Καιρός

Εχει και καρπό πάνω ο αρκουδόβατος.
Έχει και καρπό αλλά το 90% ανθίζει τωρα. Έχεις μυρισει? Μεθυστικό αρωμα! Το δε μελι που δίνει είναι απίστευτο και το αγαπημένο μου και από αυτό κρατάω 40 κιλά για εμένα μόνο.
 
Έχει και καρπό αλλά το 90% ανθίζει τωρα. Έχεις μυρισει? Μεθυστικό αρωμα! Το δε μελι που δίνει είναι απίστευτο και το αγαπημένο μου και από αυτό κρατάω 40 κιλά για εμένα μόνο.
Όχι, αλλα το ξέρω ότι όλα αυτά είναι ένα και ένα !!!
 
Έχει και καρπό αλλά το 90% ανθίζει τωρα. Έχεις μυρισει? Μεθυστικό αρωμα! Το δε μελι που δίνει είναι απίστευτο και το αγαπημένο μου και από αυτό κρατάω 40 κιλά για εμένα μόνο.
Ο καρπός γίνεται μαύρος όταν ωριμάσει έτσι; Δεν το έχω δει.
 
Κατακοκκινος. Μικρά τσαμπιά σαν σταφύλι. Εχω φάει , είναι λιγο ξυνο!
View attachment 32986
Έτσι το έχω δει αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι όταν ωριμάσει γίνεται μαύρος.Όπως, δηλασή ο βάτος από κόκκινος-μαύρος έτσι και ο αρκουδό-βατος.
 
Αυτο δεν ειναι οι οβριες που μοιαζουν με σπαραγγια την ανοιξη?
https://www.agriamanitaria.gr/tamus-communis-οβριά-αβρωνιά-φαγώσιμα-χόρτα-της-ελ/
Μοιάζουν αρκετά.Οι καρποί απο αρκουδόβατο είναι εδώδιμοι ενώ από οβριά όχι.Τώρα οι νέοι-τρυφεροί βλαστοί και των 2 μοιάζουν με τα σπαράγγια και τρώγονται.Στην Κρήτη τρώνε πολύ οβριές σαν υποκατάστατο σπαραγγίων.Ο @Giannis k είχε ανέβασει παλαιότερα νομίζω.
 
Last edited:
Περικλή σε περίπτωση που έβγαινε αυτό εδώ , θα είχε μπασιμο το μεθεπόμενο Σ/Κ??? Πολύ κρύο για την εποχή ακόμα και για εκεί πανω νομιζω....View attachment 33015
Πολύ κρυο για την εποχή ισχύει ...Εμείς έτσι όπως είναι αυτό θα είχαμε συννεφιές πάντως και βροχές σε κάποιες περιοχές,ο αυλωνας δεν είναι κάθετος σε.εμας ..
Καλό τρέξιμο για κεντρική και δυτική Ευρώπη ..
 
Back
Top