Κινητοποιήσεις Κυνηγών

Ότι και να βλέπω εσύ και εγώ....ο νομοθέτης...βλέπει διαφορετικά.

Αμα δεν το καταλάβουμε...τότε μοιραία θα "αλλάξουμε τρόπο ζωής"
Δε βλέπω γιατί αντιτίθεσαι μ αυτόν τον τρόπο στις δράσεις των κυνηγών και δε τις βλέπεις ως συμπληρωματικές της όποιας θεσμικης παρέμβασης.Ελιτισμός;;
 
Δε βλέπω γιατί αντιτίθεσαι μ αυτόν τον τρόπο στις δράσεις των κυνηγών και δε τις βλέπεις ως συμπληρωματικές της όποιας θεσμικης παρέμβασης.Ελιτισμός;;
Όχι βεβαια...κάθε άλλο!

Απλά είπα ότι εγώ δεν επιθυμώ να κατέβω στους δρόμους. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι απέναντι σε όποιον κατέβει. Αυτήν την ερώτηση όμως καλό είναι να την κάνεις σε όσους είναι αντίθετοι σε όποια άλλη κίνηση εκτός της διαμαρτυρίας στους δρόμους.

Μια νέα αρχή....αμέσως θεωρείται....ως ουρά της ΚΣΕ...με παλιά υλικά...κτλ κτλ...Επίσης... την συμμετοχή στην διαβούλευση ορισμένοι την θεωρούν διαμαρτυρία του internet και του πληκτρολογίου!

Νομίζω λοιπόν ότι απαντήσεις πρέπει να δωθούν από αλλού και όχι από εμένα στην ωραία ερώτηση σου!

Σε ότι αφορά...τον νομοθέτη...θα πρέπει να ξέρεις ότι τέτοιους συναισθηματισμούς που έχουμε εμείς...όταν αυτός νομοθετεί....δεν τους έχει.

Αν το καταλάβουμε έχει καλώς...αν όχι....τότε νομίζω ότι είναι εις βάρος μας.
 
Ηρεμία χρειάζεται και σωστή σκέψη χωρις προκαταλήψεις.
Θα συμφωνήσω οτι η συμμετοχή όλων στη διαβούλευση ηταν απαραίτητη και σίγουρα ειναι μια δημοκρατική διαδικασία. Ποσοι το έκαναν , άλλο θέμα. Ας το συζητήσουμε στο τέλος.
Το θέμα για μενα ειναι αν και πόσο θα ληφθεί υπόψιν στο τελικό νομοσχέδιο η άποψη της πλειοψηφίας. Αν δηλαδή εχει κάποιο αποτέλεσμα αυτη η διαβούλευση ή εγινε απλά για να λέμε .Ομως επειδή δεν μπορεί να με πείσει κανείς γι αυτό και σίγουρα δεν ευθύνομαι εγω γι αυτο ,την Κυριακή θα πάω και στο Σύνταγμα. Δημοκρατικό δικαίωμα και το ένα, δημοκρατικό δικαίωμα και το άλλο. Δεν μπορώ να θεωρησω την διαβούλευση ως μοναδικό εργαλείο πίεσης.
Οσο για την ΚΣΕ ισως να μην θέλει να συμμετάσχει σε ολο αυτο οπως και σε τοσα αλλα γιατί είναι σε "συννενοήσεις" για τις οποίες δεν ξερω αν ενημερωθούμε ποτε.
Τωρα οσο για το ΚΕΚΑ ,οπως ειπε και ο overlοrd , όντως εχει κατατεθεί το τελικό καταστατικό οπότε και αναμένονται οι επίσημες ανακοινώσεις. Απο κει και μετά ο λόγος για το ποιοι θα εκπροσωπήσουν ολο αυτό , θα το καθορίσουν ολοι αυτοι οι οποίοι ψηφίσουν στο συνέδριο .
Απο κει και πέρα θα έχουμε παλι να λεμε ..
 
Last edited:
Ότι και να βλέπω εσύ και εγώ....ο νομοθέτης...βλέπει διαφορετικά.

Αμα δεν το καταλάβουμε...τότε μοιραία θα "αλλάξουμε τρόπο ζωής"
Αν εχουν τα @@@@ ας μου τον αλλαξουν .....τους εκανα την χαρη μια φορα δευτερη δεν θα υπαρξει
 
.τους εκανα την χαρη μια φορα δευτερη δεν θα υπαρξει
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν τους έκανες καμία χάρη..... Σε αναγκάσανε όπως και όλους μας. Αναγκασμός και χάρη...δεν πάνε μαζί!

Οπότε μην έχουμε αυταπάτες ότι τους κάναμε χάρη! Καμία χάρη δεν κάναμε...και καμία χάρη δεν μπορούμε να κάνουμε όταν ο νόμος είναι σε βάρος μας.

Το ζητούμενο όμως είναι να μην υπάρξει 2η φορά....καθώς και να μην χρειαστεί να γίνεις λαθροθήρας...ούτε να πάιζεις κλεφτοπόλεμο στα βουνά...επειδή ένας νομοθέτης σου έκοψε το κυνήγι!
 
Εγώ θα κατέβω στο Σύνταγμα την Κυριακή ακόμα και χωρίς τα σκυλιά μου.Ας είμαι ορδή,πορδή ή κόκκινο αυγό δεν με ενδιαφέρει στην τελική!Έχω φωνή και παρουσία!!Αλίμονο μας άμα γράφουμε μόνο εδώ μέσα ή τρέχουμε σε πολιτικά γραφεία.
 
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν τους έκανες καμία χάρη..... Σε αναγκάσανε όπως και όλους μας. Αναγκασμός και χάρη...δεν πάνε μαζί!

Οπότε μην έχουμε αυταπάτες ότι τους κάναμε χάρη! Καμία χάρη δεν κάναμε...και καμία χάρη δεν μπορούμε να κάνουμε όταν ο νόμος είναι σε βάρος μας.

Το ζητούμενο όμως είναι να μην υπάρξει 2η φορά....καθώς και να μην χρειαστεί να γίνεις λαθροθήρας...ούτε να πάιζεις κλεφτοπόλεμο στα βουνά...επειδή ένας νομοθέτης σου έκοψε το κυνήγι!
Μα εδω ειναι το θεμα δεν το εκοψε ο νομοθετης αλλα ο σεριφης
 
Καλημέρα σε όλους!!

Απόψη μου είναι ότι η ΚΣΕ...ο ΚΟΕ...ο ΟΚΑΔΕ δεν είναι ούτε η ΓΣΕΕ ούτε η ΑΔΔΕΔΥ....ούτε το ΠΑΜΕ....για να κατεβάζει ορδές στον δρόμο! Εγώ προσωπικά στον δρόμο δεν κατεβαίνω....αλλά έγραψα στην διαβούλευση...και βοήθησα στην ίδρυση του ΚΕΚΑ.

Τώρα....αν και πιστεύω ότι αυτά τα θέματα δεν λύνονται με κόμματα....εύχομαι τουλάχιστον το ΚΕΚΑ να μην χάσει τον δρόμο που ξεκινά να πάρει!

Καλή δύναμη σε όλους!
Συγνώμη αλλά ακόμα δεν έχουμε ακούσει τπτ για το κόμμα σε κανένα τύπο είτε είναι ηλεκτρονικός είτε έντυπος μακάρι της επόμενες μέρες να μάθουμε και να διαβάσουμε, αρκεί να μην είναι ακόμα μία φωτοβολίδα για τα μάτια του κόσμου.
 
Την Κυριακή καλά θα κάνουν να έρθουν Σύνταγμα και συνάδελφοι από άλλες περιοχές κοντά τις Αθήνας.....όπως Χαλκίδα.....δεν είναι και τόσο δύσκολο μάγκες Μ!!! Αν δεν κατέβεις και από μόνος σου στον δρόμο...μην περιμένεις τίποτα!!!! Καλό το πληκτρολόγιο και η θεωρία......αλλά στην πράξη τίποτα?!!
Ναι Θοδωρή αλλά τα έξοδα να έρθει κάποιος από επαρχία δεν είναι λίγα οκ και οι καιροί είναι χαλεποί, καλό είναι να γίνονται κατά τόπους συγκεντρώσεις από τούς αδιάφορους για εμένα συλλόγους που μας θυμούνται οταν είναι να μας τα πάρουν τον Αύγουστο.
 
Last edited:
Καταστατικό δεν βλέπεις....γιατί προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί. Όσοι είναι γραμμένοι στα ιδρυτικά μέλη έχουν λάβει το τελικό καταστατικό...και αναμένουν το συνέδριο στο τέλος του Μαίου.

Κύριοι....ωραία τα λόγια το forum...αλλά έτσι...δεν πάμε παραπέρα!
Ποτέ ειπώθηκε μέσα εδώ για την λειτουργία του γιατί εγώ τώρα το διαβάζω πρώτη φορά.
 
Ναι Θοδωρή αλλά τα έξοδα να έρθει κάποιος από επαρχία δεν είναι λίγα οκ και οι καιροί είναι χαλεποί, καλό είναι να γίνονται κατά τόπους συγκεντρώσεις από τούς αδιάφορους για εμένα συλλόγους που μας θυμούνται οταν είναι να μας τα πάρουν τον Αύγουστο.
Φίλε Σταυρό....τα έξοδα ειδικά από Χαλκίδα είναι μηδαμινά εάν μαζευτούν 2-3 άτομα, μη τρελαθούμε τώρα....θέληση να υπάρχει. Εδώ θα έρθουν άτομα από Γιάννενα ρε συ. Μιλάμε για γενική συγκέντρωση.
 
Αν για εσένα η επώνυμη συμμετοχή στην διαβούλευση του νομοσχεδίου στο Open.gov είναι για εσένα "πληκτρολόγιο και θεωρία"...τότε έχουμε μεγάλη απόσταση πως βλέπουμε τις δημοκρατικές διαδικασίες.

Φιλικά!
Αγαπητέ το ότι είχαμε συμμετοχή στην διαβούλευση , και εγώ έγραψα, δεν πάει να πει ότι κάναμε επανάσταση. Συμφωνούμε ότι είναι ένα σημαντικό δείγμα αντίδρασης , θα πρέπει όμως να συμμετέχουμε και στον δρόμο!! Εκεί θα φανεί η δυναμική μας!!!
 
Για μενα οποιοσδηποτε τροπος αντιδρασης ειναι θεμιτος. Ειτε βγεις στο δρομο μαζι με αλλους, ειτε διαφοροποιηθεις με τη ψηφο σου, ειτε γραψεις στη διαβουλευση, ειτε ολα τα παραπανω. Ετσι και αλλιως οι πιθανοτητες ειναι εναντιον μας σε μια ουσιαστικα ειλλημενη αποφαση, οποτε το να σκυψεις το κεφαλι και να την αποδεχτεις χωρις εστω οτι μπορει να κανεις, ειναι για μενα εκτος συζητησης
 
Για μενα οποιοσδηποτε τροπος αντιδρασης ειναι θεμιτος. Ειτε βγεις στο δρομο μαζι με αλλους, ειτε διαφοροποιηθεις με τη ψηφο σου, ειτε γραψεις στη διαβουλευση, ειτε ολα τα παραπανω. Ετσι και αλλιως οι πιθανοτητες ειναι εναντιον μας σε μια ουσιαστικα ειλλημενη αποφαση, οποτε το να σκυψεις το κεφαλι και να την αποδεχτεις χωρις εστω οτι μπορει να κανεις, ειναι για μενα εκτος συζητησης
Οχι ητοπαθιες ειμαστε περισσοτεροι ...απλος μερικα ψυχοανομαλα αθρωποιδοι προσπαθουν να περασουν κατι τραγικο στο χερι μας ειναι να καταπεση με θωριβο αυτην την φορα
 
Εγώ δυστυχώς βλέπω ακόμα κ τώρα άτομα να μην συμμετέχουν πουθενά, να κατακρίνουν τα πάντα κ όλους, να βρίσκουν λύσεις από τα πληκτρολόγια, να μην δίνουν το στίγμα τους γιατί τους έχουν πείσει ότι δεν μπορούν να αλλάξουν τίποτα...
Μας έμαθαν να τα καταπίνουμε όλα αμασητα...
Κύριοι ένα κυνήγι μας έμεινε να ηρεμεί το μυαλό κ η ψυχή μας... Ας δοκιμάσουμε μια φορά να το στηρίξουμε με όλη μας τη δύναμη...
Ο πρόεδρος του ΚΣ Καλαματας σε μια συγκέντρωση διαμαρτυρίας προχτές εδώ μου λέει λίγοι μαζεύτηκαν... Με αυτά που ακούω του λέω κ πολλοι μαζεύτηκαν...
Ξυπνήστε γιατί δεν έχετε πάρει χαμπάρι τι γίνεται....
 
Από την αρχή της εβδομάδας είχα κανονίσει μια υπέροχη Κυριακή, μέ ολονύχτιο ψάρεμα μεσονερα του ευβοϊκού μαζί με την σύζυγο και το μεσημέρι σκοπευτήριο ,στο άκουσμα τής είδησης για την συγκέντρωση της Κυριακής τα σχέδια άλλαξαν και έγιναν ακόμα καλυτερα ,επιτέλους σε αυτή την πόλη υπάρχει ζωή, τήν Κυριακή λοιπόν αφήνουμε παρατάξεις ,κόμματα και ότι μάς κατάντησε έτσι και κατεβαίνουμε Συνταγμα, δεν διαμαρτυρόμαστε μόνο για το νομοσχέδιο έκτρωμα, αλλά για το ίδιο το κυνήγι μάς ,που βάλετε από ποταπα ανθρωπάκια ασήμαντα που γρήγορα η ανάμνηση τους θα φέρνει μόνο ναυτία. Το έχω ξαναγράψει και πει δεν μάς θέλουν γιατί είμαστε οι τελευταίοι ελεύθεροι άνθρωποι, ΚΑΤΩ ΤΑ ΞΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΚΑΤΩ ΤΑ ΞΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ. Ραντεβού στην πλατεια αυριο στίς 11:00.
 
Back
Top