Ιστορίες με όπλα από την στρατιωτική θητεία

Κανένας δεν είπε ότι το 5,56 δεν σκοτωνει. Σκοτώνει και καλά μάλιστα αλλά όχι τόσο καλά οσο το 7,62.
Η βολή που σκοτώνει είναι αυτή που τοποθετήθηκε καλύτερα στο στόχο ;) . Εύστοχα και θέση που την άρπαξε αυτό είναι που φέρνει το αποτέλεσμα.
 
Τι ταχύτητα βγάζει το ένα κ τι το άλλο❓
Η λέξη κλειδί Τζων. Η ταχύτητα με την οποία ταξιδεύει η βολίδα από ένα τυφέκιο, οποιουδήποτε διαμετρήματος δεν αστειεύεται. Κανείς δεν γλυτώνει έτσι και την αρπάξει εκεί που πρέπει.
 
Η ιδεα της αποσυρσης του 7.62 ειδικα απο τις ειδικες ηταν αυτη
Ο τραυματισμος υπερτερει του θανατου ως ζημια στον αντιπαλο οπως και η χρηση των οπλων 7.62 εντος ´´κλειστων´´ περιοχων αλλα κ απο μερους ευελιξιας οπως σωστα αναφερθηκε
Ωστοσο μεσα σε μια δεξαετια η ταση ειναι το 7.62 να συνεχιζει να υφισταται ως ενδεικτικο ατομικο τυφεκιο τουλαχιστον στο απλο και μηχανοκινητο πεζικο

Το σημαντικο ειναι κατ εμενα το τυφεκιο να ειναι αξιοπιστο απροβληματιστο κ να μην πασχει απο έπιρεπεια σε φθορες

Το g3 εαν ριχνει σωστα ειναι πολυ καλο οπλο αλλα κατ εμενα εχει πολλες αδυναμιες

Μπορω να πω συγκεκριμενα σημεια που πασχει αλλα δεν θα το ηθελα

Ειμαι σιγουρος οτι οσοι πρεπει τα ξερετε
 
Η ιδεα της αποσυρσης του 7.62 ειδικα απο τις ειδικες ηταν αυτη
Ο τραυματισμος υπερτερει του θανατου ως ζημια στον αντιπαλο οπως και η χρηση των οπλων 7.62 εντος ´´κλειστων´´ περιοχων αλλα κ απο μερους ευελιξιας οπως σωστα αναφερθηκε
Ωστοσο μεσα σε μια δεξαετια η ταση ειναι το 7.62 να συνεχιζει να υφισταται ως ενδεικτικο ατομικο τυφεκιο τουλαχιστον στο απλο και μηχανοκινητο πεζικο

Το σημαντικο ειναι κατ εμενα το τυφεκιο να ειναι αξιοπιστο απροβληματιστο κ να μην πασχει απο έπιρεπεια σε φθορες

Το g3 εαν ριχνει σωστα ειναι πολυ καλο οπλο αλλα κατ εμενα εχει πολλες αδυναμιες

Μπορω να πω συγκεκριμενα σημεια που πασχει αλλα δεν θα το ηθελα

Ειμαι σιγουρος οτι οσοι πρεπει τα ξερετε
Τα προβλήματα του G3 τα είδαμε όλοι στην θητεία μας. Αλλά σκέψου τι όπλα ηταν αυτά που κραταγαμε. Βιασμενα απο τα χέρια του Έλληνα στρατιώτη. Τα πέταγαν κάτω , τα βαρουσαν πανω σε δέντρα και τοίχους και από συντήρηση κλαφτα!!! Ένα G3 στην πένα την κάνει την δουλειά καλα.
Όσο για τον αντίπαλο που θα ρίξω εναντίον του , τον προτιμώ νεκρό παρα τραυματισμένο. Γιατί απλά ο νεκρός δεν μπορεί να μου ρίξει πισω....
 
καλα τα λεω εγω το μ16 το 1928 και το g3 το 1941!!! ετσι λεει τουλαχηστον η wikipedia
Αν οι Αμερικανοί είχαν το m16 απο το 1928 γιατί πολέμησαν τον Β παγκόσμιο πόλεμο με το m1 garant? Και αν οι Γερμανοί είχαν το G3 απο το 1941 γιατί δεν πολέμησαν με αυτο? Η Wikipedia λέει 1958 για το G3 και 1963 για το m16.
 
Τα προβλήματα του G3 τα είδαμε όλοι στην θητεία μας. Αλλά σκέψου τι όπλα ηταν αυτά που κραταγαμε. Βιασμενα απο τα χέρια του Έλληνα στρατιώτη. Τα πέταγαν κάτω , τα βαρουσαν πανω σε δέντρα και τοίχους και από συντήρηση κλαφτα!!! Ένα G3 στην πένα την κάνει την δουλειά καλα.
Όσο για τον αντίπαλο που θα ρίξω εναντίον του , τον προτιμώ νεκρό παρα τραυματισμένο. Γιατί απλά ο νεκρός δεν μπορεί να μου ρίξει πισω....
Αυτό που λες ακριβώς. Άλλο να είναι καινούργιο το g3, και άλλο να έχει περάσει από εκατοντάδες χέρια και να μην το πρόσεχαν.

Εγώ στην αεροπορία, μία φορά στην πύλη που ήταν ένας φαντάρος υπηρεσία, είχε το όπλο όρθιο να ακουμπάει στον τοίχο. Εγώ πάντα το άφηνα πάνω στο γραφείο ξαπλωμένο. Του είπα να μην το αφήνει καλύτερα όρθιο γιατί μπορεί να γλιστρήσει και να πέσει (μου είχε συμβεί μια φορά αυτό). Και μου απάντησε "και να πέσει τι θα γίνει?", και πάει και σπρώχνει το όπλο επίτηδες και πέφτει και χτυπάει κάτω, και λέει "να σιγά, έπεσε". Άντε βγάλε συμπέρασμα. Και αν χρειαστεί να πυροβολήσει με το όπλο και του μπλοκάρει, μετά θα του φταίει το όπλο.

Ένα αρνητικό που είχε όντως το g3, ήταν το βάρος του. Με γεμάτο γεμιστήρα, ήταν γύρω στα 5 κιλά, εάν θυμάμαι καλά.
 
Φανή δεν έχω πιάσει ποτέ 416 οπότε δεν έχω άποψη. Έχω πιάσει όμως το M16 αγορασμενο το 1996-1997 περίπου και στα χέρια μου έφτασε το 2008-2009. Πόσες σειρές το είχαν; Πόσες σφαίρες είχε ρίξει; Πόσα αβολιδωτα; Πόσα δωδεκαήμερα, θαλάσσιες εκπαιδεύσεις κλπ είχαν περάσει από πάνω του; Το όπλο έριχνε ΆΡΙΣΤΑ. Κατανοώ ανθρώπους που δεν έχουν βγάλει το όπλο έξω από το στρατόπεδο αν δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει βαρύ μακρύ και αζυγιστο όπλο. Τι σημαίνει φόρτος μάχης και πόσο ρόλο παίζει να έχεις όσο περισσότερα πυρομαχικά μπορείς πάνω σου αλλά να μπορεις να περπατήσεις χιλιόμετρα, να τρέξεις κλπ. Ωστόσο το 416 μπορεί να είναι καλύτερο αλλά αυτό εγώ δεν το γνωρίζω, εδώ καταθέτω την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο όπλο. Και μην ξεχνάμε ότι η COLT που το παράγει, δεν είναι μια εταιρεία τυχαία. Εύχομαι η επιλογή νέου τυφεκίου του ΕΣ να είναι τόσο επιτυχημένη όπως ήταν του M16.
Η colt έχει να βγάλει επιτυχημένο μοντέλο από το 1911. Απλά σπρώχνεται από το σύστημα (proudly made in usa). Και ακόμα και οι Αμερικάνοι χρήστες το θάβουν γιατί στην ημερήσια βαρειά χρήση σε προδίδει. Το κακό ξεκίνησε από το Βιετνάμ όπου είχε πάρει το παρατσούκλι uncles sam toy gun ( το m16a1). Η πολύ χρήση αλουμινίου το ανεμικο διαμέτρημα και ευαίσθητοι γεμιστήρες το έκαναν αντιπαθες στο αμερικανικό στράτευμα. Το διαμέτρημα βελτιώθηκε (όσο μπορούσε να βελτιωθεί) με την δημιουργία της m855 βολίδας και το m16 απόκτησε την Α2 μορφή του με μικροβελτιωσεις σε σημεία (πιο βαρειά κάνη και ενίσχυση του κορμού). Παρόλα αυτά σε βαρειά ημερήσια χρήση λόγω σχεδίασης του είναι πολύ πιθανό να σε προδώσει. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι όταν παραλάβαμε μεγάλη ποσότητα m14 το 90 οι Αμερικάνοι το μετάνιωσαν και τα ζήτησαν πίσω για τις ειδικές δυνάμεις τους. Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει προσπάθεια να "σπρωχθει" το m16 και στην κυνηγετική αγορά (Αμερική) με αρκετά ενδιαφέροντα διαμετρήματα (204 Ruger, 224 Valkyrie, 6,5 Grendel, 6,8 spc, 6mm arc, 30 AR, 350 legend, 450 bushmaster, 458 socom, 50 Beowulf) με τον περιορισμό βέβαια του μήκους του γεμιστήρα είτε του m16 είτε του AR10. Αυτό έγινε για να τονωθεί η αγορά μιας και ο στρατός εδώ και χρόνια είναι κατά του σχεδίου για ανανέωση. Τέλος οι σημερινές προτάσεις ( οικογένεια ΑΚ100, FN 2000 ή scar, H&K g36, ακόμα και το famas g2) είναι όλα ανώτερα από τα τελευταία μοντέλα m16.
 
Αν οι Αμερικανοί είχαν το m16 απο το 1928 γιατί πολέμησαν τον Β παγκόσμιο πόλεμο με το m1 garant? Και αν οι Γερμανοί είχαν το G3 απο το 1941 γιατί δεν πολέμησαν με αυτο? Η Wikipedia λέει 1958 για το G3 και 1963 για το m16
για το m16 εχεις δικαιο ναι εκανα λαθος διαβασα βιαστικα και λιγο αλλα ,το g3 ειναι απο το 41, το Gewehr 3 υπηρχε στον 2ο π,π το εχω δει σε ντοκιμαντερ αλλα δεν μπορεσαν να παραξουν πολλα !!!

Η χρήση και κατασκευή του σε άλλες χώρες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]​

Το G3 (Gewehr 3) αποτελεί τροποποίηση του ισπανικού τυφεκίου CETME. Η παραγωγή του ξεκίνησε αρχικά το 1941 από τη γερμανική κρατική βιομηχανία και συνεχίζεται μέχρι και σήμερα από τη Heckler und Koch, καθώς και από βιομηχανίες της Γαλλίας, της Πορτογαλίας, της Σουηδίας, της Τουρκίας, της Ελλάδας (από την ΕΒΟ) και πολλών ακόμη χωρών οι οποίες παράγουν το όπλο κατόπιν αδείας. Οι χώρες που χρησιμοποιούν το G3 ξεπερνούν τις 60. Οι τύποι του G3 που έχουν κατασκευαστεί είναι οι εξής: G3, G3A1, G3A2,G3A3, G3A3ZF, G3A4, GESG/1. Το τυφέκιο Α4 φέρει πτυσσόμενο κοντάκιο, το A3ZF φέρει διόπτρα και προορίζεται για ελεύθερους σκοπευτές και το GESG/1 κατασκευάστηκε για χρήση από τους ελεύθερους σκοπευτές της γερμανικής αστυνομίας. Οι διαφορές μεταξύ των άλλων τύπων είναι μικρές.
 
Με ενα λοχαγο που μιλαγα, μου ειχε πει οτι εν καιρο πολεμου οι στρατιωτες θα παρουν καινουργια G3 και αυτα που εχουν οι φανταροι ειναι για την εκπαιδευση.Ενα παιδι ειχε χρεωθει ενα HK11 και μια δευτερη κανη μεσα στα γρασσα, ηταν της κουτας, παμε σε μια ασκηση 5ημερη στο καμενο δασος του Ματαφια, στηνουμε σκηνες, την αλλη μερα το παιδι εψαχνε να βρει τη δευτερη κανη, ειχε σαλταρει, ψαχνοντας τη βρηκε καρφωμενη αντι για πασαλο στη σκηνη γιατι ο συγκατοικος του ειχε χασει ενα πασαλο. Η κανη δεν ξερω πως εγινε με τα χωματα και τα νερα.Αντε να δωσεις σε τετοια ατομα καινουργιο οπλο.
 
Το 5.7 fn είναι άλλο βλήμα σωστά❓
Το 5,7X28 (όπως και το 4,6Χ30) δημιουργήθηκαν για να αντικαταστήσουν τα υποπολυβόλα τύπου mp5 των 9mm αλλά και τα τυφέκια σε μονάδες υποστήριξης που τους είναι άχρηστα και ογκώδη. Το 5,7 χρησιμοποιεί τις ίδιες βολίδες με το 223 Remington ή 5,56Χ45 (στην νατοϊκή του μορφή) απλά ενεργειακά ( και σε διάτρηση) είναι υποδεέστερο.
 
Back
Top