Ερώτηση περί τόξου .

Γνωρίζεις ποιες οι διαδικασίες που πρέπει να γίνουν μέχρι να φτάσει κάποιος να κυνηγά με τόξο δίχως να
συντρέχει κάποιο νομικό θέμα ;
Δηλώνεται το τόξο ως μέσο θήρας ;
Πρέπει να ανήκεις σε κάποιο σύλλογο ;
Σε παρακαλώ δώσε φως !
( Βρε λες ο δικηγόρος να είχε δίκιο τελικά που επέμενε κατηγορηματικά ; )
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αγαπητέ Στέφανε, αλλά δυστυχώς είμαι ετερόφωτος και όχι αυτόφωτος. Με λίγα λόγια δε γνωρίζω. Οι συνάδελφοι έχουν δίκιο που σου λένε ότι θα μπλέξεις αν βγεις με το τόξο στο βουνό διότι οι ελεγκτικές αρχές δεν έχουν συνηθίσει κάτι τέτοιο, είναι όλοι βέβαιοι ότι απαγορεύεται το κυνήγι με τόξο και θα στο κατασχέσουν ως μέσο λαθροθηρίας.

Τα δικαιώματα τους οι πολίτες πρέπει να τα επιβάλλουν στις αρχές. Για να μπορέσουμε να κυνηγήσουμε με τόξο θα πρέπει κάποιοι που το θέλουν πολύ αφού κάνουν όλες τις νομικές διαδικασίες που θα τους συμβουλέψει κάποιος δικηγόρος να βγουν έξω με τα τόξα και να αρχίσει η εκπαίδευση των αρχών. Οι προστριβές είναι δεδομένες αλλά και επιθυμητές. Η ταλαιπωρία θα είναι μεγάλη, τα χρηματικά πρόστιμα και οι κατασχέσεις δεδομένες. Η επιμονή όμως αλλά και ο μεγάλος αριθμός των τοξοκυνηγών στο τέλος θα μπορούσαν να κάνουν τις αρχές να ενημερωθούνε καλύτερα για τους ισχύοντες νόμους να ζητήσουν και αυτοί νομικές ερμηνείες και να αποσαφηνιστούν καλύτερα οι νόμοι ώστε να μην υπάρχει μπέρδεμα.

Δύσκολα πράγματα για ένα λαό τόσο υποτακτικό όπως οι Έλληνες.
 
Έτσι όπως τα λες! Είναι ηθική υποχρέωση του κυνηγού να δίνει πάντα στο θήραμα την ευκαιρία να διαφύγει.

Ετσι βλεπω εγω το κυνηγι....και ετσι κυνηγαω....Καποτε υπηρξα και γω ''κανιβαλος''....και αδιαζα την
καραμπινα για να παρω εναν κοτσυφα.....
Ευτυχως γρηγορα καταλαβα οτι δεν εχει νοημα...και δεν τροπος αυτος που κυνηγαω...και διορθωθηκα!!!
 
Πολύ καλό τόξο αδελφέ !
Αλλά και αλμυρούτσικο .
Εννοώ πως με τα ίδια χρήματα θα μπορούσες να έχεις ένα compound
με 330-350 fps ,70# ή 80# πλήρες με αντίβαρα,dampers ,σκοπευτικά ,drop away rest και σκανδάλη καρπού ( wrist release ) κομπλε σετ !
Μπράβο πάντως αν καταφέρνεις να κρατάς σκόπευση ή προσκόπευση με 65 λίβρες σε recurve τόξο .

Πόσο μήκος έχει το τόξο ;
Μαντεύω κάπου στις 62” -64” .

Carbon βέλη είδα
(Warrior gold tips ? ) !

Σφυρίζουν κάπως αυτά ,έ ;
Κρατάνε ταχύτητα με μύτες 125 grain ;
 
Δεν ειναι ετσι ακριβως κυριε Νικο..
Υπαρχει καποιος λογος που επιτρεπονται στο εξωτερικο οι κραχτες και τα ομοιωματα.
Εχεις οριο πχ τα 12 παπια;
Ξερεις τοτε,οτι θα σου πλαναρουν ομορφα τα πουλια σε λογικες αποστασεις και ειτε θα πεφτει ξερο,ειτε θα φευγει αλωβητο.Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις να χασεις κανενα τραυματισμενο.
Εδω στο Ελλαδιασταν,ψςχνεις να βρεις το μαγικο τσοκ και τη μαγικη συνταγη φυσιγγιου για αποστασεις 50-60+ μετρων,με αποτελεσμα να τουφεκας οριακα και να συμπηρωνεις τα 12 πουλια,εχοντας ομως αφησει αλλα 10-15 τραυματισμενα στις αλεπουδες λογω των μεγαλων αποστασεων...
Για μενα θα επρεπε οπωσδηποτε να επιτρεπονται οι κραχτες και οι φιντες...
Ληφθη υποψη οτι ο φυσητος κραχτης και ιδιαιτερα οι φιντες,θελουν τεχνη για να τοποθετηθουν.
Δεν παιρνεις 10-15-20 ομοιωματα και απλα τα πετας μπροστα στο καρτερι σου ανεξαρτητως εποχης και καιρικων συνθηκων...
Πιο πιθανο ειναι να τρομαζουν τα πουλια και να αλλαζουν πορεια απο μακρια...

Θοδωρη μου....σεβομαι την αποψη σου....Εχω ομως διαφορετικη αποψη για το κυνηγι φιλε μου!!!
Δυσκολιες σιγουρα εχουμε....και υπαρχουν....και εκει ειναι και ενα ''μερος'' της ομορφιας του κυνηγιου!!!
Αν και δεν σηκωνω οπλο πανω απο τα 45 μετρα....Θα προτιμουσα να ψαχνω την μαγικη συνταγη και τσοκ
απο το να ειμαι χωμενος μεσα σε ενα ταφο...και να περιμενω το θηραμα φιλε μου!!!!
 
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αγαπητέ Στέφανε, αλλά δυστυχώς είμαι ετερόφωτος και όχι αυτόφωτος. Με λίγα λόγια δε γνωρίζω. Οι συνάδελφοι έχουν δίκιο που σου λένε ότι θα μπλέξεις αν βγεις με το τόξο στο βουνό διότι οι ελεγκτικές αρχές δεν έχουν συνηθίσει κάτι τέτοιο, είναι όλοι βέβαιοι ότι απαγορεύεται το κυνήγι με τόξο και θα στο κατασχέσουν ως μέσο λαθροθηρίας.

Τα δικαιώματα τους οι πολίτες πρέπει να τα επιβάλλουν στις αρχές. Για να μπορέσουμε να κυνηγήσουμε με τόξο θα πρέπει κάποιοι που το θέλουν πολύ αφού κάνουν όλες τις νομικές διαδικασίες που θα τους συμβουλέψει κάποιος δικηγόρος να βγουν έξω με τα τόξα και να αρχίσει η εκπαίδευση των αρχών. Οι προστριβές είναι δεδομένες αλλά και επιθυμητές. Η ταλαιπωρία θα είναι μεγάλη, τα χρηματικά πρόστιμα και οι κατασχέσεις δεδομένες. Η επιμονή όμως αλλά και ο μεγάλος αριθμός των τοξοκυνηγών στο τέλος θα μπορούσαν να κάνουν τις αρχές να ενημερωθούνε καλύτερα για τους ισχύοντες νόμους να ζητήσουν και αυτοί νομικές ερμηνείες και να αποσαφηνιστούν καλύτερα οι νόμοι ώστε να μην υπάρχει μπέρδεμα.

Δύσκολα πράγματα για ένα λαό τόσο υποτακτικό όπως οι Έλληνες.
Πού επιτρέπεται το κυνήγι με τόξο/βαλλίστρα στην Ευρώπη (πράσινο)- στην Τουρκία επιτρέπεται, αλλά η Τουρκία δεν είναι στην Ευρώπη:)LandkarteBogenjagd02.png

Πού επιτρέπεται το κυνήγι με τόξο / βαλλίστρα στον κόσμο (πράσινο) - με την Τουρκία πράσινη

Weltkarte_Der_Verband_Deutscher_Bogenjagd_Verband_e_V.png
Πηγή: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81161873
 
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αγαπητέ Στέφανε, αλλά δυστυχώς είμαι ετερόφωτος και όχι αυτόφωτος. Με λίγα λόγια δε γνωρίζω. Οι συνάδελφοι έχουν δίκιο που σου λένε ότι θα μπλέξεις αν βγεις με το τόξο στο βουνό διότι οι ελεγκτικές αρχές δεν έχουν συνηθίσει κάτι τέτοιο, είναι όλοι βέβαιοι ότι απαγορεύεται το κυνήγι με τόξο και θα στο κατασχέσουν ως μέσο λαθροθηρίας.

Τα δικαιώματα τους οι πολίτες πρέπει να τα επιβάλλουν στις αρχές. Για να μπορέσουμε να κυνηγήσουμε με τόξο θα πρέπει κάποιοι που το θέλουν πολύ αφού κάνουν όλες τις νομικές διαδικασίες που θα τους συμβουλέψει κάποιος δικηγόρος να βγουν έξω με τα τόξα και να αρχίσει η εκπαίδευση των αρχών. Οι προστριβές είναι δεδομένες αλλά και επιθυμητές. Η ταλαιπωρία θα είναι μεγάλη, τα χρηματικά πρόστιμα και οι κατασχέσεις δεδομένες. Η επιμονή όμως αλλά και ο μεγάλος αριθμός των τοξοκυνηγών στο τέλος θα μπορούσαν να κάνουν τις αρχές να ενημερωθούνε καλύτερα για τους ισχύοντες νόμους να ζητήσουν και αυτοί νομικές ερμηνείες και να αποσαφηνιστούν καλύτερα οι νόμοι ώστε να μην υπάρχει μπέρδεμα.

Δύσκολα πράγματα για ένα λαό τόσο υποτακτικό όπως οι Έλληνες.
Δηλαδή αν έχεις μαζί σου εκτυπωμένη την σχετική νομοθεσία και τους την επιδείξεις ,δεν θα σε αφήσουν ήσυχο ;
 
Ρε δεν σας προλαβαίνω ...

Καταρχήν σε μια χώρα σέβεσαι τους νόμους της, όποιοι και να είναι αυτοί.
Αν δεν σου αρέσουν, οφείλεις να τους εφαρμόσεις και να αγωνιστείς για την αλλαγή τους, αλλιώς δέχεσαι τις συνέπειες ή αλλάζεις χώρα. (Στέφανε δεν το γράφω για εσένα)
Οι Ταλιμπάν που κυνηγούσαν γουρούνια στα βίντεο του Γιώργου με χιόνι, με βολές μέσα από το αυτοκίνητο, σε δρόμους κτλ είναι παράνομοι και αυτό το κυνήγι δεν αφορά τους υπόλοιπους ούτε πρέπει βλέποντας 5 μαλάκες στο yt να παίρνει η μπόρα όλους τους υπόλοιπους.
Μην χρησιμοποιούμε τα ίδια επιχειρήματα των αντικυνηγών μεταξύ μας.
Νομίζω όλοι καταλαβαίνουν την διαφορά ενός νόμιμου κυνηγού, ενός λαθροθήρα, ενός κραετοσυλλέκτη και ενός δολοφόνου που χρησιμοποιεί λειόκανο για να σκοτώσει έναν άλλο άνθρωπο.

Οι παλαιές άδειες έγραφαν "Άδεια θήρας".
Κυνήγι και θήρα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Η θήρα είναι πιο γενικός όρος από το κυνήγι.
Κυνηγός είναι αυτός που οδηγεί σκύλο (προς θήρα).
Κυνήγι (=Κύων - άγω = οδηγό σκύλο)
Θήρα (= Θήρ = Θηρίο = άγριο ζώο ή μπορεί και πτηνό ???? δεν το έχω ψάξει μέχρι τέλους) :)
Το κυνήγι προϋποθέτει σκύλο με σκοπό την θήρα.
Ένας που πάει για τσίχλες, πάει για θήρα όχι για κυνήγι ;)

Σκυλιά στο κυνήγι του αγριόχοιρου....
Μην κάνετε την τρίχα τριχιά.
Ελάχιστα σκοτώνονται και αυτά υπό προϋποθέσεις.
Το αν είναι ηθικό να θέτεις σε κίνδυνο (έστω και μικρό) ένα δικό σου ζώο σηκώνει συζήτηση. Σίγουρα δεν είναι παράνομο.
Σε κίνδυνο θέτεις και ένα πουλόσκυλο από φίδια ή την πτώση του από έναν βράχο ακόμα και το κατοικίδιό σου που του δίνεις λάθος τροφή καθημερινά.

Το γουρουνόσκυλο δεν μπορεί να σου δείξει που είναι το αγριογούρουνο.
Ακόμα και να το κάνει, ακολουθώντας το με λουρί ο ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΣ θα φύγει και θα τον κυνηγάς για όλη σου την ζωή.
Ίσως να γινόταν αν τα ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ήταν "ήμερα" και το τεραίν κάμπος.
Στα βουνά και σε αγρίμια αυτά ξεχάστε τα ... απλά.

Μολυβδίαση (τα είχα κρατημένα) διαβάστε τα.
https://www.ihunt.gr/μολυβδιαση-μέρος-α-επιπτώσεις-στο-θήρ/
https://www.ihunt.gr/μολυβδιαση-μέρος-β-επιπτώσεις-στον-κυ/

Περί μεθόδων κυνηγιού (πυροβόλο, τόξο, μαχαίρι κτλ)
Όπως την βρίσκει ο καθένας μάγκες, αρκεί να είναι νόμιμος.
Προσωπικά, το να παρακολουθώ με κάμερες 4g τα μονοπάτια με motion detection για να ταΐζω το θήραμα με σκοπό να το χτυπήσω με οποιοδήποτε μέσο (τόξο, πυροβόλο, ακόντιο κτλ) δεν με γεμίζει ούτε ηθικά, ούτε ψυχικά, ούτε θηρευτικά.
Όπως δεν με γεμίζει το κυνήγι σε ρεζέρβες, ούτε τα οργανωμένα κυνήγια σε κτήματα στο εξωτερικό.
Έχω την οικονομική δυνατότητα να τα κάνω, αλλά απλά δεν με γεμίζουν.
Έχω πάει μόνο μια φορά σε ρεζέρβα με φίλους και οι φασιανοί με κοίταζαν στα μάτια ...
Άλλοι σηκωνόντουσαν σαν αργοκίνητες μαούνες.
Δεν τουφέκισα. Το όπλο στον ώμο και οι άλλοι με κορόιδευαν.
Χτύπησα 2 πολύ μακρυά από το μέρος που βρήκαμε τους αμολημένους ντουμπλέ οι οποίοι ήταν και σχετικά δύσκολοι στην τουφεκιά.
Δεν είναι όλες οι ρεζέρβες προφανώς έτσι (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω), αλλά δεν έχω σκοπό να ξαναδοκιμάσω.
Δεν βάζω στο παιχνίδι την ηθική του θέματος, αυτό είναι άποψη του καθενός.

Δεν είμαι καθόλου αρνητικός στην θήρα με τόξο και συγκεκριμένους κανόνες, αντίθετα είμαι θετικότατος.
Θήρα όμως (Θήρ = Θηρίο = άγριο ζώο) και όχι οικόσιτα ή σταβλωμένα.
Η ηθική επίσης του ταίσματος εμένα δεν με εκφράζει.
Έχω ταίσει και έχω ποτίσει ζώα αλλά ποτέ για να τα χτυπήσω επιτόπου ή να κάνω καρτέρι στο μέρος που τάισα.

Μπράβο πάντως στον Στέφανο για το θέμα που άνοιξε ...
Οι παρέες των γουρουνοκυγηγών είναι "δύσκολες", τα έχουμε ξαναπεί.
Δεν βρίσκεις με την πρώτη την ιδανική παρέα, ... ίσως δεν την βρεις ποτέ.
Όταν την βρείς όμως και δεν γίνεται αυτοσκοπός η κάρπωση το κυνήγι του αγριογούρουνου είναι φανταστικό.
Απολαύστε το όσο διαρκεί.
 
Last edited:
Δηλαδή αν έχεις μαζί σου εκτυπωμένη την σχετική νομοθεσία και τους την επιδείξεις ,δεν θα σε αφήσουν ήσυχο ;
Πολύ αμφιβάλλω. Εδώ σε εκυνηγετικό φόρουμ είσαι και όλοι οι κυνηγοί σου λένε ότι είσαι παράνομος ενώ τους έχεις ήδη δείξει το νόμο, η ελεκτική αρχή τί νομίζεις θα κάνει;
 
Πολύ αμφιβάλλω. Εδώ σε εκυνηγετικό φόρουμ είσαι και όλοι οι κυνηγοί σου λένε ότι είσαι παράνομος ενώ τους έχεις ήδη δείξει το νόμο, η ελεκτική αρχή τί νομίζεις θα κάνει;
Οι ελεγκτικές αρχές όμως οφείλουν
να εφαρμόζουν την σχετική νομοθεσία .Δεσμεύονται .
Αν διαπιστώσουν πως ο νόμος επιτρέπει τη θήρα με τόξο ,δένονται τα χέρια τους θεωρώ .
Εφόσον έτσι επιτάσσει ο νόμος ,δεν μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους διότι υπάρχουν κυρώσεις .

Αλλά ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες όπως άδεια και καταγραφή μέσου ,κτλ .

Χρειάζεται ψάξιμο .

Αν και κάτι με κάνει να πιστεύω πως το όλο «μυστικό» είναι ένα επίσημο έγγραφο που να αδειοδοτεί και να πιστοποιεί το τόξο ως μέσο θήρας .

Η θήρα θεωρείται άθλημα και
το τόξο εκπίπτει της νομοθεσίας περί όπλων αν χρησιμοποιείται για τοξοβολία που επίσης είναι άθλημα.
Το όλο ζήτημα έγκειται εκεί.
Ο ισχύων δασικός κώδικας επιτρέπει το τόξο ως μέσο θήρας.
Αλλά το τόξο όταν δεν χρησιμοποιείται για τοξοβολία ,
θεωρείται όπλο.
Άρα η λογική λέει πως πρέπει να
δηλωθεί ως όπλο και έτσι να χρησιμοποιηθεί ως μέσο θήρας.
 
Last edited:
Πολύ καλό τόξο αδελφέ !
Αλλά και αλμυρούτσικο .
Εννοώ πως με τα ίδια χρήματα θα μπορούσες να έχεις ένα compound
με 330-350 fps ,70# ή 80# πλήρες με αντίβαρα,dampers ,σκοπευτικά ,drop away rest και σκανδάλη καρπού ( wrist release ) κομπλε σετ !
...
Όντως ακριβούτσικο αλλά το είχα βάλει στο μάτι εδώ και αρκετό καιρό. Compound είναι στο πλάνο, μέχρι 600-700€, αλλά διστάζω επειδή είναι τελείως διαφορετικό στυλ, όπως πχ. λειόκανο με ρίγα και ραβδωτό με διόπτρα!
...
Μπράβο πάντως αν καταφέρνεις να κρατάς σκόπευση ή προσκόπευση με 65 λίβρες σε recurve τόξο .
...
Έχω δύο σετ limbs, ένα 45lbs και ένα 65lbs. Συνήθως χρησιμοποιώ το 45αρι σε 3D, σκόπευση 2-5 δευτερόλεπτα, με το 65αρι μετρώ μέχρι το 3 (max) και ρίχνω. Μία ώρα την εβδομάδα γυμναστική για πλάτη, ώμους, μέση.
...
Πόσο μήκος έχει το τόξο ;
Μαντεύω κάπου στις 62” -64” .

Carbon βέλη είδα
(Warrior gold tips ? ) !

Σφυρίζουν κάπως αυτά ,έ ;
Κρατάνε ταχύτητα με μύτες 125 grain ;
Riser 21", μήκος 64", GoldTip Warrior 30", 340spine , Broadhead GermanJäger 125grain.
Ναι, κάνουν ένα ελαφρό σφύριγμα, όπως το φίδι "σαϊτα"! Οσο για την ευθυβολία και την ταχύτητα με τα broadhead 125gr, νομίζω πως είναι αρκετά ικανοποιητική μέχρι τα 40-45 μέτρα (δεν τα έχω δοκιμάσει σε παραπάνω απόσταση(
 
Οι ελεγκτικές αρχές όμως οφείλουν
να εφαρμόζουν την σχετική νομοθεσία .Δεσμεύονται .
Αν διαπιστώσουν πως ο νόμος επιτρέπει τη θήρα με τόξο ,δένονται τα χέρια τους θεωρώ .
Εφόσον έτσι επιτάσσει ο νόμος ,δεν μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους διότι υπάρχουν κυρώσεις .

Αλλά ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες όπως άδεια και καταγραφή μέσου ,κτλ .

Χρειάζεται ψάξιμο .
Εγώ αν ενδιαφερομουνα τόσο πολύ όσο εσύ, θα ξεκινούσα με τηλέφωνα στο Δασαρχείο της Καλαμάτας για να μάθω τί διαδικασία είχε κάνει ο κύριος που κυνηγησε με το τόξο του στη Σαπιέντσα. Δε θα περίμενα εύκολες απαντήσεις, ούτε διάθεση από μέρους τους να ενημερώσουν, αλλά από εκεί θα ξεκινούσα.
 
Προτείνω να ρωτήσουμε την νομική υπηρεσία της ΚΣΕ!
Έχεις δίκιο, σίγουρα πρέπει να γίνει. Αλλά στη ΚΣΕ δεν έχω εμπιστοσύνη.
Οι θηροφύλακες που θα βεβαιώνουν την παράνομη θήρα που άσκησες με το τόξο ενώ είσαι νόμιμος, ανήκουν στην ΚΣΕ
 
Όντως ακριβούτσικο αλλά το είχα βάλει στο μάτι εδώ και αρκετό καιρό. Compound είναι στο πλάνο, μέχρι 600-700€, αλλά διστάζω επειδή είναι τελείως διαφορετικό στυλ, όπως πχ. λειόκανο με ρίγα και ραβδωτό με διόπτρα!

Έχω δύο σετ limbs, ένα 45lbs και ένα 65lbs. Συνήθως χρησιμοποιώ το 45αρι σε 3D, σκόπευση 2-5 δευτερόλεπτα, με το 65αρι μετρώ μέχρι το 3 (max) και ρίχνω. Μία ώρα την εβδομάδα γυμναστική για πλάτη, ώμους, μέση.

Riser 21", μήκος 64", GoldTip Warrior 30", 340spine , Broadhead GermanJäger 125grain.
Ναι, κάνουν ένα ελαφρό σφύριγμα, όπως το φίδι "σαϊτα"! Οσο για την ευθυβολία και την ταχύτητα με τα broadhead 125gr, νομίζω πως είναι αρκετά ικανοποιητική μέχρι τα 40-45 μέτρα (δεν τα έχω δοκιμάσει σε παραπάνω απόσταση(
-PSE Stinger Max 70# ,μήκος 30”
-Easton Gamegetter 29” ,300 spine
-G5 Montec broadheads 125 grain

Τα compound διαθέτουν «let-off».
Το συγκεκριμένο έχει 80% !
https://psearchery.com/stinger-max/
Δλδ,σε πλήρη έκταση η χορδή ,
λόγω των έκκεντρων ( αν και αυτό είναι single cam ) ,από τις 70 λίβρες
το χέρι κρατά μόνο 14 ( ~ 7 κιλά ) !
Μπορώ έτσι να κρατώ βέλος και να σκοπεύω για ...αρκετά λεπτά της ώρας αν χρειαστεί .

Πολύ καλό σύνθετο θήρας ,
σε προσιτή τιμή ( στην Ελλάδα κοστίζει 490€ πλήρες με drop away rest ,stabiliser,5 pin sight με UV LED φωτιζόμενες οπτικές ίνες και αποσπώμενη φαρέτρα 5 βελών )

Ματζόβολο με μόλις 30” μήκος και
πάνω από 300fps ταχύτητα εξόδου.
Προτιμώ τα βέλη αλουμινίου γιατί
είναι πιο αθόρυβα από τα carbon ,
στραβώνουν μεν αλλά ισιώνουν με εργαλείο δε ,έχουν μάζα και αποθηκεύουν παραπάνω κινητική ενέργεια (λιγότεροι κραδασμοί στο τόξο & διατήρηση ταχύτητας ) αλλά υπολείπονται σε διάτρηση σε σχέση με τα λεπτότερα carbon .
Τα συγκεκριμένα (Gamegetter) έχουν αφήσει εποχή !
Υπάρχουν κυνηγοί που χρησιμοποιούν τα ίδια βέλη για τρεις δεκαετίες !
Παλαιότερα-προ carbon εποχή- τα θεωρούσαν ως τα top βέλη για θήρα .

https://eastonarchery.com/arrows_/gamegetter/

Θέλω να βρω και τα Easton Camo hunter ,αλλά εδώ στην Ελλάδα τα βρίσκω μόνο ως shaft και βαριέμαι πραγματικά να κάτσω να φτερώσω
2-3 ντουζίνες βέλη ...
https://eastonarchery.com/arrows_/camo-hunter/

Να το και σε γερμανικό κατάστημα :
https://www.bogensportwelt.de/2020-PSE-Compound-Bow-Stinger-Max-RTS-Pro




 
Last edited:
Εγώ είμαι κάτοχος ενός Samick Traditional LongBow. Ξύλινο, 40 λίβρες. Το έχω τρία χρόνια τώρα και μου αρέσει πολύ. Η σκόπευση στο παραδοσιακό τόξο είναι ενστικτώδης. Μετά από 3 χρόνια με σιγουρια σας λέω ότι στα 20 μέτρα με τίποτα δεν πετυχαίνω λαγό ή αλεπού που κάθονται. Ούτε συζήτηση να τρέχουν κιόλας.
 
-PSE Stinger Max 70# ,μήκος 30”
-Easton Gamegetter 29” ,300 spine
-G5 Montec broadheads 125 grain

Τα compound διαθέτουν «let-off».
Το συγκεκριμένο έχει 80% !
https://psearchery.com/stinger-max/
Δλδ,σε πλήρη έκταση η χορδή ,
λόγω των έκκεντρων ( αν και αυτό είναι single cam ) ,από τις 70 λίβρες
το χέρι κρατά μόνο 14 ( ~ 7 κιλά ) !
Μπορώ έτσι να κρατώ βέλος και να σκοπεύω για ...αρκετά λεπτά της ώρας αν χρειαστεί .

Πολύ καλό σύνθετο θήρας ,
σε προσιτή τιμή ( στην Ελλάδα κοστίζει 490€ πλήρες με drop away rest ,stabiliser,5 pin sight με UV LED φωτιζόμενες οπτικές ίνες και αποσπώμενη φαρέτρα 5 βελών )

Ματζόβολο με μόλις 30” μήκος και
πάνω από 300fps ταχύτητα εξόδου.
Προτιμώ τα βέλη αλουμινίου γιατί
είναι πιο αθόρυβα από τα carbon ,
στραβώνουν μεν αλλά ισιώνουν με εργαλείο δε ,έχουν μάζα και αποθηκεύουν παραπάνω κινητική ενέργεια (λιγότεροι κραδασμοί στο τόξο & διατήρηση ταχύτητας ) αλλά υπολείπονται σε διάτρηση σε σχέση με τα λεπτότερα carbon .
Τα συγκεκριμένα (Gamegetter) έχουν αφήσει εποχή !
Υπάρχουν κυνηγοί που χρησιμοποιούν τα ίδια βέλη για τρεις δεκαετίες !
Παλαιότερα-προ carbon εποχή- τα θεωρούσαν ως τα top βέλη για θήρα .

https://eastonarchery.com/arrows_/gamegetter/

Θέλω να βρω και τα Easton Camo hunter ,αλλά εδώ στην Ελλάδα τα βρίσκω μόνο ως shaft και βαριέμαι πραγματικά να κάτσω να φτερώσω
2-3 ντουζίνες βέλη ...
https://eastonarchery.com/arrows_/camo-hunter/
Σκέφτομαι να πάρω ένα από τα παρακάτω ready-to-hunt / ready-to-shoot (δεν θέλω να ξεπερνά τις 30 ιντσες axle-to-axle):
2021 FRED BEAR ARCHERY Legit RTH
2020 PSE Compound Bow Stinger Max RTS Pro
2020 PSE Compound Bow Brute NXT RTS
2021 FRED BEAR ARCHERY Inception RTH
μαζί με τα παρελκόμενα (βέλη, broadheads, etc) φτάνουν τα 600+ ευρουλάκια.

BTW, επειδή χάνω αρκετά βέλη, και κοστίζουν 7-10 ευρώ έκαστο, σκεφτόμουν πως αν πάρω βέλη αλουμινίου ίσως τα βρίσκω με έναν ανιχνευτή μετάλλων! Βλέπω μεν που έπεσε ένα βέλος, αλλά όταν πάω να το πάρω δεν το βρίσκω:mad:
 
Βρε Γιωργο μου.....Δεν λεω για μια δυο γαλοπουλες....που εχω δει το κυνηγι τους μονο σε βιντεο...
Λεω για κακο που γινεται στο εξωτερικο με κοπαδια απο παπια και χηνες....και χιλιαδες ομοιωματα
και καραμουζες...
Ασε τις φασσες....και ασχετα εαν δεν υπαρχει οριο καρπωσης.....ρε μαλακα κυνηγε....τι θα τα κανεις τα
100 πουλια που σκοτωσες σε μια μερα ???
Εκει ''φρικαρω''.....το καταλαβες ???
Σε αυτά τα βίντεο που βλέπεις υπάρχει ημερήσιο όριο και γενικό όριο ανά κυνηγό . Δεν πάνε κάθε μέρα για 2 μήνες και Βαράνε …. Εμείς εδώ έχουμε 25 σύνολο με πέντε την ημέρα ανώτατο όριο .Πολλές φορές τα βίντεο ξεγελανε καποιον που δεν ξέρει ακριβως την νομοθεσία ανά περιοχή .
 
Εγώ είμαι κάτοχος ενός Samick Traditional LongBow. Ξύλινο, 40 λίβρες. Το έχω τρία χρόνια τώρα και μου αρέσει πολύ. Η σκόπευση στο παραδοσιακό τόξο είναι ενστικτώδης. Μετά από 3 χρόνια με σιγουρια σας λέω ότι στα 20 μέτρα με τίποτα δεν πετυχαίνω λαγό ή αλεπού που κάθονται. Ούτε συζήτηση να τρέχουν κιόλας.
Εχεις καλό τόξο, αλλά κάτι κάνεις λάθος. Εγώ άρχισα σιγά-σιγά από τα 3 μέτρα με στόχο να βάζω 3 βέλη σε χάρτινο κυπελλακι του φρεντο-καπουτσινο. Μετά στα 7, 10, 13, 15, 18, 20 κλπ. μέτρα. Σήμερα έχω 9 στα 10 βέλη σε στόχο 5χ5εκ στα 25μέτρα. Μιλάμε για σταθερό στόχο. Για αυτό χρειάστικα σχεδόν τρία χρόνια εξάσκηση σε διαισθητική σκόπευση (δεν μου αρέσει ο όρος ενστικτώδης). Βασικό είναι να έχεις σταθερή στάση πάντα.

Για κινούμενο στόχο άρχισε με βέλη που δεν έχουν μύτη αλλά πλαστικό μαξιλαράκι LARP (δες φώτο), βάλε κάποιον να πετάει στον αέρα μερικά μαξιλάρια, και προσπάθησε να τα πετύχεις. Αρχικά ο βοηθός πρέπει να ρίχνει πάντα προς την ίδια κατεύθυνση με την ίδια σχετικά ταχύτητα. Αυτό είναι εξάσκηση για καλοζωισμένους φασιανούς ή πέρδικες την ώρα που σηκώνονται. Με παλιές ρόδες αυτοκινήτου που τσουλάνε μπορείς να εκπαιδευτείς για γουρουνοκυνήγι. Πάντα αργά, με πολλές επαναλήψεις και αν μπορείς να σε βιντεοσκοπείς για να βλέπεις τα λάθη και τα σωστά σου. Ο λαγός δεν κυνηγιέται εύκολα με τόξο, πρέπει να προνοείς την κατεύθυνση που θα πάρει ανα δευτερόλεπτο. Ειναι το πιο δύσκολο θήραμα για τόξο - δεν μιλάμε βέβαια για νύχτα με βοηθήματα νυχτερινής όρασης.

beier-larp-polsterkopf.jpg
 
Back
Top