Παναγιώτης Μαλισόβας
Τοποθεσία : Veles
Ξενοδοχείο που συνεργάζεται : Montenegro http://hotelmontenegroveles.mk

Ξεκινόντας από Αθήνα και μετά από 670χλμ βρισκόμαστε στο Veles.Το Veles απέχει από τα Σκόπια 17χλμ και από τα σύνορα Ευζώνων 120χλμ - Είναι αρκετά μεγάλη πόλη κοντά στον Βαρδάρη ποταμό,με ωραίο και φτηνό φαγητό,φτηνή βενζίνη 70 δηνάρια κάπου στο €1.15/λίτρο και έντονο κυνηγετικό τουρισμό.

ας ξεκινήσουμε όμως από την αρχή

Στα σύνορα,δίνεις τα απαραίτητα έγγραφα ( ταυτότητα ΝΕΟΥ τύπου σε ισχύει με λατινικούς χαρακτήρες και την άδεια οπλοκατοχής ) μαζί με τον απαραίτητο "καφέ" όχι στο ελληνικό τελωνείο αλλά στους Σκοπιανούς - οι δικοί μας απλά μας είπαν χαλαρά με τα πουλιά :) , δεν ταλεπωρηθήκαμε καθόλου,η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 30 λεπτά και ξεκινήσαμε για το Veles

Φτάνοντας στο ξενοδοχείο μας περίμενε ο Μαλισόβας ο οποίος κανόνισε επιτόπου τα δωμάτια που θέλαμε - εγώ διάλεξα μονόκλινο να έχω την ησυχία μου - τα δωμάτια έχουν TV / AC σχετικά μικρά αλλά άνετα και εφόσον τα θες μόνο για ύπνο τα υπόλοιπα περισσεύουν
η κουζίνα του ξενοδοχείου ελεεινή,μόνο η χειροποίητη πίτσα του ήταν ωραία,το πλούσιο πρωινό και η θέα των Σκοπιανοβουλγαρων θηλυκών στην πισίνα .sarcastic.

αφού τακτοποιηθήκαμε,δώσαμε ραντεβού στις 04:15 για πρωινό και αμέσως μετά αναχώρηση για τα καρτέρια - πάντα μαζί μας ήταν 3 άτομα του κυνηγετικού συλλόγου και πάντα είχες έναν κάπου κοντά σου στο καρτέρι - δεν μας είπαν ποτέ να σταματήσουμε να κυνηγάμε ( μου είχαν πει ότι σταματάει το κυνήγι στις 11.30 ) παρά μόνο όταν το θεωρούσαμε εμείς αναγκαίο - επιστροφή λοιπόν στο ξενοδοχείο λίγο πριν το μεσημέρι και ραντεβού ξανά στις 14:30 15:30 ανάλογα με το μέρος που θα πηγαίναμε και ξανά επιστροφή από το απογευματινό λίγο μετά τις 20:00

εδώ να τονίσω ότι με ΙΧ το οποίο δεν είναι jeep ή αγροτικό απλά δεν πας για κυνήγι,είναι τόσο δύσκολοι οι δρόμοι που θα έμενε και το πιο ψηλό θεωρητικά ΙΧ - αν δεν υπάρχει jeep μπορεί να σε πηγαίνει ο σύλλογος με δικό τους στα κυνηγοτόπια

τα φυσίγγια που μπορούσες να έχεις στο όπλο ήταν 5,δεν έχει όριο στα 3 όπως εμείς εδώ

για τα λεφτά θα προτιμήσω να μην αναφερθώ,μπορείτε να απευθυνθήτε προσωπικά στον Μαλισόβα για τα πακέτα και το κυνήγι που θέλετε - χοντρικά να πω πώς όλο το ταξίδι μου πήγε €700 με το κυνήγι,τις βενζίνες,διόδια και το φαγητό που τρώγαμε έξω + μια επιπλέον διανυκτέρευση που κάναμε για να μην φύγουμε κατευθείαν από το απογευματινό κυνήγι,θα ήταν σκότωμα

ο Μαλισόβας σωστός επαγγελματίας κάνει ακριβώς αυτό που σου λέει από το τηλ,πολύ εξυπηρετικός και γνώστης με πολλά χρόνια ενεργητικό στα Σκόπια

θήραμα δεν πληρώσαμε κατα την έξοδο μας από τα σύνορα,πάλι ο απαραίτητος "καφές" στους Σκοπιανούς,μάλλον έτσι η διαδικασία ελαττώνεται στο ήμισυ ;) και επιστροφή για Αθήνα

γενικά μου άρεσε σαν εμπειρία,σίγουρα θα ανέβω άλλη μια φορά όταν πιάσει φάσσες

επόμενος προορισμός Σκωτία - Εσθονία

* ο "καφές" κυμαίνεται από €10 εώς €20
* αν ξέχασα να αναφέρω κάτι που μου διέφυγε,ρωτήστε το
 
1)Φυσιγγια μπορείς να πάρεις δικά σου και πόσα;
2)Αν σε μεταφέρει αμαξι του συλλόγου τι κοστίζει;
3)Τα θηραματα πως κοστολογουνται;
4)Οι τιμές που αναφέρεις πόσες διανυκτερευσεις καλύπτουν;
 
1) φυσίγγια δικά σου μέχρι 2 κούτες αλλιώς αγοράζεις από εκεί ή σε περίπτωση που ξεμείνεις αν έχει πουλιά - έτυχε πέρυσι
2) δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση,έτσι και αλλιώς έρχονται μαζί σε κάθε έξοδο
3) το θήραμα με τον Μαλισόβα δεν το πληρώνεις είναι μέσα στην τιμή
4) 3 διανυκτερεύσεις 2 μέρες κυνήγι
 
  • Like
Reactions: jnp
Παύλο αν κατάλαβα καλά από την στιγμή που θα βγεις από το σπίτι σου μέχρι να ξαναμπείς ξοδεύεις 700€ σωστά?
 
Παύλο αν κατάλαβα καλά από την στιγμή που θα βγεις από το σπίτι σου μέχρι να ξαναμπείς ξοδεύεις 700€ σωστά?

σωστά κατάλαβες Βασίλη αλλά αυτό εξαρτάται από το τί θα χαλάσεις για φαγητό,πόσο θα κάψεις σε βενζίνες/πετρέλαιο και αν θελήσεις να διανυκτερεύσεις άλλη μια βραδιά που στην χρεώνει πλέον εκτός πακέτου ( μονόκλινο 30 δίκλινο 50 )

θα μπορούσα να είμαι -100/-150 κάτω στην τιμή αλλά έτυχα σε φαγάδες φίλους βάζω και τον εαυτό μου μέσα χεχε και το γεγονός ότι δεν πήρα το αμάξι μου που θα έκαιγα 60-70 ευρώ πετρέλαιο πήγαινε έλα και όχι 190 βενζίνη που πληρώσαμε
 
κάτι ακόμα που ξέχασα να πω είναι ότι πληρώνεις για κάθε όπλο που περνάς από τα σύνορα €22 - αν έχεις δηλαδή 2 όπλα θα πληρώσεις €44 και πάει λέγοντας....
 
* ο "καφές" κυμαίνεται από €10 εώς €20
* αν ξέχασα να αναφέρω κάτι που μου διέφυγε,ρωτήστε το

Το μόνο που δεν μας είπες είναι ταν ο καφές ήταν freddo espresso ,freddo cappuccino η μήπωςfreddo cappuccino latte ;
και εφόσον είχε γάλα είναι μέσα στην τιμή
; .sarcastic.
Αντε και στα επόμενα Παύλο και με πολλές φάσσες.
 
θήραμα δεν πληρώσαμε κατα την έξοδο μας από τα σύνορα,πάλι ο απαραίτητος "καφές" στους Σκοπιανούς,μάλλον έτσι η διαδικασία ελαττώνεται στο ήμισυ ;) και επιστροφή για Αθήνα

3) το θήραμα με τον Μαλισόβα δεν το πληρώνεις είναι μέσα στην τιμή

Παύλο, συγνώμη που επιμένω αλλά κάπου μπερδεύτηκα. Τελικά το αν θα πληρώσεις για τα θηράματα έγκειται στον διοργανωτή ή στον "καφέ"; Επιμένω και θέλω να διαμορφώσω μια ξεκάθαρη άποψη, γιατί από αυτά που διαβάζω είναι πολύ δελεαστικό το πακέτο που περιγράφεις. Εγώ π.χ που θέλω καίγοντας γκάζι 40€ για Θεσσαλονίκη, με 60€ χοντρικά είμαι εκεί. Αν μοιραστώ το δωμάτιο και με έναν φίλο, πέφτουν περισσότερο τα έξοδα. Αν ρίχνω και με δίκαννο, πέφτουν και άλλο λόγω οικονομίας φυσιγγίων, αν ήμαστε και λίγο λιτοδίαιτοι πέφτουν και άλλο, οπότε πιστεύω ότι με ένα 500ρικο μπορεί κάποιος να έχει και ρέστα.

Επειδή έχω ακούσει διάφορα τρελά για 3€ το τρυγόνι στο τελωνείο και διάφορα τέτοια, πες μας σε παρακαλώ τι ισχύει.
Κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω αφορά την συντήρηση των πουλιών, μπαίνουν σε ψυγείο της πρώτης μέρας και την δεύτερη τα συγκεντρώνετε όλα μαζί σε φορητά ψυγεία και τα παίρνετε μαζί;
 
Γιώργο τα θηράματα δεν τα πληρώνεις είναι μέσα στην τιμή που σου λέει ο Μαλισόβας και είναι ξεκάθαρος από την αρχή

τον "καφέ" στον ζητάει ο σκοπιανός από μόνος του,τον οποίο βάζεις μέσα στις άδειες οπλοκατοχής δεν έχει να κάνει όμως με το θήραμα είναι καθαρά θέμα δικό σου και του σκοπιανού τελώνη και έχει γίνει συνήθεα απ'ότι κατάλαβα γιατί μπορεί αν δεν δει "καφέ" να σε κρατήσει για σπάσιμο και να φύγεις μετά από 1-2 ώρες όπως έχει τύχει σε φίλους μου

τα πουλιά μετά το κυνήγι τα βάζουμε σε καταψύκτες που υπάρχουν στα ξενοδοχεία μέσα σε σακούλες ονομαστικά και την τελευταία μέρα ο καθένας παίρνει τα δικά του εκτός και αν είστε φίλοι και κάνετε τσάντα ώστε να τα μοιραστείτε στο τέλος

με γκάζι στο αυτοκίνητο και νορμάλ φαγητό ( γιατί εμείς το σκίσαμε και αφήναμε φαγητά στο τραπέζι ) θα σου έρθει πάρα πολύ οικονομικά
 
Last edited:
τις είδα Τόλη από τα φιλαράκια στο FB , καλές ημερομηνίες πολλά πουλιά , με Κυνάλλη θα ανέβαινα απλά με μερικούς δεν ταιριάζουν τα χνότα μας

επειδή όμως πήρα το μάθημα μου και επειδή η πουστία δεν γίνεται κατά λάθος , την επόμενη φορά δεν θα την ξαναπατήσω να μου τάζουν πουλιά και μάλιστα φίλοι και να πληρώνω 30-40 πουλιά για €700
 
  • Like
Reactions: jnp
κοιτα Παυλο κυνηγι ειναι δεν τα εχουν κ δεμενα, ολοι εχουμε φαει φολες , αλλα λεμε μιας κ παμε εξωτερικο και δινουμε τα ωραια μας $ ... να εχει κιολας! Αναλλογικα σου βγηκε 20Euro/τρυγονι καλα ειναι αχαχα , ελα μαζι μας Αφρικη να σου βγει 3 euro/πουλι :) ... θα ριξεις και κανα 3000 φυσιγγια!!
 
φυσικά και δεν είναι δεμένα Τόλη αλίμονο δεν είπα το αντίθετο

αλλά ο φίλος να μου λέει με πήρε τώρα ο διοργανωτής να ανέβουμε γίνεται χαμός , να μαθαίνω από άλλο άτομο της παρέας στην ταβέρνα που τρώμε το τελευταίο βράδυ ότι ο διοργανωτής ήταν ξηγημένος μας είπε ότι δεν έχει πουλιά απλά εμείς ανεβήκαμε και να ξεροκαταπίνει ο φίλος από την άλλη , ε εντάξει αυτό μου γαμάει την ψυχολογία μου γυρνάει τα άντερα

τέλος πάντων καλά να είμαστε και του χρόνου ακόμα καλύτερα
 
Back
Top