Καρούλια

Ένα ακόμα ψάρεμα σημερα το απογευματακι,20αρα πετονια,7αρακι στραβαγκιστρο παπαγαλε,και ένα μολυβακι "φακή" από πανω,στο λιμανάκι του χωριού πάνω από αραγμενο καΐκι..δόλωμα φιλετο σαρδέλας..
Λιτό,ταπεινό,κ δολοφονικό εργαλειο..
Άξιο άξιος ........shake hands..shake hands..shake hands.
 
Θυμάμαι κάτι τέτοια μελανούρια έπιανε παλιά ο πατέρας μου με τη βάρκα ψαρευοντας στον αφρό χωρίς βαρίδι μόνο με το ρεύμα και γαρίδα. Κάποια ήταν πραγματικά σαν παντόφλες . Ακόμα θυμάμαι ένα βράδυ του Αυγούστου που τα είχαμε πετύχει με φεγγάρι και έτρωγαν για ένα δίωρο σαν τρελλά.....
 
Δυο πράγματα έχω να θυμάμαι πιτσιρικας τους χοντρους κεφαλους,κ τα μεγάλα μελανουρια..:(
Πολύ καχύποπτο κ μεγάλος τσαμπουκάς για το μέγεθος του,σκεφτείτε να "επερνε βάρος" αυτό το ψάρι...fishing.

Γιάννη δεν τα έχω ψαρέψει ποτέ βράδυ,αλλά ξέρω ότι με φεγγαραδα τρώνε καλά στην καθετη..
 
Σίγουρα καθετή; Γτ είναι αφρόψαρο... Καλά κομμάτια έχει βγάλει κατά καιρούς ο πατέρας μου (όσα μένουν απ τα δίχτυα) με συρτή αφρού αποκλειστικά
Και εγώ κάτι λίγα, μικρά όμως, με ζυμαράκι και σαλαγκιά με καρουλάκι στο χέρι
 
Σίγουρα καθετή; Γτ είναι αφρόψαρο... Καλά κομμάτια έχει βγάλει κατά καιρούς ο πατέρας μου (όσα μένουν απ τα δίχτυα) με συρτή αφρού αποκλειστικά
Και εγώ κάτι λίγα, μικρά όμως, με ζυμαράκι και σαλαγκιά με καρουλάκι στο χέρι
Εισαι ρομαντικος και παραδοσιακος εσυ!!!.big smile.
Καρουλι,
σαλαγκιτσα,
ζυμαρακι,
πλαγιο δικανακι
και ετοιμο το παλικαρακι!!!:cool:
 
Ωραίος Τάσο.... Αχ ρε που είναι εκείνα τα παραφουσκωμενα μελανουρια που είχε κάποτε...
Την έχουν ρημάξει την θάλασσα...! Έχω βγάλει 1 κιλό μελανουρι ακριβώς. Δεν πίστευα στα μάτια μου. Λες και το είχες φουσκώσει με τρόμπα ήταν.
Τάσο...πολύ ωραίος :)
 
Τάσο μπράβο φίλε!!! Ωραία ψαριά!
Θυμάμαι πριν 10 χρόνια περίπου ένα καλοκαίρι στη Σύρο είχα πάει με τον θεί μου για παραγάδι (βυθού) γύρω στα 30 μέτρα το είχαμε ρίξει. Πάμε το ρίχνουμε στις 12 το βράδυ βγαίνουμε έξω στεριά και κατά τις 5 ξεκινάμε να πάμε να το μαζέψουμε. Αφού βγήκαν πολλά ψάρια σε κάποια φάση άρχισαν να βγαίνουν μελανούρια τέρατα. Το ένα μεγαλύτερο από το άλλο! Θυμάμαι ότι βγάζει ένα τερατάκι και εγώ τρελαίνομαι "τι είναι αυτό? το μεγαλύτερο μελανούρι που έχω δει στη ζωή μου!!" επόμενο αγκίστρι και βγαίνει ακόμα πιο μεγάλο!! Κόντεψα να πέσα στη θάλασσα!. Το μεγαλύτερο το έβαλα πάνω στο χέρι μου για να το μετρήσω. από την άκρη των δαχτύλων μου έφτανε η ουρά του κοντά στον αγκώνα μου. Δεν υπήρχαν αυτά τα ψάρια. Θα ψάξω να βρω την φωτογραφία να την ανεβάσω.
 
Είχα λίγη σαρδέλα στην κατάψυξη κ είπα να πάω μέχρι το λιμανάκι..μου την λιανισαν τα μικροψαρα..μόλις νύχτωσε εξαφανίστηκαν..προτελευταία δολωσια κ ένας όμορφος κ στρουμπουλός κέφαλος 930γρ" ρούφηξε "το φιλετάκι κ μπήκε στην αποχή..κάποιος άλλος θα βαραγε αλλά ξεμειναμε..o_O
 
Είχα λίγη σαρδέλα στην κατάψυξη κ είπα να πάω μέχρι το λιμανάκι..μου την λιανισαν τα μικροψαρα..μόλις νύχτωσε εξαφανίστηκαν..προτελευταία δολωσια κ ένας όμορφος κ στρουμπουλός κέφαλος 930γρ" ρούφηξε "το φιλετάκι κ μπήκε στην αποχή..κάποιος άλλος θα βαραγε αλλά ξεμειναμε..o_O

Λεμονάκι μπόλικο Τάσο. Ωραίος για μια ακόμα φορά. Για πες μου το φιλέτο της σαρδέλας σε πόσα κομμάτια το κόβεις;
 
Είχα λίγη σαρδέλα στην κατάψυξη κ είπα να πάω μέχρι το λιμανάκι..μου την λιανισαν τα μικροψαρα..μόλις νύχτωσε εξαφανίστηκαν..προτελευταία δολωσια κ ένας όμορφος κ στρουμπουλός κέφαλος 930γρ" ρούφηξε "το φιλετάκι κ μπήκε στην αποχή..κάποιος άλλος θα βαραγε αλλά ξεμειναμε..o_O
Έλα φίλε πες την αλήθεια....τον έχεις φουσκώσει με τρόμπα. ....sarcastic.
Ωραίο ψάρι.......Ότι πρέπει για μπιάνκο ......shake hands.
 
Αυτός θα βράσει...sarcastic.
Ανάλογα το μέγεθος του αγκιστριου κ της σαρδέλας Μάνο..
Αλλά γενικά μου αρέσει να βάζω πολύ για να κάνει "μπούγιο"..
Πχ το φιλέτο μιας κανονικού μεγέθους σαρδέλα το κόβω 3-4 κομμάτια για 7αρακι αγκίστρι..Αν δω κάνα λαβράκι να γυροφερνει το βάζω ολόκληρο το φιλέτο..αυτό θέλει μπουκιααα...sarcastic.
 
Αυτός θα βράσει...sarcastic.
Ανάλογα το μέγεθος του αγκιστριου κ της σαρδέλας Μάνο..
Αλλά γενικά μου αρέσει να βάζω πολύ για να κάνει "μπούγιο"..
Πχ το φιλέτο μιας κανονικού μεγέθους σαρδέλα το κόβω 3-4 κομμάτια για 7αρακι αγκίστρι..Αν δω κάνα λαβράκι να γυροφερνει το βάζω ολόκληρο το φιλέτο..αυτό θέλει μπουκιααα...sarcastic.

Ε ναι ρουφήχτρα σκέτη τα λαβράκια.
 
Στο βυθό σού χτυπούσαν τα λιτσομελάνουρα? Τι δόλωμα είχες Αλέξανδρε?

Καραβιδακι πρασσινο Βασιλη αλλα ειχα τον πιτσιρικα μαζι με απικο σαλαγκιες,οποια παπαλινα εβγαζε την αρματωνα σε καρουλι
και την αφηνα στην επιφανεια για τις λιτσες.
 
Back
Top