Ερώτηση περί τόξου .

Για θηρεύσιμες ώρες σε γνωστά μέρη .... εκτιμώ κάνα 2 εβδομάδες με καθημερινή παρουσία που απαγορεύεται επίσης.
Ίσως πολύ περισσότερο.
Για να δεις, όχι για να κάνεις βολή.
Αν όμως ασχοληθείς το χρονικό διάστημα μπορεί να ελλατωθεί.
 
Last edited:
μονο νυχτα.
Τα καθαρα αγριογούρουνα λόγω ένστικτου και κυνηγίου είναι κατά βάση νυχτοβια ζώα. Τα ημέρα και τα υβρίδια συνήθως βολτάρουν τη μέρα που εχουν πολύ πιο ελαττωμένη το αίσθημα του άνθρωπογενούς κινδυνου. Με δεδομένο ότι η θήρα απαγορεύεται τη νύχτα με οποιοδήποτε μέσο θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο να θηρευτει αγριογούρουνο με στατικό καρτερι αναμονής.
 
Γεια και χαρά σε όλους!

Πέρα από το αν τα ελληνικά γουρούνια είναι σκληροτράχηλα ή αν χρειάζεται να τα περιμένεις για εβδομάδες, για εμένα, αυτός ο τρόπος θήρας του αγριόχοιρου, είναι πολύ προτιμότερος από τον «παραδοσιακό» τρόπο της παγάνας.

Ένας τρόπος θήρας, ο οποίος οξύνει τις φυσικές ικανότητες του θηρευτή και του δίνει τη δυνατότητα να διαλέξει, όχι μόνο το σωστό άτομο μέσα στο κοπάδι αλλά και το κατάλληλο σημείο προσβολής, σε σχέση με έναν τρόπο ο οποίος κατακρεουργεί ό,τι βγει αφηνιασμένο στο καρτέρι και υποβιβάζει τον κυνηγό σε απλό killer και την παρέα του σε συμμορία, θα μου είναι πάντα προτιμότερος.

Το δε τόξο, ως «μέσο θήρας», κάνει το κυνήγι ακόμη πιο φυσικό, άρα και πιο ελεύθερο, τίμιο, δίκαιο και δικαιωματικό, αλλά και πιο απολαυστικό με την έννοια της ανθρώπινης εργασίας. Μόνο και μόνο το ότι η κινητική ενέργεια του βέλους προέρχεται αποκλειστικά από τη δύναμη του θηρευτή…

Στέφανε, καλωσόρισες στην πατρίδα και το φόρουμ! Μόνο από κάποιο εισερχόμενο ελεύθερο ηλεκτρόνιο μπορεί η αποχαυνωτική ηρεμία ενός ατόμου να αναταραχθεί και να ξεκινήσει κάποιο ρεύμα. Αφού λοιπόν οι τοξοβόλοι αυξάνεστε [και] στην Ελλάδα, μια συνεχή –πιστεύω– πίεση προς τους αρμόδιους, θα έχει ως αποτέλεσμα την επιστροφή του τόξου στη λίστα των μέσων θήρας απ’ την οποία ένας οπλοφοβικός νόμος αφαίρεσε. Προσωπικά, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα με ένα τέτοιο αποτέλεσμα και δε νομίζω πως θα ήμουν ο μόνος.

Υ.Γ.
Στέφανε, στην περιοχή που κυνηγούσες με τόξο, διεξάγεται κυνήγι αγριόχοιρου με τη μέθοδο της παγάνας;
 
Έχει τύχει
σε κυνήγι ,από κάτω μου να έχει έρθει ζευγάρι και δεν κατάλαβε πως ήμουν εκεί ...Φυσικά,λίγο πριν αρχίσουν να το χοντραίνουν το παιχνίδι της ερωτοτροπίας τους ,
έκανα αισθητή τη παρουσία μου
Τώρα μου θύμισες το ανέκδοτο με τους τρεις ναυαγούς στο ερημονήσι, εκ των οποίων οι δυο ήταν ανδρόγυνο.

Κανονίζουν λοιπόν οι άντρες να φυλάνε σκοπιά ανά εβδομάδα πάνω στο μοναδικό φοίνικα του κλασικού τροπικού νησιού για κανένα πλοίο στον ορίζοντα. Την πρώτη εβδομάδα ανεβαίνει ο άντρας που ήταν μόνος του.
Για όλη την εβδομάδα, φώναζε στον παντρεμένο που καθόταν από κάτω μαζί με τη γυναίκα του: "Ρε φίλε!... Μην πηδάς τη γυναίκα σου μπροστά μου! Δείξε λίγο σεβασμό!"
"Μα δεν την πηδάω ρε φίλε!" απαντούσε ο παντρεμένος, "Απλά καθόμαστε!..."
Κάθε μέρα αυτό το σκηνικό για όλη την εβδομάδα.
Την επόμενη εβδομάδα, ανεβαίνει στο δέντρο ο παντρεμένος και ο άλλος κάθεται κάτω με τη γυναίκα του.
Σε κάποια φάση την καταφέρνει και αρχίζει να την πηδάει.
Κοιτάει ο παντρεμένος κάτω,τους βλέπει να πηδιούνται, και λέει: "Είχες δίκιο ρε φίλε! Από 'δω πάνω φαίνεται σαν να την πηδάς."
 
Γεια και χαρά σε όλους!

Πέρα από το αν τα ελληνικά γουρούνια είναι σκληροτράχηλα ή αν χρειάζεται να τα περιμένεις για εβδομάδες, για εμένα, αυτός ο τρόπος θήρας του αγριόχοιρου, είναι πολύ προτιμότερος από τον «παραδοσιακό» τρόπο της παγάνας.

Ένας τρόπος θήρας, ο οποίος οξύνει τις φυσικές ικανότητες του θηρευτή και του δίνει τη δυνατότητα να διαλέξει, όχι μόνο το σωστό άτομο μέσα στο κοπάδι αλλά και το κατάλληλο σημείο προσβολής, σε σχέση με έναν τρόπο ο οποίος κατακρεουργεί ό,τι βγει αφηνιασμένο στο καρτέρι και υποβιβάζει τον κυνηγό σε απλό killer και την παρέα του σε συμμορία, θα μου είναι πάντα προτιμότερος.

Το δε τόξο, ως «μέσο θήρας», κάνει το κυνήγι ακόμη πιο φυσικό, άρα και πιο ελεύθερο, τίμιο, δίκαιο και δικαιωματικό, αλλά και πιο απολαυστικό με την έννοια της ανθρώπινης εργασίας. Μόνο και μόνο το ότι η κινητική ενέργεια του βέλους προέρχεται αποκλειστικά από τη δύναμη του θηρευτή…

Στέφανε, καλωσόρισες στην πατρίδα και το φόρουμ! Μόνο από κάποιο εισερχόμενο ελεύθερο ηλεκτρόνιο μπορεί η αποχαυνωτική ηρεμία ενός ατόμου να αναταραχθεί και να ξεκινήσει κάποιο ρεύμα. Αφού λοιπόν οι τοξοβόλοι αυξάνεστε [και] στην Ελλάδα, μια συνεχή –πιστεύω– πίεση προς τους αρμόδιους, θα έχει ως αποτέλεσμα την επιστροφή του τόξου στη λίστα των μέσων θήρας απ’ την οποία ένας οπλοφοβικός νόμος αφαίρεσε. Προσωπικά, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα με ένα τέτοιο αποτέλεσμα και δε νομίζω πως θα ήμουν ο μόνος.

Υ.Γ.
Στέφανε, στην περιοχή που κυνηγούσες με τόξο, διεξάγεται κυνήγι αγριόχοιρου με τη μέθοδο της παγάνας;
Δεν το είχα δει ποτέ στις ΗΠΑ.
Καταρχάς ,αν εκθέτεις τον σκύλο
σε κίνδυνο εκούσια ,διώκεσαι ποινικά.Ο σκύλος έχει κυρίως ανιχνευτικό ρόλο,στο κυνήγι μεγάλων θηραμάτων και δεν βγάζει
το φίδι (γουρούνι εν προκειμένω ) από την τρύπα .Σου δείχνει που μπορεί να βρίσκεται και μέχρι εκεί.
Όλα τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο/οι κυνηγός/κυνηγοί.
Ο σκύλος αποτελεί σύντροφο στο κυνήγι στις ΗΠΑ και όχι κάποιο είδος έμβιου αναλώσιμου υλικού ή
δολώματος ή υποψήφιο χαλάκι πόρτας ,όπως προαναφέρθηκε στο παρόν νήμα.
 
Εαν δεν του εχεις βαλει ''δολωμα''.. ( φαγητο ) ισως να περιμενεις και εβδομαδες.....για ημέρα λεω!!!
Έχει διαδικασία προετοιμασίας το κυνήγι με τόξα /βαλιστρες , αν θες να πετύχεις τον στοχο σου , πρεπει να ξεκινήσεις με κάμερα για να παρακολουθείς το σημείο που κυνηγας και εχεις την σκάλα σου , επίσης θα πρεπει να βαλεις τροφή για το θήραμα στο σημείο αυτό ( την οποία θα πρέπει να αφαιρέσεις οταν ξεκινήσει το κυνήγι , εαν εχει απομείνει) και ετσι θα δημιουργήσεις "συνήθεια" στο θήραμα να περνάει απο το σημείο οπου κυνηγάς. Ολα τα παραπάνω αν τα βαλεις κάτω μπορείς να έχεις πλήρη εικόνα του τι θήραμα περνάει, τι ώρες περνάει , αν ειναι θυληκο ή αρσενικό ( παιζει ρόλο διότι σε κάποια θηράματα δεν εχεις δικαίωμα να κυνηγας και τα δυο φύλλα). Το τοξο/βαλιστρα ειναι το οπλο αυτο που σε φέρνει σε αποσταση αναπνοης απο το θήραμα και εχει μεγάλο βαθμο δυσκολίας , και το λεω αυτό γιατί το θηραμα ειναι σε πληρη ηρεμία με την ακοη / οραση / οσφρηση να λειτουργούν τέλεια και εσυ θα πρέπει να καταφέρεις να το πέτυχεις σε πολυ κοντινη απόσταση , ειλικρινά είναι πολυ διαφορετικό και πολυ γοητευτικό το κυνηγι αυτο .
 
Έχει διαδικασία προετοιμασίας το κυνήγι με τόξα /βαλιστρες , αν θες να πετύχεις τον στοχο σου , πρεπει να ξεκινήσεις με κάμερα για να παρακολουθείς το σημείο που κυνηγας και εχεις την σκάλα σου , επίσης θα πρεπει να βαλεις τροφή για το θήραμα στο σημείο αυτό ( την οποία θα πρέπει να αφαιρέσεις οταν ξεκινήσει το κυνήγι , εαν εχει απομείνει) και ετσι θα δημιουργήσεις "συνήθεια" στο θήραμα να περνάει απο το σημείο οπου κυνηγάς. Ολα τα παραπάνω αν τα βαλεις κάτω μπορείς να έχεις πλήρη εικόνα του τι θήραμα περνάει, τι ώρες περνάει , αν ειναι θυληκο ή αρσενικό ( παιζει ρόλο διότι σε κάποια θηράματα δεν εχεις δικαίωμα να κυνηγας και τα δυο φύλλα). Το τοξο/βαλιστρα ειναι το οπλο αυτο που σε φέρνει σε αποσταση αναπνοης απο το θήραμα και εχει μεγάλο βαθμο δυσκολίας , και το λεω αυτό γιατί το θηραμα ειναι σε πληρη ηρεμία με την ακοη / οραση / οσφρηση να λειτουργούν τέλεια και εσυ θα πρέπει να καταφέρεις να το πέτυχεις σε πολυ κοντινη απόσταση , ειλικρινά είναι πολυ διαφορετικό και πολυ γοητευτικό το κυνηγι αυτο .


ΟΚ....Και σε ευχαριστω που μου ελυσες καποιες αποριες....Δλδ δεν μπορουσα να καταλαβω πως ειναι
δυνατον ενας ανθρωπος να καθεται πανω σε ενα δεντρο με τις ωρες....
Ετσι οπως τα λες....μπορει να ειναι χρονοβορα η προετοιμασια....αλλα λιγοστευει κατα πολυ ο χρονος αναμονης
στο δεντρο. Απο την στιγμη που ξερεις τις συνηθειες και την ωρα φαγητου του ζωου....ολα τα ''αλλα''..
τα κανονιζεις....αναλογα την διαθεση που εχεις....Δλδ ποσες ωρες γουσταρεις να κατσεις πανω στο δεντρο!!!
 
ΟΚ....Και σε ευχαριστω που μου ελυσες καποιες αποριες....Δλδ δεν μπορουσα να καταλαβω πως ειναι
δυνατον ενας ανθρωπος να καθεται πανω σε ενα δεντρο με τις ωρες....
Ετσι οπως τα λες....μπορει να ειναι χρονοβορα η προετοιμασια....αλλα λιγοστευει κατα πολυ ο χρονος αναμονης
στο δεντρο. Απο την στιγμη που ξερεις τις συνηθειες και την ωρα φαγητου του ζωου....ολα τα ''αλλα''..
τα κανονιζεις....αναλογα την διαθεση που εχεις....Δλδ ποσες ωρες γουσταρεις να κατσεις πανω στο δεντρο!!!
Το καθομαι στο δέντρο σημαίνει οτι μπορεί να παω 15 φορές και να μην περάσει τίποτα..δηλαδη απο 5 ώρες επι 15 φορές και να μην περάσει τίποτα. Είναι κυνήγι , ειναι η διαδικασία , είναι η ομορφιά που ζει ο κυνηγός στο παγωμένο ξημέρωμα που ο ήλιος ανατείλει και εχει την ελπίδα οτι σήμερα θα είναι η μέρα του . Αν θέλω απλα να φάω παω στον Χασάπη.
 
συνοψίζοντας..Θέλουμε τουλάχιστον μέρες... κ αλλά μέσα.... κ πάλι αμφίβολα τα αποτελέσματα... οπότε προς τι το τόξο και η ενέδρα; εκτός και αν θέλουμε να εκτελέσουμε κ καθήκοντα αγροφυλακα..όλο κ κάτι θα υποπέσει στην αντίληψή μας... καλό πάντως να το συζητάμε...κάτι θα βγει
 
συνοψίζοντας..Θέλουμε τουλάχιστον μέρες... κ αλλά μέσα.... κ πάλι αμφίβολα τα αποτελέσματα... οπότε προς τι το τόξο και η ενέδρα; εκτός και αν θέλουμε να εκτελέσουμε κ καθήκοντα αγροφυλακα..όλο κ κάτι θα υποπέσει στην αντίληψή μας... καλό πάντως να το συζητάμε...κάτι θα βγει
Εχει λόγο που υπάρχει αν υποθέσουμε οτι έχουμε μισο εκατομμύριο ελάφια στο Οντάριο και οι αδειες για ελάφι ειναι 160 χιλιάδες τον χρόνο, χρήση τόξου 2,5 μηνες απο τους τρεις συνολικά που επιτρέπεται τον χρόνο ( τις υπόλοιπες 15 μέρες επιτρέπει οπλα ) , αριθμος ελαφιών που "πηραν" οι κυνηγοι συνολο 53 χιλιαδες . Αυτο ονομάζεται κυνηγι και πανω απ ολα διαχείριση...καταλαβες γιατί οταν ακουω για διαχείριση στην ταλαιπωρημένη μας Ελλάδα με πιανουν τα γέλια ?. ( τα νουμερα που εδωσα τα μοιραζεται το υπουργειο περιβάλλοντος με τους κυνηγούς , δεν ειναι κατι κρυφό)
 
Back
Top