Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Αν είναι αγαπημένο λέει.Τουφεκιές φαρμάκι του φαρμακιού.Του έχω πιει το αίμα φίλε!!!! Να σαι καλά κουκλί να το χαίρεσαι!!!
Σ' ευχαριστώ πολύ, και σύ να είσαι καλά και να χαιρόμαστε όλοι αυτό που αγαπάμε.
 
Last edited:
Κυριοι καλησπερα και χρονια πολλα.
Θα ηθελα να ρωτησω ποσο κοστιζει ενα καινουριο κοντακι να κατασκευαστει απο την αρχη.
Ας υποθεσουμε οτι ο τακος θα ερθει απο Τουρκια σχετικα οικονομικα εκτος και αν ο μαστορας διαθετει δικους του σε αναλογες τιμες,γιατι απο οτι βλεπω στην Ελλαδα οι τιμες ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Σε δευτερη φαση το ερωτημα ειναι ποιος αναλαμβανει μετροληψια και ποιος την κατασκευη.
Υπαρχει ανθρωπος που να τα κανει και τα δυο?(μετροληψια - κατασκευη).
 
Εχε το νου σου πως για να εκτελωνισεις το δεμα μαλλον θα χρειαστει βεβαίωση πως δεν εχει παρασιτα. Ειχε γινει ζημια τοτε στην Ολυμπιάδα με τα μπαμπουρια που χαλανε τους φοίνικες. Αν θυμαμαι καλα καποιος συναδερφος εδω ειχε αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα με την γραφειοκρατία.
 
Κυριοι καλησπερα και χρονια πολλα.
Θα ηθελα να ρωτησω ποσο κοστιζει ενα καινουριο κοντακι να κατασκευαστει απο την αρχη.
Ας υποθεσουμε οτι ο τακος θα ερθει απο Τουρκια σχετικα οικονομικα εκτος και αν ο μαστορας διαθετει δικους του σε αναλογες τιμες,γιατι απο οτι βλεπω στην Ελλαδα οι τιμες ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Σε δευτερη φαση το ερωτημα ειναι ποιος αναλαμβανει μετροληψια και ποιος την κατασκευη.
Υπαρχει ανθρωπος που να τα κανει και τα δυο?(μετροληψια - κατασκευη).
Εξαρταται απο την δυσκολια εφαρμογης.....πχ σε καραμπινες ειναι ποιο ευκολη η εφαρμογη απο οτι σε ενα ποζε η πλαγιο.......ακομα και εκει παιζει ρολο παλι η δυσκολια....αλλο σε ενα με μισες φωτιες και αλλο σε ολοκληρες......
Την μερτρολυψια την κανει ενας δασκαλος κυνηγετικης σκοποβολης και την κατασκευη ενας ΚΟΝΤΑΚΑΣ...οχι οπλουργος......
Ακομα μεγαλο ρολο θα παιξει αν ειναι σε παντογραφο η χειροποιητο.....
Οπως καταλαβαινεις πολλα ειναι εκεινα που θα καθορισουν το κοστος(εκτος του ξυλου)κατασκευης ενος κοντακιου.
 
Εξαρταται απο την δυσκολια εφαρμογης.....πχ σε καραμπινες ειναι ποιο ευκολη η εφαρμογη απο οτι σε ενα ποζε η πλαγιο.......ακομα και εκει παιζει ρολο παλι η δυσκολια....αλλο σε ενα με μισες φωτιες και αλλο σε ολοκληρες......
Την μερτρολυψια την κανει ενας δασκαλος κυνηγετικης σκοποβολης και την κατασκευη ενας ΚΟΝΤΑΚΑΣ...οχι οπλουργος......
Ακομα μεγαλο ρολο θα παιξει αν ειναι σε παντογραφο η χειροποιητο.....
Οπως καταλαβαινεις πολλα ειναι εκεινα που θα καθορισουν το κοστος(εκτος του ξυλου)κατασκευης ενος κοντακιου.
Για να ειμαι και εγω πιο συγκεκριμενος,εγω ενδιαφερομαι για πλαγιοκανο με μισες φωτιες.
Αλλα περα απο εμενα που ενδιαφερομαι η ερωτηση σε δευτερη φαση ειναι γενικη.
Δηλαδη χοντρικα ποσο κοστιζει.
Επισης φανταζομαι πως και η μετροληψια θα κοστιζει.
 
Για να ειμαι και εγω πιο συγκεκριμενος,εγω ενδιαφερομαι για πλαγιοκανο με μισες φωτιες.
Αλλα περα απο εμενα που ενδιαφερομαι η ερωτηση σε δευτερη φαση ειναι γενικη.
Δηλαδη χοντρικα ποσο κοστιζει.
Επισης φανταζομαι πως και η μετροληψια θα κοστιζει.
Για ποιο πλαγιο μιλαμε????μονο κοντακι θα κανεις?????παπια???
Ενωειται πως κοστιζει και η μετρολυψια......
 
Συνάδελφοι οταν το κοντακι ειναι μακρυ, νιωθεις ανακρουση? Ρωταω γιατι αγορασα ενα sp verney carron με λιγο μαρυ κοντακι (38 εκ). Μου ερχεται καλα και σε τεστ τσωρτσιλ ειμαι ακριβως. Ειναι ομως μακρυ. Εγω θελω λιγο κατω απο 37 και συγκεκριμενα 36,7. Ειναι βεβαια ελαφρυ αλλα ακομα και με 28 γρ νιωθω καλα την ανακρουση. Οταν δοκιμασα 30 γρ ηταν πολυ εντονη και μαλιστα ενιωσα και ενοχληση μετα τη τουφεκια στο δαχτυλο που πατουσε τη σκανδαλη. Να συμπληρωσω οτι την ανακρουση τη νιωθω εκει που ακουμπα το κοντακι στον ωμο και οχι στο ζυγωματικο
 
Συνάδελφοι οταν το κοντακι ειναι μακρυ, νιωθεις ανακρουση? Ρωταω γιατι αγορασα ενα sp verney carron με λιγο μαρυ κοντακι (38 εκ). Μου ερχεται καλα και σε τεστ τσωρτσιλ ειμαι ακριβως. Ειναι ομως μακρυ. Εγω θελω λιγο κατω απο 37 και συγκεκριμενα 36,7. Ειναι βεβαια ελαφρυ αλλα ακομα και με 28 γρ νιωθω καλα την ανακρουση. Οταν δοκιμασα 30 γρ ηταν πολυ εντονη και μαλιστα ενιωσα και ενοχληση μετα τη τουφεκια στο δαχτυλο που πατουσε τη σκανδαλη.
Λάθος το πιτς , η κλιση του πελματος που παταει στον ώμο σου, φτιαχνεται πολυ ευκολα
 
Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα κοντάκι για το Centro. Νομίζω είναι κάποιο παιδί από εδώ μέσα που ασχολείται, μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες?
 
Συνάδελφοι οταν το κοντακι ειναι μακρυ, νιωθεις ανακρουση? Ρωταω γιατι αγορασα ενα sp verney carron με λιγο μαρυ κοντακι (38 εκ). Μου ερχεται καλα και σε τεστ τσωρτσιλ ειμαι ακριβως. Ειναι ομως μακρυ. Εγω θελω λιγο κατω απο 37 και συγκεκριμενα 36,7. Ειναι βεβαια ελαφρυ αλλα ακομα και με 28 γρ νιωθω καλα την ανακρουση. Οταν δοκιμασα 30 γρ ηταν πολυ εντονη και μαλιστα ενιωσα και ενοχληση μετα τη τουφεκια στο δαχτυλο που πατουσε τη σκανδαλη. Να συμπληρωσω οτι την ανακρουση τη νιωθω εκει που ακουμπα το κοντακι στον ωμο και οχι στο ζυγωματικο
Κώστα ότι σου εγγράψει παραπάνω ο Δημήτρης .
Το πιτς μπορείς σταδιακά να το βρεις προσθέτωντας ροδελες στις βίδες του πέλματος.
Αρχικά βάλε μια δυο στην πάνω βίδα.
Μόλις το βρεις ,μπορείς να το κόψεις το κοντάκι με την κλίση που θέλεις για να πάρει και το πιτς.
 
Δεν έχει σημασία πως είναι, έχει τεράστια σημασία πως παταει στον ώμο σου, έχεις στήθος ; είσαι γεροδεμενος ;
Εχω καπως γεματο στηθος, Επωμισα και μαλλον παταει περισσοτερο απο την πανω μερια και στο κατω μεροσ εχει κενο.
 
Κώστα ότι σου εγγράψει παραπάνω ο Δημήτρης .
Το πιτς μπορείς σταδιακά να το βρεις προσθέτωντας ροδελες στις βίδες του πέλματος.
Αρχικά βάλε μια δυο στην πάνω βίδα.
Μόλις το βρεις ,μπορείς να το κόψεις το κοντάκι με την κλίση που θέλεις για να πάρει και το πιτς.
Τολη οκ φιλε
 
Back
Top