Ερώτηση περί τόξου .

Ozark Mountains ,Missouri.
View attachment 31450
Στέφανε διάβασε όλο το συνημμένο αρχείο.

Ειδικά από την σελίδα 131 και μετά.
Οι καφέ απαντήσεις είναι οι σωστές ...
Διάβασε τις ερωτήσεις 23 σελ 135, 60 σελ 142.

Πρέπει να καταλάβεις ότι η Ελλάδα είναι η χώρα του περίπου.
Κατά 99.9999% απαγορεύεται το κυνήγι με τόξο αλλά ένα σαίνι δικηγόρος όταν θα έχεις φάει όλη την ταλαιπωρία τα έξοδα δίκης και το άγχος μπορεί στηριζόμενος σε έναν νόμο του '69 να σε ξελασπώσει με πιθανότητα 0,0001 %.
Αξίζει το ρίσκο ;
Σου είπα και παραπάνω ... η αστυνομία θα σε τσακώσει για τον νόμο περί όπλων.
https://www.e-nomothesia.gr/kat-opla-ekrektika-puromakhika/nomos-4678-2020-phek-70a-20-3-2020.html

Αυτούς λοιπόν θα ρωτήσεις πρώτα ... τα κεντρικά στην Αθήνα ...
Μετά την κυνηγετική συνομοσπονδία και την θηροφυλακή ...

Αν εμπιστεύεσαι τυφλά τον δικηγόρο σου go for it ...
 

Attachments

  • kinigetikos-odigos.zip
    4,8 MB · Προβολές: 4
Γιατί θεωρείς πως θα με περνούσες για πουλί ;
Αμφιβάλλω αν θα έπερνες χαμπάρι
πως κάποιος είναι εκεί...View attachment 31454
Όχι σε καμία περίπτωση δεν θα σε πέρναγα για πουλί.Βασικα δεν θα σε έβλεπα καθόλου και άνετα θα σου άφηνα στην ρίζα του δέντρου που κάθεσαι μια ζαμπονοτυροπιτα με μιλκο+ ότι άλλο από το προηγούμενο βράδυ.
 
Καλησπέρα. Θεωρώ ότι η απάντηση στο ερώτημα είναι αυτή που έβαλε παραπάνω ο Βασίλης @gvp9000, στο λινκ από την "οπλογνωσία" του Κυπρίδημου.
Καλωσόρισες στην Ελλάδα.
Ρώτα αστυνομικό τμήμα (τα κεντρικά καλύτερα) και άσε φίλε μου τους δικηγόρους.

http://www.oplognosia.com/eidiseis/eidiseis429.php
...........................................................
Ο νόμος περί όπλων 2168/1993 "καπέλωσε" τις προγενέστερες διατάξεις της δασικής νομοθεσίας επί του θέματος, αφού συνέδεσε ευθέως την άδεια θήρας με την άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου (δηλαδή του "επωμιζόμενου λειόκαννου πυροβόλου όπλου" ...)
Στο άρθρο 10, παράγραφος 10.α. αναφέρει:
10.α.Άδεια θήρας χορηγείται από τις αρμόδιες δασικές αρχές μόνο σε άτομα που είναι εφοδιασμένα με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου ή βεβαίωση της αρμόδιας αστυνομικής αρχής ότι πληρούν τις προϋποθέσεις χορήγησης άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου. Για την έκδοση της βεβαίωσης αυτής υποβάλλονται τα δικαιολογητικά που προβλέπονται για τη χορήγηση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου.
Με την τελευταία τροποποίηση του νόμου (Νόμος 4678/2020) η παράγραφος αυτή ΔΕΝ τροποποιήθηκε !!! Επομένως ισχύει !!!
Ενώ τροποποιήθηκε η επόμενη παράγραφος 10.β που ρύθμιζε την οπλοφορία με κυνηγετικά όπλα. Όπου προστέθηκαν αυτά που βάζω με κόκκινα γράμματα:
β. Η οπλοφορία με όπλα για θήρα απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων της χρήσης για άσκηση θήρας ή σκοποβολής, της μετάβασης προς και επιστροφής από τους χώρους αυτούς, από και προς τις αρμόδιες αστυνομικές αρχές για διεκπεραίωση υποθέσεων που αφορούν στο όπλο και την άδεια αυτού, καθώς και από και προς το κατάστημα επισκευής ή εμπορίας όπλων.
 
Διαβάζοντας την νομοθεσία περί θήρας ,αλλά και συμβουλευόμενος δικηγόρου που επιλήφθηκε του θέματος ,διαπίστωσα πως η θήρα με χρήση τόξου επιτρέπεται στην Ελλάδα .Έχει δημιουργηθεί προφανώς λάθος εντύπωση πως το
τόξο καταργήθηκε με τροποποίηση του νόμου το έτος 1993.
Ο δικηγόρος ήταν ξεκάθαρος :
« Το κυνήγι με τόξο επιτρέπεται στην Ελλάδα» !

Αλλά θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες και γνώμες από τα μέλη του φόρουμ.
Ήμουν μέχρι πρόσφατα κάτοικος ΗΠΑ (σε βορειο-δυτική πολιτεία) και
εκεί κυνηγούσα αποκλειστικά με σύνθετο τόξο και καρτέρι επάνω σε δένδρα.
Τα θηράματα ήταν ελάφια και αγριόχοιροι .
Και για να διαλυθούν τυχόν απορίες,
ναι ,τις περισσότερες φορές έφτανε ένα και μοναδικό βέλος για να κατεβάσει το γουρούνι. Πάνω και αριστερά του ώμου του δεξιού εμπρόσθιου ποδιού.
Ποιος θα σε δει και ποιος θα σε ακούσει ;
Πάρε και ένα μονοκανο για τα τυπικά
 
Γιατί θεωρείς πως θα με περνούσες για πουλί ;
Αμφιβάλλω αν θα έπερνες χαμπάρι
πως κάποιος είναι εκεί...View attachment 31454
Εσύ είσαι αυτός ;;;
Ω ρε φίλε ... καταπληκτική φωτό.

Να προσέχεις ... εδώ μερικοί τουφεκάνε τα αυτοκίνητά τους κατά λάθος ... (και δεν σου κάνω πλάκα !!!)
Επίσης στο κυνήγι του αγριογούρουνου υποχρεωτικά φοράμε πορτοκαλί ρούχα.

Το επόμενο βήμα μάλλον θα είναι, σκούφος με περιστρεφόμενη φαροσειρήνα .pray to God.
 
Στέφανε διάβασε όλο το συνημμένο αρχείο.

Ειδικά από την σελίδα 131 και μετά.
Οι καφέ απαντήσεις είναι οι σωστές ...
Διάβασε τις ερωτήσεις 23 σελ 135, 60 σελ 142.

Πρέπει να καταλάβεις ότι η Ελλάδα είναι η χώρα του περίπου.
Κατά 99.9999% απαγορεύεται το κυνήγι με τόξο αλλά ένα σαίνι δικηγόρος όταν θα έχεις φάει όλη την ταλαιπωρία τα έξοδα δίκης και το άγχος μπορεί στηριζόμενος σε έναν νόμο του '69 να σε ξελασπώσει με πιθανότητα 0,0001 %.
Αξίζει το ρίσκο ;
Σου είπα και παραπάνω ... η αστυνομία θα σε τσακώσει για τον νόμο περί όπλων.
https://www.e-nomothesia.gr/kat-opla-ekrektika-puromakhika/nomos-4678-2020-phek-70a-20-3-2020.html

Αυτούς λοιπόν θα ρωτήσεις πρώτα ... τα κεντρικά στην Αθήνα ...
Μετά την κυνηγετική συνομοσπονδία και την θηροφυλακή ...

Αν εμπιστεύεσαι τυφλά τον δικηγόρο σου go for it ...
Στις ερωτήσεις που αναφέρεις ,δίνεται ως απάντηση πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόξο ( απάντηση Γ σε αμφότερες τις ερωτήσεις 23 & 60 ).
Ως τοξότης έχω όλα τα απαιτούμενα έγγραφα για την κατοχή και μεταφορά ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ σύνθετου τόξου .
Αλλά θα το ψάξω περαιτέρω όπως με συμβουλεύεις .

Edit: Ωπ ! Ξέχασα πως οι καφέ απαντήσεις είναι οι σωστές !
My mistake !
 
Last edited:
Καλησπέρα. Θεωρώ ότι η απάντηση στο ερώτημα είναι αυτή που έβαλε παραπάνω ο Βασίλης @gvp9000, στο λινκ από την "οπλογνωσία" του Κυπρίδημου.

Ο νόμος περί όπλων 2168/1993 "καπέλωσε" τις προγενέστερες διατάξεις της δασικής νομοθεσίας επί του θέματος, αφού συνέδεσε ευθέως την άδεια θήρας με την άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου (δηλαδή του "επωμιζόμενου λειόκαννου πυροβόλου όπλου" ...)
Στο άρθρο 10, παράγραφος 10.α. αναφέρει:
10.α.Άδεια θήρας χορηγείται από τις αρμόδιες δασικές αρχές μόνο σε άτομα που είναι εφοδιασμένα με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου ή βεβαίωση της αρμόδιας αστυνομικής αρχής ότι πληρούν τις προϋποθέσεις χορήγησης άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου. Για την έκδοση της βεβαίωσης αυτής υποβάλλονται τα δικαιολογητικά που προβλέπονται για τη χορήγηση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου.
Με την τελευταία τροποποίηση του νόμου (Νόμος 4678/2020) η παράγραφος αυτή ΔΕΝ τροποποιήθηκε !!! Επομένως ισχύει !!!
Ενώ τροποποιήθηκε η επόμενη παράγραφος 10.β που ρύθμιζε την οπλοφορία με κυνηγετικά όπλα. Όπου προστέθηκαν αυτά που βάζω με κόκκινα γράμματα:
β. Η οπλοφορία με όπλα για θήρα απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων της χρήσης για άσκηση θήρας ή σκοποβολής, της μετάβασης προς και επιστροφής από τους χώρους αυτούς, από και προς τις αρμόδιες αστυνομικές αρχές για διεκπεραίωση υποθέσεων που αφορούν στο όπλο και την άδεια αυτού, καθώς και από και προς το κατάστημα επισκευής ή εμπορίας όπλων.
Άρα χρειάζεται να δηλωθεί το χ τόξο ως κυνηγετικό όπλο ,αν
κατάλαβα καλά.
 
Στις ερωτήσεις που αναφέρεις ,δίνεται ως απάντηση πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόξο ( απάντηση Γ σε αμφότερες τις ερωτήσεις 23 & 60 ).
Ως τοξότης έχω όλα τα απαιτούμενα έγγραφα για την κατοχή και μεταφορά ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ σύνθετου τόξου .
Αλλά θα το ψάξω περαιτέρω όπως με συμβουλεύεις .
Ναι Στέφανε αλλά είναι οι λανθασμένες.
Οι καφέ είναι οι σωστές.
Είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς άδικα ...
 
Ναι Στέφανε αλλά είναι οι λανθασμένες.
Οι καφέ είναι οι σωστές.
Είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς άδικα ...
Θα το ψάξω πιο καλά,με τη σειρά που με συμβουλεύεις .
Πάντως ο δικηγόρος ήταν παρ’ Αρείο Πάγω και το έψαξε πολύ καλά
για 7-8 ημέρες ( συγγενής της συζύγου γαρ ) και κομμάτι δύσκολο
να πέφτει έξω .
Ήταν κατηγορηματικός μάλιστα:
«Η παρούσα ελληνική νομοθεσία δεν απαγορεύει τη θήρα με χρήση τόξου.»

Το όλο ζήτημα ,από όσο δύναμαι
να καταλάβω πιθανώς περιστρέφεται γύρω από το πως το τόξο θα
χρεωθεί /πιστοποιηθεί ως «κυνηγητικό μέσο» .
 
Last edited:
Θα το ψάξω πιο καλά,με τη σειρά που με συμβουλεύεις .
Πάντως ο δικηγόρος ήταν παρ’ Αρείο Πάγω και το έψαξε πολύ καλά
για 7-8 ημέρες ( συγγενής της συζύγου γαρ ) και κομμάτι δύσκολο
να πέφτει έξω .
Ήταν κατηγορηματικός μάλιστα:
«Η παρούσα ελληνική νομοθεσία δεν απαγορεύει τη θήρα με χρήση τόξου.»
Θα σου κάνω παρέα τότε ...
:cool:
Το θέμα είναι τι θα κυνηγάμε ;;;;

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες ... σου είπα ... η χώρα του περίπου.
Είμαστε περίπου χρεοκοπημένοι.
Περίπου στην Ευρώπη.
Έχουμε σύνορα στο περίπου.
Είμαστε περίπου εμβολιασμένοι και περίπου ανεμβολίαστοι.
Περίπου επαναστάτες και περίπου βολεψάκηδες.
Κυνηγάμε στο περίπου.
Έχουμε μισθό στο περίπου.
Και αν συνεχίσω να γράφω θα μου πιαστεί το χέρι ...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι περνάμε καλύτερα από όλους τους άλλους :)
 
Εσύ είσαι αυτός ;;;
Ω ρε φίλε ... καταπληκτική φωτό.

Να προσέχεις ... εδώ μερικοί τουφεκάνε τα αυτοκίνητά τους κατά λάθος ... (και δεν σου κάνω πλάκα !!!)
Επίσης στο κυνήγι του αγριογούρουνου υποχρεωτικά φοράμε πορτοκαλί ρούχα.

Το επόμενο βήμα μάλλον θα είναι, σκούφος με περιστρεφόμενη φαροσειρήνα .pray to God.
Επειδή η θήρα του άγριου χοίρου στην Ελλάδα ,διεξάγεται συνήθως από ομάδα κυνηγών ,γι’αυτό και
το πορτοκαλί χρώμα.safety first !

Στις ΗΠΑ το κυνήγι με τόξο λαμβάνει χώρα ατομικά ( και μοναχικά ) ,ενώ ταυτόχρονα η
ανθρώπινη παρουσία ( οσμή ,όψη και θόρυβος ) αποκρύβεται όσον το
δυνατό περισσότερο από το θήραμα. Εξού και το καρτέρι επάνω στα δέντρα .Η ανθρώπινη μυρωδιά ( ιδρώτας ) παρασύρεται
από τον αέρα ψηλά ή έστω διαχέεται αρκετά πιο πάνω από το επίπεδο του εδάφους ,το ύψος παρέχει ασφάλεια έναντι ενός τραυματισμένου αγριόχοιρου ,ενώ ταυτόχρονα είναι εφικτή η καλύτερη απόκρυψη της ανθρώπινης μορφής ,μιας και ο κυνηγός βρίσκεται αρκετά πιο ψηλά από το πεδίο οράσεως του θηράματος.

Όχι ,δεν είμαι εγώ ο ίδιος στην φωτό,αλλά λίγο-πολύ οι κυνηγοί με τόξα « εξαφανιζόμαστε» . Έχει τύχει
σε κυνήγι ,από κάτω μου να έχει έρθει ζευγάρι και δεν κατάλαβε πως ήμουν εκεί ...Φυσικά,λίγο πριν αρχίσουν να το χοντραίνουν το παιχνίδι της ερωτοτροπίας τους ,
έκανα αισθητή τη παρουσία μου , με
ένα απλό «Hello there !» ,το οποίο
φυσικά τους έκοψε τα ήπατα. Ακόμη θα το θυμούνται ,πάω στοίχημα .Πήδηξαν από την τρομάρα τους !

Ορίστε και μερικές ακόμη ενδεικτικές φωτο :

AD6FCFD5-1274-4EE8-9AD2-0675F97F689A.jpegF641079F-0758-44BD-A8AA-1EB6BCD8740A.jpegE0FBC794-F42E-43DB-A7C7-E1A22A303D4D.jpeg269DEF89-B8A2-43FB-A6F2-034FE4D92D3D.jpeg
 
Last edited:
Επειδή η θήρα του άγριου χοίρου στην Ελλάδα ,διεξάγεται συνήθως από ομάδα κυνηγών ,γι’αυτό και
το πορτοκαλί χρώμα.safety first !

Στις ΗΠΑ το κυνήγι με τόξο λαμβάνει χώρα ατομικά ( και μοναχικά ) ,ενώ ταυτόχρονα η
ανθρώπινη παρουσία ( οσμή ,όψη και θόρυβος ) αποκρύβεται όσον το
δυνατό περισσότερο από το θήραμα. Εξού και το καρτέρι επάνω στα δέντρα .Η οσμή παρασύρεται
από τον αέρα ψηλά ή έστω διαχέεται αρκετά πιο πάνω από το επίπεδο του εδάφους ,το ύψος παρέχει ασφάλεια έναντι ενός τραυματισμένου αγριόχοιρου ,ενώ ταυτόχρονα είναι εφικτή η καλύτερη απόκρυψη της ανθρώπινης μορφής ,μιας και ο κυνηγός βρίσκεται αρκετά πιο ψηλά από το πεδίο οράσεως του θηράματος.

Όχι ,δεν είμαι εγώ ο ίδιος στην φωτό,αλλά λίγο-πολύ οι κυνηγοί με τόξα « εξαφανιζόμαστε» . Έχει τύχει
σε κυνήγι ,από κάτω μου να έχει έρθει ζευγάρι και δεν κατάλαβε πως ήμουν εκεί ...Φυσικά,λίγο πριν αρχίσουν να το χοντραίνουν το παιχνίδι της ερωτοτροπίας τους ,
έκανα αισθητή τη παρουσία μου , με
ένα απλό «Hello there !» ,το οποίο
φυσικά τους έκοψε τα ήπατα. Ακόμη θα το θυμούνται ,πάω στοίχημα .Πήδηξαν από την τρομάρα τους !

Ορίστε και μερικές ακόμη ενδεικτικές φωτο :

View attachment 31455View attachment 31456View attachment 31457View attachment 31459
Ωραίες φωτό.
Δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο να γίνει αυτό το κυνήγι στην Ελλάδα.
Έχω δει πολλές φορές γουρούνια να μετακινούνται τα πρωινά σε γνωστά μονοπάτια αλλά σίγουρα όχι κάθε μέρα.
Επίσης δεν έχω κάτσει σε γνωστό μονοπάτι να περιμένω να έρθει μόνο του το γουρούνι.
Ο χρόνος που θα έπρεπε να αφιερώσεις θεωρώ ότι θα ήταν τεράστιος και τα αποτελέσματα πενιχρά ... τουλάχιστον στα μέρη που κυνηγάω.

Πόσο συχνά έβλεπες γουρούνια σε αποστάσεις πχ 50μ περιμετρικά σου στο μέρος που κυνηγούσες ;
Πόσες ώρες ήσουν ανεβασμένος στο καρεκλάκι ;
Πόσες ημέρες διαρκούσε το κυνήγι ;
Για δώσε όταν μπορείς και καμιά πληροφορία για τα τόξα ...
Ταχύτητες, βέλη (βάρος, μύτες), ωφέλιμο βεληνεκές, σκοπευτικά κτλ

Παλιότερα έκανα τοξοβολία ... αλλά αθλητική όχι κυνηγετική.
Μας πόρωσες ...
 
Να ρωτήσω κάτι .
Ποιο είναι το ΔΡΑΣΤΙΚΟ βεληνεκές των πυροβόλων κυνηγετικών όπλων στην Ελλαδα ;
Κατά μέσο όρο ..,
Υπάρχουν περιορισμοί όσων αφορά το δραστικό βεληνεκές ;
Μιλάμε πάντα για λειόκανα.
Μονόβολα μέχρι 100μ περίπου
Δράμια μέχρι 50-60μ περίπου και ανάλογα με το ζώο ...

Θα έπρεπε όμως πρώτα να ρωτήσω τι εννοείς "δραστικό βεληνεκές" ... ;;;
Οπτικά βοηθήματα τα ξεχνάς ...
Οπότε θεωρώ ότι εννοείς την μέγιστη απόσταση στην οποία μπορείς να σημαδέψεις στοιχειωδώς και να καταβάλεις ένα ζώο.
 
Γουρούνια υπήρχανε και βολτάρανε
αρκετά .Βέβαια -για να είμαι απόλυτα ειλικρινής- λίγα μανιτάρια μαζεμένα σε σημείο που βολεύει να «στηθεί» το γουρούνι ,μάλλον βοηθούσαν τα μάλα. Κάποιες φορές περίμενα για μισή-μία ώρα μέχρι να στηθεί κατάλληλα για καίριο πλήγμα ( ο κυνηγός να βλέπει τη δεξιά πλευρά του αγριόχοιρου και όσον το δυνατόν κάθετα ) ,κάποιες φορές χρειάστηκε και τρεις -τέσσερεις και πέντε ώρες
αναμονή .

Το τόξο που είχα πρόσφατα ήταν των 80 λιβρών ,με μέγιστη ταχύτητα εξόδου τα 360 πόδια ανά δευτερόλεπτο
( περίπου 110 m/sec ) .
Δραστικό βεληνεκές : περίπου 150 μέτρα
Μέγιστο βεληνεκές ( υπό γωνία 45 μοιρών ) : πάνω από 1500 μέτρα .
Αλλά το πούλησα στην Αμερική ,πριν έλθω πατρίδα...
https://psearchery.com/xpedite-nxt/


Συνήθως η απόσταση μεταξύ κυνηγού και θηράματος δεν ξεπερνά τις 40-50 γιάρδες ( περίπου 40-50 μέτρα δλδ ) ,άσχετα αν υπάρχουν κυνηγοί που έχουν κατεβάσει γουρούνια από 60-70-80
γιάρδες μακριά.Αυτοί αποτελούν εξαιρέσεις με μεγάλη εμπειρία (πάντα με μία βολή ) .

Πλέον χρησιμοποιούνται βέλη από ανθρακονήματα (λεπτά με μεγάλη διατρητικότητα ) αλλά χάνουν γρήγορα ταχύτητα και δεν αποθηκεύουν πολύ ενέργεια.
Οι πιο “σκληροπυρηνικοί» χρησιμοποιούν ακόμη βέλη από αλουμίνιο ( όπως τα Easton Camo Hunter και Easton Gamegetter )
με μύτες broadhead των 125 ή 150 grain ,όπως οι παρακάτω :
https://www.fieldandstream.com/story/outdoor-gear/the-best-new-broadheads/

Από σκοπευτικά δες το ενδεικτικό βιντεάκι :
 
Back
Top