Καραμπίνα 76 cm

Αμερικανικα οπλα κυκλοφορουν στο Δελτα αλλα πολυ λιγοτερα απο τα Ευρωπαικα αλλα προσεξτε τωρα τι συμβαινει μετα απο οσα κυνηγετικα χρονια και εμπειρια που εχουν αρκετοι συναδελφοι ηθελαν να ανεβασουν το βλητικο πυχη και την μονη διεξοδο και ευτυχως για αυτους γιατι κοστισε , πιστοποιηθηκε και στο πεδιο το ανωτερο βλητικα αποτελεσμα , ηταν να βαλουν Αμερικανικες καννες στα Ευρωπαικα τους οπλα. Επομενως κατι ιδιαιτερο πρεπει να συμβαινει κυριοι οσο και αν δεν θελουν μερικοι απο εμας να δεχτουμε κατι το οποιο αλλοι συναδελφοι στολιζουν με δαφνες τα οπλα αυτα.Σας μεταφερω οσα βλεπω ζω και χαιρομαι εγω ο ιδιος και οχι οτι ακουω.Να με συγχωρεσουν οσοι εχουν διαφορετικη αποψη.
 
Συνονόματε αν δεν βαριέσαι, ψάξε τις "βλητικές δοκιμες" και δες δοκιμές του φίλου Alex 76. Οι περισσότερες είναι πάνω από 50 μ. και είναι απίστευτες. Σίγουρα παίζει ρόλο και το kicks που φοράει, αλλά δεν έχω δει από άλλες κάνες με kicks παρόμοιες δοκιμές. Σημειωτέον, ότι όλες είναι με εμπορικά φυσίγγια.
Φιλε κοινος αποδεκτος ορος και αληθες του ετυχε το μυδραλειο αυτουνου θελω να του στειλω να δωκιμασει και κατι φυσιγγια να μου πει τι γνωμη του τρομαρα μου οτι εβαλε μεσα τουφεκια εβγαλε το σιπετο του αχαχαχαχαχα
 
Το σημαντικότερο πάντα ήταν και θα ειναι ο Σκοπευτής δευτερον σε συνεργασία με το πρώτο τοο κοντακι μετά το φυσιγγι και μετά η κάνη εμένα αυτή είναι η άποψη μου .Τώρα όσο για τους Ιταλούς η αδρανεια δεν μπορεί να δουλέψει σωστά με διευρυμένο αυλό όλη την γκάμα των φυσιγγιων ίσως γι'αυτό δεν φτιάχνουν μεγάλους αυλους η μπερετα που ειναι αερίων την ανεβασαν 18.6 .μην κοιτάτε τις τουρκικές αντιγραφές .Και μη ξεχνάτε ότι τα όπλα φτιάχνονται για έναν μέσο όρο γιατί αν εξειδικεύσεις την κατασκευή θα χάσεις κάπου αλλού έτσι καμία κάνη δεν ρίχνει το ίδιο καλά όλα τα γραμμάρια και κανένα όπλο δεν κάνει εξίσου καλά ολα τα Κυνηγια εγώ όπως έχω ξαναγράψει δεν περιμένω να με κάνει μάγκα το ντουφέκι με την καλή έννοια πάντα και δεν θέλω να με διορθώσει το διασποράς φυσιγγι γι'αυτό και δεν το ριχνω άμα. Το δούμε έτσι νομίζω είναι ευκολότερα να βρει ο καθένας τι του ταιριάζει έτσι έχω τελειώσει με το θέμα καραμπινας στην ςς άποψη μου πάντα κοιτάω να βελτιωθω εγώ όχι που σκοτώνει ο αλλος γιατί με ενα σωστό φυσιγγι ολα τα όπλα σκοτώνουν μέχρι 40 μέτρα
 
Το σημαντικότερο πάντα ήταν και θα ειναι ο Σκοπευτής δευτερον σε συνεργασία με το πρώτο τοο κοντακι μετά το φυσιγγι και μετά η κάνη εμένα αυτή είναι η άποψη μου .Τώρα όσο για τους Ιταλούς η αδρανεια δεν μπορεί να δουλέψει σωστά με διευρυμένο αυλό όλη την γκάμα των φυσιγγιων ίσως γι'αυτό δεν φτιάχνουν μεγάλους αυλους η μπερετα που ειναι αερίων την ανεβασαν 18.6 .μην κοιτάτε τις τουρκικές αντιγραφές .Και μη ξεχνάτε ότι τα όπλα φτιάχνονται για έναν μέσο όρο γιατί αν εξειδικεύσεις την κατασκευή θα χάσεις κάπου αλλού έτσι καμία κάνη δεν ρίχνει το ίδιο καλά όλα τα γραμμάρια και κανένα όπλο δεν κάνει εξίσου καλά ολα τα Κυνηγια εγώ όπως έχω ξαναγράψει δεν περιμένω να με κάνει μάγκα το ντουφέκι με την καλή έννοια πάντα και δεν θέλω να με διορθώσει το διασποράς φυσιγγι γι'αυτό και δεν το ριχνω άμα. Το δούμε έτσι νομίζω είναι ευκολότερα να βρει ο καθένας τι του ταιριάζει έτσι έχω τελειώσει με το θέμα καραμπινας στην ςς άποψη μου πάντα κοιτάω να βελτιωθω εγώ όχι που σκοτώνει ο αλλος γιατί με ενα σωστό φυσιγγι ολα τα όπλα σκοτώνουν μέχρι 40 μέτρα
Και αμα οπως πολυ σωστα ειπες καταλαβαιμουμε οτι το οπλο ειναι οπλο και θα σκοτωσει οτι βρεθει στονπερασμα του θελουμε να βελτιωθουμε τοτε κοιταμε να βρουμε το σωστο συνδιασμο φυσιγγιου και γεωμετριας της καννης μας ωστε να εχουμε το κατα τα δικα μας δεδομενα καλυτερο αποτελεσμα
Διαλεξαμε ενα οπλο
Εχει εναν α αυλο
Ενα α μηχανισμο
Χρησιμοποιουμε ενα α τσοκ
Καινκανουμε ενα α κυμηγι
Τα βαζουμε κατω με σκοπο ενα α άποτελεσμα
Τα παντρευουμε με ενα α φυσιγγι
Και κοιταμε να ευχαριστηθουμε το κυνηγι το δικο μας
 
Και αμα οπως πολυ σωστα ειπες καταλαβαιμουμε οτι το οπλο ειναι οπλο και θα σκοτωσει οτι βρεθει στονπερασμα του θελουμε να βελτιωθουμε τοτε κοιταμε να βρουμε το σωστο συνδιασμο φυσιγγιου και γεωμετριας της καννης μας ωστε να εχουμε το κατα τα δικα μας δεδομενα καλυτερο αποτελεσμα
Διαλεξαμε ενα οπλο
Εχει εναν α αυλο
Ενα α μηχανισμο
Χρησιμοποιουμε ενα α τσοκ
Καινκανουμε ενα α κυμηγι
Τα βαζουμε κατω με σκοπο ενα α άποτελεσμα
Τα παντρευουμε με ενα α φυσιγγι
Και κοιταμε να ευχαριστηθουμε το κυνηγι το δικο μας
Πολυ σωστα απλα τωρα που δεν εχεινκυνηγι να κανουμε καμια πλακα να περναει η πικρα με αντιλογιες και τα συναφοι
 
Εγώ έχω 2 βασικές απορίες ήσσονος βέβαια σημασίας για οποιοδήποτε όπλο.
Θα ήθελα τις εμπειρίες σας και την εξήγησή σας.

1. Έχει δει κάποιος 2 ίδια όπλα με ίδιες κάνες πχ 2 beretta 303 που το ένα να βγάζει καλύτερες κατανομές ή ταχύτητες από το άλλο;
Εδώ θέλει μεγάλη προσοχή.
Το να βγάζεις συμπέρασμα από 1-2 τουφεκιές είναι λάθος.
Θέλει τουλάχιστον 10.
Υπάρχει δοκιμή από σχετικό άτομο με 5 διαφορετικά Perazzi με ίδια φυσίγγια που το καθένα έχει εύρη κατανομών από 70-85% στις ίδιες αποστάσεις!!! Το καθένα ... Όχι μεταξύ τους.
Αν ναι πώς το εξηγείτε ;
Μην μου πείτε ότι τα τσόκ μπορεί να διαφέρουν.
Αφαιρούμε το τσόκ από το ένα και το βιδώνουμε στο άλλο.
Για κάνες μιλάμε.

2. Το μέταλλο της κάνης τι ρόλο παίζει στην τουφεκιά; Υποθετικά μιλώντας κατασκευάζουμε 2 κάννες πανομοιότυπες αλλά με διαφορετικά μέταλλα (ίδιες μηχανουργικές κατεργασίες) ... πιστεύει κάποιος ότι θα βγάλουν διαφορετικές κατανομές και ταχύτητες και αν ναι γιατί ;;;
Εδώ δεν μιλάμε για μονόβολα.
 
Εγώ έχω 2 βασικές απορίες ήσσονος βέβαια σημασίας για οποιοδήποτε όπλο.
Θα ήθελα τις εμπειρίες σας και την εξήγησή σας.

1. Έχει δει κάποιος 2 ίδια όπλα με ίδιες κάνες πχ 2 beretta 303 που το ένα να βγάζει καλύτερες κατανομές ή ταχύτητες από το άλλο;
Εδώ θέλει μεγάλη προσοχή.
Το να βγάζεις συμπέρασμα από 1-2 τουφεκιές είναι λάθος.
Θέλει τουλάχιστον 10.
Υπάρχει δοκιμή από σχετικό άτομο με 5 διαφορετικά Perazzi με ίδια φυσίγγια που το καθένα έχει εύρη κατανομών από 70-85% στις ίδιες αποστάσεις!!! Το καθένα ... Όχι μεταξύ τους.
Αν ναι πώς το εξηγείτε ;
Μην μου πείτε ότι τα τσόκ μπορεί να διαφέρουν.
Αφαιρούμε το τσόκ από το ένα και το βιδώνουμε στο άλλο.
Για κάνες μιλάμε.

2. Το μέταλλο της κάνης τι ρόλο παίζει στην τουφεκιά; Υποθετικά μιλώντας κατασκευάζουμε 2 κάννες πανομοιότυπες αλλά με διαφορετικά μέταλλα (ίδιες μηχανουργικές κατεργασίες) ... πιστεύει κάποιος ότι θα βγάλουν διαφορετικές κατανομές και ταχύτητες και αν ναι γιατί ;;;
Εδώ δεν μιλάμε για μονόβολα.
Φιλε μη περιμενεις να βγαλεις ακρη για κατι με μεγαλο κοστος κατ αρχας τα υπολειπα τα ξερεις
 
Και τωρα υπομονη ποτε θα το ξεζουμισει ο αρης απο σκοπευτιριο μεχρι τον εβρο
Τόλιο να κάνω μια πρόβλεψη;

-δυνατό σκότωμα.
-Ωφελιμες καταβολές ( το γνωστό ακόμη και οταν δεν ημουν κεντρο μου εδωσε το θηραμα).
- Ωραια συμπεριφορα στο ριξιμο, ανακρουση swing κτλ
- Μηχανισμός πολύπλοκος γιατι εχει συνηθησει στην απλοτητα της αδρανειας.

Με λίγα λόγια θα δει ότι εχουμε δει και οι υπόλοιποι που τα γραφουμε εδω και τόσο καιρό και ειναι γνωστά...
 
Τόλιο να κάνω μια πρόβλεψη;

-δυνατό σκότωμα.
-Ωφελιμες καταβολές ( το γνωστό ακόμη και οταν δεν ημουν κεντρο μου εδωσε το θηραμα).
- Ωραια συμπεριφορα στο ριξιμο, ανακρουση swing κτλ
- Μηχανισμός πολύπλοκος γιατι εχει συνηθησει στην απλοτητα της αδρανειας.

Με λίγα λόγια θα δει ότι εχουμε δει και οι υπόλοιποι που τα γραφουμε εδω και τόσο καιρό και ειναι γνωστά...
Ναι φιλε δε αντιλεγω δε μπωρει ολοι να λετε ψεματα και ποτε δεν το ειπα με εσενα δε νομιζω να ειχα αντιλογια ποτε το χεις ψαξει απο παντου ετσι αλλα μη μου λεει ο αλλος τωρα σκωτονει μακρυα και κουραφεξαλα αφου δε το εχει το οπλο ρε φιλε πως να το κανουμε τωρα
 
Ναι φιλε δε αντιλεγω δε μπωρει ολοι να λετε ψεματα και ποτε δεν το ειπα με εσενα δε νομιζω να ειχα αντιλογια ποτε το χεις ψαξει απο παντου ετσι αλλα μη μου λεει ο αλλος τωρα σκωτονει μακρυα και κουραφεξαλα αφου δε το εχει το οπλο ρε φιλε πως να το κανουμε τωρα
Ρε Τολη και να διαφωνήσουμε θεμα αντιλογίας και εμπάθειας δεν υπάρχει. Εμπειρίες ανταλλάζουμε.
Εγω σε όσα όπλα αφησαν εποχή κραταω την ουσία. Γιατι αφησαν εποχή, τι ηταν αυτο που σε χιλιαδες χρηστες εδινε αποτελεσματα;
 
Ρε Τολη και να διαφωνήσουμε θεμα αντιλογίας και εμπάθειας δεν υπάρχει. Εμπειρίες ανταλλάζουμε.
Εγω σε όσα όπλα αφησαν εποχή κραταω την ουσία. Γιατι αφησαν εποχή, τι ηταν αυτο που σε χιλιαδες χρηστες εδινε αποτελεσματα;
Πλεων δε ξερω αν πρεπει να μιλαω αντικιμενικα για να μη θιγοντε καπια ατομα εδω μεσα και θελω καπιος να μου πει και το αλλο η εκαστοτε εταιρια για πιο λογο δε λεει ολα αυτα που λενε η φιλορεμογουιντεμπραουνομοσμπερκαδες
 
Μπορεί να εννοεί οτι πηρε το πουλί ενω καταλαβε πως η προσκοπευση δεν ητα οση έπρεπε για την απόσταση οου τουφεκισε αυτο συμβαίνει να το καταλαβεις απόλυτα μονο σε κοντινές τουφεκιές με διασπορας η αναστροφο τσοκ σε μακρυνες είναι πολύ υποκειμενικο σε σημείο που μάλλον κάνεις λάθος εσυ στους υπολογισμούς σου που τουφεκας
 
Και εγω πρωτα κατηγορησα τα οπλα μου και μετα μιλαω και για τα αλλα λετε καπια πραγματα για τα οπια χειροπιαστη αποδειξη δεν υπαρχει ειναι θρυλοι και φημες θα πω το εξης πιος μου λεει αμενα οτι πχ ενας κοντος 1.5 μετρο καθε βημα του ειναι και 1 μετρο και σκωτονει στα **** τοσα μετρα πιος μου λεει οτι αυτος που εβαλε μια τουφεκια δε πηγε καμια τριαντα βηματα πιο κοντα πιος πιος ειναι αυτος τωρα ομως εχουμε ταχογραφους και διαφορα αλλα κολπα οπως και αποδεδειγμενα σταθερα φυσιγγια και τα λεω για τον οπιοδηποτε με την οπιαδιποτε μαρκα και θα το πιστεψω κουβεντα κανουμε οπιος το παιρνςι προσωπικα δικαιομα του ολαεν εχω αδικο πες τε μου ειμαι ολος αυγια και μενα με κουραζει η πεθερα μου αλλα την αποφευγω αχαχαχαχα
 
Από λόγια χορτάσαμε παιδιά ... εγώ τουλάχιστον σίγουρα, το ίδιο νομίζω και εσείς. (Teo δεν απαντάω σε εσένα)
Έκανα 2 ερωτήσεις παραπάνω και δεν απάντησε κανένας ... ελπίζω να απαντήσει (τεκμηριωμένα).
Το κατεβάζω το παπί από τον ουρανό ή από τα μεσούρανα με το Χ όπλο όποιο και να είναι αυτό μπορεί να πείθει κανένα παιδάκι αλλά όχι εμένα εκτός και αν ρίχνει ΦΥΣΙΓΓΑΡΕΣ σαν του Teo.
Γιατί για εμένα υπάρχουν 2 θεωρίες.
1. Οι επιστημονικά αποδεδειγμένες
2. Η θεωρία της "αίσθησης" που έχει ο καθένας μας για το όπλο του με τις κουτσοδοκιμές που έχει κάνει (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου).

Και γιατί λέω κουτσοδοκιμές.
Ο συγχωρεμένος τώρα Neil Winston πήρε 5 perazzi και έριξε 10 φυσίγγια με το καθένα (10 όχι 1) και βρήκε τουλάχιστον 10% διαφορά στην συγκέντρωση με το ίδιο όπλο το ίδιο φυσίγγι και στην ίδια απόσταση. (Πρώτη ερώτηση ... αν έριχνε 20 φυσίγγια θα έβρισκε 15-20% ???)
Τα 2 κόκκινα είναι με διευρυμένο αυλό και δεν υπάρχει κάποια διαφορά.
Τον ρώτησα χθές :) με τι φυσίγγια έριξε και τότε έμαθα ότι μας έχει αφήσει χρόνους.
Το θέμα δεν είναι ο διευρυμένος αυλός ή όχι στην παρούσα φάση.

Το θέμα είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Αν έριχνε από 1 φυσίγγι με 2 πανομοιότυπα όπλα και έβγαζε 10% διαφορά στην συγκέντρωση θα έλεγε ότι 2 ίδιες κάνες της perazzi έχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοσή τους, αλλά δεν έχουν.
Αν έριχνε 1 φυσίγγι με την overbored και 1 με την standard bore τότε ανάλογα με το πιο όπλο αποφάσιζε εκείνη την στιγμή να βγάλει την καλύτερη τουφεκιά θα άλλαζε το συμπέρασμα, αλλά φαίνεται πως δεν υπάρχουν διαφορές.
Αν έριχνε φυσίγγια 50γρ ίσως να υπήρχε διαφορά ... ΙΣΩΣ

Και σκέφτομαι τώρα.
Αν ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο μια εταιρία κατασκευής όπλων τι μπορεί να κάνει ?
Βασικά τα πάντα και προφανώς το εξής απλό.
Να χρηματοδοτήσει μια ανεξάρτητη έρευνα για να αποδείξει τα λεγόμενά της ... όποια και να είναι αυτά.
Κώνος, αυλός, tribore, τσοκ, μέταλλα, και ότι άλλο φανταστείτε ...
Όποιος έχει μια τέτοια μελέτη στα χέρια του ας την παρουσιάσει.
Έχει δει κανένας κάτι τέτοιο ποτέ ?
Εγώ έχω δει από την benelli για να αποδείξει ότι τα όπλα της έχουν την μικρότερη ανάκρουση.
Μετά από την remington για να αποδείξει ότι η V3 έχει την μικρότερη ανάκρουση.
Είναι λοιπόν εύλογο να αναρωτηθεί κάποιος γιατί δεν υπάρχει τίποτα επίσημο για τα παραπάνω (κώνος, αυλός, χρωμιώσεις κτλ) έστω και μελέτη περιορισμένη σε ορισμένο εύρος γόμωσης.

Θέλετε την δική μου απάντηση ... γιατί δεν μπορούν να το αποδείξουν επιστημονικά.

Πολλοί μπερδεύουν την παραπάνω πρόταση με το ότι όλες οι κάνες βγάζουν τις ίδιες τουφεκιές ...
ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ !!!

Ούτε η ίδια κάνη με το ίδιο φυσίγγι δεν βγάζει την ίδια τουφεκιά.
Όμως ...
Το 5% αύξηση στην συγκέντρωση δεν λέει πρακτικά τίποτα.
Το 5% αύξηση στην ταχύτητα δεν λέει πρακτικά τίποτα.
Το ότι το ένα όπλο κατεβάζει τα παπιά από τον θεό και το άλλο μόνο μέχρι τα 35μ είναι μια άποψη.
Το ότι 2 κάνες βγάζουν με το ίδιο φυσίγγι διαφορές στην ταχύτητα 30% πείτε μου ποια βγάζει την μεγαλύτερη να αλλάξω όπλο αμέσως.
Το ότι 2 κάνες βγάζουν με το ίδιο φυσίγγι και τσοκ διαφορές στην συγκέντρωση 50% πείτε μου ποια βγάζει την μεγαλύτερη να αλλάξω όπλο αμέσως.
Γιατί όποιος ισχυρίζεται ότι κατεβάζει πρασινοκέφαλο επανειλημμένα στα 60m και ο άλλος ποτέ για τέτοιες διαφορές μιλάμε.

Και για να γελάσουμε ...
κυνήγι για παπιά με τον ξάδερφο ... :)
- Τι φυσίγγια έχεις ξάδερφε ...
- RIO φίλε πολύ καλά ...
Πολύ κρύο και αρκετά παπιά.
Ο ξάδερφος με την 1100 τα κατέβαζε από τον θεό :) αλλά η δική μου η 1187 όχι.
Στο τέλος αδειάζει την 1100 και βλέπω κάτι Rem nitro magnum μέσα.
- Που είναι τα RIO ρε του λέω ...
- Τα RIO είναι τα εφεδρικά ρε, μου λέει, μόλις τελειώσουν τα nitro, ρίχνω αυτά :)

Ευτυχώς που δεν κυνηγάω παπιά ... θα είχα αλλάξει καμιά 10αριά όπλα μέχρι τώρα .. :)

Untitled 1.jpg
 
Last edited:
Back
Top