Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΦΕΡΜΑΣ

Καλησπέρα στην παρέα. Άνοιξα αυτό το θέμα, μιας και ένιωσα την ανάγκη να μπορούμε να διαβάσουμε από πολλούς συνάδελφους, την προσωπική εμπειρία τους στην ανατροφή, την εκπαίδευση, στης πρώτες εξόδους, αλλά και στην τελική εξέλιξη και το τελικό αποτέλεσμα ενός κουταβιού φερμας. Θα ήταν πολύ χρήσιμες η προσωπικές εμπειρίες όλων, μιας και πολλές φορές τα κουτάβια μας απογοητεύουν στην αρχή, και στην ποριά μας εκπλήσσουν. και άλλες φορές ενώ μας ενθουσιάζουν από μικρά, στην ποριά μας απογοητεύουν. Νομίζω πως έτσι ίσως αποφύγουμε λάθος κινήσεις που θα κάναμε, η που συνεχίζουμε να κάνουμε με τα κουτάβια μας.
 
Θα ξεκινήσω εγώ αναφέροντας μιας δικής μου περίπτωσης , και μιας κουταβας.

Ένα σκυλάκι που την πρώτη φορά την έβγαλα για βόλτα σένα χωραφάκι όταν ήταν 4 μηνών. Τότε είδα μια σκυλίτσα από 4-5μηνων την διάθεση να ανοίξει, να φύγει, να πάρει τόπο. ενθουσιαστικά. λαθος μου. Φυσικά ήταν η νοοτροπία της. Καθώς μεγάλωνε, το σκυλάκι το τάιζε ο πατέρας μου. Η επαφές μαζί τους λίγες. Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα του κυνηγιού και έβγαλα το ζώο στον κυνηγότοπο, άρχισε να τρώει τον τόπο. καμία επαφή μαζί μου. έτρεχε για να τρέχει. Χανόταν στην κυριολεξία. Πρόβλημα σημαντικό. κυνηγετική μανία είχε μιας και προγκούσε και κυνηγούσε ότι πετούσε. 2 χρονών πλέον το σκυλί όργωνε του βουνό αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Άρχισα να περνάω χρόνο μαζί της αν και η συμπεριφορά της με είχε εκνευρίσει και κουράσει. Και τα πράγματα σε μικρό βαθμό από θέμα αποστάσεως έρευνας λίγο άλλαξε. Αλλά φερμα μηδέν. υπομονή στην υπομονή και εξόδους στης εξόδους, τελικά μια μέρα ξαφνικά συναινεί στον μεγάλο σκύλο. Με ορατότητα σηκώνετε μια μπεκάτσα, την τουφεκαω την παίρνω, και από τότε έγινε άλλο σκυλί. Έφτασε φυσικά 3 χρονών. Αν σήμερα μου έλεγες τι θα άλλαζα, θα πω το εξής. Θα περνούσα περισσότερο χρόνο μαζί της, και θα της επέβαλα περισσότερη υπακοή από μικρότερη ηλικία. Την σκυλα την έχασα από λεϊσμανίαση 4 χρονών. κρίμα. είχε γίνει όμως για ένα χρόνο ένα περίφημο κυνηγόσκυλο με μελλοντική εξέλιξη.



Και ενα συμπέρασμα το οποίο όμως αποφέρει ρίσκο. Και θα το γράψω μια άλλη μέρα. Ένα σκυλάκι που από μικρό είναι αρκετά ανοιχτό και ανεξέλεγκτο, της περισσότερες φορές όταν μεγαλώσει, θα δημιουργεί προβλήματα επάνω στο κυνήγι.
 
Μια μικρή παρατήρηση Γιάννη αν μου επιτρέπεις. Το ανοιχτό/κλειστό και το ανεξέλεγκτο/ελεγχόμενο είναι έννοιες ανεξάρτητες και 2 μεγάλα κεφάλαια στην ανατροφή του κουταβιού. Ένα σκυλί μπορεί να είναι κοντινό και πολύ ανεξέλεγκτο… Ο έλεγχος φτιάχνεται. Το ανοιχτό κλείνει. Ε εκείνο το κοντινό δεν πρόκειται να ανοίξει ποτέ…
 
Μια μικρή παρατήρηση Γιάννη αν μου επιτρέπεις. Το ανοιχτό/κλειστό και το ανεξέλεγκτο/ελεγχόμενο είναι έννοιες ανεξάρτητες και 2 μεγάλα κεφάλαια στην ανατροφή του κουταβιού. Ένα σκυλί μπορεί να είναι κοντινό και πολύ ανεξέλεγκτο… Ο έλεγχος φτιάχνεται. Το ανοιχτό κλείνει. Ε εκείνο το κοντινό δεν πρόκειται να ανοίξει ποτέ…
ναι συμφωνω απολυτα. εδω κατεθεσα μια προσωπικη εμπειρια και απλα γεγονοτα. το ιδιο περιμενω να κανουν ολα τα μελη που εχουν μεγαλωσει κουταβια και να καταθεσουν εμπειριες δικες τους, ητε θετικες ητε αρνητικες. ετσι θα σηνεχισουμε να μαθενουμε ολοι απολους.
θα μαθουμε με ποιον τροποεφτιαξαν σκυλια τα κουταβια τους. η τα προβληματα πουπαρουσιασαν τα σκυλακια τους.
 
. Ε εκείνο το κοντινό δεν πρόκειται να ανοίξει ποτέ…
εδω να πω πως και αυτο ως σενα σημειο μπορεις να το βελτιωσεις. και παλι αναλογα τι λεμε κοντινο,και για ποιο θηραμα μιλαμε.
edit. για μενα κοντινο ειναι μεχρι 100 μετρα καικατω, μεσαιο 150-200 και απο εκει και περα προβληματικα ανοιχτο για μπεκατσα.
 
εδω να πω πως και αυτο ως σενα σημειο μπορεις να το βελτιωσεις. και παλι αναλογα τι λεμε κοντινο,και για ποιο θηραμα μιλαμε.
edit. για μενα κοντινο ειναι μεχρι 100 μετρα καικατω, μεσαιο 150-200 και απο εκει και περα προβληματικα ανοιχτο για μπεκατσα.
Γιατί θεωρείς ότι είναι "προβληματικά ανοιχτό" για μπεκάτσα από 200 και πάνω; Πιστεύω ότι έχει να κάνει καθαρά με τον τόπο που κυνηγάει ο καθείς… Και με το πως μπορεί και θέλει να κυνηγήσει…
 
Γιατί θεωρείς ότι είναι "προβληματικά ανοιχτό" για μπεκάτσα από 200 και πάνω; Πιστεύω ότι έχει να κάνει καθαρά με τον τόπο που κυνηγάει ο καθείς… Και με το πως μπορεί και θέλει να κυνηγήσει…
μιλαω για μενα και για τα μερη που κυνηγαω. αλλα το θεμα μας δεν ειναι εκει. ειναι στα κουταβια. εχεις μηπως καμια προσωπικη εμπειρια να αναφερεις και εσυ να παρουμε ακομη μια εικονα? δεν βλεπω καποιος αλλος να γραφει. η βαριουντε να γραψουν, η ισως να μην θελουν να βοηθησουν.
 
Το ανοιχτό κλείνει. Ε εκείνο το κοντινό δεν πρόκειται να ανοίξει ποτέ…
Ποσο μεγάλη κουβέντα είπες Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα μεγάλη υπόθεση τ σκυλι να ξεκολαει απο μικρό από.μονο του άμα.ειναι μες τα πόδια και άντε πάμε και άντε πάμε χεστα...
 
Ποσο μεγάλη κουβέντα είπες Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα μεγάλη υπόθεση τ σκυλι να ξεκολαει απο μικρό από.μονο του άμα.ειναι μες τα πόδια και άντε πάμε και άντε πάμε χεστα...

απο ποσο μικρο παναγιωτη θα δεις αν το σκυλι ανοιξει?
 
ναι σιγουρα. ενα φοβισμενο και δειλο κουταβι το πρωτο που σε κανει ειναι να μην εχεις ορεξη να το δουλεψεις. αυτη ειναι η αληθεια. τι βλεπεις ομως σενα κουταβι. πως το ξεκινας, και πως το βοηθας. γιαυτο ανοιξα αυτο το θεμα. για να παρουμε αποψεις και εμπειριες και ιδεες. αλλα δυστηχως δεν βλεπω κινηση. και μονο απο την δικη μας συζητηση στης λιγες αυτες γραμμες ξεκιναει ηδη μια αρχη ιδεων που ελπιζω να βαθαινει.
 
απο ποσο μικρο παναγιωτη θα δεις αν το σκυλι ανοιξει?
Αυτή τ στιγμή Γιανη έχω μια ποιντερ 2.5 χρονών από όταν ήταν 5 6 μηνών και την έβγαζα βόλτα τρομαζα να τη μαζέψω να φύγω από τ μανία της να κυνηγάει τα κοτσύφια όλα.ισιωμα από φέτος έχει επιστροφές και είναι όλα.οκ έχω παιδευτει στο παρελθον αυτη ήταν η πιο εύκολη σκύλα που έβγαλα και για μένα ήταν βασικό όταν είχε ξεκινήσει από πολύ μικρή Επίσης θεωρώ ότι ένας σκύλος που παίρνει τόπο και γράφει χιλιόμετρα θα χει πιο πολλές.συναντησεις με θηράματα αν πηγαίνει 20 30 50 μέτρα μπροστά μου ότι βρω εγώ θα βρει και αυτός όποτε πιστεύω ότι βγαίνει πιο εύκολα.ενα σκυλί που απο.μικρο φεύγει από καποιο που είναι στα πόδια μ
 
μιλαω για μενα και για τα μερη που κυνηγαω. αλλα το θεμα μας δεν ειναι εκει. ειναι στα κουταβια. εχεις μηπως καμια προσωπικη εμπειρια να αναφερεις και εσυ να παρουμε ακομη μια εικονα? δεν βλεπω καποιος αλλος να γραφει. η βαριουντε να γραψουν, η ισως να μην θελουν να βοηθησουν.
Ολοι οι σκυλαδες θέλουν να γράψουν φίλε αλλά είναι πολλά αυτά που θα ήθελαν να πουν κ είναι μπέρδεμα με το γραπτό λόγο.
Το σκυλί δείχνει απο μικρό χωρίς αυτό να είναι κ νόμος.
Από εκεί κ πέρα παίζει ρόλο κ η μορφολογία του εδάφους.
Δεν βγάζουμε ένα νεαρό σε πολύ σκληρά μέρη γιατί κινδυνεύουμε να του σπάσουμε τον τσαμπουκά εκτός κ είναι πολύ πολύ σκληρό σκυλί κ δεν χαμπαριαζει.
Στα δικά μου τα πρώτα τεστ γίνονται σε πέρδικες στους 6/7 μήνες αφού πρώτα τους έχω κάνει αρκετά με ορτυκι, περιστέρι με καταπέλτη κτλπ.
Το καλό είναι ότι υπάρχουν περδικες πολύ κοντά στο σπίτι μου κ αυτό διευκολύνει πολύ την εκπαίδευση.
Δεν θέλω να βλέπω το σκυλί να εργάζεται κοντά μου αλλά δεν θέλω κ με τίποτα το σκυλί των 1000+μέτρων που χρειάζεται GPS. Θέλω ένα σκύλο που να αγγίζει το πολυ τα 250μ με επιστροφές κ συχνή επαφή.
Πολύ πολύ βασικό είναι να φροντίσουμε
ώστε να μην πηγαίνει σε ζώα, κατσίκες πρόβατα κτλπ.
Το μυστικό της επιτυχίας είναι έξοδοι έξοδοι έξοδοι έξοδοι. Με ένα σκ την εβδομάδα στη χάση κ στη φέξη σκύλος δεν φτιάχνεται
 
Μια μικρή παρένθεση θα κάνω σε ότι αφορά τα μέτρα που ανοίγετε το σκυλί...
Στα περισσότερα μέρη που πάω αν ανοιχτεί πολύ ο σκύλος μου ούτε που θα δω το θήραμα...όχι γιατί το πιέζει και το σηκωνει αλλά γιατί δε δέχονται τη φέρμα ειδικά οι πέρδικες....
Σε ανοιχτά κομμάτια πάει στα 70-80 ίσως και 100 μέτρα...κίνηση που δε μου αρέσει γιατί συνήθως κυνηγάω μόνος.
Εκεί όντως θα κάνω κι εγώ πιο μεγάλη πορεία για να μην αφήσουμε κάποιο κομμάτι αψαχτο...(το συν του ανοιχτού σκύλου)
Κλείνω την παρένθεση και σας αφήνω να συνεχίσετε.
 
Ολοι οι σκυλαδες θέλουν να γράψουν φίλε αλλά είναι πολλά αυτά που θα ήθελαν να πουν κ είναι μπέρδεμα με το γραπτό λόγο.
αυτο δεν το δεχομαι... οποιος αγαπαει τον σκυλο γραφει. εδω δεν κανουμε ανταγωνισμο. αλλαζουμε αποψεις και ιδεες. ειμαστε διαδυκτιακοι φιλοι που αγαπαμε τον σκυλο
 
Αυτή τ στιγμή Γιανη έχω μια ποιντερ 2.5 χρονών από όταν ήταν 5 6 μηνών και την έβγαζα βόλτα τρομαζα να τη μαζέψω να φύγω από τ μανία της
Το μυστικό της επιτυχίας είναι έξοδοι έξοδοι έξοδοι έξοδοι. Με ένα σκ την εβδομάδα στη χάση κ στη φέξη σκύλος δεν φτιάχνεται
συμφωνω απολυτα. το ξερετε πως πριν λιγο καιρο εχω αγορσει απο τα μερη σας εναν σκυλο 2 χρονων απο φοβερα αιματα, γρηγορο, σκληρο, ανοιχτο, ακουραστο, αλλα ξεροκεφαλο και αβγαλτο? αυτο το σκυλι θα με βγαλει την ψυχη. αλλα οταν καταφερω να του δειξω τι ψαχνουμε, και πως παιζετε το εργο, θα αφησει εποχη. αν και σαυτο το κουταβι (γιατι σαν κουταβι το συμπερηφερομαι) θα δυσκολευτω περισοτερο λογο ηλικιας.
 
Μια μικρή παρένθεση θα κάνω σε ότι αφορά τα μέτρα που ανοίγετε το σκυλί...
Στα περισσότερα μέρη που πάω αν ανοιχτεί πολύ ο σκύλος μου ούτε που θα δω το θήραμα...όχι γιατί το πιέζει και το σηκωνει αλλά γιατί δε δέχονται τη φέρμα ειδικά οι πέρδικες....
Σε ανοιχτά κομμάτια πάει στα 70-80 ίσως και 100 μέτρα...κίνηση που δε μου αρέσει γιατί συνήθως κυνηγάω μόνος.
Εκεί όντως θα κάνω κι εγώ πιο μεγάλη πορεία για να μην αφήσουμε κάποιο κομμάτι αψαχτο...(το συν του ανοιχτού σκύλου)
Κλείνω την παρένθεση και σας αφήνω να συνεχίσετε.

εδω στα μερη μας και στα ρεματα (οχι ρυακια, αλλα ρεματιες) αν ο σκυλος ειναι ανοιχτος εχεις θεμα αν και εσυ δεν εισαι αθλητης. γιατι οταν δεν εχει πουλια, ολα ειναι καλα. αλλα οταν εχει πουλια για φαντασου φερμα στην φερμα στα 200300 μετρα ανεβα κατεβα ρεματιες? ποσο θα αντεξεις? δυσκολο. δεν κυνηγαμε σε γηπεδα. αλλα αν εχεις εναν σκυλο των 150 200 μετρων με σωστη ερευνα εισαι στο οριο.
 
Εγω παιδια προσπαθω πρωτα να αξιολογήσω το παθος σε ενα κουταβι.Το ενστικτο.Ενα κουταβι που εχει παθος θα ανοιξει.Επισης δεν βιαζομαι να τα βγαλω στο κανονικο κυνηγι κ τα κυνηγαω παντα μονα τους,τουλαχιστον τον πρωτο χρονο.Νομιζω ειναι δυο απο τα κλασσικα λαθη που κανουμε,να βγαλουμε τα κουταβια 5-6 μηνων με οπλο κ μετα μαζι με αλλους σκυλους.Επίσης τον πρωτο χρονο δίνω τεραστιο βαρος στην σχεση εμπιστοσυνης με το κουταβι κ στους κανονες,στον κωδικα επικοινωνιας μας. Για μενα υπαρχουν δυο ειδών σκυλιά.Αυτα που βρισκουν κ αυτα που δεν βρισκουν.Ασχετα απο τα μετρα...Δεν με πειραζει αν ο σκυλος μου ψαχνει στα 100 ή στα 300 μετρα,με νοιαζει να εχει παθος,πρωτοβουλια κ να βρισκει κ θα προσαρμοστω εγω.Παντως Γιάννη ανοιξες ωραια συζητηση,με πολλα πολλα κεφάλαια...
 
Back
Top