Ερώτηση περί τόξου .

Εχει λόγο που υπάρχει αν υποθέσουμε οτι έχουμε μισο εκατομμύριο ελάφια στο Οντάριο και οι αδειες για ελάφι ειναι 160 χιλιάδες τον χρόνο, χρήση τόξου 2,5 μηνες απο τους τρεις συνολικά που επιτρέπεται τον χρόνο ( τις υπόλοιπες 15 μέρες επιτρέπει οπλα ) , αριθμος ελαφιών που "πηραν" οι κυνηγοι συνολο 53 χιλιαδες . Αυτο ονομάζεται κυνηγι και πανω απ ολα διαχείριση...καταλαβες γιατί οταν ακουω για διαχείριση στην ταλαιπωρημένη μας Ελλάδα με πιανουν τα γέλια ?. ( τα νουμερα που εδωσα τα μοιραζεται το υπουργειο περιβάλλοντος με τους κυνηγούς , δεν ειναι κατι κρυφό)
σκέψου όμως ότι πρέπει να νομιμοποιήσουν αλλα μέσα πχ κράχτες... με ότι συνεπάγεται αυτό...μετά δεν ξέρω πώς θα συμπεριφερθούν τα ζώα γιατί το λίγο που είδα στην Αμερική δεν μ θύμισε συμπεριφορά δικών μας ελαφιών.... Επίσης εκεί το κυνήγι είναι "ελεύθερο κ παραδοσιακό " όπως εδώ που το χουμε κ καμάρι κιόλας;;
 
Επιτρέψτε μου να καταθέσω την προσωπική μου άποψη ,σχηματισθείσα εκ εμπειρίας .
Με πυροβόλο όπλο δεν μου κάνει καμμία αίσθηση η θήρα.
Είναι «εύκολο» , να πω ;
«Ανιαρό»,ίσως .
Υπολείπεται «περιπέτειας» .
Πραγματικά -και δίχως ουδεμία επικριτική διάθεση- το να μαζευτούμε πεντ’-εξ’ νοματαίοι ,
να αμολήσουμε τα σκυλιά για να ξετρυπώσουν τα γουρούνια και έπειτα να αρχίσουμε να βαράμε αλύπητα με μονόβολα ότι πλησιάζει ,τρέχει ,κουνίεται,σαλεύει ,οργώνει ,πετά,κολυμπά,έρπεται ,κτλ προς το μέρος μας ,well I’m sorry folks ,that ain’t what me calls hunting .

Αλλά δεν αμελώ ,πως προσωπικά έχω δοκιμάσει και εναλλακτικούς τρόπους θήρας(όπως η χρήση τόξου ) και έτσι διαθέτω ενα χ μέτρο
σύγκρισης .Δεν ασκώ κριτική στους
υπόλοιπους ,διότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν κάτι διαφορετικό,από
αυτό που καλώς ή κακώς η ελληνική νομοθεσία επιτρέπει ή/και
επιβάλλει .

Πάντως ,από πλευρά μου υπήρξα αφελής ,καθώς έπρεπε εξαρχής να καταλάβω πως το κυνήγι με τόξο
δεν επιτρέπεται ,καθώς σε αντίθεση με τα λειόκαννα πυροβόλα όπλα και τα πυρομαχικά τους ,η ισχύουσα ελληνική νομοθεσία υπολείπεται κανονιστικών ρυθμίσεων για θήρα με τόξο.
Δλδ,ούτε με τι είδους τόξο δύναται να κυνηγήσει ο ενδιαφερόμενος ,ούτε κατώτατο λιβραζ αναφέρεται κάπου,ούτε με τι είδους βέλη , και μύτες(αιχμές) και τα τοιάυτα.

Οφείλω να σημειώσω πως η θήρα στην Ελλάδα είναι «καταδικασμένη»
ως «φτωχό» και «περιορισμένο» άθλημα,χόμπυ ή ό,τι είναι για τον κάθε κυνηγό,με πλείστους αχρείαστους και αρκετές φορές άνευ λογικής περιορισμούς.
Ενδέχεται κάποιοι από εσάς να παρεξηγήσουν τα γραφόμενα μου,
αλλά όσοι τυχεροί έχουν ταξιδέψει
στο εξωτερικό και έχουν δοκιμάσει
εναλλακτικούς τρόπους κυνηγιού ,
κατά τους οποίους η όποια επιτυχία
έγκειται σε μεγάλο ποσοστό στις γνώσεις ,ικανότητες και εμπειρία του κυνηγού( και λιγότερο στην ωμή δύναμη όπλων και πυρομαχικών ή
στην υπεράριθμη ισχύ των 5 κυνηγών έναντι ενός θηράματος ),
τότε πιθανότατα ξέρουν και κατανοούν τι υποστηρίζω .

Anyway,με πυροβόλο όπλο δεν με ενδιαφέρει οποιοδήποτε είδος θήρας.Και εφόσον με τόξο είναι
παράνομο και μη εφικτό ,
μάλλον θα εγκαταλείψω την όλη ιδέα.Υπάρχει και η τοξοβολία 3D .
Αν βρω και ένα τρόπο να κινούνται
οι στόχοι ...
Κρέας από χασάπη ,λοιπόν .

Και κάτι τελευταίο που μάλλον
λίγους θα αγγίξει ...
Ο τρόπος θήρας στην Ελλάδα εγγυάται πως τα μανιτάρια και το πηγαίο νερό σε πολλά μέρη (δάση) της επικράτειας ,πιθανώς θα είναι
αρκετά επιβαρυμένα με Μόλυβδο και Αρσενικό.
Εσείς μπορεί να μην τα τρώτε και πίνετε,αλλά τα αγριογούρουνα που τρώτε,αυτά τα μανιτάρια τρώνε και
αυτό το νερό πίνουνε .
Αναλογιστείτε πόσο μολύβι (επικαλυμμένο με αρσενικό) διασπείρεται ετησίως στα δάση και τις περιοχές θήρας της Ελλάδας.Και για πόσα έτη έχει συντελεστεί η μόλυνση αυτή .
Στο πιάτο σας καταλήγει .
Μην το πάρετε ελαφρά την καρδία .

Κρίμα,διότι το «του κυνός άγομαι» ,
έχει χάσει ακόμη και ως ετυμολογία,την όλη έννοια .

Και θεωρώ πως οι ίδιοι οι έλληνες κυνηγοί είναι οι μόνοι που δεν ευθύνονται για τούτο.
Δεν έχουν και άλλη δυνατότητα.
Το ψάρι από το κεφάλι βρωμά.
 
Last edited:
σκέψου όμως ότι πρέπει να νομιμοποιήσουν αλλα μέσα πχ κράχτες... με ότι συνεπάγεται αυτό...μετά δεν ξέρω πώς θα συμπεριφερθούν τα ζώα γιατί το λίγο που είδα στην Αμερική δεν μ θύμισε συμπεριφορά δικών μας ελαφιών.... Επίσης εκεί το κυνήγι είναι "ελεύθερο κ παραδοσιακό " όπως εδώ που το χουμε κ καμάρι κιόλας;;
Απαγορεύεται η χρήση κράχτη εκτός για λυκομορφα . Ελεύθερο και με το παραπάνω είναι και θα σου εξηγήσω τι λέω , μπορείς να κυνηγάς σε κρατική γη ελεύθερα , σε ιδιωτική γη όμως πρέπει να έχεις την άδεια του ιδιοκτήτη για να μπεις και να κυνηγήσεις στο χωράφι του . Δεν υπάρχουν πλέγματα κτλ είναι χωράφια με σύνορα χωρις φράχτη , τώρα αν την αναρχία του τύπου μπαίνω όπου γουστάρω χωρίς να ρωτάω εμείς το λεμε ελεύθερο κυνήγι τότε κάτι εμείς βλέπουμε λάθος . Με αυτή την λογική ( παραλογισμό θα το έλεγα ) να έρθω να μπω στο χωράφι πίσω από το σπίτι σου και να κάνω καρτέρι και μόλις βγεις να με
Ρωτήσεις τι κάνω να σου πω ελεύθερο κυνήγι …
 
Last edited:
Και κάτι ακόμα που κάνει την διαφορά , εγώ κυνηγάω στο χωράφι το δικό σου στο οποίο έχω την σκάλα στα δέντρα που σου ανήκουν και Ούτω καθεξής στα κοντινά κτήματα είναι άλλοι κυνηγοί που επίσης έχουν το οκ από τους ιδιοκτήτες και παει λέγοντας …. Σε περίπτωση ατυχήματος οι αρχές μπορούν εύκολα να μας καλέσουν τους κυνηγούς που κυνηγάμε στην περιοχή να μας ελέγξει . Πως θες να βγεις για παράδειγμα με ραβδωτό στο ελεύθερο κυνήγι όπου γουστάρεις και οποτε γουστάρεις ; Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω … και αν το δούμε και από την άλλη πλευρά , το κτήμα είναι ιδιοκτησία σου και πληρώνεις ενφια φόρο κτλ , πως γίνετε ο κάθε ένας να κόβει βόλτες μέσα στην περιουσία σου με το έτσι θέλω ;
 
Πάντως ,ήδη στην Ελλάδα δύναται κάποιος να βρει πληθώρα εξαιρετικών σύνθετων τόξων ,
που χρησιμοποιούνται για θήρα με τόξο σε χώρες όπου επιτρέπεται .

Παραθέτω μερικά παραδείγματα:

https://www.archeryshop.gr/?section=2286&language=el_GR&itemid1634=19478&detail1634=1

https://www.archeryshop.gr/?section=2286&language=el_GR&itemid1634=17311&detail1634=1

https://www.archeryshop.gr/?section=2286&language=el_GR&itemid1634=21727&detail1634=1

https://www.archeryshop.gr/?section=2287&language=el_GR&itemid1634=19385&detail1634=1
 
Last edited:
Το καθομαι στο δέντρο σημαίνει οτι μπορεί να παω 15 φορές και να μην περάσει τίποτα..δηλαδη απο 5 ώρες επι 15 φορές και να μην περάσει τίποτα. Είναι κυνήγι , ειναι η διαδικασία , είναι η ομορφιά που ζει ο κυνηγός στο παγωμένο ξημέρωμα που ο ήλιος ανατείλει και εχει την ελπίδα οτι σήμερα θα είναι η μέρα του . Αν θέλω απλα να φάω παω στον Χασάπη.

Το καθεσαι 5 ωρες επανω στο δεντρο επι 15 ημερες....( χωρις να εχω γνωσεις απο αυτο το κυνηγι... ) η λογικη
μου λεει οτι δεν εκανες σωστη προετοιμασια!!!
Τωρα ο καθε ενας μας.....εχει τις προτιμησεις σου....αλλος θελει να κουρνιαζει πανω στο δεντρο και
να περιμενει το γουρουνι....και αλλλος ....να βγαινει παγανια με τους φιλους του και τα σκυλια...και
με πυροβολο οπλο....Δεν καταλαβα δλδ γιατι ειναι κατακριτεο το κυνηγι με οπλο...
Δεν ξερω ποσοι κυνηγοι υπαρχουν παγκοσμιως που κυνηγουν με τοξα.... αλλα για μενα....πρεπει
να εισαι μεγαλη μαζοχα....για να κουρνιαζεις πανω στο δεντρο τοσες ωρες...και να περιμενεις
να περασει το τρολευ!!! Ετσι το βλεπω εγω....
Μην καταδικαζουμε λοιπον τον τροπο που κυνηγουν στην Ελλαδα ....
Ουτε το κυνηγι ειναι καταδικασμενο στην Ελλαδα.....ουτε οι κυνηγοι της!!!
Δλδ εαν επιτρεποταν το κυνηγι με τοξο στην Ελλαδα....θα ηταν ολα ομορφα και ωραια ???
Μην κατηγορουμε κανεναν.... και ειδικοτερα κυνηγους!!!!

Τωρα οσον αφορα το κρεας απο τον χασαπη....τουλαχιστον εγω αυτο κανω....Ειμαι απο τους κυνηγους
της ΜΙΑΣ ΒΟΛΗΣ.....Για να ριξω δευτερη και τριτη....πρεπει να εχω λαβωσει το θηραμα!!!
 
Δηλαδή για να καταλάβω,κυνήγι είναι να βάζεις κάμερες καταγραφής για μέρες ώστε να δεις αν έχει ελάφια,που περνάνε,να ραντιζεις με ουρά-ορμονες τα δέντρα και να παίρνεις μια καρέκλα πάνω στο δέντρο ντυμένος κομάντο περιμένοντας το ζώο από κάτω?Να με συγχωρούν οι Δυτικοί θηρευτές αλλά αυτά τα κάνουν και στο χωριό μου κάτι "παλικάρια" που καρφώνουν παλέτες πάνω σε ελιές και πετάνε καλαμπόκια περιμένοντας γουρούνια.
 
Last edited:
Επιτρέψτε μου να καταθέσω την προσωπική μου άποψη ,σχηματισθείσα εκ εμπειρίας .
Με πυροβόλο όπλο δεν μου κάνει καμμία αίσθηση η θήρα.
Είναι «εύκολο» , να πω ;
«Ανιαρό»,ίσως .
Υπολείπεται «περιπέτειας» .
Πραγματικά -και δίχως ουδεμία επικριτική διάθεση- το να μαζευτούμε πεντ’-εξ’ νοματαίοι ,
να αμολήσουμε τα σκυλιά για να ξετρυπώσουν τα γουρούνια και έπειτα να αρχίσουμε να βαράμε αλύπητα με μονόβολα ότι πλησιάζει ,τρέχει ,κουνίεται,σαλεύει ,οργώνει ,πετά,κολυμπά,έρπεται ,κτλ προς το μέρος μας ,well I’m sorry folks ,that ain’t what me calls hunting .

Αλλά δεν αμελώ ,πως προσωπικά έχω δοκιμάσει και εναλλακτικούς τρόπους θήρας(όπως η χρήση τόξου ) και έτσι διαθέτω ενα χ μέτρο
σύγκρισης .Δεν ασκώ κριτική στους
υπόλοιπους ,διότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν κάτι διαφορετικό,από
αυτό που καλώς ή κακώς η ελληνική νομοθεσία επιτρέπει ή/και
επιβάλλει .

Πάντως ,από πλευρά μου υπήρξα αφελής ,καθώς έπρεπε εξαρχής να καταλάβω πως το κυνήγι με τόξο
δεν επιτρέπεται ,καθώς σε αντίθεση με τα λειόκαννα πυροβόλα όπλα και τα πυρομαχικά τους ,η ισχύουσα ελληνική νομοθεσία υπολείπεται κανονιστικών ρυθμίσεων για θήρα με τόξο.
Δλδ,ούτε με τι είδους τόξο δύναται να κυνηγήσει ο ενδιαφερόμενος ,ούτε κατώτατο λιβραζ αναφέρεται κάπου,ούτε με τι είδους βέλη , και μύτες(αιχμές) και τα τοιάυτα.

Οφείλω να σημειώσω πως η θήρα στην Ελλάδα είναι «καταδικασμένη»
ως «φτωχό» και «περιορισμένο» άθλημα,χόμπυ ή ό,τι είναι για τον κάθε κυνηγό,με πλείστους αχρείαστους και αρκετές φορές άνευ λογικής περιορισμούς.
Ενδέχεται κάποιοι από εσάς να παρεξηγήσουν τα γραφόμενα μου,
αλλά όσοι τυχεροί έχουν ταξιδέψει
στο εξωτερικό και έχουν δοκιμάσει
εναλλακτικούς τρόπους κυνηγιού ,
κατά τους οποίους η όποια επιτυχία
έγκειται σε μεγάλο ποσοστό στις γνώσεις ,ικανότητες και εμπειρία του κυνηγού( και λιγότερο στην ωμή δύναμη όπλων και πυρομαχικών ή
στην υπεράριθμη ισχύ των 5 κυνηγών έναντι ενός θηράματος ),
τότε πιθανότατα ξέρουν και κατανοούν τι υποστηρίζω .

Anyway,με πυροβόλο όπλο δεν με ενδιαφέρει οποιοδήποτε είδος θήρας.Και εφόσον με τόξο είναι
παράνομο και μη εφικτό ,
μάλλον θα εγκαταλείψω την όλη ιδέα.Υπάρχει και η τοξοβολία 3D .
Αν βρω και ένα τρόπο να κινούνται
οι στόχοι ...
Κρέας από χασάπη ,λοιπόν .

Και κάτι τελευταίο που μάλλον
λίγους θα αγγίξει ...
Ο τρόπος θήρας στην Ελλάδα εγγυάται πως τα μανιτάρια και το πηγαίο νερό σε πολλά μέρη (δάση) της επικράτειας ,πιθανώς θα είναι
αρκετά επιβαρυμένα με Μόλυβδο και Αρσενικό.
Εσείς μπορεί να μην τα τρώτε και πίνετε,αλλά τα αγριογούρουνα που τρώτε,αυτά τα μανιτάρια τρώνε και
αυτό το νερό πίνουνε .
Αναλογιστείτε πόσο μολύβι (επικαλυμμένο με αρσενικό) διασπείρεται ετησίως στα δάση και τις περιοχές θήρας της Ελλάδας.Και για πόσα έτη έχει συντελεστεί η μόλυνση αυτή .
Στο πιάτο σας καταλήγει .
Μην το πάρετε ελαφρά την καρδία .

Κρίμα,διότι το «του κυνός άγομαι» ,
έχει χάσει ακόμη και ως ετυμολογία,την όλη έννοια .

Και θεωρώ πως οι ίδιοι οι έλληνες κυνηγοί είναι οι μόνοι που δεν ευθύνονται για τούτο.
Δεν έχουν και άλλη δυνατότητα.
Το ψάρι από το κεφάλι βρωμά.
Νομίζω ότι υπάρχουν μερικά λογικά άλματα στο ποστ.
Ιχνηλάτες και ξετρυπωτές "τωόντι" κυνηγοί βρίσκονται και στην Ελλάδα και παντού αλλού. Δεν χρησιμοποιούν όλοι υπερσύγχρονα μέσα παγιδεύοντας "μπαμπέσικα" το θήραμα, η δε θήρα με σκυλί και πυροβόλο είναι ο παραδοσιακός τρόπος σε όλες τις τριγύρω χώρες, αν όχι παντού, παγιδών εξαιρουμένων. Άλλωστε, από όσο πληροφορούμαι από το νετ, "stateside" χρησιμοποιούνται και δολώματα οσμής κλπ., που περιπετειώδη δεν τα λες.
Οι εναλλακτικοί τρόποι θήρας, υποπτεύομαι, ότι ανέκυψαν προσφάτως, τις τελευταίες δεκαετίες στο πλαίσιο του "φετίχ", που υπάρχει σε κάθε δραστηριότητα/ εμπορικό προϊόν. Οι προπάπποι μου πάντως με τα Μάνλιχέρ τους κυνηγούσαν, αφού τα γύρισαν σε cal .20 κι όχι με τόξο/κυνηγετικό δόρυ. Ότι, λοιπόν, οι εδώ κυνηγοί δεν βγαίνουν με πρωτόγονα όπλα, δίχτυα και λοιπά να πιάσουν λαγό, δεν τους καθιστά απαραιτήτως ντεμέκ κυνηγούς σε σχέση με έναν θηρευτή που χρησιμοποιεί ένα υπερσύγχρονης τεχνολογίας (και διόλου παραδοσιακό) τόξο.
Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι στις ΗΠΑ οι κυνηγετικές άδειες υπολογίζονται σε πλέον των 15 εκατομμυρίων και δεν απαγορεύεται ο μόλυβδος (διόρθωσε, αν σφάλλω). Υποθέτω, λοιπόν, ότι τόσα μύρια κυνηγών μολύνουν σίγουρα εξίσου έντονα.
Μια χώρα, όπως η Ελλάδα, όπου ένα γεωγραφικό διαμέρισμά της είναι όσο ένα federal park και όπου η γεωργία έχει καταρρεύσει μαζί με ό τιδηποτε άλλο, σαφέστατα δεν προσφέρει την ποσότητα/ συχνότητα θηραμάτων, όπως μια αχανής σχεδόν ήπειρος, όπως οι ΗΠΑ. Οποιαδήποτε σύγκριση επί ίσοις όροις είναι αναίτια.
 
Το καθεσαι 5 ωρες επανω στο δεντρο επι 15 ημερες....( χωρις να εχω γνωσεις απο αυτο το κυνηγι... ) η λογικη
μου λεει οτι δεν εκανες σωστη προετοιμασια!!!
Τωρα ο καθε ενας μας.....εχει τις προτιμησεις σου....αλλος θελει να κουρνιαζει πανω στο δεντρο και
να περιμενει το γουρουνι....και αλλλος ....να βγαινει παγανια με τους φιλους του και τα σκυλια...και
με πυροβολο οπλο....Δεν καταλαβα δλδ γιατι ειναι κατακριτεο το κυνηγι με οπλο...
Δεν ξερω ποσοι κυνηγοι υπαρχουν παγκοσμιως που κυνηγουν με τοξα.... αλλα για μενα....πρεπει
να εισαι μεγαλη μαζοχα....για να κουρνιαζεις πανω στο δεντρο τοσες ωρες...και να περιμενεις
να περασει το τρολευ!!! Ετσι το βλεπω εγω....
Μην καταδικαζουμε λοιπον τον τροπο που κυνηγουν στην Ελλαδα ....
Ουτε το κυνηγι ειναι καταδικασμενο στην Ελλαδα.....ουτε οι κυνηγοι της!!!
Δλδ εαν επιτρεποταν το κυνηγι με τοξο στην Ελλαδα....θα ηταν ολα ομορφα και ωραια ???
Μην κατηγορουμε κανεναν.... και ειδικοτερα κυνηγους!!!!

Τωρα οσον αφορα το κρεας απο τον χασαπη....τουλαχιστον εγω αυτο κανω....Ειμαι απο τους κυνηγους
της ΜΙΑΣ ΒΟΛΗΣ.....Για να ριξω δευτερη και τριτη....πρεπει να εχω λαβωσει το θηραμα!!!
Δεν με κατάλαβες …. Δεν κατηγορώ κανέναν κυνηγό και κανέναν κυνηγό που κυνηγάει με πυροβόλο όπλο άλλωστε και εγώ χρησιμοποιώ πυροβόλο όπλο στο κυνήγι . Δεν είναι θέμα μαζοχας είναι θέμα νομοθεσίας , αν δεν θες με τόξο τότε μπορεις Να πας μια εβδομάδα τον χρόνο με πυροβόλο και μια περίπου με εμπροσθογεμες και αυτό ήταν όλο .
 
Last edited:
Δηλαδή για να καταλάβω,κυνήγι είναι να βάζεις κάμερες καταγραφής για μέρες ώστε να δεις αν έχει ελάφια,που περνάνε,να ραντιζεις με ουρά-ορμονες τα δέντρα και να παίρνεις μια καρέκλα πάνω στο δέντρο ντυμένος κομάντο περιμένοντας το ζώο από κάτω?Να με συγχωρούν οι Δυτικοί θηρευτές αλλά αυτά τα κάνουν και στο χωριό μου κάτι "παλικάρια" που καρφώνουν παλέτες πάνω σε ελιές και πετάνε καλαμπόκια περιμένοντας γουρούνια.
Ω ναιιιι αυτό σημαίνει κυνήγι , αυτό σημαίνει επίσης κέρδος από τους φόρους για το κράτος ( αρα και υποστήριξη ) και αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις κανένα αγαπουλη , καμία κσε και κανένα κοβιντ να σου απαγορέψει το κυνήγι .
 
Έχοντας κυνηγήσει ελάφια λοιπόν,μπορώ να σου πω ότι αυτό δεν είναι κυνήγι!Όσο για τα άλλα είναι εκτός θέματος.
Σεβαστή η γνώμη σου απλά θα σου θυμίσω ότι εκατομμύρια κυνηγοί στην άλλη πλευρά του ατλαντικού κυνηγούν έτσι … αριθμητικά και μόνο να το πάρεις εχει διαφορά .

Δεν είναι εκτός θέματος , όλα μέσα στο θέμα είναι απλά δεν θελουμε να δούμε παρακάτω , μας έχει βολέψει η κατάσταση που βιώνουμε και ότι δηποτε διαφορετικό παει στο ανάθεμα …
 
Σεβαστή η γνώμη σου απλά θα σου θυμίσω ότι εκατομμύρια κυνηγοί στην άλλη πλευρά του ατλαντικού κυνηγούν έτσι … αριθμητικά και μόνο να το πάρεις εχει διαφορά .
Προσωπική άποψη είναι και μόνο.Εκει υπάρχει τρομερή βιομηχανία πάνω στις δραστηριότητες της υπαίθρου.Για παράδειγμα δεν θα μπορέσεις ποτέ να καταλάβεις τι σημαίνει παραδοσιακό ψάρεμα με πολυαγκιστρο την ώρα που εκεί έχουν τόξα για ψάρεμα.Εσυ θα λες είναι παραδοσιακό και εγώ θα λέω δεν είδα κανένα Ινδιάνο να το κάνει πριν.
 
Ορισμένοι ήδη παρεξήγησαν κάποια ,πιθανώς δίχως να το πολυσκεφτούν .
Ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη και την άποψη του.
Και επειδή ως λαός δεν μας αρέσει το «ξεβόλεμα» ,ως ένα σημείο κατανοώ τις όποιες αντιδράσεις.

Όπως και να ‘χει ...
Αυτοί που γνωρίζουν και άλλες εναλλακτικές ,κατανοούν .

Η παλέτα στο δέντρο ,το καλαμπόκι ...
Αδυνατώ να καταλάβω γιατί είναι
«άναδρο» σε σχέση με κάτι άλλα παλικάρια που στέλνουν τα σκυλιά στη σφαγή για να κάτσουν οι ίδιοι και να σφυροκοπήσουν το γουρούνι με μολυβοχαλάζι ...
Ναι ...Πιο αντρίκιο ...Πιο «παντελονάτο» κυνήγι ...
Δεν πετάς δόλωμα περιμένοντας να φανεί το θήραμα ,αλλά στέλνεις τα άμοιρα σκυλιά να το ξετρυπώσουν ...
«Σιγουράκι» !
Και πιο αντρίκιο αντί για ένας θηρευτής ,να είναι ολόκληρη ομάδα λες και κυνηγάνε μαμουθ ,
ένα πράμα ...
Όπως το βλέπει ο καθένας ,μάλλον .
 
Last edited:
Προσωπική άποψη είναι και μόνο.Εκει υπάρχει τρομερή βιομηχανία πάνω στις δραστηριότητες της υπαίθρου.Για παράδειγμα δεν θα μπορέσεις ποτέ να καταλάβεις τι σημαίνει παραδοσιακό ψάρεμα με πολυαγκιστρο την ώρα που εκεί έχουν τόξα για ψάρεμα.Εσυ θα λες είναι παραδοσιακό και εγώ θα λέω δεν είδα κανένα Ινδιάνο να το κάνει πριν.
Εκεί κολαει αυτό που είπα πριν , το ότι δηλαδή αν θελουμε ( το κράτος Βασικά ) ανάπτυξη τότε πρέπει να ενσωματώσουμε και άλλες νόμιμες και σωστες μεθόδους κυνηγιού . Τότε και μόνο η κυνηγετική οικογένεια θα δυναμώσει ( λόγο του ότι τα έσοδα για το κράτος θα είναι πολύ μεγαλύτερα ) και δεν θα έχει απέναντι της κανέναν για να την κατακρίνει και να της κουνάει το δάχτυλο …ποια κυβέρνηση θα γυρίσει την πλάτη στην κυνηγετική κοινότητα όταν αυτή ανεβάζει τα έσοδα του κράτους ; Ένα από αυτά τα μέσα του κυνηγιού που θα ανεβάσει τα έσοδα στα ταμεία του κρατους και ταυτόχρονα θα δώσει επιπλέον τρόπους κυνηγιού είναι το τόξο/βαλλίστρα . Επιπλέον θα μπορούσε το υπουργείο μέσα από μελέτες να αφήσει ανοιχτό το κυνήγι αγριόχοιρου για παράδειγμα για περισσότερες ημέρες τον χρόνο με
Χρήση τόξου .
 
Προσωπική άποψη είναι και μόνο.Εκει υπάρχει τρομερή βιομηχανία πάνω στις δραστηριότητες της υπαίθρου.Για παράδειγμα δεν θα μπορέσεις ποτέ να καταλάβεις τι σημαίνει παραδοσιακό ψάρεμα με πολυαγκιστρο την ώρα που εκεί έχουν τόξα για ψάρεμα.Εσυ θα λες είναι παραδοσιακό και εγώ θα λέω δεν είδα κανένα Ινδιάνο να το κάνει πριν.
Μέχρι και «γιορτή» έχουν ...

Άμα δεν ξέρεις ...
 
Η παλέτα στο δέντρο ,το καλαμπόκι ...
Αδυνατώ να καταλάβω γιατί είναι
«άναδρο» σε σχέση με κάτι άλλους παλ
Γιατί όλη μας την "τέχνη" την ρίχνουμε στο να φτιάξουμε σκυλιά δίωξης και όχι βεράντες σε δέντρα, αυτά τα κάνουν οι κρεατοσυλλεκτες εδώ.
 
Back
Top