Κυνήγι & Πολιτική

D

DrV

Λοιπόν, όπως λέει και ο Κωστής μάλλον κάποιο λάκκο έχει φάβα. Γιατί ξέρουμε τις "οικολογικές" απόψεις του ΣΥΡΙΖΑ και γιατί όλοι πλέον έχουμε βιώσει στο πετσί μας τη συριζαίικη κωλοτούμπα και για ποιον λόγο γίνεται...
Το καλό σενάριο θα είναι πως το κάνουν για να ενισχύσουν τα ποσοστά τους στην κοινωνική ομάδα των κυνηγών, έτσι κι αλλιώς δεν αργούν και πολύ οι εκλογές.
Όμως, αυτή η ηλεκτρονική άδεια παραπέμπει σε ηλεκτρονικό... φακέλωμα, σε συνδυασμό με την έντονη πρεμούρα που μου βγάζει το κείμενο περί αύξησης των κρατικών εσόδων, με παραπέμπει σε κρυμμένα χαράτσια που μπορούν μέσω αυτής της ηλεκτρονικής άδειας (με μια σύνδεση της ειδικά και στο taxisnet) να προκύψουν στο μέλλον.
Θα μπορεί κάλλιστα να σου πει, έλα εδώ κύριε τάδε που είσαι κυνηγός, εδώ φαίνεται ότι έχεις τόσα όπλα δηλωμένα, έχεις άλλα τόσα σκυλιά τσιπαρισμένα, όλα αυτά φτιάχνουν ένα οικονομικό στάτους κάποιου εισοδήματος. Πάρε λοιπόν μια έκτακτη εισφόρα και σε καλή μεριά, που μου θες και κυνήγια και έξοδα κλπ... πόθεν έσχες θα σου πει ;)

Περιοχή
Κομοτηνή
Όνομα
Χρήστος
Κείμενο ¨Δούρειος Ίππος" κατά τη γνώμη μου. Ευαγγελίζονται τον ηλεκτρονικό τρόπο έκδοσης απευθείας μέσω του κράτους και ότι " η ηλεκτρονική έκδοση άδειας θήρας θα μπορούσε να συμβάλλει στην αξιοκρατική έκδοση αδειών, αφανίζοντας ενδεχόμενα φαινόμενα διαπλοκής και θα επιτάχυνε τον χρόνο που απαιτείται για την έκδοσή της κλπ", αλλά πιστεύω πως κρυφό πρωταρχικό στόχο έχουν την οικονομική αποδυνάμωση των κυνηγετικών συλλόγων, των ομοσπονδιών και της συνομοσπονδίας άρα την φίμωση της κυνηγετικής φωνής με ό,τι αυτό συναιπάγεται, χωρίς να αποκλείουμε ένα σωρό άλλες δόλιες σκέψεις (όπως για παράδειγμα αναφέρει ο Βασίλης πιο πάνω) που πιθανώς τριγυρίζουν στα μυαλά των ερωτώντων βουλευτών...

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Ειναι ενα γενικολογο κειμενο που κολλαει σε γενικες γραμμες σε ολες τις συναλλαγες του πολιτη με το κρατος. Ειμαι 100% βεβαιος πως δεν εχουν ιδεα πως βγαινουν οι αδειες και ποσο καιρο θελει, αλλα το υπογραψαν ετσι και αλλιως. Ειμαι επισης 100% σιγουρος οτι ειναι βεβαιοι ολοι πως και στις αδειες του κυνηγιου γινεται ακριβως το ιδιο μπαχαλο που γινεται οταν θες ενα χαρτι 5 λεπτων αλλα ΔΕΝ σου δινεται η δυνατοτητα να το βγαλεις ηλεκτρονικα, αλλα να πας να στηθεις 1-2 μερες σε ουρες.

Περιοχή
Χανιά
Κείμενο ¨Δούρειος Ίππος" κατά τη γνώμη μου. Ευαγγελίζονται τον ηλεκτρονικό τρόπο έκδοσης απευθείας μέσω του κράτους και ότι " η ηλεκτρονική έκδοση άδειας θήρας θα μπορούσε να συμβάλλει στην αξιοκρατική έκδοση αδειών, αφανίζοντας ενδεχόμενα φαινόμενα διαπλοκής και θα επιτάχυνε τον χρόνο που απαιτείται για την έκδοσή της κλπ", αλλά πιστεύω πως κρυφό πρωταρχικό στόχο έχουν την οικονομική αποδυνάμωση των κυνηγετικών συλλόγων, των ομοσπονδιών και της συνομοσπονδίας άρα την φίμωση της κυνηγετικής φωνής με ό,τι αυτό συναιπάγεται, χωρίς να αποκλείουμε ένα σωρό άλλες δόλιες σκέψεις (όπως για παράδειγμα αναφέρει ο Βασίλης πιο πάνω) που πιθανώς τριγυρίζουν στα μυαλά των ερωτώντων βουλευτών...
Με πρόλαβες Χρήστο, το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβασα το κείμενο !!! .shake hands.
Εξάλλου από την αρχή, επί υπουργίας Τσιρώνη, ένας από τους διακηρυγμένους στόχους τους ήταν και η "αλλαγή" της μορφής των Κυνηγετικών οργανώσεων (και ουσιαστικά η διάλυσή τους)!!! Πιστεύω κι εγώ ότι αυτός ήταν ο κύριος στόχος των συντακτών της συγκεκριμένης ερώτησης, και ίσως σε δεύτερο πλάνο και σαν φυσικό επακόλουθο κι αυτό που λέει ο Βασίλης, το χαράτσωμα λόγω "τεκμηρίων διαβίωσης" κλπ ...
Και επίσης, έχω αμφιβολίες αν όλοι οι βουλευτές που τη συνυπογράφουν, είχαν πλήρη συνείδηση του τι ακριβώς υπέγραφαν, ή αν απλά ακολούθησαν την κομματική γραμμή ... :D Και συμφωνώ με το Βίκτωρα ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι δεν είχαν ιδέα πως βγαίνουν οι άδειες και πόσο χρόνο παίρνει ... ;)

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ

Κόμμα Ελλήνων κυνηγών. Πρόσκληση των φίλων του εν όψει ευρωεκλογών

Το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών ((Φύση – Κυνήγι – Ψάρεμα – Παράδοση) προσκαλεί στις 6 Μαρτίου (ημέρα ιδρύσεως του Κ.Ε.Κ.) όσους συμπορεύτηκαν μαζί του σε προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις αλλά και όλους τους φίλους του στην αίθουσα του Σκοπευτηρίου στο Σχιστό και ώρα 7.00 μ.μ. προκειμένου να παρθούν αποφάσεις σχετικά με την κάθοδο του ΚΕΚ στις επερχόμενες Ευρωεκλογές του Μαΐου 2019. Τηλ. επικοινωνίας: 210-9713720

Κόμμα Ελλήνων κυνηγών. Πρόσκληση των φίλων του εν όψει ευρωεκλογών

Το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών ((Φύση – Κυνήγι – Ψάρεμα – Παράδοση) προσκαλεί στις 6 Μαρτίου (ημέρα ιδρύσεως του Κ.Ε.Κ.) όσους συμπορεύτηκαν μαζί του σε προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις αλλά και όλους τους φίλους του στην αίθουσα του Σκοπευτηρίου στο Σχιστό και ώρα 7.00 μ.μ. προκειμένου να παρθούν αποφάσεις σχετικά με την κάθοδο του ΚΕΚ στις επερχόμενες Ευρωεκλογές του Μαΐου 2019. Τηλ. επικοινωνίας: 210-9713720
Θα είμαστε εκεί..

Όνομα
Alex
Λυπηρο....και βασικο ειναι οτι στα νεα παιδια "επιβαλλονται" προτυπα αποβλακωσης (εντος πολης) και δυστυχως μαζευτηκαμε ολοι στα μεγαλα αστικα κεντρα οπου με μεγαλη δυσκολια πηγαινουμε για κυνηγι.....επισης το κυνηγι και ο κυνηγος στοχοποιουνται απο τους παντες και εμεις σαν συνολο καθομαστε και τους κοιταμε.....τα χειροτερα επονται....

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Λυπηρο....και βασικο ειναι οτι στα νεα παιδια "επιβαλλονται" προτυπα αποβλακωσης (εντος πολης) και δυστυχως μαζευτηκαμε ολοι στα μεγαλα αστικα κεντρα οπου με μεγαλη δυσκολια πηγαινουμε για κυνηγι.....επισης το κυνηγι και ο κυνηγος στοχοποιουνται απο τους παντες και εμεις σαν συνολο καθομαστε και τους κοιταμε.....τα χειροτερα επονται....
Διστυχώς Αλέξη ακόμη και εδώ στη επαρχία πολλά παιδιά της ηλικίας μου δν πατάνε καν στο χώμα μη λερώσουν το all star παπούτσι....
Τα δε παιδιά ιδικά του '97 με 2000 και έπειτα
(όχι όλα βέβαια).............ακόμη χειρότερα....Όλοι μαζεμένοι σε καφετέρειες,μπιλιάρδα γυμναστήρια κ.τ.λ... ντυμένοι με handsfree,selfie συνέχεια στο F.B σαν τους V.I.P και και και.............το κακό όμως πιστεύω πως οφήλετε αρχικά στο γονέα που δν του επιβάλει από μικρό,εξόδους στην ύπαιθρο γενικότερα για διάφορους λόγους...π.χ.(πεζοπορία,βόλτα με τρακτέρ,ακόμη και να πάνε για χόρτα που λέει ο λόγος).... .sarcastic.

Υ.Γ Εγώ 9 - 10 ετών σκατό,έτρεχα στα χωράφια για βόλτες....όπου τρακτέρ....στο κάθισμα ο Κώστας.....sarcastic..sarcastic.

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Διστυχώς Αλέξη ακόμη και εδώ στη επαρχία πολλά παιδιά της ηλικίας μου δν πατάνε καν στο χώμα μη λερώσουν το all star παπούτσι....
Τα δε παιδιά ιδικά του '97 με 2000 και έπειτα
(όχι όλα βέβαια).............ακόμη χειρότερα....Όλοι μαζεμένοι σε καφετέρειες,μπιλιάρδα γυμναστήρια κ.τ.λ... ντυμένοι με handsfree,selfie συνέχεια στο F.B σαν τους V.I.P και και και.............το κακό όμως πιστεύω πως οφήλετε αρχικά στο γονέα που δν του επιβάλει από μικρό,εξόδους στην ύπαιθρο γενικότερα για διάφορους λόγους...π.χ.(πεζοπορία,βόλτα με τρακτέρ,ακόμη και να πάνε για χόρτα που λέει ο λόγος).... .sarcastic.

Υ.Γ Εγώ 9 - 10 ετών σκατό,έτρεχα στα χωράφια για βόλτες....όπου τρακτέρ....στο κάθισμα ο Κώστας.....sarcastic..sarcastic.

Αλλαζουν οι προτεραιοτητες του μεσου ανθρωπου, και αποξενωνεται απο την γη και το περιβαλλον. Κατα καιρους δινει και το "κατιτις" του σε συλλογους προστασιας ζωων και φυτων, και αισθανεται πως κανει και το χρεος του. Ομως ο συγχρονος ανθρωπος κατα βαση δεν εχει απολυτως καμμια επαφη με το περιβαλλον, περαν των ντοκυμαντερ και οτι διαβαζει απο το ιντερνετ. Γιαυτο και αγροτικες δραστηριοτητες που παλιοτερα ηταν μερος της καθημερινοτητας, πλεον φανταζουν εξωπραγματικες και "βουνα" οταν τις συζητας με καποιους