Ερώτηση περί τόξου .

Γιατι,μονο ο"ταφος" ειναι;Τα διχτυα σκιασης;
Προτιμω να εχω ομοιωματα και κραχτες και να πιασω το οριο με τα πουλια που θα εχω τουφεκισει μεχρι τα 30 μετρα το πολυ,παρα να πιασω οριο σηκωνοντας και οπλο στ 45-50,εχοντας τραυματισει και χασει αλλα τοσο...
Που και ξερα να πεσουν,υπαρχει η πιθανοτητα να τα χασεις λογω αποστασης.
Πχ αλλο να τουφεκισω την φασσα στο δασος σε ενα αχοιχτο κομματι στα 20 μετρα με ομοιωμα και αλλο να την παρω στην 2πλασια και βαλε αποσταση,οπου μπορει να πεσει σε καμια πλαγια στην πλατη μου,σε δασος απο πουρναρια και να μην την βρω ποτε...Δεν το συζηταω αν πεσει εκει τραυματισμενη...


ΟΚ....Οπως εγραψα σε προηγουμενο μηνυμα μου....Σεβομαι την γνωμη σου....
Το σταματαμε ''εδω''.....μην χαλασουμε το θεμα του τοξου....φιλε!!!! :)
 
Βασίλη το θέμα δεν είναι μόνο οι Ταλιμπάν …αλλά στα βίντεο από κάτω τα σχόλια δεκάδων χαχολων γραικύλων που τους αποθεώνουν από πάνω αντί να τους κράζουν …
Από μαλάκες Γιώργο γέμισε ο τόπος.
Αυτά έμαθαν, αυτά κάνουν.
Δεν θα "θεοποιήσω" όμως χώρες όπως οι Ηνωμένες Πολιτείες που ο αριθμός των δολοφονιών (ανθρώπων) σε ετήσια βάση είναι εκατοντάδες φορές μεγαλύτερος σε σχέση με την Ελλάδα, ακόμα και ανά κεφαλή αν το πάμε.
Επίσης είμαι σίγουρος ότι παντού γίνονται μαλακίες. Αλλού περισσότερες αλλού λιγότερες.
Απλά εδώ είμαστε τόσο ψηφιακά υπανάπτυκτοι και υπάρχει τόση ατιμωρησία που τα βγάζουμε στο yt.
Δεν καταλαβαίνουμε ότι το video που ανεβαίνει είναι ψηφιακό πειστήριο που ισχύει στα δικαστήρια.
Τέλος πάντων ... ας μην χαλάσουμε το θέμα ...
 
Δεν τα βρίσκεις τα βέλη γιατί θάβονται ολόκληρα μέσα στο έδαφος .Λεπτούτσικα carbon ...

Καλά και τα Bear ,αλλά τα PSE είναι ένα σκαλοπάτι καλύτερα από πολλές απόψεις .

Από τα δύο PSE που έχεις υπόψιν ,
να ξέρεις πως το Brute NXT ενώ είναι ταχύτερο του Stinger Max ,είναι dual cam και απαιτεί καλή γνώση της λειτουργίας των σύνθετων ( cam timming & synchronizing ,κτλ ) .
Από την άλλη το Stinger Max δεν απαιτεί χρονισμό έκκεντρων ,μιας και είναι single cam +idler .
Είναι κατάλληλο για πιο ...
survivor καταστάσεις και πολύ πιο εύκολο στη συντήρηση και στο tunning ,έναντι του NXT .
Είχα στην κατοχή μου πολύ ακριβότερα τόξα (όλα dual cam ) και όταν δανείστηκα ένα Stinger X
(προγενέστερο μοντέλο του Max ),
λάτρεψα τα single cam σύνθετα .
Επιμένω όμως ,άσε τα Bear Archery.
Δεν φτάνουν τα PSE ,τουλάχιστον όχι σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Κατώτερη ποιότητα .

Για περισσότερες πληροφορίες περί σύνθετων και των ρυθμίσεων τους :
http://archeryhistory.com/archerytalk/The_Nuts&Bolts_of_Archery.pdf

Και για θήρα μόνο Wrist release σκανδάλη !
Στέφανε με έβαλες σε λούκι τώρα και άρχισα να λιγουρεύομαι compoundo_O. Άρχισα να κοιτώ το Hoyt Torrex RTS, για το οποίο μπορώ να έχω 10% έκπτωση (λόγω προηγουμένης αγοράς του Satori).
 
Last edited:
Στέφανε με έβαλες σε λούκι τώρα και άρχισα να λιγουρεύομαι compoundo_O. Άρχισα να κοιτώ το Hoyt Torrex RTS, για το οποίο μπορώ να έχω 10% έκπτωση (λόγω προηγουμένης αγοράς του Satori).
Η καλύτερη επιλογή από όσες έχεις
αναφέρει μέχρι στιγμής !
Σε Realtree Edge camo ,φαντάζομαι ...
Ζηλεύω !
 
Η καλύτερη επιλογή από όσες έχεις
αναφέρει μέχρι στιγμής !
Σε Realtree Edge camo ,φαντάζομαι ...
Ζηλεύω !
Ασφαλώς σε Realtree Edge. Το μόνο που μου προκαλεί ακόμα πονοκέφαλο είναι πως πρέπει να γραφτώ πάλι σε αθλητικό σύλλογο για να μπορώ να το μεταφέρω ως αθλητικό εξοπλισμό όταν ταξιδεύω με αεροπλάνο. Με τα recourve αποσυναρμολογημένα μέσα στις θήκες τους δεν είχα ποτέ πρόβλημα όταν τα έπερνα ωσ χειραποσκευή. Το compound δεν αποσυναρμολογείται - εκτός και αν κουβαλω και μια πρέσα μαζί μου:rolleyes:
 
Ασφαλώς σε Realtree Edge. Το μόνο που μου προκαλεί ακόμα πονοκέφαλο είναι πως πρέπει να γραφτώ πάλι σε αθλητικό σύλλογο για να μπορώ να το μεταφέρω ως αθλητικό εξοπλισμό όταν ταξιδεύω με αεροπλάνο. Με τα recourve αποσυναρμολογημένα μέσα στις θήκες τους δεν είχα ποτέ πρόβλημα όταν τα έπερνα ωσ χειραποσκευή. Το compound δεν αποσυναρμολογείται - εκτός και αν κουβαλω και μια πρέσα μαζί μου:rolleyes:
Εγώ πάντως την έχω μόνιμα στη θήκη του τόξου !
Εδώ: https://www.npapadakis.gr/bowmaster-portable-press-p-2292.html?sess=aspe47a3l5fgjo4tbouckhmn97
ή εδώ :
https://www.huntersfriend.eu/produc...MIu-mRmfvT8gIVqYKDBx2-Jg3REAAYASAAEgI74_D_BwE
ή εδώ :
https://www.bogensportwelt.de/BOWMASTER-Bow-Press-G2-portable
Ίσως να χρειαστείς και τους αντάπτορες ( στο PSE Stinger Max δεν χρειάζονται ) :
https://www.bogensportwelt.de/BOWMASTER-Bow-Press-Adapter-G2-for-Split-Limbs

Και μια ιδέα για το πως χρησιμοποιείται :

 
Last edited:
Στέφανε,
'Οταν κυνηγούσες με τόξο είχες μαζί σου και κάποιο πιστόλι (ή περίστροφο) και σε τι διαμέτρημα;
Όχι ,πως σου ήρθε αυτο;
Ποτέ δεν με «συγκίνησαν» τα πυροβόλα .
Δεν είχα ποτέ μου πυροβόλα όπλο.
Μόνο κατά την διάρκεια της
στρατιωτικής θητείας έριξα με πυροβόλο όπλα ( H&K G3 ,H&K HK 11 & FN Fal ).
Καμμία αίσθηση ,απολύτως.
Ίσως ευθύνεται πως ήμουν ήδη τοξότης ,πριν ακόμη τον στρατό.
Για θήρα ,ούτε συζήτηση.
Ή με τόξο ή καθόλου.

54AEA164-F153-429C-A291-ED0EF3E66BF9.png
Έχει άλλες... χάρες η θήρα με τόξο!
Ο φτερωτός Έρως ,με τόξο κυνηγά!
.my man.
 
Last edited:
"Όχι ,πως σου ήρθε αυτο;
Ποτέ δεν με «συγκίνησαν» τα πυροβόλα ."

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά και δεν έγινα κατανοητός.
Δεν εννούσα να κυνηγήσεις με πιστόλι αλλά να το έχεις μαζί σαν εφεδρικό (backup) σε περίπτωση που χρειαστεί σε κάποιο δύσκολο ή επικίνδυνο θήραμα.
 
Back
Top