Κλοπές αυτοκινήτων κυνηγών

Το λυπηρο στην υποθεση ειναι οτι στην θηβα ειναι γνωστοι της αστυνομιας.......
Εχουν ξαναπιαστει για κλοπες σε σπιτια και αμαξια.......
Η μεχρι τωρα ποινη τους (μαλλον μεχρι να δικαστουν) ειναι να δινουν παρων μια φορα την εβδομαδα στο ΑΤ.
Ειναι αθιγγανοι της περιοχης.......
Τις πληροφοριες μου της εδωσε το ενα παλικαρι που του απολεσαν τα προσωπικα του αντικειμενα....
 
Εμενα μια ληστεια μου αλλαξε την ζωη μου....
Το 2012 μου εκλεψαν την μηχανη απο το σκαφος......Yamaha 100hp 4t.
Ετσι αναγκαστικα να εγκαταληψω αυτο που αγαπαω περισσοτερο σε αυτην την ζωη.Την θαλασσα και το ψαροντουφεκο....
Πλεον αφου δεν καταφερα να ξαναβαλω μηχανη ....φετος το πουλησα.....
Πλεον βρισκω διεξοδο μονο στο βουνο....
Αν τυχον βρεθω ξανα σε αυτην την θεση.....να με ξανακλεβουν δηλαδη....δεν ξερω πως θα αντιδρασω......
Σιγουρα το οπλο θα ειναι η εσχατη λυση.......αλλα δεν μπορω να εγγυηθω οτι δεν θα το χρησιμοποιησω....τουλαχιστον στα ποδια του...
 
παιδιά το σκέφτομαι τώρα που συζητάμε και λέω .."ένας θεός να βάλει το χέρι του" να μην μπει κάνεις στον πειρασμό να χρησιμοποιήσει το όπλο του ..
είναι σίγουρο οτι με την χρίση του όπλου θα βρεθείς σοβαρά μπλεγμένος..
σίγουρα μια αντίδραση στην περίπτωση που το αντιληφθούμε είναι ο εκφοβισμός ..α αλλά μέχρι εκει.
αυτο που θα βοηθήσει ειναι η πρόληψη .. τίποτα αξία στο αυτοκίνητο και ποτέ εκτεθειμένα πράγματα σε κοινή θέα .. και αν τύχει να μου σπάσουν το τζάμι .. θα εχει μια ταλαιπωρία και μια στεναχώρια , αλλά στα κομμάτια να παει, εγώ να είμαι καλά !
θα το βάλει η ασφαλιστική που την πληρώνουμε όλοι και δεν θα κάτσω να πάω εγώ φυλακή που τουφέκισα έναν αλήτη !.
εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν άλλο και όπου ακούσουμε κατι ενημερώνουμε για να έχουμε κατά νου τις επικίνδυνες περιοχές .
 
Αυτο που εμας μας φαινεται μακρυνο,πρωτογνωρο, κατι που μας ξενιζει,γι αυτους που το κανουν ειναι καθημερινοτητα και το σπουδαιοτερο και πιο επικινδυνο της υποθεσης,επαγγελμα!
Αν δειτε τις δικογραφιες που κουβαλανε,17χρονα παιδια,αυτου του σιναφιου....θα παθετε πλακα!!!!!
Μη νομιζουμε πως μονο εμεις κουβαλαμε τουφεκια.....
Αυτοι,προφανως,το κανουν επαγγελματικα και οχι περιστασιακα.Εχουν υπολογισει τη "στραβη".Κοιταζουν να την αποφυγουν,στην εσχατη ομως,εχουν αβαντες!Να ειμαστε σιγουροι γι'αυτο!
Εκτος του κινδυνου να βρεθουμε κατηγορουμενοι,ειναι υπαρκτος ο κινδυνος να βρεθουμε σκαγιωμενοι στο νοσοκομειο η (κουφια η ωρα) καπου αλλου....
Καλο ειναι να επεξεργαστουμε στο μυαλο μας την περιπτωση της κακιας στιγμης,οσο μπορουμε και να προσχεδιασουμε τροπους αντιδρασης.
Δεν ειναι ασχημη ιδεα να εχουμε στο κινητο μας τον αριθμο του οικειου τμηματος.Της περιοχης που κυνηγαμε.
Αφηνουμε το αμαξι καπου,που να ειναι ορατο απο μεγαλη αποσταση.Παρακολουθουμε για καποια ωρα τους δρομους που οδηγουν στο αυτοκινητο μας.Με μηχανοκινητο θα ερθουν,για να εξαφανιστουν στα γρηγορα,μετα την πραξη τους.Ας ξαναπερασουμε μια βολτα απο το σημειο,συντομοτερα, απο οτι ειχαμε σκοπο να το κανουμε.
Στην τελευταια,ας μην παμε εκει που ελαβαν χωρα τα κρουσματα αυτα!
Για να ξεφυγουμε απο το αγχος παμε ρε παιδια!Αν ειναι να μας φαει και να φυλαμε σκοπια στο αυτοκινητο,δεν την αραζουμε για υπνο?:);)
 
Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη ότι η επιθετική αντίδραση , ιδιαιτερα με χρήση όπλου , είναι τελείως λάθος έως εξαιρετικά επικίνδυνη για την σωματική μας ακεραιότητα .
Η συζήτηση θα μπορούσε να επεκταθεί σε διάρρηξη ή εισβολή κακοποιών στο σπίτι μας , όπου και εκεί θα ήταν χρήσιμο να κουβεντιάζαμε τις σωστές και ενδεδειγμένες αντιδράσεις μας.
 
Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να βρίσκεις το αμάξι σου έτσι:

14962411_10210391343758015_1043962566_n.jpg



Αυτό λοιπόν έγινε την Κυριακή που μας πέρασε στη Θηβα. Μεταξύ 6:20-8:10.... την ώρα του πρωινού καρτεριού.... Δεν νομίζω ότι σε μια περιοχή που έχει αρκετούς κυνηγούς με περπατητό θα μπεί κάποιος για να σπάσει αμάξι που είναι καταμεσής της περιοχής (αν και εκεί κινδυνεύεις να στο σκαγιώσουν....). Είμαι πεπεισμένος ότι το κάνουν στο χάραμα γιατί από το αμάξι μου δεν βρήκαν το ένα τσαντάκι που ήταν μεσα σε μια νάυλον τσάντα με άρβυλα και γκέτες ενώ την ανακάτεψαν, ίσως γιατί και το τσαντάκι ήταν χακί...

Όπως ανέφερε και ένας συνάδελφος στο facebook η μόνη λύση είναι να χαλάσεις το κυνήγι σου στήνοντας δόλωμα και κάνοντας "καρτέρι" σε μια κοντινή σχινιά... Να σου πώ εγώ μετά πόσα απίδια βάζει ο σάκος....
 
μια λύση για την περίπτωση που δεν θα μπορέσει κάποιος να μείνει ψυχραιμος .. πχ εισβολή στο σπίτι οταν εισαι μεσα..
σκάγια με μπάλες απο καουτσούκ. (εχει ο Καλαντζάκος )
**πάλι θα μπλέξεις αλλά ίσος λιγότερο !
загрузить картинку в интернет
 
Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να βρίσκεις το αμάξι σου έτσι:

14962411_10210391343758015_1043962566_n.jpg



Αυτό λοιπόν έγινε την Κυριακή που μας πέρασε στη Θηβα. Μεταξύ 6:20-8:10.... την ώρα του πρωινού καρτεριού.... Δεν νομίζω ότι σε μια περιοχή που έχει αρκετούς κυνηγούς με περπατητό θα μπεί κάποιος για να σπάσει αμάξι που είναι καταμεσής της περιοχής (αν και εκεί κινδυνεύεις να στο σκαγιώσουν....). Είμαι πεπεισμένος ότι το κάνουν στο χάραμα γιατί από το αμάξι μου δεν βρήκαν το ένα τσαντάκι που ήταν μεσα σε μια νάυλον τσάντα με άρβυλα και γκέτες ενώ την ανακάτεψαν, ίσως γιατί και το τσαντάκι ήταν χακί...

Όπως ανέφερε και ένας συνάδελφος στο facebook η μόνη λύση είναι να χαλάσεις το κυνήγι σου στήνοντας δόλωμα και κάνοντας "καρτέρι" σε μια κοντινή σχινιά... Να σου πώ εγώ μετά πόσα απίδια βάζει ο σάκος....
Καλημέρα Γιώργο. Θα ξαναπάμε στην περιοχή, απλά θα ρίξουμε κέρμα για το ποιος θα κάνει καρτέρι (για τσίχλες, όχι για μαυριδερούς) δίπλα στο αυτοκίνητο .sarcastic.. Μη σου πω ότι από εκείνο το σημείο θα γίνουν περισσότερες τουφεκιές. Πριν φωτίσει έγινε το σκηνικό, οπότε μέχρι τις 8 κάποιος καλό είναι να έχει οπτική επαφή με το αυτοκίνητό του. Αξίζει να έχεις μπλεξίματα μια ζωή για δυο αλήτες; Μπορείς να γίνεις ίδιος με αυτούς; Κατά τη γνώμη μου όχι
 
OK, εγώ Σάββατο πάντως σκέφτομαι να επισκεφτώ την περιοχή..... για να δούμε... θα πάω μόνος ή θα έχω παρέα? Εκτός κι αν την Πέμπτη μου κάτσει αυτό το πως το λένε... τζόκερ? οπότε, πάλι θα πάω αλλά θα μισθώσω και κάτι "παλικάρια" από μια εταιρία (ο θεός να την κάνει) security.... κι ας τα βγάλει πέρα μαζί τους όποιος πλησιάσει το μέρος χωρίς άδεια θήρας....
 
Τώρα που είπες "χωρίς άδεια θήρας", να δω πώς θα κυνηγήσω που δεν έχω χαρτιά ούτε για να αποδείξω ποιος είμαι. Διαβατήριο στην τσέπη και ύφος Βασιλάκη Καΐλα αν με σταματήσει θηροφυλακή. Το να μείνω σπίτι ΣΚ δεν παίζει ως σενάριο
 
Ρε μάγκες θα έχει αποτέλεσμα αν μέσα στο αυτοκίνητο αφήσουμε κανένα ντόπερμαν ή ροντβάιλερ; .sarcastic.
Πάντως εσύ φίλε άμα αφήσεις στο αυτοκίνητο το "κτήνος" που έχεις στο άβαταρ , δεν θα πλησιάσει ούτε κουνούπι.hair.
 
Πάντως εσύ φίλε άμα αφήσεις στο αυτοκίνητο το "κτήνος" που έχεις στο άβαταρ , δεν θα πλησιάσει ούτε κουνούπι.hair.
Αυτοί είναι ικανοί να σπάσουν τα τζάμια για κλέψουν τον σκύλο....sarcastic. Που να ξέρουν όμως με τι αγρίμι πηγαίνουν να τα βάλουν... .sarcastic.
 
Ένας φίλος κυνηγός μου έχει πει ότι πρόκειται για γυφτους, σπάνε τα αυτοκίνητα και για χαρτομαντηλα που λει ο λόγος. Και να τους πιάσουν δεν τους κάνουν τίποτα. Βλέπεις τα παράσιτα της κοινωνίας (το τονίζω αυτό μιας και δεν αποδίδουν ούτε ευρώ στο κράτος) ζουν και βασιλεύουν στην χώρα μας.
 
.hair.Υπάρχει βέβαια και περίπτωση να μου "κάτσει" ένα τζόκερ το σάββατο.... κι ας πιάσω μόνο ΤΟΝ ΤΖΟΚΕΡ......hair.
Παμε μαζι Γιωργο αν θες το Σαββατο.Θα ειμαι εγω κοντα στο αμαξι γιατι εχω προηγουμενα με τους γυφταρεους.hair., και εσυ κανε το κυνηγι σου...Οποιος πλησιασει........το κριμα στο λαιμο του.pop.
 
Τώρα που είπες "χωρίς άδεια θήρας", να δω πώς θα κυνηγήσω που δεν έχω χαρτιά ούτε για να αποδείξω ποιος είμαι. Διαβατήριο στην τσέπη και ύφος Βασιλάκη Καΐλα αν με σταματήσει θηροφυλακή. Το να μείνω σπίτι ΣΚ δεν παίζει ως σενάριο

Μην ανησυχείς θα σε πάω σε μέρος που θα παρκάρουμε το αμάξι και δεν θα κατεβάσουμε τα πράγματα.... Δίπλα θα το έχουμε και ο,τι πέφτει απευθείας στο πορτ-μπαγκάζ.

Παμε μαζι Γιωργο αν θες το Σαββατο.Θα ειμαι εγω κοντα στο αμαξι γιατι εχω προηγουμενα με τους γυφταρεους.hair., και εσυ κανε το κυνηγι σου...Οποιος πλησιασει........το κριμα στο λαιμο του.pop.

Ε άμα είναι να κάνουμε ομάδα για να κατέβουμε στο Gypsy-Hunting-Championship είμαι μέσα... και κάθομαι κι εγώ καρτέρι... στα 30 μέτρα όμως.... Μετά το δικό σου βεληνεκές "υπενθύμισης"... να ακολουθήσει δεύτερη "υπενθύμιση"....
 
μια λύση για την περίπτωση που δεν θα μπορέσει κάποιος να μείνει ψυχραιμος .. πχ εισβολή στο σπίτι οταν εισαι μεσα..
σκάγια με μπάλες απο καουτσούκ. (εχει ο Καλαντζάκος )
**πάλι θα μπλέξεις αλλά ίσος λιγότερο !
загрузить картинку в интернет
Εχει ο καλκατζακος ?
Ηρθε η ωρα να προμηθευτω για να σωσω την περιουσια μου -ζωη μου
Απο την στιγμη που καποιος αποφασισει να εισβαλλει στο σπιτι μου και στην περιουσια μου
εγω θα τον σκαγιασω εστω και με μπαλες καουτσουκ αν δεν κανει πισω ωστε να τον ακινητοποιησω
Μετα θα του σπασω τα πλευρα
Πεινας δεν εχεις να φας και να ταισεις την οικογενεια σου ?
Το σεβομαι και σου δινω εναλλακτικη λυση
Πηγαινε σε ενα χωριο μαζεψε ελιες -ταισε προβατα -σκαψε χωραφια κανε κατι να επιβιωσεις
Δεν σε κατηγορω γιατι βρεθηκες σε αυτην την κατασταση μπορει να βρεθω και εγω και ο καθε ενας
Ομως ρε πουστη το να εισαι τεμπελης-κοπριτης και να προσπαθεις να μου κανεις ζημια στην ζωη και στην οικογενεια μου αυτο δεν το δεχομαι αλλα ουτε και στο επιτρεπω
Απο την πολιτεια δεν περιμενω να με σωσει με εχει γραμμενο υπερασπιζομενη παντα δεκαδες παρανομους εισβολεις και αθιγγανους
Δεν θα πλουτισω εγω ολα τα βαλκανια με την περιουσια μου και με οτι εχω καταφερει δουλευοντας σαν το σκυλι απο 15 χρονων
Λυπαμαι αλλα η ανοχη εχει και τα ορια της
 
Διαβαζω με ενδιαφερον και κατανοω τον εκνευρισμο σας ειδικα του φιλου Yiorgos που επαθε και την ζημια ΑΛΛΑ!!!!!!!!...η κλοπη και η φθορα ειναι μικρης "αξιας" πλημμέλημα με ποινες της πλακας.Γι αυτο ενω τους πιανουν την αλλη μερα ειναι παλι εξω.Η "απαντηση" με οπλο ομως ειναι στην καλυτερη περιπτωση αποπειρα ανθρωποκτονιας και ειναι κακουργημα!!!!!!!!!Και μονο που μπορει να κατηγορηθεις για κατι τετοιο θα προφυλακιστεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Οποτε μην "παιξει" κανεις με τα οπλα και μην παρετε τον νομο στα χερια σας...
 
Back
Top