Καραμπίνα 76 cm

Στα αυτογεμοι μαζηκης παραγωγης θα λεγα εχει μεγαλο prestige!!!
Δεν θα ξεχασω ποτε μου (ηταν το πρωτο που ηρθε στη νοτια Κερκυρα)οταν το πρωτοπηρα για κυνηγι με Rotweil magnum 52gr (τα πειραγμα εδω ειναι δεκτο) και παρολο που ηταν πιο αργα και απο φερυ μποτ οταν πετυχαινα φασσα τις διαλουσα...οι μπερετομπενελοφρανκιδες ειχαν σιγησει....και εκεινο τον χειμωνα μονο 2 ηταν σε ολη την περιοχη.
Το επομενο καλοκαιρι ο τοπικος μαγαζοτορας πουλησε πανω απο 40!
 
Δεν θα ξεχασω ποτε μου (ηταν το πρωτο που ηρθε στη νοτια Κερκυρα)οταν το πρωτοπηρα για κυνηγι με Rotweil magnum 52gr (τα πειραγμα εδω ειναι δεκτο) και παρολο που ηταν πιο αργα και απο φερυ μποτ οταν πετυχαινα φασσα τις διαλουσα...οι μπερετομπενελοφρανκιδες ειχαν σιγησει....και εκεινο τον χειμωνα μονο 2 ηταν σε ολη την περιοχη.
Το επομενο καλοκαιρι ο τοπικος μαγαζοτορας πουλησε πανω απο 40!
To νου σου μαριε εχουμε και εφοριακους στο HL
 
Last edited:
Η μόνη ψώρα που μπορεί να με πιάσει με αυτές, είναι η θυμηση του ονόματος κάποιου οπλουργου

Η μόνη ψώρα που πιάνουν αυτές... 3ιναι στην βαση

.yelling..yelling..yelling..yelling..yelling..yelling..yelling..yelling..yelling..yelling..yelling..love..love..love..love..love.
Εγω που κυνηγαω πολυ φιλε μου δε χρειαζομε κωνο και ναι ψωριαζουνε φιλε οπως και οι μπρο που ειναι με επιμεταλωση κτλ γι αυτο σου λεω μη φοβασε πιασε καμια τονπαραδεχωμε αλλα κομαπλτια μπλαμ μπλουμ δε πεσανε ποτε στο βαλτο να ξερεις
 
Και μερικες μπενελλι εχουνε και κωνο τα εχουμε τα φραγγα και τα σκαμε για βελτιωσεις οπως κανουν και οι ιδιοκτητες με φερραρι αν ειχες φραγγα και συ μπενελλι θα περνες και παρε των οπλουργο που λες να σου πει ποσες μπρο γουιν και ρεμη πανε εκει για κωνο γτ παντα θα αποζηταμε το καλυτερο εμεις που κυνηγαμε πολυ εσυ κατσε να πιστευεις οτι επηδη σκωτωσες μια φασσα με 2αρια στα οσα μετρα θες να νομιζεις οτο πηρες το μυδραλειο με χιλα ευρο λιγοτερο απο εμας γτ οπως λες η αγωρα λεεινπολες αληθειες και η αγωρα λεει πενελλι
 
Νομίζω ότι ακούγονται τρομερές υπερβολές από ορισμένους περί σκοτωμάτων.
Επίσης τρομερές υπερβολές περί εταιριών που τα όπλα σκοτώνουν ενώ τα άλλα όχι.
Θεωρώ ότι λεγονται για πλάκα και για πείραγμα.

Δεν ξέρω αν το είπα πιο πρίν αλλά για μένα το όπλο που σκοτώνει καλύτερα είναι αυτό που έχει το καλύτερο φυσίγγι.

Όλα τα άλλα, απουσία αποδεικτικών στοιχείων, τα διαβάζω βερεσέ.
4άρι rem στα 40μ με full δεν είδα διαφορά με την Μ2 και 1187.
Ούτε και με τα rem 000 με 4*.

Ακούω επίσης ότι έχω πέσει σε φοβερή κάνη ενώ άλλο όμοιο όπλο δεν έχει καλή κάνη.
Μεγάλη αλήθεια αλλά μόνο για ραβδωτά. Για εμένα δεν ισχύει σε λειόκανα.
 
Νομίζω ότι ακούγονται τρομερές υπερβολές από ορισμένους περί σκοτωμάτων.
Επίσης τρομερές υπερβολές περί εταιριών που τα όπλα σκοτώνουν ενώ τα άλλα όχι.
Θεωρώ ότι λεγονται για πλάκα και για πείραγμα.

Δεν ξέρω αν το είπα πιο πρίν αλλά για μένα το όπλο που σκοτώνει καλύτερα είναι αυτό που έχει το καλύτερο φυσίγγι.

Όλα τα άλλα, απουσία αποδεικτικών στοιχείων, τα διαβάζω βερεσέ.
4άρι rem στα 40μ με full δεν είδα διαφορά με την Μ2 και 1187.
Ούτε και με τα rem 000 με 4*.

Ακούω επίσης ότι έχω πέσει σε φοβερή κάνη ενώ άλλο όμοιο όπλο δεν έχει καλή κάνη.
Μεγάλη αλήθεια αλλά μόνο για ραβδωτά. Για εμένα δεν ισχύει σε λειόκανα.
Πλέον ποια φυσίγγια δουλεύεις? Ποια εποχή και σε τι θήραμα?
 
Νομίζω ότι ακούγονται τρομερές υπερβολές από ορισμένους περί σκοτωμάτων.
Επίσης τρομερές υπερβολές περί εταιριών που τα όπλα σκοτώνουν ενώ τα άλλα όχι.
Θεωρώ ότι λεγονται για πλάκα και για πείραγμα.

Δεν ξέρω αν το είπα πιο πρίν αλλά για μένα το όπλο που σκοτώνει καλύτερα είναι αυτό που έχει το καλύτερο φυσίγγι.

Όλα τα άλλα, απουσία αποδεικτικών στοιχείων, τα διαβάζω βερεσέ.
4άρι rem στα 40μ με full δεν είδα διαφορά με την Μ2 και 1187.
Ούτε και με τα rem 000 με 4*.

Ακούω επίσης ότι έχω πέσει σε φοβερή κάνη ενώ άλλο όμοιο όπλο δεν έχει καλή κάνη.
Μεγάλη αλήθεια αλλά μόνο για ραβδωτά. Για εμένα δεν ισχύει σε λειόκανα.
Συνονόματε αν δεν βαριέσαι, ψάξε τις "βλητικές δοκιμες" και δες δοκιμές του φίλου Alex 76. Οι περισσότερες είναι πάνω από 50 μ. και είναι απίστευτες. Σίγουρα παίζει ρόλο και το kicks που φοράει, αλλά δεν έχω δει από άλλες κάνες με kicks παρόμοιες δοκιμές. Σημειωτέον, ότι όλες είναι με εμπορικά φυσίγγια.
 
Νομίζω ότι ακούγονται τρομερές υπερβολές από ορισμένους περί σκοτωμάτων.
Επίσης τρομερές υπερβολές περί εταιριών που τα όπλα σκοτώνουν ενώ τα άλλα όχι.
Θεωρώ ότι λεγονται για πλάκα και για πείραγμα.

Δεν ξέρω αν το είπα πιο πρίν αλλά για μένα το όπλο που σκοτώνει καλύτερα είναι αυτό που έχει το καλύτερο φυσίγγι.

Όλα τα άλλα, απουσία αποδεικτικών στοιχείων, τα διαβάζω βερεσέ.
4άρι rem στα 40μ με full δεν είδα διαφορά με την Μ2 και 1187.
Ούτε και με τα rem 000 με 4*.

Ακούω επίσης ότι έχω πέσει σε φοβερή κάνη ενώ άλλο όμοιο όπλο δεν έχει καλή κάνη.
Μεγάλη αλήθεια αλλά μόνο για ραβδωτά. Για εμένα δεν ισχύει σε λειόκανα.
Ξέρεις ότι στη σκόπευση σε παραδέχομαι και συμφωνούμε πολύ. Σε αυτά που γράφεις από πάνω διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ!
 
Kανω συνήθως 3 με 4 κυνήγια το χρόνο εκτός Ελλάδας παρέα με άλλους Έλληνες κυνηγούς. Με μολύβδινα σκάγια σε 28 γρ Ν7.5, σε 28 γρ Ν.5, σε 36 γρ Ν. 4 και με ατσάλινα σκάγια σε 36 γρ Ν. 1. Κοινό χαρακτηριστικό, χρησιμοποιούμε όλοι τα ίδια φυσίγγια. Από αυτά που έχω δει σε χιλιάδες τουφεκιές σε διάφορες στη βλητική απόδοση από τα όπλα θα μπορούσα να γράψω βιβλίο. Οι διάφορες είναι εμφανείς όσο μεγαλώνουν οι αποστάσεις. Δεν μιλάω για σκοπευτική δεξιότητα αλλά βλητική απόδοση. Αλλά όπλα να τα κατεβάζουν άκοπα από τα μεσουρανα λες και τα πουλιά είναι από παντεσπάνι και αλλά να νομίζεις ότι τουφεκανε πουλιά σιδερένια και να μην πέφτει τίποτα!!!
 
Εχω φιλε μπρο @500
Τολη μισό έχουμε σοβαρή συζήτηση κι έθεσα ένα ερώτημα εξίσου σοβαρό αν μιλάμε για χαρτόνια η για ταχύτητα και δύναμή. Αυτά σε χαρτόνι τα βλέπεις να καταγράφονται μόνο με ποσκα μαρκαδόρο γραμμένα
 
Back
Top