Ερώτηση περί τόξου .

Σαν και αυτά εννοείς ;

Τα δικά μου μάτια το αγριογούρουνο βλέπουν να διώκει
και αρκετές φορές να πετά τα άντερα των σκύλων πάνω στα δέντρα ...
Οπότε ή τα σκυλιά εξυπηρετούν
ως ανιχνευτές ( με τίμημα την ζωή τους κάποιες φορές ) και όχι ως διώκτες ή κάπου η εν λόγω τέχνη
πάσχει ..,


View attachment 31507View attachment 31508

Ως «Τέχνη» , θα δεχόμουν το να πας ο ίδιος να ξετρυπώσεις το καπρί ,
εφόσον σου έδειξε ο σκύλος που βρίσκεται .

Και σκέψου καλύτερα ποιον αποκαλείς κρεατοσυλλέκτη .
Για βάλε τα στη ζυγαριά .
Πόσο πιο εύκολο είναι για μια ΟΜΑΔΑ κυνηγών οπλισμένων με ΠΥΡΟΒΟΛΑ να στήσουν ΚΑΡΤΕΡΙ και να στείλουν σκυλιά που θα βρουν και θα οδηγήσουν το θήραμα ακριβώς εκεί που θέλουν οι κυνηγοί ,έναντι ΕΝΟΣ που ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ το θήραμα ,να έρθει από μόνο του για να φαει κάποιο
τυχόν ΔΟΛΩΜΑ (τροφή) .

Για πε ,ποιος ή ποιοι είναι η κρεατοσυλλέκτες εν προκειμένω ;

Μην μου πεις πως πιάνεις από τους χαυλιόδοντες το γουρούνι και
παλεύεις μαζί του ,επειδή δεν είσαι σε κάποιο δέντρο απάνω..,
Το περιμένεις στα ΣΙΓΟΥΡΑ πως θα στο στείλουν τα εκπαιδευμένα σκυλιά ,προς το μέρος σου ,όπου και θα εξαπολύσεις πυρ και μολύβι .
Για πες ...
Ποιος «συλλέγει» κρέας λοιπόν ;
Αδερφε καπου με μπερδεψες
Δηλαδη για εσενα κρεατοσυλλεκτης ειναι ο Κυνηγος που μεγαλωνει με τοσες θυσιες και αγωνα τα κυνηγοσκυλα του
και στην συνεχεια ακολουθει τον παραδοσιακο τροπο κυνηγιου
δηλαδη
να αμολησει τα σκυλια του να ιχνηλατησουν το θηραμα
αυτο που τα εχει οδηγησει το dna τους να κανουν ωστε να ευχαριστηθουν και τα ιδια
αλλα και ο Κυνηγος απολαμβανοντας διωξη
και αν μπορεσουν και το ξεφωλιασουν να το οδηγησουν στο καρτερι του
και αν καταφερει ο ιδιος να το καρπωθει ?
Τοτε να βαλουμε ενα τσουβαλι με καρπο στην πλατη και να αρχιζουμε να το σπερνουμε σε καμπους και ραχουλες
να παρουμε παραμασχαλα και μια ξαπλωστρα παραλιας
και αν ερθει το θηραμα βουρ στο ψαχνο
διαφορετικα μυγοσκοτοστρα αναχειρας και βουρ στις αλογομυγες
 
Έχω δει για πάπιες που τα χρησιμοποιούνε ....
Τους Ιταλούς με τις λαμαρίνες που κατεβάζουν όλο το σμήνος τους έχει δει κάποιος ;
Έρχονται στην Ελλάδα για λαθροθηρία συχνά-πυκνά...
Ούτε μια τουφεκιά και κατεβάζουν όλο το σμήνος ...
Στρώνουν γυαλιστερές λαμαρίνες ...
Από ψηλά φαίνονται για «λίμνη» ...
Και οι πάπιες κάνουν κάθετες εφορμήσεις ...
Νταν,νταν ,νταν ,νταν .....
Όλες με σπασμένο λαιμό ...
Ούτε μια τουφεκιά...
Και εγώ από την φόρα μου να μπω στην βάρκα με την κ@λαρα που κρατάει το τόξο,θα σακατευομουνα.Λογικο... .big smile.
 
Last edited:
Έχω δει για πάπιες που τα χρησιμοποιούνε ....
Τους Ιταλούς με τις λαμαρίνες που κατεβάζουν όλο το σμήνος τους έχει δει κάποιος ;
Έρχονται στην Ελλάδα για λαθροθηρία συχνά-πυκνά...
Ούτε μια τουφεκιά και κατεβάζουν όλο το σμήνος ...
Στρώνουν γυαλιστερές λαμαρίνες ...
Από ψηλά φαίνονται για «λίμνη» ...
Και οι πάπιες κάνουν κάθετες εφορμήσεις ...
Νταν,νταν ,νταν ,νταν .....
Όλες με σπασμένο λαιμό ...
Ούτε μια τουφεκιά...


Δεν το εχω δει αυτο με τις λαμαρινες....Κομματι δυσκολο το βλεπω....Το παπι δεν βουταει με το κεφαλι
στην λιμνη.....Οσα βιντεο εχω δει με ομοιωματα και μη......πλαναρει...και καθεται με ποδια και την κοιλια!!!
 
Η βαλλίστρα άλλωστε έχει και ρίζες στην αρχαία Ελλάδα..
Γαστραφέτης !
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gastraphetes
Ο Ἥρων ὁ Ἀλεξανδρεύς, ο Κτησίβιος και άλλοι Ελληνες μηχανικοί είχαν κάνει φοβερές ανακαλύψεις, π.χ. πόρτες που άνοιγαν και έκλειναν αυτόματα όταν πλησιαζε κάποιος κ.α. πολλά. Αλλά όπως λένε και οι σύγχρονοι investors, δεν ήταν τότε έτοιμη η αγορά για πλατιά εμπορία - ας όψονται οι σκλάβοι που δούλευαν αχρηματιστί:eek: και δεν άφηναν περιθώρια για παραγωγικές επενδύσεις με υπεραξία (τι λέω τώρα εγώ!)topic.
 
Αδερφε καπου με μπερδεψες
Δηλαδη για εσενα κρεατοσυλλεκτης ειναι ο Κυνηγος που μεγαλωνει με τοσες θυσιες και αγωνα τα κυνηγοσκυλα του
και στην συνεχεια ακολουθει τον παραδοσιακο τροπο κυνηγιου
δηλαδη
να αμολησει τα σκυλια του να ιχνηλατησουν το θηραμα
αυτο που τα εχει οδηγησει το dna τους να κανουν ωστε να ευχαριστηθουν και τα ιδια
αλλα και ο Κυνηγος απολαμβανοντας διωξη
και αν μπορεσουν και το ξεφωλιασουν να το οδηγησουν στο καρτερι του
και αν καταφερει ο ιδιος να το καρπωθει ?
Τοτε να βαλουμε ενα τσουβαλι με καρπο στην πλατη και να αρχιζουμε να το σπερνουμε σε καμπους και ραχουλες
να παρουμε παραμασχαλα και μια ξαπλωστρα παραλιας
και αν ερθει το θηραμα βουρ στο ψαχνο
διαφορετικα μυγοσκοτοστρα αναχειρας και βουρ στις αλογομυγες
Ούτε το ένα ,ούτε το άλλο.
Ας δεχτούμε λοιπόν πως αμφότεροι αποτελούν ισάξιους τρόπους θήρας,
ο καθένας με τα υπέρ και τα κατά.
Η «επίθεση» που εξαπέλυσα ( είναι άλλωστε η καλύτερη μορφή άμυνας ) φυσικά και δεν στέκει ,ούτε δικαιολογεί και δικαιολογείται .
Αλλά σκοπός της να βάλει σε διαδικασία σκέψης ,να ξεφύγουμε από βαλτωμένες αντιλήψεις .
Κυνήγι θεωρώ ακόμη και αυτό που κάποτε είδα στην βόρεια Αλάσκα ,
όπου με μια μικρή μπανέλα με τις δυο άκρες μυτερές ( μέγεθος οδοντογλυφίδας) παγίδευαν δολώματα για αρκτικά πτηνά και φώκιες .Αυτά τα μέσα είχανε,αυτά χρησιμοποιούσανε.

Λυγίζανε τη μπανέλα,τη δένανε με μια κλωστή ,την αφήνανε ολονυχτίς στο χιόνι,στο μπηλοζήρι να παγώσει σε σχήμα U το άλλο πρωΐ λύνανε την κλωστούλα και μπήγανε
δυο -τρεις από δαύτες σε κομμάτια
ψαριού (ουρές &κεφάλια) ...
Σπέρνανε με δαύτα ,και την επόμενη μέρα συλλογή των θηραμάτων !
Κρεατοσυλλέκτες μεν ,είδος θήρας δε .
 
Δεν το εχω δει αυτο με τις λαμαρινες....Κομματι δυσκολο το βλεπω....Το παπι δεν βουταει με το κεφαλι
στην λιμνη.....Οσα βιντεο εχω δει με ομοιωματα και μη......πλαναρει...και καθεται με ποδια και την κοιλια!!!
Μπορεί να ήταν και χήνες .
Το είδα στο «τριεθνές» Σκόπια-Αλβανία-Ελλάδα ...
Από μακριά (και ψηλά...)
Εξόντωση κανονική !
 
Αλλά έχω και μιά ερώτηση για τους ειδημονες: αν εγώ κυνηγώ με τόξο μέσα σε ιδιόκτητο, δικό μου χώρο, π.χ. στο κοτέτσι, είμαι παράνομος; Το κοτέτσι μου μπορεί να έχει έκταση 10στρέμματα και να κυκλοφορούν μαζί με
Μην το κάνεις...Θα φεύγει η γέμιση από την τρύπα μετά.
 
Γιώργο, το κυνήγι με τόξο στην Ελλάδα μόνο σε ελεγχόμενα μέρη μπορεί να γίνει, τουλάχιστον για τα πρώτα 100 χρόνια - αλλοιώς θα θρηνήσουμε θύματα και όχι θηράματα.

Αλλά έχω και μιά ερώτηση για τους ειδημονες: αν εγώ κυνηγώ με τόξο μέσα σε ιδιόκτητο, δικό μου χώρο, π.χ. στο κοτέτσι, είμαι παράνομος; Το κοτέτσι μου μπορεί να έχει έκταση 10στρέμματα και να κυκλοφορούν μαζί με τις κότες και γαλοπούλες, και φασιανοί κ.α.
Σε ιδιόκτητο χώρο εξασκείς σκοποβολή .Εφόσον εξασφαλίσεις πως δεν θα φύγουν βέλη πέραν αυτού.
Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει για τυχόν κακοποίηση ...ορνίθων !
 
Μπορεί να ήταν και χήνες .
Το είδα στο «τριεθνές» Σκόπια-Αλβανία-Ελλάδα ...
Από μακριά (και ψηλά...)
Εξόντωση κανονική !

Αυτο ειναι εγκλημα....δεν ειναι κυνηγι.....Εγω ειμαι κατα και των ομοιωματων....καραμουζες...κασετοφωνα
κτλ κτλ....
Αυτοι μονο κυνηγοι δεν ειναι.....
 
Αυτο ειναι εγκλημα....δεν ειναι κυνηγι.....Εγω ειμαι κατα και των ομοιωματων....καραμουζες...κασετοφωνα
κτλ κτλ....
Αυτοι μονο κυνηγοι δεν ειναι.....
Λεπτό το θέμα της
ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗΣ θηραμάτων.

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη βεβιασμένη .
Σίγουρα άλλο η ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ και
άλλο η ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ .
 
Το κυνήγι με τόξο στην Ελλάδα επιτρέπεται de jure, αλλά και de facto:



Διότι αν απαγορευόταν δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πάρει άδεια από το Δασαρχείο για να κυνηγήσει το Κρι-Κρι στη Σαπιέντσα και εξαιρέσεις δεν γίνονται.
 
Λεπτό το θέμα της
ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗΣ θηραμάτων.

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη βεβιασμένη .
Σίγουρα άλλο η ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ και
άλλο η ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ .

Για μενα δεν εχει διαφορά.....Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει....να εισαι χωμενος μεσα σε ενα ταφο
με 200 ομοιωματα απο πανω σου.....και να περιμενεις να κατεβουν οι αγριοχηνες...για να τις τουφεκισεις.
Αυτο δεν ειναι κυνηγι.....Κυνηγι ειναι να ''παιζεις'' με το θηραμα στα ''ισια''.... δλδ χωρις φυλαχτρες χωρις ομοιωματα....χωρις καραμουζες.....Και επειδη ο κυνηγος εχει παντα το πανω χερι....ριχνοντας 300 σκαγια
στο θηραμα....Ριξε μια βολη....το πηρες ?? Μαγκια σου....δεν το πηρες....αστο να φυγει...εχει και αυριο μερα...
Το λαβωσες ?? Αδιασε το οπλο επανω του....να μην παει χαμενο!!! Ετσι το βλεπω εγω....και ετσι κυνηγαω...
Αλλιως....να βαζουμε και εμεις διχτια...αυτο που κανουν στο Μαροκο...και να λεμε οτι κυνηγαμε....
 
Το θεμα ειναι το κυνηγι με τοξο;
Η η συγκριση του με το κυνηγι με οπλο;
Το τι θα χρησιμοποιησει ο καθε ενας για να κυνηγησει δεν καθοριζει την ηθικη του κυνηγιου του
Αν θελεις να εισαι ανηθικος σαν κυνηγος ( και σαν ανθρωπος) μπορεις να το κανεις ειτε κυνηγας με τοξο ειτε με οπλο ειτε με οτι αλλο μπορεις να χρησιμοποιησεις
Ας μην μηδενιζουνε κανεναν γιατι οι ανηθικοι και οι λαθροθηρες- κρεατοσυλλεκτες υπαρχουν σε ολα τα ειδη κυνηγιου- σε ολα τα μερη και χωρες
Η προετοιμασια για τον καθε τροπο κυνηγιου ειναι ιεροτελεστια και η ηθικη που πρεπει να εχει ο καθε ενας μας αδιαμφησβητητητ
Το να κανουμε συγκρισεις περνοντας τα ´κακά´ παρεδειγματα ειναι ανωφελο και επιβλαβες γιατι πρωτον υπαρχουν σε οποια μορφη κυνηγιου και αν επιλεξεις και δευτερον δεν γινονται απο κυνηγους αλλα κρεατοσυλλεκτες- λαθροθηρες που ΔΕΝ ειναι κυνηγοι- ειναι κλεφτες απο τους κυνηγους και πρεπει να απομονωνονται ακομη και το οπλο τους ειναι νια απλη θηλια η ενα καρφι στο κορμο του δεντρου που το θηραμα επιλεγει να παει να τριφτει!

Παραδειγματα μπορω να πω πολλα γιατι το κυνηγι με οπλο δεν ειναι οπως αναφερθηκε πιο πανω
Νομιζω αδικειται
Αλλα επεκτεινοντας μια τετοια συζητηση δεν νομιζω οτι ειναι επικερδες
 
Το κυνήγι με τόξο στην Ελλάδα επιτρέπεται de jure, αλλά και de facto:



Διότι αν απαγορευόταν δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πάρει άδεια από το Δασαρχείο για να κυνηγήσει το Κρι-Κρι στη Σαπιέντσα και εξαιρέσεις δεν γίνονται.
Ελεγχόμενη κυνηγετική περιοχή, ισχύουν άλλοι νόμοι εκεί!!
 
Το κυνήγι με τόξο στην Ελλάδα επιτρέπεται de jure, αλλά και de facto:



Διότι αν απαγορευόταν δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πάρει άδεια από το Δασαρχείο για να κυνηγήσει το Κρι-Κρι στη Σαπιέντσα και εξαιρέσεις δεν γίνονται.
Ρεζέρβα ...
 
Ελεγχόμενη κυνηγετική περιοχή, ισχύουν άλλοι νόμοι εκεί!!
Γιατί οι υπόλοιπες δεν είναι ελεγχόμενες ;
Και που ακριβώς αναγράφεται πως ισχύουν άλλοι νόμοι ;
Ρωτάω απλά ,δεν ξέρω ...
Κάποιο λινκ με νομοθεσία περί ειδικού καθεστώτος σε ελεγχόμενες περιοχές θήρας ;
 
Back
Top