Ερώτηση περί τόξου .

Γιατί οι υπόλοιπες δεν είναι ελεγχόμενες ;
Και που ακριβώς αναγράφεται πως ισχύουν άλλοι νόμοι ;
Ρωτάω απλά ,δεν ξέρω ...
Κάποιο λινκ με νομοθεσία περί ειδικού καθεστώτος σε ελεγχόμενες περιοχές θήρας ;
Οι νόμοι ισχύουν σε όλοι την Ελληνική εποκράτεια.
Στις ρεζέρβες δημοσιεύεται κάθε χρόνο ο κανονισμός θήρας (copy/paste το ίδιο κανονισμό κάνουν κάθε χρόνο σχεδόν).
Παράδειγμα:
https://dasarxeio.com/2014/10/28/17442/
https://www.dropbox.com/s/7j25np9bg2xs34i/KOURI KOZANIS.pdf?dl=0
 
Έχω δει για πάπιες που τα χρησιμοποιούνε ....
Τους Ιταλούς με τις λαμαρίνες που κατεβάζουν όλο το σμήνος τους έχει δει κάποιος ;
Έρχονται στην Ελλάδα για λαθροθηρία συχνά-πυκνά...
Ούτε μια τουφεκιά και κατεβάζουν όλο το σμήνος ...
Στρώνουν γυαλιστερές λαμαρίνες ...
Από ψηλά φαίνονται για «λίμνη» ...
Και οι πάπιες κάνουν κάθετες εφορμήσεις ...
Νταν,νταν ,νταν ,νταν .....
Όλες με σπασμένο λαιμό ...
Ούτε μια τουφεκιά...
Οι πάπιες δεν στρώνουν με το λαιμό. Κάπως αλλιώς θα γίνεται.
 
Αυτο ειναι εγκλημα....δεν ειναι κυνηγι.....Εγω ειμαι κατα και των ομοιωματων....καραμουζες...κασετοφωνα
κτλ κτλ....
Αυτοι μονο κυνηγοι δεν ειναι.....
Και πως θα κάνει πέρασμα μπροστά σου η γαλοπούλα Νίκο μου ;
Τα λυκομορφα πως θα σε ακούσουν να πλησιάσουν ;
 
Το θεμα ειναι το κυνηγι με τοξο;
Η η συγκριση του με το κυνηγι με οπλο;
Το τι θα χρησιμοποιησει ο καθε ενας για να κυνηγησει δεν καθοριζει την ηθικη του κυνηγιου του
Αν θελεις να εισαι ανηθικος σαν κυνηγος ( και σαν ανθρωπος) μπορεις να το κανεις ειτε κυνηγας με τοξο ειτε με οπλο ειτε με οτι αλλο μπορεις να χρησιμοποιησεις
Ας μην μηδενιζουνε κανεναν γιατι οι ανηθικοι και οι λαθροθηρες- κρεατοσυλλεκτες υπαρχουν σε ολα τα ειδη κυνηγιου- σε ολα τα μερη και χωρες
Η προετοιμασια για τον καθε τροπο κυνηγιου ειναι ιεροτελεστια και η ηθικη που πρεπει να εχει ο καθε ενας μας αδιαμφησβητητητ
Το να κανουμε συγκρισεις περνοντας τα ´κακά´ παρεδειγματα ειναι ανωφελο και επιβλαβες γιατι πρωτον υπαρχουν σε οποια μορφη κυνηγιου και αν επιλεξεις και δευτερον δεν γινονται απο κυνηγους αλλα κρεατοσυλλεκτες- λαθροθηρες που ΔΕΝ ειναι κυνηγοι- ειναι κλεφτες απο τους κυνηγους και πρεπει να απομονωνονται ακομη και το οπλο τους ειναι νια απλη θηλια η ενα καρφι στο κορμο του δεντρου που το θηραμα επιλεγει να παει να τριφτει!

Παραδειγματα μπορω να πω πολλα γιατι το κυνηγι με οπλο δεν ειναι οπως αναφερθηκε πιο πανω
Νομιζω αδικειται
Αλλα επεκτεινοντας μια τετοια συζητηση δεν νομιζω οτι ειναι επικερδες
Εγώ θα συμφωνήσω πως τα όπλα που βάλλουν ,είναι όπλα που βάλλουν .
Από εκεί και πέρα όπως τη «βρίσκει» ο καθένας,
Άλλος αρέσκεται στη δύναμη πυρός ,την αδρεναλίνη της εκπυρσοκρότησης και της ανάκρουσης ,την ασφάλεια της μεγάλης ενέργειας και κρούσης ,κτλ.
Άλλος αρέσκεται στο τράβηγμα της χορδής και το χάδι της σκανδάλης απελευθέρωσης της πρώτης,το θρόϊσμα του βέλους που σχίζει τον αέρα,κτλ.

Και τα δύο μη κατακριτέα και δεν
χρειάζεται να συγκρίνονται και κάποιο να αδικείται έναντι του έτερου.
+1
Σωστός !
 
Γιατί οι υπόλοιπες δεν είναι ελεγχόμενες ;

....
Οχι, τα βουνά και τα λαγκάδια, οι αγροί και τα δάση δεν είναι ελεγχόμενες περιοχές θήρας! Δες Διατάξεις του Π.Δ. 453/ 1977 (ΦΕΚ 141/24-5-1977/Τ.Α΄ ) ΄΄Περί Ελεγχομένων Κυνηγετικών Περιοχών (ΕΚΠ) και των όρων και προϋποθέσεων ασκήσεως θήρας εν αυτές΄΄.
Γιατί οι υπόλοιπες δεν είναι ελεγχόμενες ;
Και που ακριβώς αναγράφεται πως ισχύουν άλλοι νόμοι ;
Ρωτάω απλά ,δεν ξέρω ...
Κάποιο λινκ με νομοθεσία περί ειδικού καθεστώτος σε ελεγχόμενες περιοχές θήρας ;

Ρώτα απλά στο δασαρχείο τί ισχύει για τις "ελεγχόμενες περιοχές θήρας" και ποιές οι διαφορές με τον υπόλοιπο

Δες Διατάξεις του Π.Δ. 453/ 1977 (ΦΕΚ 141/24-5-1977/Τ.Α΄ ) ΄΄Περί Ελεγχομένων Κυνηγετικών Περιοχών (ΕΚΠ) και των όρων και προϋποθέσεων ασκήσεως θήρας εν αυτές΄΄.

Γενικά για το κυνήγι σε ΕΚΠ χρειάζεται και επιπρόσθετη ειδική άδεια θήρας. Ότι πληρώνεις πέρνεις, θές να κυνηγήσεις ελέφαντα με σφεντόνα; πλήρωσε και τόχεις.
 
Οι νόμοι ισχύουν σε όλοι την Ελληνική εποκράτεια.
Στις ρεζέρβες δημοσιεύεται κάθε χρόνο ο κανονισμός θήρας (copy/paste το ίδιο κανονισμό κάνουν κάθε χρόνο σχεδόν).
Παράδειγμα:
https://dasarxeio.com/2014/10/28/17442/
https://www.dropbox.com/s/7j25np9bg2xs34i/KOURI KOZANIS.pdf?dl=0
Γνωρίζεις ποιες οι διαδικασίες που πρέπει να γίνουν μέχρι να φτάσει κάποιος να κυνηγά με τόξο δίχως να
συντρέχει κάποιο νομικό θέμα ;
Δηλώνεται το τόξο ως μέσο θήρας ;
Πρέπει να ανήκεις σε κάποιο σύλλογο ;
Σε παρακαλώ δώσε φως !
( Βρε λες ο δικηγόρος να είχε δίκιο τελικά που επέμενε κατηγορηματικά ; )
 
Εγώ θα συμφωνήσω πως τα όπλα που βάλλουν ,είναι όπλα που βάλλουν .
Από εκεί και πέρα όπως τη «βρίσκει» ο καθένας,
Άλλος αρέσκεται στη δύναμη πυρός ,την αδρεναλίνη της εκπυρσοκρότησης και της ανάκρουσης ,την ασφάλεια της μεγάλης ενέργειας και κρούσης ,κτλ.
Άλλος αρέσκεται στο τράβηγμα της χορδής και το χάδι της σκανδάλης απελευθέρωσης της πρώτης,το θρόϊσμα του βέλους που σχίζει τον αέρα,κτλ.

Και τα δύο μη κατακριτέα και δεν
χρειάζεται να συγκρίνονται και κάποιο να αδικείται έναντι του έτερου.
+1
Σωστός !
Απλα θα προσθεσω οτι στην χρηση οπλου δεν ειναι ουτε η δυναμη πυρος ουτε η ασφαλεια της μεγαληςεγαλης ενεργειας και κρουσης που αναφερεις συναδερφε
Που δινει την ομορφια στο κυνηγι αυτο
Η ντουφεκια για τους σωστους κυνηγους ειναι το τελευταιο

Το βλεπεις μονο απο την σκοπια του ειδους του οπλου αλλα δεν ειναι ετσι

Ισως επειδη κυνηγησες η εχεις κυριως προτιμηση στα μεγαλα τριχωτα θηραματα

Και με το λειοκαννο χρειαζεται ο κυνηγος να εξασκηςει την τεχνη του και στην ιχνηλασια και στην παρατηρηση και στην προσεγγιση , ειτε με σκυλο ειτε χωρις, εαν εχει την απαιτηση να κυνηγα και οχι απλα να πηγαινει ενα περίπατο και εαν βρεθει κατι τυχαια στο δρομο του να το καρπωθει
 
Και πως θα κάνει πέρασμα μπροστά σου η γαλοπούλα Νίκο μου ;
Τα λυκομορφα πως θα σε ακούσουν να πλησιάσουν ;

Βρε Γιωργο μου.....Δεν λεω για μια δυο γαλοπουλες....που εχω δει το κυνηγι τους μονο σε βιντεο...
Λεω για κακο που γινεται στο εξωτερικο με κοπαδια απο παπια και χηνες....και χιλιαδες ομοιωματα
και καραμουζες...
Ασε τις φασσες....και ασχετα εαν δεν υπαρχει οριο καρπωσης.....ρε μαλακα κυνηγε....τι θα τα κανεις τα
100 πουλια που σκοτωσες σε μια μερα ???
Εκει ''φρικαρω''.....το καταλαβες ???
 
Απλα θα προσθεσω οτι στην χρηση οπλου δεν ειναι ουτε η δυναμη πυρος ουτε η ασφαλεια της μεγαληςεγαλης ενεργειας και κρουσης που αναφερεις συναδερφε
Που δινει την ομορφια στο κυνηγι αυτο
Η ντουφεκια για τους σωστους κυνηγους ειναι το τελευταιο

Το βλεπεις μονο απο την σκοπια του ειδους του οπλου αλλα δεν ειναι ετσι

Ισως επειδη κυνηγησες η εχεις κυριως προτιμηση στα μεγαλα τριχωτα θηραματα

Και με το λειοκαννο χρειαζεται ο κυνηγος να εξασκηςει την τεχνη του και στην ιχνηλασια και στην παρατηρηση και στην προσεγγιση , ειτε με σκυλο ειτε χωρις, εαν εχει την απαιτηση να κυνηγα και οχι απλα να πηγαινει ενα περίπατο και εαν βρεθει κατι τυχαια στο δρομο του να το καρπωθει
Ναι έχεις δίκιο .
Μόνο με μεγάλα τριχωτά θηράματα έχω εμπειρία .
Από κυνήγι πτηνών δεν κατέχω δράμι !
 
Στέφανε ... και δεν χρειάζεται να πας Ουγγαρία, η Σαπιέντζα είναι πιο κοντά και ίσως πιο φθηνή! Μπορεί να 'ρθω μαζί σου, αλλά με "γουρουνόφτερο" (γερμανιστί: Saufeder)
Speer-Beitragsbild.jpeg
 
Βρε Γιωργο μου.....Δεν λεω για μια δυο γαλοπουλες....που εχω δει το κυνηγι τους μονο σε βιντεο...
Λεω για κακο που γινεται στο εξωτερικο με κοπαδια απο παπια και χηνες....και χιλιαδες ομοιωματα
και καραμουζες...
Ασε τις φασσες....και ασχετα εαν δεν υπαρχει οριο καρπωσης.....ρε μαλακα κυνηγε....τι θα τα κανεις τα
100 πουλια που σκοτωσες σε μια μερα ???
Εκει ''φρικαρω''.....το καταλαβες ???
Νίκο κοίτα τι τις κάνουν ...
 
Στέφανε ... και δεν χρειάζεται να πας Ουγγαρία, η Σαπιέντζα είναι πιο κοντά και ίσως πιο φθηνή! Μπορεί να 'ρθω μαζί σου, αλλά με "γουρουνόφτερο" (γερμανιστί: Saufeder)
View attachment 31514
ΟΚ !
Εγώ θα έρθω με αυτά :

https://shop.g5outdoors.com/products/montec

https://www.npapadakis.gr/broadheads-montec-p-2502.html?sess=aspe47a3l5fgjo4tbouckhmn97

Κορυφαία broadhead για γουρούνια και ελάφια στις ΗΠΑ.
 
Last edited:
Εγώ θα συμφωνήσω πως τα όπλα που βάλλουν ,είναι όπλα που βάλλουν .
Από εκεί και πέρα όπως τη «βρίσκει» ο καθένας,
Άλλος αρέσκεται στη δύναμη πυρός ,την αδρεναλίνη της εκπυρσοκρότησης και της ανάκρουσης ,την ασφάλεια της μεγάλης ενέργειας και κρούσης ,κτλ.
Άλλος αρέσκεται στο τράβηγμα της χορδής και το χάδι της σκανδάλης απελευθέρωσης της πρώτης,το θρόϊσμα του βέλους που σχίζει τον αέρα,κτλ.

Και τα δύο μη κατακριτέα και δεν
χρειάζεται να συγκρίνονται και κάποιο να αδικείται έναντι του έτερου.
+1
Σωστός !
Υπάρχουν πολλά κοινά στον χειρισμό ενός λειόκανου και ενός παραδοσιακού (μη - compound) τόξου, π.χ. η διόφθαλμη σκόπευση, το anchor point κλπ.
 
Για μενα δεν εχει διαφορά.....Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει....να εισαι χωμενος μεσα σε ενα ταφο
με 200 ομοιωματα απο πανω σου.....και να περιμενεις να κατεβουν οι αγριοχηνες...για να τις τουφεκισεις.
Αυτο δεν ειναι κυνηγι.....Κυνηγι ειναι να ''παιζεις'' με το θηραμα στα ''ισια''.... δλδ χωρις φυλαχτρες χωρις ομοιωματα....χωρις καραμουζες.....Και επειδη ο κυνηγος εχει παντα το πανω χερι....ριχνοντας 300 σκαγια
στο θηραμα....Ριξε μια βολη....το πηρες ?? Μαγκια σου....δεν το πηρες....αστο να φυγει...εχει και αυριο μερα...
Το λαβωσες ?? Αδιασε το οπλο επανω του....να μην παει χαμενο!!! Ετσι το βλεπω εγω....και ετσι κυνηγαω...
Αλλιως....να βαζουμε και εμεις διχτια...αυτο που κανουν στο Μαροκο...και να λεμε οτι κυνηγαμε....
Έτσι όπως τα λες! Είναι ηθική υποχρέωση του κυνηγού να δίνει πάντα στο θήραμα την ευκαιρία να διαφύγει.
 
Για μενα δεν εχει διαφορά.....Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει....να εισαι χωμενος μεσα σε ενα ταφο
με 200 ομοιωματα απο πανω σου.....και να περιμενεις να κατεβουν οι αγριοχηνες...για να τις τουφεκισεις.
Αυτο δεν ειναι κυνηγι.....Κυνηγι ειναι να ''παιζεις'' με το θηραμα στα ''ισια''.... δλδ χωρις φυλαχτρες χωρις ομοιωματα....χωρις καραμουζες.....Και επειδη ο κυνηγος εχει παντα το πανω χερι....ριχνοντας 300 σκαγια
στο θηραμα....Ριξε μια βολη....το πηρες ?? Μαγκια σου....δεν το πηρες....αστο να φυγει...εχει και αυριο μερα...
Το λαβωσες ?? Αδιασε το οπλο επανω του....να μην παει χαμενο!!! Ετσι το βλεπω εγω....και ετσι κυνηγαω...
Αλλιως....να βαζουμε και εμεις διχτια...αυτο που κανουν στο Μαροκο...και να λεμε οτι κυνηγαμε....
Δεν ειναι ετσι ακριβως κυριε Νικο..
Υπαρχει καποιος λογος που επιτρεπονται στο εξωτερικο οι κραχτες και τα ομοιωματα.
Εχεις οριο πχ τα 12 παπια;
Ξερεις τοτε,οτι θα σου πλαναρουν ομορφα τα πουλια σε λογικες αποστασεις και ειτε θα πεφτει ξερο,ειτε θα φευγει αλωβητο.Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις να χασεις κανενα τραυματισμενο.
Εδω στο Ελλαδιασταν,ψςχνεις να βρεις το μαγικο τσοκ και τη μαγικη συνταγη φυσιγγιου για αποστασεις 50-60+ μετρων,με αποτελεσμα να τουφεκας οριακα και να συμπηρωνεις τα 12 πουλια,εχοντας ομως αφησει αλλα 10-15 τραυματισμενα στις αλεπουδες λογω των μεγαλων αποστασεων...
Για μενα θα επρεπε οπωσδηποτε να επιτρεπονται οι κραχτες και οι φιντες...
Ληφθη υποψη οτι ο φυσητος κραχτης και ιδιαιτερα οι φιντες,θελουν τεχνη για να τοποθετηθουν.
Δεν παιρνεις 10-15-20 ομοιωματα και απλα τα πετας μπροστα στο καρτερι σου ανεξαρτητως εποχης και καιρικων συνθηκων...
Πιο πιθανο ειναι να τρομαζουν τα πουλια και να αλλαζουν πορεια απο μακρια...
 
Back
Top