Καρούλια

Ούτε το μουγκρί γουστάρω αλλά αν ανοίξεις συνταγή για Γαλλική ψαρόσουπα θα δεις ότι θέλει οπωσδήποτε μουγκρί. Έβλεπα ένα βίντεο με Γάλλους να ψαρεύουν μουγκριά και να πιάνουν κάτι μισόκιλα και να χοροπηδάνε σαν παιδάκια. Έχει τύχει να βγάλουμε μέχρι 4 κιλά μουγκρί αλλά δεν ασχολούμαι.
 
Γεια κ χαρά σου φίλε Κώστα..:)
Πηγες για καλάμι?
Όχι ακόμα φίλε έχω καιρό ακόμα, να τελειώσω πρώτα και μετά τα κυνηγετικά .sarcastic. χτες πήγα σε ένα μαγαζί που πάει για φαλιμεντο sports authority και πήγα να δω μήπως έχει καμία ευκαιρία έχει ψαρικά και τέτοια αλλά όχι μεγάλη ποικιλία, όταν μπήκα μέσα λες και είχανε ρίξει καμία μπομπα μόνο τα ράφια είχανε μείνει.
 
Ούτε το μουγκρί γουστάρω αλλά αν ανοίξεις συνταγή για Γαλλική ψαρόσουπα θα δεις ότι θέλει οπωσδήποτε μουγκρί. Έβλεπα ένα βίντεο με Γάλλους να ψαρεύουν μουγκριά και να πιάνουν κάτι μισόκιλα και να χοροπηδάνε σαν παιδάκια. Έχει τύχει να βγάλουμε μέχρι 4 κιλά μουγκρί αλλά δεν ασχολούμαι.
Ουτε και εγώ πάω αποκλειστικά για αυτά..Αλλά αν τύχει να τα δω η κάτσουν στο αγκίστρι μου και αξίζουν τοτε δεν τα χαρίζω..
Όντως οι Γάλλοι τα ψαρεύουν φανατικά..Μου ειχε πει κάποτε ενας σεφ ότι κάνουν την καλύτερη σούπα από άποψη νοστιμιας από οποιοδήποτε άλλο ψάρι.
 
Όχι ακόμα φίλε έχω καιρό ακόμα, να τελειώσω πρώτα και μετά τα κυνηγετικά .sarcastic. χτες πήγα σε ένα μαγαζί που πάει για φαλιμεντο sports authority και πήγα να δω μήπως έχει καμία ευκαιρία έχει ψαρικά και τέτοια αλλά όχι μεγάλη ποικιλία, όταν μπήκα μέσα λες και είχανε ρίξει καμία μπομπα μόνο τα ράφια είχανε μείνει.
Άργησες ρε γαμωτο,Αλλιώς σε κόβω να εβγενες φορτωμένος από εκει.sarcastic.
 
Άργησες ρε γαμωτο,Αλλιώς σε κόβω να εβγενες φορτωμένος από εκει.sarcastic.
Νήματα και μεσινεζες πιο πολύ Τάσο ήθελα γιατί τα καλάμια τούς δεν μου πολυαρεσαν φαντάσου τι έγινε 60% έκπτωση, χτες που πήγα εγώ πουλούσαν και τα ράφια.
 
Μεγαλος ο "μαυροφιδαρος" Τασο....shake hands.

Αφού την γουστάρεις καλά της έκανες, εγώ ούτε να τις βλέπω δεν θέλω. Ότι κι αν έχω κάνει, ήταν σαν να έβαζα στο στόμα μου μια χούφτα καρφίτσες. Τι άρμεγμα, τι γδάρσιμο, τι κόλπα από δω, τι κόλπα από κει, τι γδάρσιμο με φαλτσέτα και αφαίρεση του κόκαλου της πλάτης, τίποτα ... .hair.
Κ εγω δεν τις παω καθολου... Πρωτα απο ολα για τον λογο που αναφερει ο Γιωργος, κ επιπλεον γιατι παντα οταν ψαρευα λιμανησια μου χαλαγαν το ψαρεμα στα πολυαγκιστρα κ τα ζωντανα... Ουτε να τις βλεπω δεν θελω τις γλυκουλες... .hair.
 
μου χαλαγαν το ψαρεμα στα πολυαγκιστρα κ τα ζωντανα
Αυτο ξαναπεστο..Ειδικά στα πολυαγκιστρα με ψαροδολια αν έχει βράχια τριγύρω οπωσδήποτε θα μας επισκευφθουν κ θα μας σπάσουν τα νεύρα κ φυσικά τα πολυαγκιστρα άχρηστα..
Πρόπερσι σέρνει το καρούλι πιάνω την πετονιά "νεκρή"και κομμενη,βάζω νέο κ ξαναριχνω πάλι τα ίδια,Λέω δεν μπορεί κάτι καλό θα είναι..
Πάω σπίτι κατευθείαν κ περνω ένα με σύρμα,ρίχνω τραβάει πιάνω την πετονιά κ τακ τακ τακ το χαρακτηριστικό τραβηγμα...buy buy..buy buy.
Μια σμερνα γύρω στο κιλό με τα δυο κομμένα πολυαγκιστρα μου στην αγριομουτσουναρα της...hair..kkk.
 
Η σμερνα παντως ειναι φοβερος μεζες. Ειτε τηγανιτη και επειτα σε σαλτσα με δεντρολιβανο, ειτε απλα τηγανιτη, ειτε ολοκληρη με το δερμα στα καρβουνα, ειναι εξαιτερικος μεζες. Θελει υπομονη γιατι ειναι γεματη κοκαλακια, και οι τεχνικες που λενε, δεν εχουν καμμια επιτυχια, αλλα η νοστιμια σε αποζημιωνει. Αποφευγουμε φυσικα τις μικρες που ειναι μονο δερμα και κοκαλα
 
Ο παππους μου ο μακαριτης Αρη ηταν μαστορας αυτης της δουλειάς.
Περνούσε τετοια εποχη κεφαλους η σουπια ζωντανη στο αγκίστρι και το δίνε στον μικρο τοτε θειο μου και τον εβαζε να κολυμπησει καμια 100μετρα μεσα και να το αφησει.
Τα μινερια δεν ξεραν τι τα εβρησκε.
Για πολλα χρόνια οι ουρες των ψαριων κοσμουσαν την ξύλινη είσοδο της μικρης αποθηκης....
Να σε καλα παππου εκει που σε να ψαρευεις και να κυνηγάς ασταματητα οπως σου αρεσε παντα.
Να βρίσκεις χοχλιους αγρελια καππαρι και να γυρνας τις θαλλασες και τα βουνά που τοσο λατρέψες.
 
Θερια ανήμερα...what.
Κάτι πιτσιρικάδες από εδώ παλιά είδαν ένα γύρω στα 4 κιλά έξω έξω στην ακτή,μπήκαν μέσα κ το έβγαλαν έξω με τα χέρια..Μάλλον ήταν τραυματισμένο..
Υγ Εδώ το μεγάλο θρύψαλο το λέμε καταμαχι..
Απο που είσαι Τασο;
Δυτική Ελλαδα;;
 
Στην Κάρπαθο τα λένε αγριάδες ή κάπως έτσι
Εσείς στην Κάσο δεν τα λέτε και έτσι;;;
ΝΕΟΤΕΡΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Τωρα το είδα, τα λέτε αγριάδα!!!
Ναι αγριαδια τα λέμε και υπάρχουν όλο το χρόνο αλλά τους θερινους μήνες συνήθως έχει πιο πολλά.
 
Ουτε και εγώ πάω αποκλειστικά για αυτά..Αλλά αν τύχει να τα δω η κάτσουν στο αγκίστρι μου και αξίζουν τοτε δεν τα χαρίζω..
Όντως οι Γάλλοι τα ψαρεύουν φανατικά..Μου ειχε πει κάποτε ενας σεφ ότι κάνουν την καλύτερη σούπα από άποψη νοστιμιας από οποιοδήποτε άλλο ψάρι.
Τα μουγκριά ή δρόγγοι όπως λέγονται στο Ιόνιο, "διακρίνονται" σε δυο είδη.
Στα μαύρα και τα γκρι.
Τα μεν πρώτα ζούνε σε ξέρες και πετροτοπους και τα γκρι σε λάσπη.
Ειναι στην πραγματικότητα το ίδιο είδος αλλα τα μαύρα λογω διατροφής (πετροψαρα) ειναι πολύ νοστιμότερα και τα κρατάνε για το σπίτι τους οι παραγαδιάρηδες.
Το μέρος απο το κεφάλι μεχρι τον "αφαλό" έχει σχετικά λιγότερα αγκάθια (κόκαλα τα λένε οι ...βουνίσιοι!!) και τρώγεται ευκολότερα. Το υπόλοιπο μόνο για το ζωμό του και το φαί της γάτας του σπιτιού.
 
Ενα ακομα ψαρεμα που συνηθιζω αυτη την εποχη ειναι να ριχνω πετονιες το σουρουπο κ να σηκωνω το πρωι εχοντας σαν στοχο αποκλειστικα κ μονο τα λαβρακια..Απλα και παραδοσιακα..
Στην τελευταια πετονια με περιμενε ενα λαβρακι 1.200 γρ που ειχε παει τον σπαρο κατω,Το πρωτο για φετος..Το σημαδι που διακρίνεται στην ουρα είναι μάλλον απο λουτσο..

post image
 
Last edited:
Ένα ακόμα ψάρεμα σημερα το απογευματακι,20αρα πετονια,7αρακι στραβαγκιστρο παπαγαλε,και ένα μολυβακι "φακή" από πανω,στο λιμανάκι του χωριού πάνω από αραγμενο καΐκι..δόλωμα φιλετο σαρδέλας..
Λιτό,ταπεινό,κ δολοφονικό εργαλειο..
 
Last edited:
Ένα ακόμα ψάρεμα σημερα το απογευματακι,20αρα πετονια,7αρακι στραβαγκιστρο παπαγαλε,και ένα μολυβακι "φακή" από πανω,στο λιμανάκι του χωριού πάνω από αραγμενο καΐκι..δόλωμα φιλετο σαρδέλας..
Λιτό,ταπεινό,κ δολοφονικό εργαλειο..
Μπράβο μουτρακλα Τασο!.shake hands.
 
Back
Top