Κυνήγι & Πολιτική

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μπαίνω σε πολιτικές συζητήσεις κ αντιπαραθέσεις γιατί θεωρώ ότι το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας είναι στημένο πάνω στο ρουσφέτι, έχουν γαλουχηθεί πολλές γενιές έτσι κ θα συνεχίσουν πολλές ακόμα μέχρι κ αν, αλλάξει κάτι...
Το φετινό ωστόσο ήταν μεγάλο σόκ για μένα, αυτή η ντροπή κ η χαμένη αξιοπρέπεια που ένιωθα κάθε Παρασκευή βλέποντας το χαζοκουτι ήταν χαστούκι δυνατό για το τι τελικά είναι αυτό που μετράει στη ζωή μας...
Οικονομολόγος στο επάγγελμα με πολύ δύσκολες εργασιακές στιγμές την τελευταία δεκαετία εξαιτίας των φορολογικών κ των πλατφορμών που ξεπετάγονται σαν βεγγαλικά και τους λογιστές να παλεύουν με τα κύματα είδα ότι το μόνο που μπορούσε να με γαληνέψει είναι μερικές στιγμές με αγαπημένα πρόσωπα κ η επαφή με το κυνήγι κ τη φύση...
Όσοι κ αν ανεβοκατεβαίνουν στην εξουσία, δεν άλλαζε τίποτα ουσιαστικό, μαριονέτες των μνημονίων το μόνο που κατάφερναν είναι να επέμβουν σε εσωτερικές λειτουργίες ανάλογα τα απωθημένα κ τα κόμπλεξ τους...
Αυτά είναι προσωπικές απόψεις βέβαια...
Φέτος λοιπόν είχαμε κ μια πρωτοφανή επίθεση στο κυνήγι κ το ψάρεμα κ δεν είχαμε καμία αντίδραση... Μεγάλο χαστούκι... πέρασε κ δεν ακούμπησε... Οι κυνηγετική οικογένεια απούσα κ το λέω με μεγάλη θλίψη...
Βρισιές, φωνές από τον καναπέ, ξανά βρισιές, μερικές πορείες κ χέστηκε η φοράδα στο αλώνι...
Κάποιοι λοιπόν, που προσωπικά τους βγάζω το καπέλο κ ας μην γνωρίζω κανέναν, κινητοποιήθηκαν περισσότερο από μένα, αποφάσισαν να ξεκινήσουν κάτι που ίσως βοηθήσει... ίσως κ όχι...
Το μέλλον φυσικά αβέβαιο κ αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι θα ξημερώσει...
Ξαναλέω ότι δεν έχω καμία σχέση με αυτή την προσπάθεια , δεν γνωρίζω τους ανθρώπους που το απαρτίζουν πέρα από λίγες πληροφορίες μέσω ενός φίλου... Εγώ λοιπόν σε αυτούς τους ανθρώπους τους βγάζω το καπέλο κ ας μην τους ξέρω... δεν γνωρίζω κανέναν... Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει, δεν ξέρω αν θα έχουν την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθουν, δεν ξέρω από που προέρχονται κ τι πρεσβεύουν αλλά δεν με νοιάζει... Τίποτα δεν έχει αλλάξει τ τελευταία χρόνια στην καθημερινότητα μας, χάσαμε κ αυτό που μας δίνει δύναμη... Αν υπάρχει λοιπόν μια πιθανότητα αυτοί οι άνθρωποι που σηκώθηκαν από τον καναπέ τους ενώ εγώ κ εσύ κ εμείς στρογγυλόκαθόμασταν τότε αξίζουν τουλάχιστον τον σεβασμό μας για το σκοπό τους...
Θλίβομαι να βλέπω να κρίνεται ένα αποτέλεσμα χωρίς καν να αρχίσει, να απαξιώνεται μια προσπάθεια χωρίς να την έχουμε δει...
Όλοι εσείς που κρίνετε από τον καναπέ σας συνάδελφοι έχετε άραγε καμία καλύτερη λύση????
Να περιμένουμε κάτι από εσάς?????
Να περιμένουμε κάτι από κάποιους άλλους?????
Αν μετά από τη φετινή ασφυξία του κυνηγιού κ όσα ζήσαμε όλοι , κατέβει τελικά ένα τέτοιο κόμμα κ δεν πάρει από κυνηγούς κ ψαράδες 200.000 ψήφους το ελάχιστο είμαστε να πάρουμε όλοι τα στειρωμένα παπάρια των σκύλων μας στα χέρια, να κλειδώσουμε τα αριθμημένα κλείστρα των όπλων μας σε ερμάρια, να αποχωρήσουμε από τις περιοχές natura της μισής Ελλάδας γιατί δεν συνάδουμε με την καταπράσινη εκμετάλλευση της κ να μην τολμήσουμε να ξαναψυθηρισουμε κουβέντα για την κατάντια μας...

Υ.γ δεν επιθυμώ κουβέντα πολιτική, δεν έχω κάνει ποτέ κ ποτέ δεν έχω αναφερθεί εδώ μέσα σε κόμματα κ πρόσωπα, έχω σκεφτεί πολλές φορές να γράψω κάτι για τις φήμες για το κόμμα κ την προκαταβολή κριτική που δέχεται αλλά το μετανιώνω γιατί δεν μπαίνω σε αυτές τις συζητήσεις... έχω μάθει όμως να θαυμάζω κ όχι να ζηλεύω αυτόν που με τον σωστό η το λάθος τρόπο προσπαθεί να αλλάξει κάτι ενώ εγώ μένω στον καναπέ μου κρίνοντας κ κατακρίνοντας παρακολουθώντας αμέτοχος τα γεγονότα...
Μπράβο aris_kalamata. Έγραψες ωραίες και στοχευμένες σκέψεις.
 
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μπαίνω σε πολιτικές συζητήσεις κ αντιπαραθέσεις γιατί θεωρώ ότι το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας είναι στημένο πάνω στο ρουσφέτι, έχουν γαλουχηθεί πολλές γενιές έτσι κ θα συνεχίσουν πολλές ακόμα μέχρι κ αν, αλλάξει κάτι...
Το φετινό ωστόσο ήταν μεγάλο σόκ για μένα, αυτή η ντροπή κ η χαμένη αξιοπρέπεια που ένιωθα κάθε Παρασκευή βλέποντας το χαζοκουτι ήταν χαστούκι δυνατό για το τι τελικά είναι αυτό που μετράει στη ζωή μας...
Οικονομολόγος στο επάγγελμα με πολύ δύσκολες εργασιακές στιγμές την τελευταία δεκαετία εξαιτίας των φορολογικών κ των πλατφορμών που ξεπετάγονται σαν βεγγαλικά και τους λογιστές να παλεύουν με τα κύματα είδα ότι το μόνο που μπορούσε να με γαληνέψει είναι μερικές στιγμές με αγαπημένα πρόσωπα κ η επαφή με το κυνήγι κ τη φύση...
Όσοι κ αν ανεβοκατεβαίνουν στην εξουσία, δεν άλλαζε τίποτα ουσιαστικό, μαριονέτες των μνημονίων το μόνο που κατάφερναν είναι να επέμβουν σε εσωτερικές λειτουργίες ανάλογα τα απωθημένα κ τα κόμπλεξ τους...
Αυτά είναι προσωπικές απόψεις βέβαια...
Φέτος λοιπόν είχαμε κ μια πρωτοφανή επίθεση στο κυνήγι κ το ψάρεμα κ δεν είχαμε καμία αντίδραση... Μεγάλο χαστούκι... πέρασε κ δεν ακούμπησε... Οι κυνηγετική οικογένεια απούσα κ το λέω με μεγάλη θλίψη...
Βρισιές, φωνές από τον καναπέ, ξανά βρισιές, μερικές πορείες κ χέστηκε η φοράδα στο αλώνι...
Κάποιοι λοιπόν, που προσωπικά τους βγάζω το καπέλο κ ας μην γνωρίζω κανέναν, κινητοποιήθηκαν περισσότερο από μένα, αποφάσισαν να ξεκινήσουν κάτι που ίσως βοηθήσει... ίσως κ όχι...
Το μέλλον φυσικά αβέβαιο κ αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι θα ξημερώσει...
Ξαναλέω ότι δεν έχω καμία σχέση με αυτή την προσπάθεια , δεν γνωρίζω τους ανθρώπους που το απαρτίζουν πέρα από λίγες πληροφορίες μέσω ενός φίλου... Εγώ λοιπόν σε αυτούς τους ανθρώπους τους βγάζω το καπέλο κ ας μην τους ξέρω... δεν γνωρίζω κανέναν... Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει, δεν ξέρω αν θα έχουν την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθουν, δεν ξέρω από που προέρχονται κ τι πρεσβεύουν αλλά δεν με νοιάζει... Τίποτα δεν έχει αλλάξει τ τελευταία χρόνια στην καθημερινότητα μας, χάσαμε κ αυτό που μας δίνει δύναμη... Αν υπάρχει λοιπόν μια πιθανότητα αυτοί οι άνθρωποι που σηκώθηκαν από τον καναπέ τους ενώ εγώ κ εσύ κ εμείς στρογγυλόκαθόμασταν τότε αξίζουν τουλάχιστον τον σεβασμό μας για το σκοπό τους...
Θλίβομαι να βλέπω να κρίνεται ένα αποτέλεσμα χωρίς καν να αρχίσει, να απαξιώνεται μια προσπάθεια χωρίς να την έχουμε δει...
Όλοι εσείς που κρίνετε από τον καναπέ σας συνάδελφοι έχετε άραγε καμία καλύτερη λύση????
Να περιμένουμε κάτι από εσάς?????
Να περιμένουμε κάτι από κάποιους άλλους?????
Αν μετά από τη φετινή ασφυξία του κυνηγιού κ όσα ζήσαμε όλοι , κατέβει τελικά ένα τέτοιο κόμμα κ δεν πάρει από κυνηγούς κ ψαράδες 200.000 ψήφους το ελάχιστο είμαστε να πάρουμε όλοι τα στειρωμένα παπάρια των σκύλων μας στα χέρια, να κλειδώσουμε τα αριθμημένα κλείστρα των όπλων μας σε ερμάρια, να αποχωρήσουμε από τις περιοχές natura της μισής Ελλάδας γιατί δεν συνάδουμε με την καταπράσινη εκμετάλλευση της κ να μην τολμήσουμε να ξαναψυθηρισουμε κουβέντα για την κατάντια μας...

Υ.γ δεν επιθυμώ κουβέντα πολιτική, δεν έχω κάνει ποτέ κ ποτέ δεν έχω αναφερθεί εδώ μέσα σε κόμματα κ πρόσωπα, έχω σκεφτεί πολλές φορές να γράψω κάτι για τις φήμες για το κόμμα κ την προκαταβολή κριτική που δέχεται αλλά το μετανιώνω γιατί δεν μπαίνω σε αυτές τις συζητήσεις... έχω μάθει όμως να θαυμάζω κ όχι να ζηλεύω αυτόν που με τον σωστό η το λάθος τρόπο προσπαθεί να αλλάξει κάτι ενώ εγώ μένω στον καναπέ μου κρίνοντας κ κατακρίνοντας παρακολουθώντας αμέτοχος τα γεγονότα...
Μπραβο Άρη , αυτά που έγραψες με εκφράζουν απόλυτα και ειναι η απάντηση σε όσους απαξιώνουν την δημιουργία αυτού του κόμματος. Ας βοηθήσουμε όλοι σε αυτή την προσπάθεια όταν έρθει η ωρα. Η ψήφος μας ας είναι η απάντηση στον εμπαιγμό και τον κοινωνικό ρατσισμό που δεχτήκαμε από ανθρώπους που πριν ανέβουν στην εξουσία μας "αγαπουσαν". Αν γυρίσουμε την πλάτη σε αυτή την προσπάθεια θα κυνηγάμε μόνο στο playstation και τις μύγες το καλοκαίρι.
 
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μπαίνω σε πολιτικές συζητήσεις κ αντιπαραθέσεις γιατί θεωρώ ότι το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας είναι στημένο πάνω στο ρουσφέτι, έχουν γαλουχηθεί πολλές γενιές έτσι κ θα συνεχίσουν πολλές ακόμα μέχρι κ αν, αλλάξει κάτι...
Το φετινό ωστόσο ήταν μεγάλο σόκ για μένα, αυτή η ντροπή κ η χαμένη αξιοπρέπεια που ένιωθα κάθε Παρασκευή βλέποντας το χαζοκουτι ήταν χαστούκι δυνατό για το τι τελικά είναι αυτό που μετράει στη ζωή μας...
Οικονομολόγος στο επάγγελμα με πολύ δύσκολες εργασιακές στιγμές την τελευταία δεκαετία εξαιτίας των φορολογικών κ των πλατφορμών που ξεπετάγονται σαν βεγγαλικά και τους λογιστές να παλεύουν με τα κύματα είδα ότι το μόνο που μπορούσε να με γαληνέψει είναι μερικές στιγμές με αγαπημένα πρόσωπα κ η επαφή με το κυνήγι κ τη φύση...
Όσοι κ αν ανεβοκατεβαίνουν στην εξουσία, δεν άλλαζε τίποτα ουσιαστικό, μαριονέτες των μνημονίων το μόνο που κατάφερναν είναι να επέμβουν σε εσωτερικές λειτουργίες ανάλογα τα απωθημένα κ τα κόμπλεξ τους...
Αυτά είναι προσωπικές απόψεις βέβαια...
Φέτος λοιπόν είχαμε κ μια πρωτοφανή επίθεση στο κυνήγι κ το ψάρεμα κ δεν είχαμε καμία αντίδραση... Μεγάλο χαστούκι... πέρασε κ δεν ακούμπησε... Οι κυνηγετική οικογένεια απούσα κ το λέω με μεγάλη θλίψη...
Βρισιές, φωνές από τον καναπέ, ξανά βρισιές, μερικές πορείες κ χέστηκε η φοράδα στο αλώνι...
Κάποιοι λοιπόν, που προσωπικά τους βγάζω το καπέλο κ ας μην γνωρίζω κανέναν, κινητοποιήθηκαν περισσότερο από μένα, αποφάσισαν να ξεκινήσουν κάτι που ίσως βοηθήσει... ίσως κ όχι...
Το μέλλον φυσικά αβέβαιο κ αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι θα ξημερώσει...
Ξαναλέω ότι δεν έχω καμία σχέση με αυτή την προσπάθεια , δεν γνωρίζω τους ανθρώπους που το απαρτίζουν πέρα από λίγες πληροφορίες μέσω ενός φίλου... Εγώ λοιπόν σε αυτούς τους ανθρώπους τους βγάζω το καπέλο κ ας μην τους ξέρω... δεν γνωρίζω κανέναν... Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει, δεν ξέρω αν θα έχουν την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθουν, δεν ξέρω από που προέρχονται κ τι πρεσβεύουν αλλά δεν με νοιάζει... Τίποτα δεν έχει αλλάξει τ τελευταία χρόνια στην καθημερινότητα μας, χάσαμε κ αυτό που μας δίνει δύναμη... Αν υπάρχει λοιπόν μια πιθανότητα αυτοί οι άνθρωποι που σηκώθηκαν από τον καναπέ τους ενώ εγώ κ εσύ κ εμείς στρογγυλόκαθόμασταν τότε αξίζουν τουλάχιστον τον σεβασμό μας για το σκοπό τους...
Θλίβομαι να βλέπω να κρίνεται ένα αποτέλεσμα χωρίς καν να αρχίσει, να απαξιώνεται μια προσπάθεια χωρίς να την έχουμε δει...
Όλοι εσείς που κρίνετε από τον καναπέ σας συνάδελφοι έχετε άραγε καμία καλύτερη λύση????
Να περιμένουμε κάτι από εσάς?????
Να περιμένουμε κάτι από κάποιους άλλους?????
Αν μετά από τη φετινή ασφυξία του κυνηγιού κ όσα ζήσαμε όλοι , κατέβει τελικά ένα τέτοιο κόμμα κ δεν πάρει από κυνηγούς κ ψαράδες 200.000 ψήφους το ελάχιστο είμαστε να πάρουμε όλοι τα στειρωμένα παπάρια των σκύλων μας στα χέρια, να κλειδώσουμε τα αριθμημένα κλείστρα των όπλων μας σε ερμάρια, να αποχωρήσουμε από τις περιοχές natura της μισής Ελλάδας γιατί δεν συνάδουμε με την καταπράσινη εκμετάλλευση της κ να μην τολμήσουμε να ξαναψυθηρισουμε κουβέντα για την κατάντια μας...

Υ.γ δεν επιθυμώ κουβέντα πολιτική, δεν έχω κάνει ποτέ κ ποτέ δεν έχω αναφερθεί εδώ μέσα σε κόμματα κ πρόσωπα, έχω σκεφτεί πολλές φορές να γράψω κάτι για τις φήμες για το κόμμα κ την προκαταβολή κριτική που δέχεται αλλά το μετανιώνω γιατί δεν μπαίνω σε αυτές τις συζητήσεις... έχω μάθει όμως να θαυμάζω κ όχι να ζηλεύω αυτόν που με τον σωστό η το λάθος τρόπο προσπαθεί να αλλάξει κάτι ενώ εγώ μένω στον καναπέ μου κρίνοντας κ κατακρίνοντας παρακολουθώντας αμέτοχος τα γεγονότα...
Ετσι ειναι αρι αν και ειχα αλλοι αποψη οτι με παλια υλικα δεν μπορις να φτιαξεις κατι καινουργιο,στους καιρους που ζουμε πρεπει να παμε ΟΛΛΟΙ ΜΑ ΟΛΛΟΙ ΜΑΖΗ. .αλλιος μας φαγανε
 
δηλαδή να κάνω μια ερώτηση
πόσοι νομίζετε ότι θα το ψηφίσουν αυτό το κόμμα?
και δεν έχει να κάνει με μνήμη χρυσόψαρου
γιατί από ότι έχω πληροφορηθεί σε κάτι συγκεντρώσεις που έγιναν πήγαν 3 και ο κούκος
ενώ στο φ/β που ανακοινώθηκαν φαινόταν κάτι παραπάνω
έχει περάσει η εποχή των (μικρών) κομμάτων διαμαρτυρίας
το ίδιο ισχύει και για αυτούς που νομίζουν ότι θα αλλάξουν τα πράγματα στις κυνηγητικές οργανώσεις μέσα από τη μαζική συμμετοχή στις εκλογές των κσ και την αλλαγή των δσ
που πρόσφατα ψηφίστηκε ότι δε θα γίνουν τελικά εκλογές μέχρι 31/12/2021 και από του χρόνου βλέπουμε
αλλά και εκλογές να γινόταν τίποτα δε θα άλλαζε
το πολύ πολύ να άλλαζαν τα δσ των κσ, μέχρι εκεί
Καλημέρα,
Το πόσοι θα το ψηφίσουν θα φανεί απο το αποτέλεσμα πιστεύω. Η εποχή των μικρών κομμάτων δε γνωρίζω αν εχει περάσει, αλλα σίγουρα εχουν φυγει οι εποχές που υπήρχαν πολιτικά στρατόπεδα και ορκισμένοι ψηφοφόροι. Ακούω για ατομα που δε θελουν να πιστεψουν αυτο που εγινε φετος και επιμένουν πάλι οπαδοι καποιων παραταξεων. Απο την άλλη υπάρχει πολύς κόσμος που ενω ψηφιζαν και ψηφισαν την τωρινή κυβέρνηση, δηλώνουν οτι δεν πρόκειται να το ξανακάνουν ..
Όπως είπα και προηγουμένως , θα φανεί όταν έρθει αυτή η ώρα.
αν και διαφωνω με τις πολιτικες διαπιστωσεις που κανεις, θα πω τη γνωμη μου , σε τι θα οφελησει το ΚΕΚΑ .σε δυο πραγματα : Το κυνηγι και τη Δημοκρατια . Γιατι αν ειναι να οφεληθει μονο ενα απο τα δυο , εμενα δεν θα με βρεις συμφωνο
Αν λοιπον υπαρξει μια ομαδα "ενθουσιασμενων" ανθρωπων , που με λιγα λεφτα απο χορηγιες και πολυ περισσοτερα απο την τσεπη τους (το κεφι τους θα κανουν βρε αδερφε , εχει κοστος το κεφι), βγουν προεκλογικα και γυρισουν ολη την Ελλαδα , και σε καθε συλλογο, και χωρο μαζεματος κυνηγων και ΜΜΕ , και ολη αυτη η επικοινωνια φερει κοντυτερα τον κυνηγετικο κοσμο μεταξυ του και ανταλλαγουν αποψεις και ματιες και χειραψιες και αγκαλιες , τοτε θα εχει κερδισει η δημοκρατια αρχικα. και το κυνηγι επακολουθα. ΟΙ πολιτικοι εχουν ανοιχτα τα αυτια τους μονο προεκλογικα , τοσο εντονα , που οταν θα βλεπουν την κινητοποιηση θα ανησυχουν και ανεξαρτητως αποτελεσματος θα εχουμε εδραιωθει μεσα τους σαν κατι σημαντικο. Για τους ψηφοφορους συνολο, θα παραμεινουμε γραφικοι, τωρα και ενοχλητικοι. Αυτο αλλαζει με αλλους τροπους , οχι ομως προεκλογικα.
Ας ζησουμε με παθος λοιπον τη διαδικασια κι οπου βγει
ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΤΑΦΕΙΟ ΠΕΡΙΚΛΗ
{οση επιμελεια δειχνουμε εμεις, για τις ατομικες μας υποθεσεις, τοσο νοιζομαστε και για το δημοσιο βιο.
κι οποιοι σε μας αδιαφορουν για τα πολιτικα, δεν λογαριαζονται για φιλησυχοι ανθρωποι
ζωντοβολα τους λεμε
κι οταν κανεις μιλαει σωστα, τα λογια του εμεις κανουμε πραξη.
διοτι εμεις δεν φλυαρουμε, εμεις δρουμε}
Γεια σου Κώστα,
Για το αν υπάρχει δημοκρατία πλέον στον τόπο που γεννήθηκε είναι μεγάλη κουβέντα. Το ξερουν αλλωστε οι περισσοτεροι απο εμας βιώνοντας την καθημερινότητα τους. Τα λόγια απο τον επιτάφιο του Περικλή βέβαια, γράφτηκαν σε μια εποχή που η Δημοκρατία ήταν στο αποκορύφωμά της και συμφωνω μαζί τους.
Τωρα για το πρωτο σκέλος της απαντησης σου, δε ξερω γιατι καταδικάζουμε μια προσπάθεια που μόλις άρχισε. Ειστε ικανοποιημένοι απο την πολιτική που υπάρχει εδω και τόσα χρόνια; Απο την ποιότητα της καθημερινότητας σας και απο την λειτουργεία του κρατικού συστήματος; Οταν κάτι δεν σου αρέσει, προσπαθείς να το αλλάξεις. Απο εκεί και πέρα αν το καταφερεις, το κατάφερες.
Δεν εχω σχέση με το κόμμα αυτο αλλα φαντάζομαι πως αν απλά ήθελαν να κάνουν το κέφι τους θα πήγαιναν στα μπουζούκια. Εγω τουλάχιστον αυτό θα έκανα.
 
@aris_kalamata ασχολούμαι χρόνια με την πολιτική και τις δημοσκοπήσεις, πάνω από 30 και ξέρω να τις διαβάζω
αν ένα κόμμα έχει δυναμική να πιάσει πάνω από 200.000 ψήφους θα το έπιαναν οι δημοσκοπήσεις
και όπως τις παρακολουθώ κάθε μήνα, δεν το πιάνουν καν
μια χαρά αυτοδύναμη κυβέρνηση κάνει η ΝΔ αν γίνουν τώρα εκλογές, είτε μας αρέσει είτε όχι
όσο για το ΚΕΚΑ στα αζήτητα
και το κοινό μέτωπο/κόμμα που ίδρυσαν από κοινού ο Τζήμερος με τον Φαήλο Κρανιδιώτη, ενώνοντας τις δυνάμεις τους(δυο παλιά κόμματα με δεξιό προσανατολισμό και τα δύο), δε φαίνεται πουθενά
δεν έχουν καμία ένδειξη ότι θα μπουν στη Βουλή
αρχές του 2014 που εξήγγειλε ο Σταύρος Θεοδωράκης την ίδρυση ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΙΟΥ, αμέσως οι δημοσκοπήσεις της εποχής έδειξαν τη δυναμική του(δε μιλάω για ακριβή ποσοστά, αλλά έδειξαν ότι είχε απόκριση στο εκλογικό σώμα), πράγμα που φάνηκε στις επόμενες εκλογές, ευρωοεκλογές και βουλευτικές
το ΚΕΚΑ αν πιάσει 30.000 θα είναι μεγάλη επιτυχία
 
@aris_kalamata ασχολούμαι χρόνια με την πολιτική και τις δημοσκοπήσεις, πάνω από 30 και ξέρω να τις διαβάζω
αν ένα κόμμα έχει δυναμική να πιάσει πάνω από 200.000 ψήφους θα το έπιαναν οι δημοσκοπήσεις
και όπως τις παρακολουθώ κάθε μήνα, δεν το πιάνουν καν
μια χαρά αυτοδύναμη κυβέρνηση κάνει η ΝΔ αν γίνουν τώρα εκλογές, είτε μας αρέσει είτε όχι
όσο για το ΚΕΚΑ στα αζήτητα
και το κοινό μέτωπο/κόμμα που ίδρυσαν από κοινού ο Τζήμερος με τον Φαήλο Κρανιδιώτη, ενώνοντας τις δυνάμεις τους(δυο παλιά κόμματα με δεξιό προσανατολισμό και τα δύο), δε φαίνεται πουθενά
δεν έχουν καμία ένδειξη ότι θα μπουν στη Βουλή
αρχές του 2014 που εξήγγειλε ο Σταύρος Θεοδωράκης την ίδρυση ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΙΟΥ, αμέσως οι δημοσκοπήσεις της εποχής έδειξαν τη δυναμική του(δε μιλάω για ακριβή ποσοστά, αλλά έδειξαν ότι είχε απόκριση στο εκλογικό σώμα), πράγμα που φάνηκε στις επόμενες εκλογές, ευρωοεκλογές και βουλευτικές
το ΚΕΚΑ αν πιάσει 30.000 θα είναι μεγάλη επιτυχία
Δηλαδη μας λες να κατσουνε με ανηχτα ποδια να μας @@@@@ .......οχι ρε φιλαρακι θα παλεψουμε και οποιος ζησει....,ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ αυτο θα το κανουν σιγα σιγα ξεκηνησαν με τα κυνηγομαγαζα πηγαν στα σκυλια μας το επομενο θα ειναι η ρηθμηστικη
 
@aris_kalamata ασχολούμαι χρόνια με την πολιτική και τις δημοσκοπήσεις, πάνω από 30 και ξέρω να τις διαβάζω
αν ένα κόμμα έχει δυναμική να πιάσει πάνω από 200.000 ψήφους θα το έπιαναν οι δημοσκοπήσεις
και όπως τις παρακολουθώ κάθε μήνα, δεν το πιάνουν καν
μια χαρά αυτοδύναμη κυβέρνηση κάνει η ΝΔ αν γίνουν τώρα εκλογές, είτε μας αρέσει είτε όχι
όσο για το ΚΕΚΑ στα αζήτητα
και το κοινό μέτωπο/κόμμα που ίδρυσαν από κοινού ο Τζήμερος με τον Φαήλο Κρανιδιώτη, ενώνοντας τις δυνάμεις τους(δυο παλιά κόμματα με δεξιό προσανατολισμό και τα δύο), δε φαίνεται πουθενά
δεν έχουν καμία ένδειξη ότι θα μπουν στη Βουλή
αρχές του 2014 που εξήγγειλε ο Σταύρος Θεοδωράκης την ίδρυση ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΙΟΥ, αμέσως οι δημοσκοπήσεις της εποχής έδειξαν τη δυναμική του(δε μιλάω για ακριβή ποσοστά, αλλά έδειξαν ότι είχε απόκριση στο εκλογικό σώμα), πράγμα που φάνηκε στις επόμενες εκλογές, ευρωοεκλογές και βουλευτικές
το ΚΕΚΑ αν πιάσει 30.000 θα είναι μεγάλη επιτυχία
Nα υποθεσω οτι μιλαμε για τις καθοδηγουμενες δημοσκοπησεις που σε καμια περιπτωση δεν θα εμφανιζαν
στην κοινο την δυναμικη του ΚΕΕΚΑ για τους γνωστους λογους που γνωριζουμε
και απο την αλλη η ιδρυση του δεν εχει δημοσιευτει ακομα στα ΜΜΕ και στην κοινωνια
οποτε για ποιες δημοσκοπησεις μιλαμε
Μονο οσοι ασχολουνται με το κυνηγι και το ψαρεμα γνωριζουν για την ιδρυση του ΚΕΕΚΑ
αντε και μερικοι φιλοι και συγγενεις οποτε ισως ειναι λιγο νωρις για εκτιμησεις
 
Nα υποθεσω οτι μιλαμε για τις καθοδηγουμενες δημοσκοπησεις που σε καμια περιπτωση δεν θα εμφανιζαν
στην κοινο την δυναμικη του ΚΕΕΚΑ για τους γνωστους λογους που γνωριζουμε
και απο την αλλη η ιδρυση του δεν εχει δημοσιευτει ακομα στα ΜΜΕ και στην κοινωνια
οποτε για ποιες δημοσκοπησεις μιλαμε
Μονο οσοι ασχολουνται με το κυνηγι και το ψαρεμα γνωριζουν για την ιδρυση του ΚΕΕΚΑ
αντε και μερικοι φιλοι και συγγενεις οποτε ισως ειναι λιγο νωρις για εκτιμησεις
ωραία οπότε υπάρχει τέτοια δυναμική αλλά δεν τη δείχνουν οι δημοσκοπήσεις
οκ ας περιμένουμε 2 χρόνια να γίνουν εκλογές και θα δούμε το αποτέλεσμα
 
Δηλαδη μας λες να κατσουνε με ανηχτα ποδια να μας @@@@@ .......οχι ρε φιλαρακι θα παλεψουμε και οποιος ζησει....,ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ αυτο θα το κανουν σιγα σιγα ξεκηνησαν με τα κυνηγομαγαζα πηγαν στα σκυλια μας το επομενο θα ειναι η ρηθμηστικη
μα έχετε την εντύπωση ότι το σταμάτημα του κυνηγιού λόγω ιού και το ΚΕΚΑ απασχολούν πάνω από 2-3 χιλιάδες άτομα σε όλη την Ελλάδα
και πολλά λέω
 
ωραία οπότε υπάρχει τέτοια δυναμική αλλά δεν τη δείχνουν οι δημοσκοπήσεις
οκ ας περιμένουμε 2 χρόνια να γίνουν εκλογές και θα δούμε το αποτέλεσμα
Την δυναμικη του ΚΕΕΚΑ θα την ορισουμε εμεις που μας αφορα αμεσα
το μελλον του Κυνηγιου και η εξελιξη του
Αν εμεις δεν συγκροτηθουμε και δεν στηριξουμε μια νεα προσπαθεια
τοτε θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας
δευτερη ευκαιρια δεν υπαρχει
 
μα έχετε την εντύπωση ότι το σταμάτημα του κυνηγιού λόγω ιού και το ΚΕΚΑ απασχολούν πάνω από 2-3 χιλιάδες άτομα σε όλη την Ελλάδα
και πολλά λέω
Άρα μας λες ότι η υπόθεση είναι χαμένη και να μην κάνουμε καμία ενέργεια η να μην στηρίξουμε τη όποια προσπάθεια υπαρξει. Όταν λες 2-3 χιλιάδες άτομα ποιους εννοείς , τους εργαζόμενους στον χωρο? Οι 170.000 που εβγαλαν αδεια τον περασμένο χρονο δεν τους απασχολεί? Αυτοί που ψαρεύουν και ακόμα τους δουλεύουν????
 
Από εμένα πάντως το κόμμα εάν γίνει έχει είδη όλη την φαμίλια μου μαζί του, γυναίκα, μάνα, πεθερά, κουνιάδος μπατζανακισα, κουμπάρος είναι με το κόμμα. Ορίστε 7 ψήφοι έτοιμη.
 
Από εμένα πάντως το κόμμα εάν γίνει έχει είδη όλη την φαμίλια μου μαζί του, γυναίκα, μάνα, πεθερά, κουνιάδος μπατζανακισα, κουμπάρος είναι με το κόμμα. Ορίστε 7 ψήφοι έτοιμη.
Εννοείτε πως ο προσηλυτισμος από μέρους μου συνεχίζεται, πατάω πολύ στο ότι όλοι είναι τα ίδια σκατα και στο ότι εάν με αγαπάνε δεν θα θελουν να με βλέπουν όπως αυτήν την χρονιά που πέρασε χαχαχα!!!!!!!!!
 
Πως ένα κόμμα του 3% θα επιτρέψει το κυνήγι εν μέσω κορονοιού ;
Μπορείτε να μου το εξηγήσετε αυτό ;

Για να μην εισέλθουμε σε πιο δύσκολα προβλήματα.

ps
1. Εδώ δεν μπορούμε να αλλάξουμε την ηγεσία της κσε και μιλάτε για κόμμα ;
2. Αν κάθε κοινωνική ομάδα που πλήττεται από την κρίση φτιάξει κόμμα στις επόμενες εκλογές βλέπω να παίρνουμε το βραβείο Guinness για τον αριθμό κομμάτων στην Ελλάδα.

Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε άμεσα, ... ανθρώπους που θα ασχοληθούν σοβαρά δεν έχουμε.
Έχετε δει κανένα κόμμα κυνηγών πουθενά στον κόσμο ;
Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό, μπορούμε απλά να τον χρησιμοποιήσουμε.

Άλλοι το κάνουν θαυμάσια χωρίς να έχουν κόμμα ...
 
Δηλαδη μας λες να κατσουνε με ανηχτα ποδια να μας @@@@@ .......οχι ρε φιλαρακι θα παλεψουμε και οποιος ζησει....,ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ αυτο θα το κανουν σιγα σιγα ξεκηνησαν με τα κυνηγομαγαζα πηγαν στα σκυλια μας το επομενο θα ειναι η ρηθμηστικη
Ηλια, αυτο που αντιλαμβανεσαι ως προσπαθεια "καποιων" για καταργηση του κυνηγιου, ειναι η εκμεταλλευση απο πολλα συμφεροντα , της συνεχους μειωσης του κυνηγετικου κοσμου , λογω αστυφιλιας. Η αστυφιλια ειναι η μονη και αποκλειστικη αιτια, γιατι ειναι η αιτια ολων των αλλων αιτιών. Ο αστικος τροπος ζωης και σκεψης καθοριζει πλεον, ιδεες, κουλτουρα, οικονομια, ολο το πακετο ζωης΄'
Ολοι αυτοι που δρουν εναντιων μας , κοιταζουν να επιταχυνουν την πτωση,
Δρυος πεσουσης . . . .
 
Back
Top