Κυνήγι & Πολιτική

Κείμενο ¨Δούρειος Ίππος" κατά τη γνώμη μου. Ευαγγελίζονται τον ηλεκτρονικό τρόπο έκδοσης απευθείας μέσω του κράτους και ότι " η ηλεκτρονική έκδοση άδειας θήρας θα μπορούσε να συμβάλλει στην αξιοκρατική έκδοση αδειών, αφανίζοντας ενδεχόμενα φαινόμενα διαπλοκής και θα επιτάχυνε τον χρόνο που απαιτείται για την έκδοσή της κλπ", αλλά πιστεύω πως κρυφό πρωταρχικό στόχο έχουν την οικονομική αποδυνάμωση των κυνηγετικών συλλόγων, των ομοσπονδιών και της συνομοσπονδίας άρα την φίμωση της κυνηγετικής φωνής με ό,τι αυτό συναιπάγεται, χωρίς να αποκλείουμε ένα σωρό άλλες δόλιες σκέψεις (όπως για παράδειγμα αναφέρει ο Βασίλης πιο πάνω) που πιθανώς τριγυρίζουν στα μυαλά των ερωτώντων βουλευτών...
 
Ειναι ενα γενικολογο κειμενο που κολλαει σε γενικες γραμμες σε ολες τις συναλλαγες του πολιτη με το κρατος. Ειμαι 100% βεβαιος πως δεν εχουν ιδεα πως βγαινουν οι αδειες και ποσο καιρο θελει, αλλα το υπογραψαν ετσι και αλλιως. Ειμαι επισης 100% σιγουρος οτι ειναι βεβαιοι ολοι πως και στις αδειες του κυνηγιου γινεται ακριβως το ιδιο μπαχαλο που γινεται οταν θες ενα χαρτι 5 λεπτων αλλα ΔΕΝ σου δινεται η δυνατοτητα να το βγαλεις ηλεκτρονικα, αλλα να πας να στηθεις 1-2 μερες σε ουρες.
 
Κείμενο ¨Δούρειος Ίππος" κατά τη γνώμη μου. Ευαγγελίζονται τον ηλεκτρονικό τρόπο έκδοσης απευθείας μέσω του κράτους και ότι " η ηλεκτρονική έκδοση άδειας θήρας θα μπορούσε να συμβάλλει στην αξιοκρατική έκδοση αδειών, αφανίζοντας ενδεχόμενα φαινόμενα διαπλοκής και θα επιτάχυνε τον χρόνο που απαιτείται για την έκδοσή της κλπ", αλλά πιστεύω πως κρυφό πρωταρχικό στόχο έχουν την οικονομική αποδυνάμωση των κυνηγετικών συλλόγων, των ομοσπονδιών και της συνομοσπονδίας άρα την φίμωση της κυνηγετικής φωνής με ό,τι αυτό συναιπάγεται, χωρίς να αποκλείουμε ένα σωρό άλλες δόλιες σκέψεις (όπως για παράδειγμα αναφέρει ο Βασίλης πιο πάνω) που πιθανώς τριγυρίζουν στα μυαλά των ερωτώντων βουλευτών...
Με πρόλαβες Χρήστο, το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβασα το κείμενο !!! .shake hands.
Εξάλλου από την αρχή, επί υπουργίας Τσιρώνη, ένας από τους διακηρυγμένους στόχους τους ήταν και η "αλλαγή" της μορφής των Κυνηγετικών οργανώσεων (και ουσιαστικά η διάλυσή τους)!!! Πιστεύω κι εγώ ότι αυτός ήταν ο κύριος στόχος των συντακτών της συγκεκριμένης ερώτησης, και ίσως σε δεύτερο πλάνο και σαν φυσικό επακόλουθο κι αυτό που λέει ο Βασίλης, το χαράτσωμα λόγω "τεκμηρίων διαβίωσης" κλπ ...
Και επίσης, έχω αμφιβολίες αν όλοι οι βουλευτές που τη συνυπογράφουν, είχαν πλήρη συνείδηση του τι ακριβώς υπέγραφαν, ή αν απλά ακολούθησαν την κομματική γραμμή ... :D Και συμφωνώ με το Βίκτωρα ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι δεν είχαν ιδέα πως βγαίνουν οι άδειες και πόσο χρόνο παίρνει ... ;)
 
kek8.jpg



Κόμμα Ελλήνων κυνηγών. Πρόσκληση των φίλων του εν όψει ευρωεκλογών

Το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών ((Φύση – Κυνήγι – Ψάρεμα – Παράδοση) προσκαλεί στις 6 Μαρτίου (ημέρα ιδρύσεως του Κ.Ε.Κ.) όσους συμπορεύτηκαν μαζί του σε προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις αλλά και όλους τους φίλους του στην αίθουσα του Σκοπευτηρίου στο Σχιστό και ώρα 7.00 μ.μ. προκειμένου να παρθούν αποφάσεις σχετικά με την κάθοδο του ΚΕΚ στις επερχόμενες Ευρωεκλογές του Μαΐου 2019. Τηλ. επικοινωνίας: 210-9713720
 
kek8.jpg



Κόμμα Ελλήνων κυνηγών. Πρόσκληση των φίλων του εν όψει ευρωεκλογών

Το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών ((Φύση – Κυνήγι – Ψάρεμα – Παράδοση) προσκαλεί στις 6 Μαρτίου (ημέρα ιδρύσεως του Κ.Ε.Κ.) όσους συμπορεύτηκαν μαζί του σε προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις αλλά και όλους τους φίλους του στην αίθουσα του Σκοπευτηρίου στο Σχιστό και ώρα 7.00 μ.μ. προκειμένου να παρθούν αποφάσεις σχετικά με την κάθοδο του ΚΕΚ στις επερχόμενες Ευρωεκλογές του Μαΐου 2019. Τηλ. επικοινωνίας: 210-9713720
Θα είμαστε εκεί..
 
Λυπηρο....και βασικο ειναι οτι στα νεα παιδια "επιβαλλονται" προτυπα αποβλακωσης (εντος πολης) και δυστυχως μαζευτηκαμε ολοι στα μεγαλα αστικα κεντρα οπου με μεγαλη δυσκολια πηγαινουμε για κυνηγι.....επισης το κυνηγι και ο κυνηγος στοχοποιουνται απο τους παντες και εμεις σαν συνολο καθομαστε και τους κοιταμε.....τα χειροτερα επονται....
 
Λυπηρο....και βασικο ειναι οτι στα νεα παιδια "επιβαλλονται" προτυπα αποβλακωσης (εντος πολης) και δυστυχως μαζευτηκαμε ολοι στα μεγαλα αστικα κεντρα οπου με μεγαλη δυσκολια πηγαινουμε για κυνηγι.....επισης το κυνηγι και ο κυνηγος στοχοποιουνται απο τους παντες και εμεις σαν συνολο καθομαστε και τους κοιταμε.....τα χειροτερα επονται....
Διστυχώς Αλέξη ακόμη και εδώ στη επαρχία πολλά παιδιά της ηλικίας μου δν πατάνε καν στο χώμα μη λερώσουν το all star παπούτσι....
Τα δε παιδιά ιδικά του '97 με 2000 και έπειτα
(όχι όλα βέβαια).............ακόμη χειρότερα....Όλοι μαζεμένοι σε καφετέρειες,μπιλιάρδα γυμναστήρια κ.τ.λ... ντυμένοι με handsfree,selfie συνέχεια στο F.B σαν τους V.I.P και και και.............το κακό όμως πιστεύω πως οφήλετε αρχικά στο γονέα που δν του επιβάλει από μικρό,εξόδους στην ύπαιθρο γενικότερα για διάφορους λόγους...π.χ.(πεζοπορία,βόλτα με τρακτέρ,ακόμη και να πάνε για χόρτα που λέει ο λόγος).... .sarcastic.

Υ.Γ Εγώ 9 - 10 ετών σκατό,έτρεχα στα χωράφια για βόλτες....όπου τρακτέρ....στο κάθισμα ο Κώστας.....sarcastic..sarcastic.
 
Διστυχώς Αλέξη ακόμη και εδώ στη επαρχία πολλά παιδιά της ηλικίας μου δν πατάνε καν στο χώμα μη λερώσουν το all star παπούτσι....
Τα δε παιδιά ιδικά του '97 με 2000 και έπειτα
(όχι όλα βέβαια).............ακόμη χειρότερα....Όλοι μαζεμένοι σε καφετέρειες,μπιλιάρδα γυμναστήρια κ.τ.λ... ντυμένοι με handsfree,selfie συνέχεια στο F.B σαν τους V.I.P και και και.............το κακό όμως πιστεύω πως οφήλετε αρχικά στο γονέα που δν του επιβάλει από μικρό,εξόδους στην ύπαιθρο γενικότερα για διάφορους λόγους...π.χ.(πεζοπορία,βόλτα με τρακτέρ,ακόμη και να πάνε για χόρτα που λέει ο λόγος).... .sarcastic.

Υ.Γ Εγώ 9 - 10 ετών σκατό,έτρεχα στα χωράφια για βόλτες....όπου τρακτέρ....στο κάθισμα ο Κώστας.....sarcastic..sarcastic.

Αλλαζουν οι προτεραιοτητες του μεσου ανθρωπου, και αποξενωνεται απο την γη και το περιβαλλον. Κατα καιρους δινει και το "κατιτις" του σε συλλογους προστασιας ζωων και φυτων, και αισθανεται πως κανει και το χρεος του. Ομως ο συγχρονος ανθρωπος κατα βαση δεν εχει απολυτως καμμια επαφη με το περιβαλλον, περαν των ντοκυμαντερ και οτι διαβαζει απο το ιντερνετ. Γιαυτο και αγροτικες δραστηριοτητες που παλιοτερα ηταν μερος της καθημερινοτητας, πλεον φανταζουν εξωπραγματικες και "βουνα" οταν τις συζητας με καποιους
 
Αξίζει να το διαβάσουμε/τε και να αναλογισθούμε τι θέλουμε τελικά να καταφέρουμε να πετύχουμε και να αλλάξουμε όχι μόνο για την αγαπημένη μας δραστηριότητα αλλά και για τον τρόπο ζωής που θέλουν να μας επιβάλλουν!!! Επίσης να αναλογισθούμε και τις ευθύνες μας που μπορεί να έχουμε σε όλο αυτό που μας σερβίρανε, καθώς και αυτές που θα έχουμε εάν μείνουμε άπραγοι απέναντι σε όλο αυτό συνεχίζοντας να στηρίζουμε αυτούς που πηδήξανε τις ζωές μας!!!!
 
Μακάρι. Ας στηρίξουμε μία τέτοια κίνηση. Για το μέλλον του κυνηγιού και της επαφής μας με την φύση. Έχουμε υποχρέωση και ας κάνουμε στην άκρη αμφιβολίες του στυλ η ψήφος είναι σοβαρή υπόθεση. Τόσα χρόνια αυτοί που το παίζουν σοβαροί και τους ψηφίζουμε, έχουν αποδείξει μόνο το αντίθετο, σε όλους τους τομείς.
 
Μακάρι. Ας στηρίξουμε μία τέτοια κίνηση. Για το μέλλον του κυνηγιού και της επαφής μας με την φύση. Έχουμε υποχρέωση και ας κάνουμε στην άκρη αμφιβολίες του στυλ η ψήφος είναι σοβαρή υπόθεση. Τόσα χρόνια αυτοί που το παίζουν σοβαροί και τους ψηφίζουμε, έχουν αποδείξει μόνο το αντίθετο, σε όλους τους τομείς.
για να μπει ένα κόμμα στη βουλή θέλει τουλάχιστον το 3% των ψήφων δηλαδή περίπου 180.000 ψήφους
καθόλου εύκολο
θα έχουμε και διπλές εκλογές λόγω απλής αναλογικής
άρα διπλά έξοδα
τα λεφτά ποιός θα τα βάλει?
μην τρέφουν κάποιοι φρούδες ελπίδες, επειδή κάποιοι στα φόρουμς και στο φ/β κάνουν φασαρία
 
για να μπει ένα κόμμα στη βουλή θέλει τουλάχιστον το 3% των ψήφων δηλαδή περίπου 180.000 ψήφους
καθόλου εύκολο
θα έχουμε και διπλές εκλογές λόγω απλής αναλογικής
άρα διπλά έξοδα
τα λεφτά ποιός θα τα βάλει?
μην τρέφουν κάποιοι φρούδες ελπίδες, επειδή κάποιοι στα φόρουμς και στο φ/β κάνουν φασαρία
Ας κάνουμε την προσπάθεια να ψηφίσουμε συντεταγμένα. Αν αποτύχουμε, είναι άλλη ιστορία. Ας μην καταδικάζουμε την προσπάθεια εκ των προτέρων. Αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν τρως.
 
Ας κάνουμε την προσπάθεια να ψηφίσουμε συντεταγμένα. Αν αποτύχουμε, είναι άλλη ιστορία. Ας μην καταδικάζουμε την προσπάθεια εκ των προτέρων. Αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν τρως.
φυσικά
αλλά καλό είναι να βλέπουμε και την αλήθεια
500 άνθρωποι στο ίντερνετ φαίνονται πολλοί και κάνουν μπούγιο, αλλά όχι κόμμα
όσο για την προσπάθεια, ελεύθερα, για όποιον θέλει
εγώ βάζω ταβάνι τις 30.000 ψήφους
μέχρι τις 180.000 λείπουν 150 χιλιάδες ακόμα
 
για να μπει ένα κόμμα στη βουλή θέλει τουλάχιστον το 3% των ψήφων δηλαδή περίπου 180.000 ψήφους
καθόλου εύκολο
θα έχουμε και διπλές εκλογές λόγω απλής αναλογικής
άρα διπλά έξοδα
τα λεφτά ποιός θα τα βάλει?
μην τρέφουν κάποιοι φρούδες ελπίδες, επειδή κάποιοι στα φόρουμς και στο φ/β κάνουν φασαρία
Δεν είναι λογική αυτή συναδερφε.....τι πάει να πει ποιος θα τα βάλει??? Θα υπάρξουν χορηγοί συνδρομές όπως γίνεται με όπλα τα κόμματα. Μικρότερες βέβαια αλλά θα υπάρξουν. Το θέμα όμως είναι εμείς τι θέλουμε να κάνουμε??? Να βοηθήσουμε ή να καταδικάσουμε πριν δούμε κίνηση??? Ακόμη και να μην τα καταφέρει να μπει το ΚΕΚΑ στη Βουλή...το να βγει δυνατό απ' τις εκλογές είναι εξίσου σημαντικό!!!! Να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι απλά φασαρία σε forum και FB.
 
Back
Top