Κλοπές αυτοκινήτων κυνηγών

Διαβαζω με ενδιαφερον και κατανοω τον εκνευρισμο σας ειδικα του φιλου Yiorgos που επαθε και την ζημια ΑΛΛΑ!!!!!!!!...η κλοπη και η φθορα ειναι μικρης "αξιας" πλημμέλημα με ποινες της πλακας.Γι αυτο ενω τους πιανουν την αλλη μερα ειναι παλι εξω.Η "απαντηση" με οπλο ομως ειναι στην καλυτερη περιπτωση αποπειρα ανθρωποκτονιας και ειναι κακουργημα!!!!!!!!!Και μονο που μπορει να κατηγορηθεις για κατι τετοιο θα προφυλακιστεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Οποτε μην "παιξει" κανεις με τα οπλα και μην παρετε τον νομο στα χερια σας...
Σωστα...δεν χρειαζονται τετοιες ενεργειες...εκτος αν υπαρχει καμια ρεματια εκει κοντα κ πεσει καταλαθος μεσα.cool.
 
Last edited:
Μα δεν θα παρουμε τον νομο στα χέρια μας... τα @@ τους θα παρω και θα τους τα ταισω.... Ή ακόμα καλύτερα, σκλεφτομαι υπο την απειλη του όπλου να τον γδύσω οπως "εγδυσε" το αμάξι μου και να τον πάω ενα "περπατητό" γυμνό μέχρι το κοντινοτερο Αστυνομικο Τμήμα. Έτσι για την ξεφτίλα..xm.
 
Νεότερα από την υπόθεση είχαμε παντως σήμερα. Βρήκε ντόπιος το ενα πορτοφολι και ειδοποιησε τον ενα φίλο που ειμασταν παρέα να παει να το παρει. Να σας πω που βρέθηκε...??? Στον δρόμο που παει προς Δομβραινα-Ξηρονομη, 10 χλμ μεσα απο την Θηβας-Αλιάρτου.... Μετά είναι οι Θεσπιες και απο εκεί τα ξέρετε τα μέρη... Όλο κυνηγοτοποι. Ίσως αν κανεις κατάλληλο κύκλο περνάς κι από εκεί που ήταν και το δεύτερο περιστατικο πάλι την Κυριακη (ανάμεσα Άσκρη και μοναστηρι τουΑι-Γιώργη πανω απο Αλίαρτο....). Ή και ανάποδα ίσως αν ανηφορισεις από Αλίαρτο (για πιο γρήγορα.....) και γυρίσεις από εκεί. Οπότε ότι αμαξι "εύκαιρο" βρουν να το γδύσουν....
 
Διαβαζω με ενδιαφερον και κατανοω τον εκνευρισμο σας ειδικα του φιλου Yiorgos που επαθε και την ζημια ΑΛΛΑ!!!!!!!!...η κλοπη και η φθορα ειναι μικρης "αξιας" πλημμέλημα με ποινες της πλακας.Γι αυτο ενω τους πιανουν την αλλη μερα ειναι παλι εξω.Η "απαντηση" με οπλο ομως ειναι στην καλυτερη περιπτωση αποπειρα ανθρωποκτονιας και ειναι κακουργημα!!!!!!!!!Και μονο που μπορει να κατηγορηθεις για κατι τετοιο θα προφυλακιστεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Οποτε μην "παιξει" κανεις με τα οπλα και μην παρετε τον νομο στα χερια σας...
Για αλλο λογο τους βγαζουν εξω
Τα τμηματα ειναι φουλ και εκτος οτι δεν εχουν να τους ταισουν
ειναι δεκαδες οι συλληψεις για μικροκλοπες τα τελευταια χρονια που οι υποθεσεις δεν φτανουν ουτε καν στο δικαστηριο
Οι δε τσιγγανοι εφαρμοζουν πολλες μεθοδους ωστε να αθωωθουν στο δικαστηριο
Μαζευονται γυρω στα 100 ατομα την ημερα της δικης
και αρχιζουν τον σαματα-κλαματα-μοιρολογια για να κανουν ενα δικαστηριο μπαχαλο
ωστε να αγανακτησουν οι δικαστες και να παραγραψουν και αλλοτε να επιβαλλουν στον ενοχο ενα μικρο χρηματικο ποσο
Μου ελεγε ενας φιλος απο Κυπαρισσια ενα περιστατικο με γυφτους
Μπηκαν μεσα στο χωραφι του με ενα αγροτικο
και του εκλεβαν τα καρπουζια
Τι κανετε εδω ρε τους λεει ?
Μας ειπε το αφεντικο να τα μαζεψουμε του απαντανε .sarcastic..sarcastic..asking.

Το Παλικαρι εκτος οτι ηταν θηριο ηξερε και πολεμικες τεχνες
3 γυφτους τους σακατεψε στο ξυλο .sarcastic.
Οι γυφτοι του εκαναν μυνηση για ξυλοδαρμο
Οταν πηγαν στην Πατρα στο δικαστηριο εφαρμοσαν την ιδια τακτικη
Αρχησαν καμια πενηνταρια τα κλαματα και τα μοιρολογια μεσα στην αιθουσα και
η δικη διακοπηκε και η καταληξη ηταν να διαγραφη με νεωτερας
Εχουν περασει 5 χρονια απο τοτε και το Παλικαρι δεν εχει παρει καμια ειδοποιηση απο το δικαστηριο;)
 
Θέλει πολύ προσοχή και αυτοσυγκράτηση.
Γνωστός μου που γείτονας του, επιτέθηκε στην γυναίκα του με κατσαβίδι λογω διαφορών, πήρε το κυνηγητικό του και τουφεκησε, χωρίς να τον χτυπήσει.
Κατάληξη :
Η αστυνομία μετά απο μήνυση του άλλου που είχε επιτεθεί του κατέσχεσε το όπλο και του μπλόκαρε την ανανέωση άδειας κυνηγιού (δεν ρώτησα λεπτομέρειες). Έτσι παρά τα όπλα που έχει δεν μπορεί νόμιμα να τα κυκλοφορήσει.
Ακόμη και αν αθωωθεί μετά απο 8-12 χρόνια που θα πάρει, φαντάζεστε την ταλαιπωρία και την αδυναμία κυνηγιού;
Επιπλέον, έστω κάνει πως παει παράνομα και τον πιάνουν.
Σκεφτήτε το "πακέτο" που θα εισπράξει αλλα και πόσο αυτό θα βαρύνει τελικά στην πρώτη υπόθεση, καθώς θα υπαρχει ήδη καταδίκη του για παράνομο κυνήγι κτλ.
Νομίζω οτι πρεπει να αλληλο ενημερωνόμαστε και να φωτογραφίζουμε οποίο αυτοκίνητο συναντάμε να κυκλοφορεί ή σταθμεύει στις περιοχές που παρκάρουμε στους κυνηγοτοπους.
Και να είμαστε επιβοηθητικοί σε κάθε καταγγελία.
Να ειδοποιήσουμε για τα περιστατικά τους φίλους μας που δεν ενημερώνονται απο κυνηγητικά blogs και τα κυνηγητικά περιοδικά και sites.
Και σε κάθε καταγγελία να αναλάβουμε μέσω των γνωστών μας να συγκεντρώσουμε πληροφορίες και στοιχεία απο φίλους που κυνήγησαν στην περιοχή την μερα αυτη.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ "ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΙΑΛΟΓΟ" αλλα και στην συλλογική και συναδελφική αλληλεγγύη.
 
Να τολμησω να πω κάποια πραγματα.
Δεν συμβουλευω.
Λεω το τι ισχυει κ το ξερω καλα.
Το να στησεις καρτερι στον κλεφτη κ να του ριξεις θεωρειτε απόπειρα φονου εκ προμελετης.
Αν μαλιστα την φαει απο πισω κ δεν εχει πανω του οπλο τοτε δεν μας σωζει τιποτε.
Εαν τραυματιστει καποιος κλεφτης απο εμας με οπλο, οσα δεν εκλεψε θα μας τα φαει μια ζωη με αποζημιωσεις.
Αυτοαμυνα θεωρειτε η υπεραδπιση με οπλο ισο η ''κατωτερο'' αυτου που κρατα ο κλεφτης.
Εαν κρατα μαχαιρι τοτε αυτοαμυνα είναι αντιμετώπιση με μαχαιρι η γυμνα χερια.
Με οπλο απλα θεωρειτε υπερβολικη χρηση βιας κ υπερ του δικαστικως.

Δημοκρατια εχουμε μονο στα χαρτια.
Το αυτοκίνητο να μας κλεψει κ μα μην έχει φρενα κ να κτυπησει μας κανει μυνηση κ κερδιζει.
Οποταν απλα κ σταράτα.
Πρωτον.....ψυχολογικη προετοιμασία για την κακη στιγμη απαραίτητα.
Αλλο να λες άλλο να κανεις...
Εαν δεν εισαι σιγουρος....καλύτερα μην κανεις τιποτε...
Εαν δεν ξέρεις πως...καλυτερα μγν κανεις τιποτε...
Η προνοια ειναι η καλύτερη αντιδραση....
Οσα φερνει η στιγμη...δεν τα φερνει πισω όλος ο χρονος....
Οτιδηποτε γινει.....ειναι διαφορετικό. ...εαν ο κλεφτης δεν ειναι μονος.....εαν εχει αλλον μαζι του ειναι ολα διαφορετικα....
Αναλογησου.....αξιζει το ρισκο αυτο που θα χασεις?
Να ξερεις οτι μεσα δεν θα μεινει ο κοινος κλεφτης συνήθως για πολυ...
Καλυτερη αντιδραση στην φαση αυτη με τα αυτοκίνητα ειναι....φωνη προς δυο τρια άτομα με ονόματα. ....χωρις να χετε οπτικη άμεση επαφη με τους κλέφτες κ χρηση οπλου στον αερα για εκφοβισμο.
Φασαρία κ πολλα ατομα δημιουργούν ''κακες'' συνθήκες παραμονης τους .
Σκοπος ειναι να φυγουν απραγοι....τιποτε αλλο.
Απειλη.με οπλο ποτε από κοντινη απόσταση.
Παντα από αποσταση ασφαλειας.
Καποιος που ξερει ''αφοπλιζει'' για αστειο.....σε δευτερόλεπτα.
Κ ο κλέφτης δεν ειναι πρωταρης.....θα το ριξει πολυ πιο ευκολα απο εσάς το φυδιγγιο.
Τέλος. ......δεν λεμε σε φορουμ...τι κ πως θα κανουμε.......ειμαστε νομιμοι...κ καποια πραματα ας τα ξέρει μονο ο εαυτος μας.
Απλα να ειμαστε σίγουροι οτι αυτά που ξέρει ο εαυτός μας...μπορει να τα αντεξει...
 
Είχα την ελπίδα οτι σε τέτοιο θέμα δεν θα χρειαζόταν να γράψω....
Αλλά απόψε δεν μου έκλεψαν απλά κάτι απο το αυτοκίνητο αλλά ολόκληρο το αυτοκίνητο:(:(:(
Πάει το TERIOS λοιπόν μόλις 1,5 χρόνο το είχα στα χέρια μου.Μου το πήραν κάτω απο το σπίτι και δεν κατάλαβε κανένας το παραμικρό, είχε και συναγερμό που τον απενεργοποίησαν .
 
Είχα την ελπίδα οτι σε τέτοιο θέμα δεν θα χρειαζόταν να γράψω....
Αλλά απόψε δεν μου έκλεψαν απλά κάτι απο το αυτοκίνητο αλλά ολόκληρο το αυτοκίνητο:(:(:(
Πάει το TERIOS λοιπόν μόλις 1,5 χρόνο το είχα στα χέρια μου.Μου το πήραν κάτω απο το σπίτι και δεν κατάλαβε κανένας το παραμικρό, είχε και συναγερμό που τον απενεργοποίησαν .
Πω ρε γαμώτο μεγάλο κρίμα. Το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις όταν τίποτα δεν φαίνεται αρκετό να σταματήσει τους κλέφτες. Βαγγέλη να είσαι σίγουρος ότι θα το βρουν μπροστά τους και ότι με κάποιο τρόπο θα βρεις την λύση. Έχεις ασφάλεια κλοπής?
 
Είχα την ελπίδα οτι σε τέτοιο θέμα δεν θα χρειαζόταν να γράψω....
Αλλά απόψε δεν μου έκλεψαν απλά κάτι απο το αυτοκίνητο αλλά ολόκληρο το αυτοκίνητο:(:(:(
Πάει το TERIOS λοιπόν μόλις 1,5 χρόνο το είχα στα χέρια μου.Μου το πήραν κάτω απο το σπίτι και δεν κατάλαβε κανένας το παραμικρό, είχε και συναγερμό που τον απενεργοποίησαν .
Ωχ φίλε μου! Τί να πει κανείς για αυτή την περίπτωση, κρίμα ...
 
Πω ρε γαμώτο μεγάλο κρίμα. Το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις όταν τίποτα δεν φαίνεται αρκετό να σταματήσει τους κλέφτες. Βαγγέλη να είσαι σίγουρος ότι θα το βρουν μπροστά τους και ότι με κάποιο τρόπο θα βρεις την λύση. Έχεις ασφάλεια κλοπής?
Ευτυχώς έχω ασφάλεια για όλα , σπίτι , μαγαζί ,αυτοκίνητο, ζωής..... αλλά πέρα του οικονομικού είναι και η ταραχή που δεν πληρώνεται με τίποτα.
 
Είχα την ελπίδα οτι σε τέτοιο θέμα δεν θα χρειαζόταν να γράψω....
Αλλά απόψε δεν μου έκλεψαν απλά κάτι απο το αυτοκίνητο αλλά ολόκληρο το αυτοκίνητο:(:(:(
Πάει το TERIOS λοιπόν μόλις 1,5 χρόνο το είχα στα χέρια μου.Μου το πήραν κάτω απο το σπίτι και δεν κατάλαβε κανένας το παραμικρό, είχε και συναγερμό που τον απενεργοποίησαν .
σ αυτες τις περιπτωσεις δεν υπαρχουν λογια. βαγγελη δεν εχω να πω κατι
 
Ευτυχώς έχω ασφάλεια για όλα , σπίτι , μαγαζί ,αυτοκίνητο, ζωής..... αλλά πέρα του οικονομικού είναι και η ταραχή που δεν πληρώνεται με τίποτα.

Το εχω πάθει με αυτοκινητο που ανηκε σε leasing βέβαια οποτε δεν με ένοιαζε το οικονομικο αλλα το σοκ την στιγμη της διαπιστωσης... μεγάλο!
 
Είχα την ελπίδα οτι σε τέτοιο θέμα δεν θα χρειαζόταν να γράψω....
Αλλά απόψε δεν μου έκλεψαν απλά κάτι απο το αυτοκίνητο αλλά ολόκληρο το αυτοκίνητο:(:(:(
Πάει το TERIOS λοιπόν μόλις 1,5 χρόνο το είχα στα χέρια μου.Μου το πήραν κάτω απο το σπίτι και δεν κατάλαβε κανένας το παραμικρό, είχε και συναγερμό που τον απενεργοποίησαν .
Αυτα ειναι τα χειροτερα :(:(
Βαγγελη κριμα μακαρι να βρεθει αμεσα πριν γινει βιδες
Ελλειψη ανταλλακτικων δεν νομιζω η κλοπη να εγινε για καποιο αλλο λογο
 
Είχα την ελπίδα οτι σε τέτοιο θέμα δεν θα χρειαζόταν να γράψω....
Αλλά απόψε δεν μου έκλεψαν απλά κάτι απο το αυτοκίνητο αλλά ολόκληρο το αυτοκίνητο:(:(:(
Πάει το TERIOS λοιπόν μόλις 1,5 χρόνο το είχα στα χέρια μου.Μου το πήραν κάτω απο το σπίτι και δεν κατάλαβε κανένας το παραμικρό, είχε και συναγερμό που τον απενεργοποίησαν .
Κριμα ρεφιλε!!!!!!!!!Ευχομαι να βρεθει γρηγορα και αθικτο!!!!Ευτυχως τουλαχιστον που εχεις ασφαλεια.
 
Βαγγέλη εύχομαι να βρεθεί γρήγορα το αυτοκίνητο. Το σοκ που υπέστης σίγουρα δεν ξεπληρώνεται. Η κοινωνία πάει από το κακό στο χειρότερο, η λειτουργία του κράτους το ίδιο. Δεν νοιάζεται κανείς και για τίποτα. Δυστυχώς όσο οι κλέφτες θα μπαίνουν μέσα από την μια και θα βγαίνουν σε χρόνο ντνε-ντε από την άλλη, θα αυξάνονται και τα κρούσματα...
 
Last edited:
Τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα τα παίρνουν για ανταλλακτικά και μόνο , αντε τώρα να περιμένεις να περάσουν οι μήνες για να αποζημιωθείς....
ΣΥΜΒΟΥΛΗ φιλική . Συναγερμός με GPS δεν κάνει και πολλά πράγματα γιατί άνοιξαν το καπό και ξήλωσαν το κουτί του συναγερμού και το πέταξαν στο πεζοδρόμιο , αυτό που μπορεί να βοηθήσει τουλάχιστον τις πρώτες ωρες είναι συσκευή GPS ανεξάρτητη κρυμμένη στο πλαίσιο.
 
Τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα τα παίρνουν για ανταλλακτικά και μόνο , αντε τώρα να περιμένεις να περάσουν οι μήνες για να αποζημιωθείς....
ΣΥΜΒΟΥΛΗ φιλική . Συναγερμός με GPS δεν κάνει και πολλά πράγματα γιατί άνοιξαν το καπό και ξήλωσαν το κουτί του συναγερμού και το πέταξαν στο πεζοδρόμιο , αυτό που μπορεί να βοηθήσει τουλάχιστον τις πρώτες ωρες είναι συσκευή GPS ανεξάρτητη κρυμμένη στο πλαίσιο.
Στο καπό γιατί δεν μπαίνει αισθητήριας του συναγερμού ώστε να ενεργοποιηθεί μόλις το ανοίξουν; .xm.
 
Back
Top