Ιστορίες με όπλα από την στρατιωτική θητεία

....στον αέρα.....;)
Στον αερα βεβαια...αλλα καποιος τοτε που ημασταν φανταροι το εχε κανει χωρις να βγαλει την γεμιστηρα!!!
Το τι εγινε μετα δεν θελει φαντασια .sarcastic.


Διαβάζοντας τα 2 παραπάνω ποστ μου ήρθε η ιδεά ότι αξίζει να δημιουργηθεί ενα νήμα με μικρές ιστορίες με όπλα από την στρατιωτική μας θητεία.
Έχω να σας διηγηθώ κανα δυό, αλλά όχι τωρα αργότερα :)
Ελπίζω να μην διέρρηξα ανοιχτές πόρτες.
 
Εχω τρια περιστατικα που ομως δεν εχουν
Ειχαμε παει για ασκηση σε μοναδα λοκ(στρ πβ εγω)..Νυχτα μεσα στα φουσκωτα κ το οπλο δεμενο με σχοινακι για ασφαλεια..εφαγε νερο..το επομενο βραδυ τα ιδια...το πρωι της τριτης μερας που θα γυριζαμε στην μοναδα κανω να τραβηξω το κλειστρο πισω "κοκκορος" ειχε κολλησει...
Δοκιμε (με αυτον ειχαμε παει)να μου αλλαξεις το οπλο του λεω γιατι το εφαγε το αλατι ....sarcastic.
Μην σε νοιαζει μου λεει θα το κανονισω..
Για δυο μερες μεχρι να μου το αλλαξει καθομουν πισω πισω στην φρουρα κ εκανα την κινηση οτι οπλιζω....sarcastic.
Πηγα να αλλαξω το μεσημερι εναν σκοπο κ τον βλεπω να κοιματε..του περνω το οπλο το κρυφω κ μετα τον ξυπναω..δεν κρατησε οσο θα ηθελα γιατι φοβηθηκα μηπως τον βρει κανενα εμφραγμα...sarcastic.
Ειχε κλαπει μια φλογοκρυπτη κ ο δοιηκητης ειπε στην αναφορα οτι αν δεν βρεθει δεν εχει αδεια κανενας..την ιδια μερα βρεθηκε σε εμφανες σημειο μεσα στα μαγειρια......sarcastic.
Και για να παμε πιο κοντα στο οπλο τα G3A3 για εμενα δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο κ απο ακριβεια στην βολη αστα να πανε..καμια σχεση με το Μ16 των καταδρομων η το οπλοπολυβολο ΗΚ11 που αλλα εκει παμε αλλου...βεβαια και νομιμα να ηταν αυτου του ειδους τα οπλα ποτε δεν θα τα αγοραζα οπως κ καθε ραβδωτο..ποτε δεν μου αρεσαν....
 
Εχω τρια περιστατικα που ομως δεν εχουν
Ειχαμε παει για ασκηση σε μοναδα λοκ(στρ πβ εγω)..Νυχτα μεσα στα φουσκωτα κ το οπλο δεμενο με σχοινακι για ασφαλεια..εφαγε νερο..το επομενο βραδυ τα ιδια...το πρωι της τριτης μερας που θα γυριζαμε στην μοναδα κανω να τραβηξω το κλειστρο πισω "κοκκορος" ειχε κολλησει...
Δοκιμε (με αυτον ειχαμε παει)να μου αλλαξεις το οπλο του λεω γιατι το εφαγε το αλατι ....sarcastic.
Μην σε νοιαζει μου λεει θα το κανονισω..
Για δυο μερες μεχρι να μου το αλλαξει καθομουν πισω πισω στην φρουρα κ εκανα την κινηση οτι οπλιζω....sarcastic.
Πηγα να αλλαξω το μεσημερι εναν σκοπο κ τον βλεπω να κοιματε..του περνω το οπλο το κρυφω κ μετα τον ξυπναω..δεν κρατησε οσο θα ηθελα γιατι φοβηθηκα μηπως τον βρει κανενα εμφραγμα...sarcastic.
Ειχε κλαπει μια φλογοκρυπτη κ ο δοιηκητης ειπε στην αναφορα οτι αν δεν βρεθει δεν εχει αδεια κανενας..την ιδια μερα βρεθηκε σε εμφανες σημειο μεσα στα μαγειρια......sarcastic.
Και για να παμε πιο κοντα στο οπλο τα G3A3 για εμενα δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο κ απο ακριβεια στην βολη αστα να πανε..καμια σχεση με το Μ16 των καταδρομων η το οπλοπολυβολο ΗΚ11 που αλλα εκει παμε αλλου...βεβαια και νομιμα να ηταν αυτου του ειδους τα οπλα ποτε δεν θα τα αγοραζα οπως κ καθε ραβδωτο..ποτε δεν μου αρεσαν....
Τασο με το G3A3 πηρα τιμητικη ηταν καινουργιο ομως εγω το ξεπαρθενιασα επεσα στην αλλαγη απο Μ1 σε G3
 
Το 10 υπηρετουσα στους Πεζοναυτες, σκηνακια στα Γλαφυρα, ειχα βρει ενα m4 παρατημενο/ξεχασμενο διπλα απο ενα humvee, ενω ημουν σκοπια/περιπολο, το πηρα, γυρισα ολες τις σκηνες των ΕΠΟΠ (Μ4 εχουν μονο οι μονιμοι) , ανηκε σε εναν επιλοχια απο ΣΜΥ, του το πηγα, με ευχαριστησε που δεν ειπα τιποτα (θα ειχε μπελλαδες).

Μερικες μερες μετα, γυρναμε στην ταξιαρχια, και κανουμε ταξιαρχικη αναφορα, ξαφνικα ακουω απο τον ιδιο τον ταξιαρχο το ονομα μου, ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΑΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ! Λεω καποια μαλακια θα εχω κανει, και παω για 20Φ και πανω, τελικα ο ατιμος ο επιλοχιας με ειχε βγαλει τιμιτικα αναφερομενο, και πηρα 10 μερες τιμιτικη αδεια!
 
Εγώ με το g3 είχα πάρει πολλές τιμητικες στα 200 κ τα 300 μέτρα μιας κ επειδή ήταν μάχιμη η μονάδα είχαμε πολύ συχνές βολές... βέβαια επειδή το στρατόπεδο ήταν μαυρο στο τέλος γράφτηκαν όλες στο χιόνι, αλλά ήταν από τα λίγα ωραία που έχω κρατήσει από εκείνη την περίοδο...Θυμάμαι την πρώτη φορά που ρίξαμε όμως στα 100 μέτρα κ ήταν όρτσα τα σκοπευτικά είχα πει στον οπλουργο κοίτα πόσο δεξιά φεύγουν όλες, κάνε τα κουμάντα σου... Από τότε πήγαινε αλφάδι το g3 :)
 
το 2004 ειμαι χιο τεθωρακισμενα.μας στελνουν για βολη στα 400.εγω ειχα ριξει αλλες δυο φορες αυλωνα μια στα 100 κ μια στα 300.
ολοι αδειαζανε τις γεμιστηρες σα τρελοι γιατι τους επεφτε το κρανος στη μουρη.
εγω εριχνα σηκωνα κρανος κ ξαναεριχνα σημαδευτα κ ησυχα.
εχει τελειωσει ολη η γραμμη βολης κ εγω ακομα ριχνω μια μια.
τελειωνουμε κ παμε με τον υπευθυνο για αποτελεσματα.
μου λεει ρε μεγαλε τι εχεις κανει εδω?σαλτα κ αναφερσου στο διοικητη της επιλαρχιας.εγω ψαρωσα.του λεω τι να πω?
για να μη τα πολυλογω 20 μερες τιμητικη την οποια κ πηρα κανονικα κ με εκανε κ οδηγο του.
το σκορ δε το λεω απλα θα πω οτι το g3a3 ηταν πενα με το εργοστασιακο του γρασο πανω.το οπλο κεντουσε
 
Πρώτη βολή στο ΚΕΜΧ ως Νεοσύλλεκτοι
Μετά από 8 χλμ πορεία και αφού είχαμε ριμαξει τις πορτοκαλιές στο πέρασμα μας λόγω ότι είχαμε κορακιασει
φτάνουμε στο Πεδίο βολής
Ξεκινάει η βολή με G3A3
Το νούμερο 5 ή 6 παθαίνει εμπλοκή
Αντί να σηκώσει το χέρι για να τον δει ο Οπλουργος
σηκώνει το όπλο και το στρέφει προς τον Παρατηρητή φωνάζοντας εμπλοκή εμπλοκη .sarcastic. .sarcastic.
Αυτομάτως ακούγεται από το μεγάφωνο του Παρατηρητή :
Ρεεεεε τι κάνει ο Μαλακας .sarcastic..sarcastic.
Μετά από λίγο ακολουθεί βορβαδισ μος καμπάνας από τα Στελέχη
20-10-5 μέρες φυλακή .big smile.
Μετά από αυτό όσοι ακολουθούσαμε για βολή είχαμε χεστει επάνω μας από τις καμπάνες και τις λειτουργίες που έπεσαν
Δεν έμεινε βράχος πουρνάρι και πεζούλα ατουφεκιστη .very funny..very funny..hunter..hunter.
Οι στόχοι αν θυμάμαι καλά παρέμειναν πεντακαθαροι δεν είχαν ίχνος τρύπας .very funny..very funny.
Όλο αυτό είχε ένα τίμημα
Επιστροφή πάλι στο στρατόπεδο με τα πόδια για τιμωρία .big smile.hippohippo
 
Μια μέρα σε μια βολή, μου δώσανε τον ασύρματο και ένα ζευγάρι κυαλια για να πάω πίσω από τον λόφο που ήταν οι στόχοι. Πριν το πυρ της κάθε γραμμής θα μιλάγαμε στον ασύρματο για να τους έλεγα αν βλέπω κάποια κίνηση στο οπτικό πεδίο μπροστά μου. Δεν θυμάμαι τον λόγο αλλά είχα πάρει δύο ασύρματους μαζί. Τον μεγάλο που τον έπαιρνες στην πλάτη και έναν μικρό που τον είχες στο χέρι. Η συχνοτητα ήταν συμφωνημένη, οπότε αφού έψαξα στα fm στον μεγάλο και βρήκα κάτι ωραία λαϊκά, έβαλα τον μικρό στο κανάλι επικοινωνίας και έγινε δοκιμή. Σήματα εκατέρωθεν δυνατά, καθαρά! Βεβαιώθηκα ότι έχω τον λόφο πίσω μου και ότι είμαι στο κέντρο και άρχισα να κοιτάω με τα κυαλια τις απέναντι πλαγιές για τυχόν κίνηση. Ήρθε η ώρα για την πρώτη επιβεβαίωση. Πεδίο καθαρό, ξεκινήστε την βολή!
Οι πρώτες τουφεκιές άρχισαν να ακούγονται και τα πρώτα βλήματα άρχισαν να περνάνε πάνω από το κεφάλι μου.
Ανατριχιαστικό συναίσθημα. Έπιασα τον εαυτό μου να σπρώχνει με τα πόδια του το χώμα και να κολλάω την πλάτη μου όσο περισσότερο γίνεται στα βράχια. Αυτό το σφύριγμα της βολίδας που περιστρεφεται στον αέρα ήταν πολύ άσχημο άκουσμα. Η διαδικασία συνεχίστηκε μέχρι να ολοκληρωθεί η βολή. Ήταν όμως κάτι που δεν συνηθίστηκε! Γύριζα κάπου κάπου το κεφάλι και κοίταζα την κορυφή του λόφου σαν να ήθελα να επιβεβαιώσω την συνεχή ύπαρξη του για να νοιώθω ασφάλεια. Πόσο στον γάμο του Καραγκιόζη, σκεφτόμουν, μπορεί να ρίχνουν που δεν μπορούν να πετύχουν όχι μόνο τον στόχο, αλλά ολόκληρο λόφο;
 
Χιος 228 ΤΕ
Ειμαι αποσπαση σαν αρχιφυλακας στο φυλακιο κλειδου.
Εκηνη την εποχη ερχοταν ενα γεροντακι στο φυλακιο απο τον βρονταδο καθε 2-3 μερες και επερνε τροφημα με το καροτσι.αφου οι περησοτεροι τρωγαμε εξω η παραγγελναμε ...... τα τροφημα μας μενανε....
Οταν καποια στηγμη τεθηκε ενα θεμα με τον βοθρο του φυλακιου και σε σηνενοηση με το ταγμα ανοιχτηκε η τρυπα......και το γεροντακι ( παλιος χτηστης πετρας ) προσφερθηκε να μας τον χτηση αφηλοκερδος.....
Θημαμε πολλη αχνα να τον κατεβαζουμε με την σκαλα στην τρυπα και με της οδηγιες του να πελεκαμε εγω και αλλο ενα παιδι της πετρες και να της τοποθετουμε.....
μην φανταστητε κανα μεγαλο βοθρο.....μπορει και 2 χ2 χ2 ....
Οταν ολα τελιωσαν λοιπον σε μια σηζητηση που ειχα με τον γερακο μου ειπε οτι θα μου φερει μια καραμπηνα και οτι το λαγκαδι της κληδους απο εκη που ειμαστε και προς τα πανω κραταει μπεκατσες και αγριοκουνελα.....
Ηταν μια franchi με ασπρη πλακα....δεν θημαμε μοντελο....
Την κρατησα ολον τον χειμωνα μεσα στο λουκανικο.....
2 η 3 φορες θημαμε φαγαμε αγριοκουνελο στηφαδο...
Μπεκατσες θημαμε κανα 4-5 .........
 
1993....Ρεντίνα σε σχολείο ΣΣΟΕΚ ΕΔ που περνούσαμε οι Δόκιμοι ειδικών δυνάμεων...μαζί με μόνιμα στελέχη

Σε άσκηση ανταρτοπολέμου...κάτι ΟΥΚαδες είχαν την ιδέα να πιάσουμε ένα αγριογούρουνο από αυτά που βόσκουν στο δάσος των Στεφανινών. Εκεί υπήρχαν μέσα στο δάσος κάτι μεγάλοι λάκοι όπου οι ντόποι έριχαν λαχανικά και άλλα...με σκοπό τα γουρούνια να κατέβουν μέσα στον λάκο να τραφούν.

Η Ιδέα ήταν να στηθεί καρτέρι....και μόλις κατέβουν γουρούνια να φάνε....από πάνω με μεγάλες πέτρες...να τα χτυπήσουμε με πέτρες και βράχια. 19χρονα...παιδιά....δεν ξέραμε!

Το αποτέλεσμα ήταν να χτυπήσουμε τα γουρούνια....αυτά να ουρλιάζουν....και να μας πάρουν στο κύνηγι...και εμείς να τρέχουμε μέσα στα σκοτάδια να σωθούμε!
 
Aπο τη στρατιωτικη μου θητεια εχω να θυμαμαι ενα σωρο τετοια ευτραπελα σε βολες. Οντας Κρητικος με σερναν με το ζορι σε οτιδηποτε βολη υπηρξε, οποτε ειδα πραματα και θαματα, ευτυχως χωρις θυματα.

α) Δοκιμαστικη βολη χειροβομβιδας στην Κορινθο. Εχουμε κανει εκπαιδευση με αμυντικη χειροβομβιδα σκετη (μονο το σωμα χωρις οτιδηποτε μεσα), για να συνηθισεις την κινηση, εχουμε κανει εκπαιδευση με τον πυροκροτητη μονο, παλι για να συνηθισεις την λαβη και το κρατημα και μετα με επιθετικες χαρτινες χειροβομβιδες. Μολις τελειωνει η ολη εκπαιδευση, ζητανε ποιοι θα ριξουν με πραγματικη αμυντικη χειροβομβιδα, και φυσικα εγω μεσα. Το ορυγμα τσιμεντο, και εριχνες μπροστα σε ενα λακο που ηταν χαμηλοτερα. Ο επομενος απο μενα, σηκωνεται, κανει την κινηση, και αφηνει την χειροβομβιδα αργα. Ευτυχως κυλησε προς τα εξω, και κατεβηκε την πλαγια

β) Πρωτη βολη στο 643 ΤΕ στη Χιο. Μας βαζουν στη σειρα, και ο εκπαιδευτης λεει οτι κλασσικο, οτι την σκανδαλη την πιεζεις με τη μεσαια φαλαγγα του δεικτη τραβωντας τον χερι ολο προς τα πισω. Δε του δινω σημασια, ανοιγω το διποδα του G3 τραβαω πισω να παρει τα μποσικα ωστε να μην φευγει περα δωθε, και αρχισα να ριχνω οπως ηξερα ο δολιος απο το αεροβολο. Τραβηγμα σκανδαλης στο πρωτο νεκρο σημειο, αφηνα την αναπνοη, τραβηγμα να πυροβολησει. Τελειωσα απο τους τελευταιους αφου επαιρνα το χρονο μου σε καθε βολη, και φυσικα το διασκεδαζα αφου ηταν η πρωτη φορα που εριχνα με G3. Στο τελος ο εκπαιδευτης με ρωταγε που εχω μαθει να ριχνω, γιατι παρολο που το οπλο ηταν οτι ναναι, και εβγαινε σχεδον εκτος στοχου, οι βολες ηταν μαζεμενες.

γ) Κανουμε την πρωτη νυκτερινη βολη με διοπτρες και G3 ZF απο τις κουτες. Η νυκτερινη βολη αν καποιος δεν εχει κανει, ειναι σκετη απολαυση, γιατι τα βλεπεις ολα πρασινα φωτεινα. Πρωτη βολη απο το διπλανο μου, ριχνει το σημαιακι. Σφαλιαρα στο κρανος μου, Μαλακα Κρητικε δε σου χω πει να ριχνεις στο στοχο; .sarcastic.

Γενικως παντως οι βολες ηταν απο τα πιο απολαυστικα σημεια του στρατου. Αν μπορουσα θα εκανα καθε μερα
 
Να και άλλη μια ιστορία ως επίστρατος!

2007....Επίστρατος Υπολοχαγός...είμαι ο μόνος επίστρατος αξιωματικός στην μονάδα...όπου έτυχε να είναι και η μονάδα που είχα υπηρετήσει πριν από 13 χρόνια.

Αφού πλέον οι πεζοναύτες είχαν αλλάξει όπλα...από τα FN είχαν περάσει στα M16.....όλα μου ήταν άγνωστα. Ούτε να το λύνω ούτε να το δένω δεν ήξερα. Μας πάνε για βολή....και ο διοικητής...μου ζητά να κάτσω στην άκρη.

- Εσύ Κε Υπολοχαγε....θα ρίξεις μαζί μου στο τέλος...
- Μάλιστα...απαντώ.

Δεν θυμάμαι....πόσες σφαίρες έριξα....δεν θυμάμαι πόσα όπλα άλλαξα (μέχρι και με πιστόλι και με MG ρίξαμε)...δεν θυμάμαι σε πόσες στάσεις ρίξαμε...

Θυμάμαι ότι πονούσα για 2 μέρες....και βούίζαν τα αυτία μου για άλλες τόσες.

Από το 1995 όπου και απολύθικα....πήγα 2 φορές επίστρατος (2000 & 2007)....ίσως αυτές οι μέρες...να ήταν και οι καλύτερες από όλη την στρατιωτική μου θητεία η οποία τότε ήταν 23 μήνες!
 
Ανκαι το θέμα είναι ιστορίες με όπλα σύντομα να αναφέρω μια σκηνή με τον μ. Στρατηγό Ματαφιά συνταγματάρχη τότε ακόμη .
Εγώ οδηγός φορτηγού είχα πάει σε αποθήκες μεγάλες να φορτώσω οπλισμό για το τάγμα μου .
Έρχεται ένας τρεχάτος :''Εξαφανιστήτε όλοι έρχεται ο Ματαφιάς έφοδο -επιθεώρηση ''
Από τα 70-80 ατομα έμειναν μόνο ο μόνιμος (αποθηκάριος )κι' ο κληρωτός βοηθός ...
Εγώ κρύφτηκα πίσω στην κάσα του δικού μου φορτηγού ,άλλοι μέσα στις ακακίες κλπ
Έφθασε με το Mazda της 3ης ΣΔΙ άρχισε μπινελίκια (έβλεπα απο τις τρύπες της κάσας ) πρίν μπεί καν στην αποθήκη .
Μετά αφού αποχώρησε άρχισαν δειλά -δειλά να ξεπροβάλλουν πρόσωπα .....sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Last edited:
Γυρίζοντας μια μέρα από χρηματαποστολή έχοντας στα χέρια μου το G3A4 και το 45αρι του αξιωματικού, αποφάσισα να παίξω λίγο μαζί του βάζοντας βγάζοντας τις σφαίρες.
Οπότε ακούω ξαφνικά μια φωνή που δεν θα έπρεπε να ακούσω να ρωτάει φωνάζοντας..
-"ποιος παίζει με τα όπλα??"
Ευτυχώς η απάντηση ήταν άμεση και αυθόρμητη από μέρους μου.
-"Εγώ και δεν παίζω κύριε διοικητά"
-"ποιος είσαι και τι κάνεις τότε?"
-"είμαι ο montecarlo και παίρνω μέτρα ασφαλείας" (ήμουν παλιός και ήξερα τι έπρεπε και τι όχι να ακούνε οι αξιωματικοί)
βγάζει το κεφάλι από ενα παράθυρο και μου λέει
"2 χρόνια εδώ πρώτη φορά βλέπω να παίρνουν μέτρα ασφαλείας μετά από χρηματαποστολή, 2 μέρες τιμητική..."
την πήρα κανονικότατα!!
 
Last edited:
Φίλος κοιμόταν στην σκοπιά και εγώ έφοδος.
Τον άφησα να κοιμηθεί :) και του πήρα το όπλο.
Τηλέφωνο μετά ότι έρχεται εξωτερική έφοδος και πρέπει να είναι πένα.
Μετά από έναν πανικό, τον λυπήθηκα και του το είπα ...
 
Εγώ ήμουν στον Έβρο αμετάθετος πυροβολικό, στο Κουφοβουνο συγκεκριμένα. Εκεί είχαμε FN. Σε μια κωλοβολή τέτοια βουλωσαν τα αυτιά μου κι έπαθα μόνιμη εμβοή. Είχα ρίξει και με νυχτερινή διοπτρα αν θυμάμαι καλά 10/40 εφερα και πηρα τιμητική 5 μέρες! Εννοείται ότι τη μέρα χωρίς διοπτρα δεν έπιασα ποτέ το σκορ αυτό.Οδηγουσα ρεο Μ54 με όπλο πυροβόλο ρυμουλκούμενο 6 τόνους. Τελικά επειδή είχα πολιτικό δίπλωμα, οδηγούσα καλά και μέχρι τότε δεν είχα φυλακή, έγινα οδηγός Ταξιάρχου το τελευταίο 6 μηνο και γλιτωσα υπηρεσίες κλπ. ,αλλά τελείωσα τη θητεία μου στο Σουφλί...
 
Παρουσιάζομαι στη Σπάρτη στο Κ.Ε.Ε.Μ 30 Αυγούστου του 2011 (Στρ Τ.Χ.)....ορκίζομαι κ πάω Διδυμότειχο 16ο Τ.ΥΠ. στην Αγία Φωτεινή....με ορίζουν Α.Μ κ κάνω ζωάρα...ούτε υπηρεσίες ούτε τίποτα...κάνω φιλίες με πολλούς...αφού πήγαινα στα μαγειρεία κ αράζαμε στη λούφα με 2 φιλαράκι με έβλεπε ένας συγκεκριμένος Επ/χίας που πήγαινα συχνά αλλά δν μου έλεγε τίποτα.
Μια μέρα είχε αγανακτήσει κ μόλις πέρασε κ με ξανά είδε εκεί αραχτό μου λέει: .sarcastic.
Ρε ψηλέ Κωστάκη να σε ρωτήσω: Στο περιβραχιόνιο που φοράς, τη σημαίνει το Α.Μ. ;;;;; Α-ραλίκη Μ-αγηρεία του απαντάω....very funny..very funny..very funny. το τη γέλιο έπεσε δν λέγεται....σήκω στο διάολο τέρας μου λέει κ τράβα στην πύλη επιτέλους.....sarcastic..sarcastic.
 
Back
Top