Καιρός

Τις καμπάνες τις έβαλα .....

Γιατί επιτέλους πάμε σε φθινόπωρο ,την ερχόμενη εβδομάδα .
Είμαστε μέσα και σε βροχές ...Θα δούμε λίγο πως θα βγουν ...Αλλά μέσα είμαστε ..
Είμαστε όμως και σε ψυχρή περίοδο για την β.α Ευρώπη ..
Όλα πάνε καλά ...μέχρι στιγμής ..
 
Τέτοια κάνε κ θα την πληρώσεις εσύ την νύφη στο τέλος... .yelling.
Όπως είχε γίνει πριν χρόνια στο δέλτα του Έβρου... Τον καιρό στις καλύβες ειδικά τότε που δεν ήταν διαδεδομένα τα smartphone τον βλέπανε από την τηλεόραση.... Έλεγε λοιπόν ο Αρναούτογλου αν θυμάμαι στην ΕΡΤ τότε για χιόνια, για θυελλώδεις βοριάδες, για κακο χαμό... Γέμισαν ξαφνικά όλες οι καλύβες, δεν υπήρχε κρεβάτι, όλοι περιμένανε την επόμενη μέρα... Ξημερώνει ο Θεός κ δεν κάνει τίποτα...
Το τί άκουσε ο Αρναούτογλου δεν λέγεται, μέχρι κ τηλέφωνο στην ΕΡΤ πήραν κάποιοι κ τον στόλισαν... .hair.
 
Τέτοια κάνε κ θα την πληρώσεις εσύ την νύφη στο τέλος... .yelling.
Όπως είχε γίνει πριν χρόνια στο δέλτα του Έβρου... Τον καιρό στις καλύβες ειδικά τότε που δεν ήταν διαδεδομένα τα smartphone τον βλέπανε από την τηλεόραση.... Έλεγε λοιπόν ο Αρναούτογλου αν θυμάμαι στην ΕΡΤ τότε για χιόνια, για θυελλώδεις βοριάδες, για κακο χαμό... Γέμισαν ξαφνικά όλες οι καλύβες, δεν υπήρχε κρεβάτι, όλοι περιμένανε την επόμενη μέρα... Ξημερώνει ο Θεός κ δεν κάνει τίποτα...
Το τί άκουσε ο Αρναούτογλου δεν λέγεται, μέχρι κ τηλέφωνο στην ΕΡΤ πήραν κάποιοι κ τον στόλισαν... .hair.
Ναι ρε το θυμάμαι μου το έχεις ξαναπεί ...
Ακόμα και σήμερα με την τεχνολογία να κάνει άλματα. Τα προγνωστικά δεν τρέχουν στο 100%. ..
Ιδικά για τοπικές προγνώσεις...Άστο ..Ούτε στο 80%...
Κάθε περιοχή έχει δικό της μικροκλίμα ,ιδικά η Ελλάδα που έχει θαλλασα κοντά από διάφορες διευθύνσεις, ορεινούς όγκους ,κάθετους σε αυτές ...Άστα μπέρδεμα ...
Περιμένουμε με global weather data να δούμε εάν βρέξει στο Μαλιμπαρδι ..
Δύσκολα πράγματα αυτά ..
Οι μεγάλες κακοκαιρίες η η μεγάλες καλοκαιρίες είναι πιο εύκολο να πιαστούν .
Μικρό διαταραχές και τέτοια ..Μιλάμε τρελός Κουβας .
..
 
Ναι ρε το θυμάμαι μου το έχεις ξαναπεί ...
Ακόμα και σήμερα με την τεχνολογία να κάνει άλματα. Τα προγνωστικά δεν τρέχουν στο 100%. ..
Ιδικά για τοπικές προγνώσεις...Άστο ..Ούτε στο 80%...
Κάθε περιοχή έχει δικό της μικροκλίμα ,ιδικά η Ελλάδα που έχει θαλλασα κοντά από διάφορες διευθύνσεις, ορεινούς όγκους ,κάθετους σε αυτές ...Άστα μπέρδεμα ...
Περιμένουμε με global weather data να δούμε εάν βρέξει στο Μαλιμπαρδι ..
Δύσκολα πράγματα αυτά ..
Οι μεγάλες κακοκαιρίες η η μεγάλες καλοκαιρίες είναι πιο εύκολο να πιαστούν .
Μικρό διαταραχές και τέτοια ..Μιλάμε τρελός Κουβας .
..
Περί για το επόμενο σκ πως το βλέπεις για τα ορεινά; Μία πρώτη πρόβλεψη;
 
Ανατολικη Πελοπόννησο και ήπειρο.
Άλλος καιρός πιάνει την μια περιοχή άλλος την άλλη .
Το άλλο σ.κ το θέμα είναι πόσο θα έχουν επικρατήσει οι βοριάδες ..
Γιατί αυτοί θα κόψουν τις βροχές στο Ιόνιο .
Πτώση της θερμοκρασίας θα έχουμε σίγουρα το άλλο σ.κ
Βροχές ούτε κατά διάνοια δεν μπορώ να σου πω ...
 
Εχεις ειδη αργησει ...εγω πηρα 6 τονους
Ρε πηρα και εγώ 5 γιατι δεν θα κόψω δικά μου φετος. Έλεγα πάρω άλλους 2 τόννους αλλά αν είναι να έχουμε παλι χειμώνα γκέι όπως τον περσινό με 5 μέρες κακοκαιρία και 10 με κρύο, να μην ξοδευομαι τσάμπα.
 
Ρε πηρα και εγώ 5 γιατι δεν θα κόψω δικά μου φετος. Έλεγα πάρω άλλους 2 τόννους αλλά αν είναι να έχουμε παλι χειμώνα γκέι όπως τον περσινό με 5 μέρες κακοκαιρία και 10 με κρύο, να μην ξοδευομαι τσάμπα.
Ολλα τα σημαδια δηχνουν οτι θα εχουμε πολλα κρυα ...οι παλεοι κυνηγοι ξερουν να διαβαζουν την φυση...π.χ θερμοκρασια χαμηλες απο σεπτεβριο (σημερα ειχαμε 11 βαφμους) μετακινησης υδροβιον απο νορις (ειδαμε τουρληδες και σαρσελες της τελευταιες 2 μερες στο τοπο μας αυτα τα σημαδια δηχνουν βαρη χειμωνα και κυνηγητικα εξερετικο)
 
Ολλα τα σημαδια δηχνουν οτι θα εχουμε πολλα κρυα ...οι παλεοι κυνηγοι ξερουν να διαβαζουν την φυση...π.χ θερμοκρασια χαμηλες απο σεπτεβριο (σημερα ειχαμε 11 βαφμους) μετακινησης υδροβιον απο νορις (ειδαμε τουρληδες και σαρσελες της τελευταιες 2 μερες στο τοπο μας αυτα τα σημαδια δηχνουν βαρη χειμωνα και κυνηγητικα εξερετικο)
Λιάκο κράτα μικρο καλάθιι για βαρυ χειμώνα. Πλεον μιλαμε μία βαρυχειμωνιά και αυτό δεν είναι παρά πέντε με δέκα μέρες πτώση θερμοκρασίας ή και κάποια φαινόμενα αυτοί είναι οι χειμώνες τα τελευταία χρόνια Οπότε ότι προλάβει και άρπαξε ο καθένας αυτά τα μικρά διαστήματα.
Εγώ όταν ακούω για βαρυχειμωνιά το μυαλό μου γυρνάει τους χειμώνες προ του 2000 τότε που απο τα τέλη Οκτώβρη είχαμε χιόνια, τέλη Νοεμβρίου είχαμε αποκλεισμούς από χιόνια, όσο δε για Ιανουάριο και Φεβρουάριο δεν το συζητάμε Τώρα τι να μου λέει και το 2016 και τρίχες κατσαρές.
Τουλάχιστον εδώ ας κάνει ότι θέλει ,αλλα μπορεί να πνιγούν στα χιόνια η κεντρική Ευρώπη και τα Βαλκάνια ; μόνο σε αυτό ελπίζω για να θυμηθώ παλιές εποχές και δόξες.
 
Λιάκο κράτα μικρο καλάθιι για βαρυ χειμώνα. Πλεον μιλαμε μία βαρυχειμωνιά και αυτό δεν είναι παρά πέντε με δέκα μέρες πτώση θερμοκρασίας ή και κάποια φαινόμενα αυτοί είναι οι χειμώνες τα τελευταία χρόνια Οπότε ότι προλάβει και άρπαξε ο καθένας αυτά τα μικρά διαστήματα.
Εγώ όταν ακούω για βαρυχειμωνιά το μυαλό μου γυρνάει τους χειμώνες προ του 2000 τότε που απο τα τέλη Οκτώβρη είχαμε χιόνια, τέλη Νοεμβρίου είχαμε αποκλεισμούς από χιόνια, όσο δε για Ιανουάριο και Φεβρουάριο δεν το συζητάμε Τώρα τι να μου λέει και το 2016 και τρίχες κατσαρές.
Τουλάχιστον εδώ ας κάνει ότι θέλει ,αλλα μπορεί να πνιγούν στα χιόνια η κεντρική Ευρώπη και τα Βαλκάνια ; μόνο σε αυτό ελπίζω για να θυμηθώ παλιές εποχές και δόξες.
Εχεις απολυτο δικιο. Γενάρη του 2001 με μισο μετρο χιονι
μεσα στην Χαλκίδα έβλεπες να περνάνε χιλιάδες υδρόβια. Είχε γεμίσει ο τόπος εδώ με χήνες και παπια και καλημανες. Είχε προηγηθεί και μεγαλος χιονιας τον Δεκέμβρη του 2000 τον οποίο έζησα στην Θεσσαλονίκη.Αυτές είναι βαρυχειμωνιες. Όχι φωτοβολιδες 3-4 ημερων. Μακαρι να επιβεβαιωθουν οι προσδοκίες του Ηλια βεβαια γιατί συμφέρει όλους μας!!!
 
Λιάκο κράτα μικρο καλάθιι για βαρυ χειμώνα. Πλεον μιλαμε μία βαρυχειμωνιά και αυτό δεν είναι παρά πέντε με δέκα μέρες πτώση θερμοκρασίας ή και κάποια φαινόμενα αυτοί είναι οι χειμώνες τα τελευταία χρόνια Οπότε ότι προλάβει και άρπαξε ο καθένας αυτά τα μικρά διαστήματα.
Εγώ όταν ακούω για βαρυχειμωνιά το μυαλό μου γυρνάει τους χειμώνες προ του 2000 τότε που απο τα τέλη Οκτώβρη είχαμε χιόνια, τέλη Νοεμβρίου είχαμε αποκλεισμούς από χιόνια, όσο δε για Ιανουάριο και Φεβρουάριο δεν το συζητάμε Τώρα τι να μου λέει και το 2016 και τρίχες κατσαρές.
Τουλάχιστον εδώ ας κάνει ότι θέλει ,αλλα μπορεί να πνιγούν στα χιόνια η κεντρική Ευρώπη και τα Βαλκάνια ; μόνο σε αυτό ελπίζω για να θυμηθώ παλιές εποχές και δόξες.
Εδω το 16 ειχε 3 μηνες απο -4 μεχρει το πολυ 7 βαφμους ..για εμας ηταν υπερβοληκα μεγαλο διαστημα αυτες η θερμοκρασιες
 
Back
Top