"Κοντακίαση"

Ο τρόπος που το κρατά και είναι κουμπωμενος δείχνει τέμπο και ωραία κινησιολογία. Αυτό μου βγάζει. Κάτι ρυθμικό αν μπορώ να το πω έτσι.

Φαίνεται ότι έχει κουμπωσει πολύ μπροστα. Τόσο μπροστά σχεδόν έχω δει και τον Κάρεϊ Ντέηβιντ να κουμπωνει.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως είναι τρικ με τον αντίχειρα για να κουμπωνει πάντα στο ίδιο σημείο.
Anchor point! είναι η στανταρτ μέθοδος της τοξοβολίας για να κουμπώνει το χέρι που τεντώνει την χορδή πάντα στο ίδιο μέρος. Ιδιαίτερα στο κυνήγι με τόξο είναι πολύ σημαντικό να έχεις πάντα το ίδιο anchor point. Υπάρχουν χιλιάδες βιντεο που δείχνουν πως γίνεται, ψάξε στο διαδύκτιο για "bow anchor point". Αυτό με τον αντίχειρα πρέπει να το πήρε από την τοξοβολία, μπράβο, έξυπνος και ανοιχτόμυαλος!
 
Ρε παιδιά, τι λέτε; Ποια τοξοβολία; Μία δημοφιλής στάση Τραπ είναι. Το αξίωμα λέει ότι όσο πιο κοντά είναι το μάτι στη ρίγα, τόσο το καλύτερο. Προσωπικά βλέπω πολλά λάθη στην φωτό: Το σώμα γυρισμένο τελείως πλάγια, τα πόδια ζεϊμπέκικα, το κεφάλι πολύ γυρμενο και το κοντάκι κοντό. Όλα τα κουλά στο τραπ τα βλέπουμε. Και πριν μου βάλετε την φωτό του Πελιελο για απάντηση, σας προλαβαίνω και την βάζω μόνος μου! .yel. giovanni-pellielo-b47a68c0-031e-49de-b452-e82f0ca36ca-resize-750-1.jpeg
 
Συμφωνώ σε αυτά που αναφέρατε αλλά πιστεύω ότι και το πιάσιμο του οπλου είναι τρομερά σημαντικό και ίσως όσο τέλεια και να παραμετροποιησεις το κοντάκι το grip να είναι αυτό που τελικά θα κάνει την διαφορά.
 
Ρε παιδιά, τι λέτε; Ποια τοξοβολία; Μία δημοφιλής στάση Τραπ είναι. Το αξίωμα λέει ότι όσο πιο κοντά είναι το μάτι στη ρίγα, τόσο το καλύτερο. Προσωπικά βλέπω πολλά λάθη στην φωτό: Το σώμα γυρισμένο τελείως πλάγια, τα πόδια ζεϊμπέκικα, το κεφάλι πολύ γυρμενο και το κοντάκι κοντό. Όλα τα κουλά στο τραπ τα βλέπουμε. Και πριν μου βάλετε την φωτό του Πελιελο για απάντηση, σας προλαβαίνω και την βάζω μόνος μου! .yel. View attachment 22206
Δεν παιζεσαι
 
Ρε παιδιά, τι λέτε; Ποια τοξοβολία; Μία δημοφιλής στάση Τραπ είναι. Το αξίωμα λέει ότι όσο πιο κοντά είναι το μάτι στη ρίγα, τόσο το καλύτερο. Προσωπικά βλέπω πολλά λάθη στην φωτό: Το σώμα γυρισμένο τελείως πλάγια, τα πόδια ζεϊμπέκικα, το κεφάλι πολύ γυρμενο και το κοντάκι κοντό. Όλα τα κουλά στο τραπ τα βλέπουμε. Και πριν μου βάλετε την φωτό του Πελιελο για απάντηση, σας προλαβαίνω και την βάζω μόνος μου! .yel. View attachment 22206
Ολα τα κουλά στο τραπ έγραψες κοουτς, στην φωτο ποιον βλέπουμε ;
 

Attachments

  • Screenshot_2021-01-29-16-51-04-677_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_2021-01-29-16-51-04-677_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    368,5 KB · Προβολές: 49
Ολα τα κουλά στο τραπ έγραψες κοουτς, στην φωτο ποιον βλέπουμε ;
Δεν παίζεσαι!

Τον Αντωνάκη βλέπουμε και αυτός είναι ιδιάζουσα περίπτωση επίσης. Το είχε εξηγήσει, ότι επειδή έχει χερουκλες και έριχνε χρόνια με καραμπίνα με μαμά κοντάκι, έμαθε να το πιάνει το όπλο με όλα τα δάχτυλα να κρέμονται.
 
Άρα σωστό είναι ο,τι μας φέρνει επανειλημμένα το θήραμα στο σακίδιο (ή το δισκάκι σκόνη)
Οι τεχνικές και τα μέτρα είναι γενικές κατευθύνσεις για να βοηθήσουν όσους δε μπορούν μόνοι να βρούν το δρόμο εύκολα προς το στόχο.....;!
 
Άρα σωστό είναι ο,τι μας φέρνει επανειλημμένα το θήραμα στο σακίδιο (ή το δισκάκι σκόνη)
Οι τεχνικές και τα μέτρα είναι γενικές κατευθύνσεις για να βοηθήσουν όσους δε μπορούν μόνοι να βρούν το δρόμο εύκολα προς το στόχο.....;!
Αν και άσχετο με το θέμα κοντάκι, θα συμφωνήσω εν μέρει. Οι τεχνικές σε όλα τα αθλήματα έχουν σχεδιαστεί για να φέρνουν το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα. Σε όλα τα αθλήματα επίσης υπάρχουν αθλητές κορυφαίων επιδόσεων, οι οποίοι κάνουν κάποια πράγματα εντελώς αντίθετα από τις mainstream τεχνικές. Δεν μπορώ ούτε να δεχτώ 100% την άποψη σου αλλά ούτε και να διαφωνήσω.
 
Μα ερώτηση είναι αυτή φίλε ;;;; είσαι κ έμπειρος, έχει κανη Ρεμιγτον , τι να τα κάνει τα κοντακια ;;;;; πιο πολυ σε τέτοια μυνήματα μου αρέσουν όσοι κάνουν λαικ με γέλια, δεν ξέρουν ότι είναι οι ίδιοι για γέλια
φαντάζομαι γελάνε για όσους θεωρούν ότι το σωστό κοντάκι θα τους κάνει όλους ........... GEORGE

ρε όσα κοντάκια και να φτιάξεις , όσες ........πατσές και να πετάξεις ( τάχει τα κιλάκια του ο GEORGE )

άμα δεν το έχεις ....................... άστα κλάφτα ..................... .yel. .yel. .yel.
 
ψάξε στο διαδύκτιο για "bow anchor point"
λοιπόν..........
εγώ θα σταματήσω να σας διαβάζω. Ήμουν έτοιμος να αρχίσω το ψάξιμο και λέω.

τι πας να κάνεις ρε μπανταβέ , έχεις που έχεις κάνει το μυαλό σου κουρκούτι με τις τεχνικές θα πας να βρεις και το bow .......... τέτοιο ...

τέλος , δεν θα με τρελάνετε εσείς ................ .hair. .hair.
 
.
Αν και άσχετο με το θέμα κοντάκι, θα συμφωνήσω εν μέρει. Οι τεχνικές σε όλα τα αθλήματα έχουν σχεδιαστεί για να φέρνουν το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα. Σε όλα τα αθλήματα επίσης υπάρχουν αθλητές κορυφαίων επιδόσεων, οι οποίοι κάνουν κάποια πράγματα εντελώς αντίθετα από τις mainstream τεχνικές. Δεν μπορώ ούτε να δεχτώ 100% την άποψη σου αλλά ούτε και να διαφωνήσω.
Εξατομικευμένη θεραπεία λοιπόν
 
Εγω θαυμαζω καποια ατομα ασχετα με το σκοπευτηριο εντελως
Που πιανουν το οπλο απο την θηκη μετα απο μηνες απραξιας
Η ενα οποιοδηποτε αλλο οπλο
Που κλεινουν ματι οταν ριχνουν
Που δεν ξερουν τεχνηκες κλπ
Κλπ
Και ειναι πραγματικα μπαμ και κατω
Και τους βλεπεις και λες
Φαντασου αυτοι να ασχολουνταν
Δεν εχω δει πολλους
Αλλα εχω δει
Νομιζω οτι η εξασκηση και η προπονηση οπως και η εμβαθυνση ειναι μαστ!!!
Αλλα καποιοι ειναι οντως τυχεροι να χουν γεννηθει ταλεντα
Μια παρατηρηση που εχω κανει ειναι οτι ριχνουν ψυχρα
Εννοοντας οτι δεν τους επηρεαζει τιποτε - παρα μονο ριχνουν και θελουν να βρουν κεντρο
 
Από εσένα δεν περίμενα τέτοια ατάκα γιατί έχεις δει πολλά.

Θα άλλαζα το "άμα δεν το έχεις" με το "άμα δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις".
coach , η κουβέντα έχει να κάνει με το τι ο καθένας θεωρεί εφικτό.

αν π.χ. θεωρώ εφικτό να γίνω GEORGE ........ πέρα από τα κιλά ( το παλεύω τώρα τελευταία ) , θα πρέπει να ΤΟ έχω και να ΤΟ εξασκήσω.
αν δεν ΤΟ έχω , ότι και να κάνω στο τέλος ΔΕΝ..........

από την άλλη αν απλά θέλω να ανέβω από το μέτριο ένα - δυό σκαλιά πιό πάνω , τότε ναι η κουβέντα είναι να "ξέρεις τι να κάνεις " ,

.......... στην ουσία ένα πρέπει να ξέρεις ............ το τηλ. του @leo ;);););)
 
coach , η κουβέντα έχει να κάνει με το τι ο καθένας θεωρεί εφικτό.

αν π.χ. θεωρώ εφικτό να γίνω GEORGE ........ πέρα από τα κιλά ( το παλεύω τώρα τελευταία ) , θα πρέπει να ΤΟ έχω και να ΤΟ εξασκήσω.
αν δεν ΤΟ έχω , ότι και να κάνω στο τέλος ΔΕΝ..........

από την άλλη αν απλά θέλω να ανέβω από το μέτριο ένα - δυό σκαλιά πιό πάνω , τότε ναι η κουβέντα είναι να "ξέρεις τι να κάνεις " ,

.......... στην ουσία ένα πρέπει να ξέρεις ............ το τηλ. του @leo ;);););)
Ευχαριστώ για το κοπλιμαν αγαπημένε μου!

Τζορτζ δεν νοείται να θέλει να γίνει κανείς. Αυτό που πρέπει να θέλει ο κάθε φιλοπρόοδος άνθρωπος είναι μία βελτιωμένη έκδοση του εαυτού του και να δει μέχρι πού μπορεί να φτάσει με αυτό το σκεπτικό.
 
Αν και άσχετο με το θέμα κοντάκι, θα συμφωνήσω εν μέρει. Οι τεχνικές σε όλα τα αθλήματα έχουν σχεδιαστεί για να φέρνουν το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα. Σε όλα τα αθλήματα επίσης υπάρχουν αθλητές κορυφαίων επιδόσεων, οι οποίοι κάνουν κάποια πράγματα εντελώς αντίθετα από τις mainstream τεχνικές. Δεν μπορώ ούτε να δεχτώ 100% την άποψη σου αλλά ούτε και να διαφωνήσω.
Δάσκαλε αν βεβαιως μου επιτρεπεις θα ήθελα να σου κάνω μια υποθετικη ερώτηση γιατί από τα γραφόμενα σου καταλαβα οτι εισαι σοβαρό άτομο...

Φαντάζομαι λοιπόν εγώ(με το χαζό μου το μυαλό) ότι μόλις πάει κάποιος σε κάποια σχολή σκοποβολής στο εξωτερικό (μην παρεξηγηθω κιόλας) το πρώτο πραγμα που του λεει ο δάσκαλος είναι:
πηγαινε πρωτα να σε μετρήσουν να σου φτιάξουν κοντάκι κ μετα ελα κ φυσικά θα τον παραπεμπει κ στο κοντακα......που συνεργάζεται......

Έρχομαι εγώ αυριο στην σχολή σας κ σας λέω:
Κε Λεωνίδα την πρωτη μου τουφέκια(στο φτερό) την εριξα στα 14 χρονια μου....
Όλα αυτά τα χρόνια κ μέχρι σήμερα ριχνω παντοτε από ένστικτο κ δεν ακολουθω κάποια σκοπευτικη τεχνική..

Είμαι αριστεροχειρας κ ολα μου τα όπλα είναι δεξιά και τα baikal που έχω έχουν αρκετή δεξιά κλίση(απο ότι λέγεται..).
Εκτος απο την Mossberg που έχω κ που αυτή εχει ίσιο κοντάκι κατά τα Αμερικανικά δεδομένα...
Δόξα το θεο είμαι ευχαριστημενος στο κυνήγι κ δεν το ψάχνω περαιτερω....
Εχω φαει αυτα τα κοντάκια στην "μαπα" εδώ και 20+ χρόνια κ εχω προσαρμοστει πανω τους..

Θα ήθελα να καναμε κάποια μαθήματα κ να με μάθετε τις ενδεδειγμένες σκοπευτικες τεχνικές,κ φυσικά οχι μονο στην θεωρία αλλά κ πανω στα δισκάκια.....Δεν εχω σκοπό να κάνω πρωταθλητισμο ουτε να γίνω digweed...

Τι θα μου λέγατε?
Α φίλε μου είσαι λάθος, φτιάξε πρωτα ενα αριστερό κοντάκι κ μετα ελα η θα με δεχοσασταν με τα κοντάκια που ήδη έχω??
 
Last edited:
Εγω θαυμαζω καποια ατομα ασχετα με το σκοπευτηριο εντελως
Που πιανουν το οπλο απο την θηκη μετα απο μηνες απραξιας
Η ενα οποιοδηποτε αλλο οπλο
Που κλεινουν ματι οταν ριχνουν
Που δεν ξερουν τεχνηκες κλπ
Κλπ
Και ειναι πραγματικα μπαμ και κατω
Και τους βλεπεις και λες
Φαντασου αυτοι να ασχολουνταν
Δεν εχω δει πολλους
Αλλα εχω δει
Νομιζω οτι η εξασκηση και η προπονηση οπως και η εμβαθυνση ειναι μαστ!!!
Αλλα καποιοι ειναι οντως τυχεροι να χουν γεννηθει ταλεντα
Μια παρατηρηση που εχω κανει ειναι οτι ριχνουν ψυχρα
Εννοοντας οτι δεν τους επηρεαζει τιποτε - παρα μονο ριχνουν και θελουν να βρουν κεντρο
Χωρις να θελω να περιαυτολογησω παλιοτερα ισως να ημουν ενας απο αυτους τους τυπους που περιγραφεις...
Οταν θελησα να ασχοληθω με τα μετρα του οπλου μου καταλαβα πως 15+χρονια επωμιζα σε εισαγωγικα λαθος.
Ειμαι 1,90 και εριχνα με κοντακι 36,5...οταν εφερα το οπλο στα μετρα μου και προσπαθησα να σκοπευσω ηταν σαν να πηγαινα πρωτη μερα στο σχολειο..
Ξενυχτια βλεποντας βιντεο στο youtube,αυπνιες απο τις αστοχιες κτλ.
Υστερα απο αρκετη δουλεια με την επωμιση καταφερα να εχω ξανα τις επιτυχιες που ειχα...με την διαφορα οτι τωρα ξερω αν οχι ολες τις φορες,τις περισσοτερες οταν παταω την σκανδαλη τι θα συμβει το επομενο δευτερολεπτο...ειτε αυτο ειναι θετικο ειτε αρνητικο.
Φυσικα αυτο που συμβαινει τωρα ειναι πολυ πιο ικανοποιητικο απο το τοτε.
 
Καταρχάς με αυτό το σκεπτικό:
Δόξα το θεο είμαι ευχαριστημενος στο κυνήγι κ δεν το ψάχνω περαιτερω....
Δεν θα ερχόσουν ποτέ για να μου πεις κάτι σαν και αυτό:
Θα ήθελα να καναμε κάποια μαθήματα κ να με μάθετε τις ενδεδειγμένες σκοπευτικες τεχνικές.
Στον δάσκαλο πάει όποιος αισθάνεται ότι έχει πρόβλημα και ανάγκη βελτίωσης, όπως ακριβώς πάει στον γιατρό όποιος δεν αισθάνεται καλά.

Από εκεί και πέρα, το πώς διαχειρίζομαι κάθε περιστατικό (πέρα από κάποια δικά μου πρωτόκολλα που ακολουθώ και ναι, τα μέτρα του κοντακιου περιλαμβάνονται σε αυτά) είναι πάντα διαφορετικό.

Ουσιαστικά έχω δύο κατηγορίες μαθητών. Αυτοί που είναι αρχάριοι και χρειάζονται στήσιμο από την αρχή, στους οποίους θα επιμείνω φυσικά να τηρηθεί το πρωτόκολλο μέχρι τελείας, και αυτοί που έρχονται με έναν Χ βαθμό εμπειρίας και ζητούν βοήθεια για να βελτιωθούν. Αυτούς προσπαθώ να τους βοηθήσω ανάλογα με τα θέλω τους βέβαια, με όποιον τρόπο εκείνη τη στιγμή αισθάνομαι ότι πρέπει να επέμβω. Σε αυτή την περίπτωση το κοντάκι ίσως και να μην είναι αυτό που πρέπει να επικεντρωθώ, ακόμα και αν όντως χρειάζεται επιβεβλημένα διόρθωση.

Δεν ξέρω αν βγάζεις νόημα με την απάντηση μου, αλλά έθεσες ένα υποθετικό σενάριο στο οποίο απαντώ κι εγώ με μία θεωρητική και μάλλον ασαφή τοποθέτηση. Κάθε περίπτωση εξάλλου είναι διαφορετική και είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που άλλα νομίζει ότι του φταίνε ο μαθητής και άλλα φταίνε στην πραγματικότητα, καθώς και πάρα πολλοί οι μαθητές που δεν είναι ειλικρινείς μαζί μου και πολλές φορές ούτε με τον εαυτό τους.
 
λοιπόν..........
εγώ θα σταματήσω να σας διαβάζω. Ήμουν έτοιμος να αρχίσω το ψάξιμο και λέω.

τι πας να κάνεις ρε μπανταβέ , έχεις που έχεις κάνει το μυαλό σου κουρκούτι με τις τεχνικές θα πας να βρεις και το bow .......... τέτοιο ...

τέλος , δεν θα με τρελάνετε εσείς ................ .hair. .hair.
Δεν παιζεσαι με τίποτα ρε Γιώργο
 
Back
Top