Ερώτηση περί τόξου .

Εχεις καλό τόξο, αλλά κάτι κάνεις λάθος. Εγώ άρχισα σιγά-σιγά από τα 3 μέτρα με στόχο να βάζω 3 βέλη σε χάρτινο κυπελλακι του φρεντο-καπουτσινο. Μετά στα 7, 10, 13, 15, 18, 20 κλπ. μέτρα. Σήμερα έχω 9 στα 10 βέλη σε στόχο 5χ5εκ στα 25μέτρα. Μιλάμε για σταθερό στόχο. Για αυτό χρειάστικα σχεδόν τρία χρόνια εξάσκηση σε διαισθητική σκόπευση (δεν μου αρέσει ο όρος ενστικτώδης). Βασικό είναι να έχεις σταθερή στάση πάντα.

Για κινούμενο στόχο άρχισε με βέλη που δεν έχουν μύτη αλλά πλαστικό μαξιλαράκι LARP (δες φώτο), βάλε κάποιον να πετάει στον αέρα μερικά μαξιλάρια, και προσπάθησε να τα πετύχεις. Αρχικά ο βοηθός πρέπει να ρίχνει πάντα προς την ίδια κατεύθυνση με την ίδια σχετικά ταχύτητα. Αυτό είναι εξάσκηση για καλοζωισμένους φασιανούς ή πέρδικες την ώρα που σηκώνονται. Με παλιές ρόδες αυτοκινήτου που τσουλάνε μπορείς να εκπαιδευτείς για γουρουνοκυνήγι. Πάντα αργά, με πολλές επαναλήψεις και αν μπορείς να σε βιντεοσκοπείς για να βλέπεις τα λάθη και τα σωστά σου. Ο λαγός δεν κυνηγιέται εύκολα με τόξο, πρέπει να προνοείς την κατεύθυνση που θα πάρει ανα δευτερόλεπτο. Ειναι το πιο δύσκολο θήραμα για τόξο - δεν μιλάμε βέβαια για νύχτα με βοηθήματα νυχτερινής όρασης.

View attachment 31528
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Έχω δει πολλά βίντεο για το πως να σκοπεύω με διαίσθηση όπως λες αλλά δεν υπάρχει καμία συγκεκριμένη τεχνική που να λειτουργεί. Δεν υπάρχουν σκοπευτικά, δεν υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς, δεν υπάρχει κάτι που να δουλέψω και να βελτιώσω. Και όταν ακούω κάποιες συμβουλές από γιουτιουμπ όπως το να βλέπω το τιπ του βέλους, τότε το βέλος πάει αλλού για αλλού.
Εγώ ξεκίνησα κατευθείαν από τα 20 μέτρα διότι εκεί έχω βάλει το στόχο μου που είναι 1μ χ 1μ.
Τώρα στα 30 βέλη της φαρέτρας στο bull's eye θα πάνε 2 με 5. Άλλα 5 στο κόκκινο, και τα άλλα όπου να 'ναι.
Παραδόξως, οι 2-3 πρώτες βολές μου είναι πάντα οι καλύτερες. Μετά, όσο συγκεντρώνομαι και προσπαθώ να το βελτιώσω, το χειροτερεύω.
Επίσης όταν είμαι μόνος μου τα πάω πάντα καλύτερα. Όταν ρίχνω με κανά φίλο πάντα χειροτερεύω. Τα πράγματα είναι πολύ ασταθή.
 
Σκέφτομαι να πάρω ένα από τα παρακάτω ready-to-hunt / ready-to-shoot (δεν θέλω να ξεπερνά τις 30 ιντσες axle-to-axle):
2021 FRED BEAR ARCHERY Legit RTH
2020 PSE Compound Bow Stinger Max RTS Pro
2020 PSE Compound Bow Brute NXT RTS
2021 FRED BEAR ARCHERY Inception RTH
μαζί με τα παρελκόμενα (βέλη, broadheads, etc) φτάνουν τα 600+ ευρουλάκια.

BTW, επειδή χάνω αρκετά βέλη, και κοστίζουν 7-10 ευρώ έκαστο, σκεφτόμουν πως αν πάρω βέλη αλουμινίου ίσως τα βρίσκω με έναν ανιχνευτή μετάλλων! Βλέπω μεν που έπεσε ένα βέλος, αλλά όταν πάω να το πάρω δεν το βρίσκω:mad:
Δεν τα βρίσκεις τα βέλη γιατί θάβονται ολόκληρα μέσα στο έδαφος .Λεπτούτσικα carbon ...

Καλά και τα Bear ,αλλά τα PSE είναι ένα σκαλοπάτι καλύτερα από πολλές απόψεις .

Από τα δύο PSE που έχεις υπόψιν ,
να ξέρεις πως το Brute NXT ενώ είναι ταχύτερο του Stinger Max ,είναι dual cam και απαιτεί καλή γνώση της λειτουργίας των σύνθετων ( cam timming & synchronizing ,κτλ ) .
Από την άλλη το Stinger Max δεν απαιτεί χρονισμό έκκεντρων ,μιας και είναι single cam +idler .
Είναι κατάλληλο για πιο ...
survivor καταστάσεις και πολύ πιο εύκολο στη συντήρηση και στο tunning ,έναντι του NXT .
Είχα στην κατοχή μου πολύ ακριβότερα τόξα (όλα dual cam ) και όταν δανείστηκα ένα Stinger X
(προγενέστερο μοντέλο του Max ),
λάτρεψα τα single cam σύνθετα .
Επιμένω όμως ,άσε τα Bear Archery.
Δεν φτάνουν τα PSE ,τουλάχιστον όχι σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Κατώτερη ποιότητα .

Για περισσότερες πληροφορίες περί σύνθετων και των ρυθμίσεων τους :
http://archeryhistory.com/archerytalk/The_Nuts&Bolts_of_Archery.pdf

Και για θήρα μόνο Wrist release σκανδάλη !
 
Last edited:
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Έχω δει πολλά βίντεο για το πως να σκοπεύω με διαίσθηση όπως λες αλλά δεν υπάρχει καμία συγκεκριμένη τεχνική που να λειτουργεί. Δεν υπάρχουν σκοπευτικά, δεν υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς, δεν υπάρχει κάτι που να δουλέψω και να βελτιώσω. Και όταν ακούω κάποιες συμβουλές από γιουτιουμπ όπως το να βλέπω το τιπ του βέλους, τότε το βέλος πάει αλλού για αλλού.
Εγώ ξεκίνησα κατευθείαν από τα 20 μέτρα διότι εκεί έχω βάλει το στόχο μου που είναι 1μ χ 1μ.
Τώρα στα 30 βέλη της φαρέτρας στο bull's eye θα πάνε 2 με 5. Άλλα 5 στο κόκκινο, και τα άλλα όπου να 'ναι.
Παραδόξως, οι 2-3 πρώτες βολές μου είναι πάντα οι καλύτερες. Μετά, όσο συγκεντρώνομαι και προσπαθώ να το βελτιώσω, το χειροτερεύω.
Επίσης όταν είμαι μόνος μου τα πάω πάντα καλύτερα. Όταν ρίχνω με κανά φίλο πάντα χειροτερεύω. Τα πράγματα είναι πολύ ασταθή.
Είναι και 45 λίβρες αδελφέ,μην το ξεχνάς.Εδώ με ολυμπιακά 45 λιβρών ,με φουλ ρυθμισμένα στοχευτικά ,με αντίβαρα και μπουτόν και πάλι όμως τοξότες με 2-3 χρόνια εμπειρία παιδεύονται για καλό grouping !
Καθόλου περίεργο.
Θα ήταν αξιοθαύμαστο με παραδοσιακό μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και με αυτό το λιβραζ να πετυχαίνεις στόχο σε μέγεθος λαγού στα 20 μέτρα !
 
Ρε παληκάρια να μου λύσετε μια απορία.

Εμενα που τα σκυλιά μου φερμαρουνε μπεκάτσες,, Πέρδικες, ορτύκια. Και δεν τα στέλνω στην σφαγή,όταν θα πεταχτεί το θήραμα πως θα καρπωθεί???

Α. Με τόξο

Β.Με σφεντόνα.

Γ.κανω εκπαιδευτικό το σκύλο και το κοιτάω σαν μαλακας.
Με σκάγια ντε!
 
Ρε παληκάρια να μου λύσετε μια απορία.

Εμενα που τα σκυλιά μου φερμαρουνε μπεκάτσες,, Πέρδικες, ορτύκια. Και δεν τα στέλνω στην σφαγή,όταν θα πεταχτεί το θήραμα πως θα καρπωθεί???

Α. Με τόξο

Β.Με σφεντόνα.

Γ.κανω εκπαιδευτικό το σκύλο και το κοιτάω σαν μαλακας.
Γ με φησοκαλαμο .very funny.
 
Είναι και 45 λίβρες αδελφέ,μην το ξεχνάς.Εδώ με ολυμπιακά 45 λιβρών ,με φουλ ρυθμισμένα στοχευτικά ,με αντίβαρα και μπουτόν και πάλι όμως τοξότες με 2-3 χρόνια εμπειρία παιδεύονται για καλό grouping !
Καθόλου περίεργο.
Θα ήταν αξιοθαύμαστο με παραδοσιακό μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και με αυτό το λιβραζ να πετυχαίνεις στόχο σε μέγεθος λαγού στα 20 μέτρα !

Έχεις δίκιο 45 λίβρες είναι, όχι 40 που είχα πει πριν.
Ευθαρρυντικά αυτά που μου λες, ευχαριστώ.

Και μία ερώτηση, 45 λίβρες είναι αρκετές για κυνηγητική χρήση;
 
Έχεις δίκιο 45 λίβρες είναι, όχι 40 που είχα πει πριν.
Ευθαρρυντικά αυτά που μου λες, ευχαριστώ.

Και μία ερώτηση, 45 λίβρες είναι αρκετές για κυνηγητική χρήση;
Για μικρά θηράματα ( πτηνά ,αγριοκούνελα,λαγούς ) ναι ,φτάνουν .
Για μεγαλύτερα τριχωτά θηράματα ,
το λιγότερο 55 λίβρες .
Οπότε σχεδόν μονόδρομος τα σύνθετα με τη Let Off λειτουργία που διαθέτουν ,λόγω έκκεντρων (cams) .
 
oxi back tension ;
Με τίποτε!!!
Θα σπάσουν τα νεύρα σου 1000%.
Απρόβλεπτη σκανδάλη για θήρα.
Ο σκανδαλισμός γίνεται αυτόματα μόλις η απαιτούμενη δύναμη ενεργοποιήσει το μηχανισμό.
Η πλέον ακατάλληλη σκανδάλη για θήρα!

Τα thumb release θα τα χάσεις κάποια στιγμή κάπου στο δάσος ( και είναι και πανάκριβα ) ενώ λόγω όγκου δεν βολεύουν .
Βάλτο -Βγάλτο στη τσέπη ,κτλ .
Μόνο για field/3D target αξίζουν .

Τα wrist release είναι το standard για θήρα .
Προτίμησε δε κάποιο με αγκράφα
( buckle ) και απέφυγε τα velcro γιατί θα κάθεσαι να τα ξεχορταριάζεις με τις ώρες ..,
Επίσης προτίμησε κάποιο με fold back λειτουργία (να διπλώνει προς τα πίσω ,δλδ) ,ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το χέρι σου αν χρειαστεί ,δίχως να σε εμποδίζει η σκανδάλη .
Τέλος προτίμησε να είναι από δέρμα και όχι συνθετικό υλικό.

Πολύ καλά τα :
Tru fire Smoke foldback
&
Tru ball Stinger XT

https://www.arrowforge.de/epages/63...=/Shops/63122672/Products/010262&Locale=de_DE

https://www.archeryshop.gr/?section=2185&language=el_GR&itemid1634=17824&detail1634=1
 
Last edited:
Δεν τα βρίσκεις τα βέλη γιατί θάβονται ολόκληρα μέσα στο έδαφος .Λεπτούτσικα carbon ...
...

Για περισσότερες πληροφορίες περί σύνθετων και των ρυθμίσεων τους :
http://archeryhistory.com/archerytalk/The_Nuts&Bolts_of_Archery.pdf

Και για θήρα μόνο Wrist release σκανδάλη !
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το κείμενο. Αυτό με το PSE θα το ξαναδώ. Ωρα για ύπνο τώρα.pray to God., αργότερα επανέρχομαι!
 
Είναι και 45 λίβρες αδελφέ,μην το ξεχνάς.Εδώ με ολυμπιακά 45 λιβρών ,με φουλ ρυθμισμένα στοχευτικά ,με αντίβαρα και μπουτόν και πάλι όμως τοξότες με 2-3 χρόνια εμπειρία παιδεύονται για καλό grouping !
Καθόλου περίεργο.
Θα ήταν αξιοθαύμαστο με παραδοσιακό μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και με αυτό το λιβραζ να πετυχαίνεις στόχο σε μέγεθος λαγού στα 20 μέτρα !
Ξέχασα να πω πως αρχισα με Ragim Wild Cat 28 λιβρες (περίπου 80 ευρώ τόξο)! Μετά άλλαξα τα limbs του σε 36, αργότερα σε 45. Ακολούθησε ένα δανεικό JACKALOPE (BearPow) 50-55 λιβρες, το οποίο και επέστρεψα όταν πήρα το Satori.
 
..
Παραδόξως, οι 2-3 πρώτες βολές μου είναι πάντα οι καλύτερες. Μετά, όσο συγκεντρώνομαι και προσπαθώ να το βελτιώσω, το χειροτερεύω.
Επίσης όταν είμαι μόνος μου τα πάω πάντα καλύτερα. Όταν ρίχνω με κανά φίλο πάντα χειροτερεύω. Τα πράγματα είναι πολύ ασταθή.
Μετά τις 2-3 πρώτες βολές γύρνα την πλάτη σου στον στόχο, πάρε μερικές πλήρεις αναπνοές (εισπνοή πρώτα με κοιλιά, μετά με τα πλευρά, τέλος με στήθος, εισπνοή σαν να μυρίζεις λουλούδι, εκπνοή με το στόμα σαν αναστεναγμός), χαλάρωσε, σκέψου κάτι ευχάριστο, μετά γύρισε προς τον στόχο, όπλισε χωρίς να κοιτάς το βέλος ή το τόξο συνέχεια παρα μόνο όσο χρειάζεται για να οπλίσεις, αλλά κοιτάς συνεχώς τον στόχο. Μετά κάνεις την γνωστή διαδικασία για να ρίξεις. Και πριν αρχίσεις, να κάνεις ελαφριά προθέρμανση για τους ώμους και στο τέλος ένα χαλάρωμα. Οσο πιο πολλά βέλη ρίχνουμε, τόσο περισσότερη η έντασή μας, για αυτό ρίχνε μέχρι και 3 βέλη ανά γύρο.
 
Ρε παληκάρια να μου λύσετε μια απορία.

Εμενα που τα σκυλιά μου φερμαρουνε μπεκάτσες,, Πέρδικες, ορτύκια. Και δεν τα στέλνω στην σφαγή,όταν θα πεταχτεί το θήραμα πως θα καρπωθεί???

Α. Με τόξο

Β.Με σφεντόνα.

Γ.κανω εκπαιδευτικό το σκύλο και το κοιτάω σαν μαλακας.
Εχεις δοκιμάσει με σφεντόνα;
IMG_0161 (2).JPG
Κατασκευή Γιώργος Τσολοδήμος.
 
Ρε παληκάρια να μου λύσετε μια απορία.

Εμενα που τα σκυλιά μου φερμαρουνε μπεκάτσες,, Πέρδικες, ορτύκια. Και δεν τα στέλνω στην σφαγή,όταν θα πεταχτεί το θήραμα πως θα καρπωθεί???

Α. Με τόξο

Β.Με σφεντόνα.

Γ.κανω εκπαιδευτικό το σκύλο και το κοιτάω σαν μαλακας.
Με το Λειοκκανο τουφέκι που έχεις , τι ερώτηση ήταν αυτή ;
 
Ρε δεν σας προλαβαίνω ...

Καταρχήν σε μια χώρα σέβεσαι τους νόμους της, όποιοι και να είναι αυτοί.
Αν δεν σου αρέσουν, οφείλεις να τους εφαρμόσεις και να αγωνιστείς για την αλλαγή τους, αλλιώς δέχεσαι τις συνέπειες ή αλλάζεις χώρα. (Στέφανε δεν το γράφω για εσένα)
Οι Ταλιμπάν που κυνηγούσαν γουρούνια στα βίντεο του Γιώργου με χιόνι, με βολές μέσα από το αυτοκίνητο, σε δρόμους κτλ είναι παράνομοι και αυτό το κυνήγι δεν αφορά τους υπόλοιπους ούτε πρέπει βλέποντας 5 μαλάκες στο yt να παίρνει η μπόρα όλους τους υπόλοιπους.
Μην χρησιμοποιούμε τα ίδια επιχειρήματα των αντικυνηγών μεταξύ μας.
Νομίζω όλοι καταλαβαίνουν την διαφορά ενός νόμιμου κυνηγού, ενός λαθροθήρα, ενός κραετοσυλλέκτη και ενός δολοφόνου που χρησιμοποιεί λειόκανο για να σκοτώσει έναν άλλο άνθρωπο.

Οι παλαιές άδειες έγραφαν "Άδεια θήρας".
Κυνήγι και θήρα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Η θήρα είναι πιο γενικός όρος από το κυνήγι.
Κυνηγός είναι αυτός που οδηγεί σκύλο (προς θήρα).
Κυνήγι (=Κύων - άγω = οδηγό σκύλο)
Θήρα (= Θήρ = Θηρίο = άγριο ζώο ή μπορεί και πτηνό ???? δεν το έχω ψάξει μέχρι τέλους) :)
Το κυνήγι προϋποθέτει σκύλο με σκοπό την θήρα.
Ένας που πάει για τσίχλες, πάει για θήρα όχι για κυνήγι ;)

Σκυλιά στο κυνήγι του αγριόχοιρου....
Μην κάνετε την τρίχα τριχιά.
Ελάχιστα σκοτώνονται και αυτά υπό προϋποθέσεις.
Το αν είναι ηθικό να θέτεις σε κίνδυνο (έστω και μικρό) ένα δικό σου ζώο σηκώνει συζήτηση. Σίγουρα δεν είναι παράνομο.
Σε κίνδυνο θέτεις και ένα πουλόσκυλο από φίδια ή την πτώση του από έναν βράχο ακόμα και το κατοικίδιό σου που του δίνεις λάθος τροφή καθημερινά.

Το γουρουνόσκυλο δεν μπορεί να σου δείξει που είναι το αγριογούρουνο.
Ακόμα και να το κάνει, ακολουθώντας το με λουρί ο ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΣ θα φύγει και θα τον κυνηγάς για όλη σου την ζωή.
Ίσως να γινόταν αν τα ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ήταν "ήμερα" και το τεραίν κάμπος.
Στα βουνά και σε αγρίμια αυτά ξεχάστε τα ... απλά.

Μολυβδίαση (τα είχα κρατημένα) διαβάστε τα.
https://www.ihunt.gr/μολυβδιαση-μέρος-α-επιπτώσεις-στο-θήρ/
https://www.ihunt.gr/μολυβδιαση-μέρος-β-επιπτώσεις-στον-κυ/

Περί μεθόδων κυνηγιού (πυροβόλο, τόξο, μαχαίρι κτλ)
Όπως την βρίσκει ο καθένας μάγκες, αρκεί να είναι νόμιμος.
Προσωπικά, το να παρακολουθώ με κάμερες 4g τα μονοπάτια με motion detection για να ταΐζω το θήραμα με σκοπό να το χτυπήσω με οποιοδήποτε μέσο (τόξο, πυροβόλο, ακόντιο κτλ) δεν με γεμίζει ούτε ηθικά, ούτε ψυχικά, ούτε θηρευτικά.
Όπως δεν με γεμίζει το κυνήγι σε ρεζέρβες, ούτε τα οργανωμένα κυνήγια σε κτήματα στο εξωτερικό.
Έχω την οικονομική δυνατότητα να τα κάνω, αλλά απλά δεν με γεμίζουν.
Έχω πάει μόνο μια φορά σε ρεζέρβα με φίλους και οι φασιανοί με κοίταζαν στα μάτια ...
Άλλοι σηκωνόντουσαν σαν αργοκίνητες μαούνες.
Δεν τουφέκισα. Το όπλο στον ώμο και οι άλλοι με κορόιδευαν.
Χτύπησα 2 πολύ μακρυά από το μέρος που βρήκαμε τους αμολημένους ντουμπλέ οι οποίοι ήταν και σχετικά δύσκολοι στην τουφεκιά.
Δεν είναι όλες οι ρεζέρβες προφανώς έτσι (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω), αλλά δεν έχω σκοπό να ξαναδοκιμάσω.
Δεν βάζω στο παιχνίδι την ηθική του θέματος, αυτό είναι άποψη του καθενός.

Δεν είμαι καθόλου αρνητικός στην θήρα με τόξο και συγκεκριμένους κανόνες, αντίθετα είμαι θετικότατος.
Θήρα όμως (Θήρ = Θηρίο = άγριο ζώο) και όχι οικόσιτα ή σταβλωμένα.
Η ηθική επίσης του ταίσματος εμένα δεν με εκφράζει.
Έχω ταίσει και έχω ποτίσει ζώα αλλά ποτέ για να τα χτυπήσω επιτόπου ή να κάνω καρτέρι στο μέρος που τάισα.

Μπράβο πάντως στον Στέφανο για το θέμα που άνοιξε ...
Οι παρέες των γουρουνοκυγηγών είναι "δύσκολες", τα έχουμε ξαναπεί.
Δεν βρίσκεις με την πρώτη την ιδανική παρέα, ... ίσως δεν την βρεις ποτέ.
Όταν την βρείς όμως και δεν γίνεται αυτοσκοπός η κάρπωση το κυνήγι του αγριογούρουνου είναι φανταστικό.
Απολαύστε το όσο διαρκεί.
Βασίλη το θέμα δεν είναι μόνο οι Ταλιμπάν …αλλά στα βίντεο από κάτω τα σχόλια δεκάδων χαχολων γραικύλων που τους αποθεώνουν από πάνω αντί να τους κράζουν …
 
Εδώ και λίγες ώρες βλέπω κάποια μέλη να σχολιάζουν με τρόπο ειρωνικό να το πω ; Με μια δόση κοροϊδίας ; Με κουβεντούλες τύπου καφενειο στο χωριό ; … αν σας απαντήσω θα χαλάσουμε τις καρδιές Μας οποτε μην το συνεχίζετε παρακαλώ , ο στέφανος άνοιξε μια κουβέντα για το κυνήγι με τόξο και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε και να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε . Ευχαριστώ .
 
Θοδωρη μου....σεβομαι την αποψη σου....Εχω ομως διαφορετικη αποψη για το κυνηγι φιλε μου!!!
Δυσκολιες σιγουρα εχουμε....και υπαρχουν....και εκει ειναι και ενα ''μερος'' της ομορφιας του κυνηγιου!!!
Αν και δεν σηκωνω οπλο πανω απο τα 45 μετρα....Θα προτιμουσα να ψαχνω την μαγικη συνταγη και τσοκ
απο το να ειμαι χωμενος μεσα σε ενα ταφο...και να περιμενω το θηραμα φιλε μου!!!!
Γιατι,μονο ο"ταφος" ειναι;Τα διχτυα σκιασης;
Προτιμω να εχω ομοιωματα και κραχτες και να πιασω το οριο με τα πουλια που θα εχω τουφεκισει μεχρι τα 30 μετρα το πολυ,παρα να πιασω οριο σηκωνοντας και οπλο στ 45-50,εχοντας τραυματισει και χασει αλλα τοσο...
Που και ξερα να πεσουν,υπαρχει η πιθανοτητα να τα χασεις λογω αποστασης.
Πχ αλλο να τουφεκισω την φασσα στο δασος σε ενα αχοιχτο κομματι στα 20 μετρα με ομοιωμα και αλλο να την παρω στην 2πλασια και βαλε αποσταση,οπου μπορει να πεσει σε καμια πλαγια στην πλατη μου,σε δασος απο πουρναρια και να μην την βρω ποτε...Δεν το συζηταω αν πεσει εκει τραυματισμενη...
 
Back
Top