Ερωτήσεις - Απορίες - Τεχνικά θέματα

Αν δεν ανακαλέσεις για τις ταχύτητες των
380-390 πως ΚΛΑΝΟΥΝ στο κρύο, like δεν ξανα πατάς.....sarcastic..yelling..yelling.
Συμφωνω συμφωνω.yel..big smile..sarcastic.
Καλημέρα!:)

Προφανώς κάνετε πλάκα!...Ο.Κ....!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ...αν οχι θα σας συμβούλευα φιλικά να ξαναδιαβάσετε τι έχω γράψει ακριβώς πολλές, πολλές, φορές διότι προφανώς έχετε παρανοήσει!....φιλικά....
 
Καλημέρα!:)

Προφανώς κάνετε πλάκα!...Ο.Κ....!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ...αν οχι θα σας συμβούλευα φιλικά να ξαναδιαβάσετε τι έχω γράψει ακριβώς πολλές, πολλές, φορές διότι προφανώς έχετε παρανοήσει!....φιλικά....
Δεν διαβασα καν τι εγραψες καπετανιο
Εχασα αρκετα επεισοδια
Αλλα μου αρεσει να σε πειραζω.big smile.
Αφορμη βοηθα λοιπον.big smile.
Επιπλεον
Κυνηγας με 16αρακι σε νησι ενδημικο κυνηγι
Πραγματικα δεν νομιζω να μην εκτιμας αυτες τις ταχυτητες
Οπως ειπα δεν ξερω τι εγραψες.
απλα σαν συμπαθεστατο προς εμενα μελος ειπα να σε πειραξω λιγο:)
 
Last edited:
Δεν διαβασα καν τι εγραψες καπετανιο
Εχασα αρκετα επεισοδια
Αλλα μου αρεσει να σε πειραζω.big smile.
Αφορμη βοηθα λοιπον.big smile.
Επιπλεον
Κυνηγας με 16αρακι σε νησι ενδημικο κυνηγι
Πραγματικα δεν νομιζω να μην εκτιμας αυτες τις ταχυτητες
Οπως ειπα δεν ξερω το εγραψες απλα σαν συμπαθεστατο προς εμενα μελος ειπα να σε πειραξω λιγο:)
Καλημέρα Χρύσανθε!:)


Δεν έχει καμία σχέση το ενδημικό το ότι κυνηγώ στο νησί και με τις ταχύτητες...

Μπορεί βεβαία να δεις τι έγραψα και να αποκρυσταλλώσεις γνώμη...αν και δεν είναι απαραίτητο, και βεβαία δέχομαι καλοπροαίρετες πλάκες σαν την δίκια σου από όλους!:)

Για να μην παίδευσε έγραψα ότι ….η ιδία γόμωση που βγαίνει από το στόμιο με 380 μ/δλ σε σύγκριση με την ιδία γόμωση με 430 μ/δλ βαλλόμενες και οι δυο στις ΙΔΙΕΣ Χ συνθήκες θερμοκρασίας (είτε κρύο είτε ζεστή δεν παίζει κανένα ρολό είπα 380 στη ζέστη η στο κρύο, 430 στη ζέστη η το κρύο) είναι προτιμότερη διότι...":

1.Έχει καλύτερη διάτρηση διότι έχει λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια που σημαίνει για το ταχύτερο φυσίγγιο μειωμένη διάτρηση και φονική ικανότητα (τα όποια παραμορφωμένα σκάγια προήρθαν από την αναπόφευκτη αύξηση των πιέσεων για να πάρουμε την μεγαλύτερη ταχύτητα των 430 μ/δλ, και από το πέρασμα μέσα από το τσόκ που είναι η δεύτερη βασική αίτια παραμόρφωσης μετά τις αρχικές πιέσεις που αναπτύσσει το φυσίγγιο).
2.Εχει καλύτερη συγκέντρωση(λόγο μικρότερης ταχύτητας και λιγότερων παραμορφωμένων σκαγιών)
3.Εχει καλύτερη ισοκατανομή(λόγο μικρότερης ταχύτητας και λιγότερων παραμορφωμένων σκαγιών)
4.Εχει λιγότερα κενά(λόγο μικρότερης ταχύτητας και λιγότερων παραμορφωμένων σκαγιών)
5.Εχει λιγότερο λάκτισμα που βοήθα την σκόπευση και τον κυνηγό(λόγο μικρότερης ταχύτητας)

Επειδή έχω βαρεθεί να γράφω σεντόνια θα σε παραπέμψω στο άρθο του Γιάννη Μυριτζή «Ο Μύθος της Γρήγορης Τουφεκιάς», που το έχω ανεβάσει πολλάκις, μπορείς να το βρεις και να το διαβάσεις εκεί τα λέει όλα…

Ατυχώς οι περισσότεροι δεν κατάλαβαν , το παρανόησαν , και έγινε αυτό το σούσουρο.sarcastic.


…..βέβαια εγώ δεν παρεξηγώ κανέναν... ειλικρινά, εκτός από τους κακοπροαίρετους και αυτούς που δεν βαδίζουν ίσια:(


Υ.Γ....Έγραψα αυτά ακριβώς....


Καλό Απόγευμα!:)
 
Last edited:
Καλημέρα Χρύσανθε!:)


Δεν έχει καμία σχέση το ενδημικό το ότι κυνηγώ στο νησί και με τις ταχύτητες...

Μπορεί βεβαία να δεις τι έγραψα και να αποκρυσταλλώσεις γνώμη...αν και δεν είναι απαραίτητο, και βεβαία δέχομαι καλοπροαίρετες πλάκες σαν την δίκια σου από όλους!:)

Για να μην παίδευσε έγραψα ότι ….η ιδία γόμωση που βγαίνει από το στόμιο με 380 μ/δλ σε σύγκριση με την ιδία γόμωση με 430 μ/δλ βαλλόμενες και οι δυο στις ΙΔΙΕΣ Χ συνθήκες θερμοκρασίας (είτε κρύο είτε ζεστή δεν παίζει κανένα ρολό είπα 380 στη ζέστη η στο κρύο, 430 στη ζέστη η το κρύο) είναι προτιμότερη διότι...":

1.Έχει καλύτερη διάτρηση διότι έχει λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια που σημαίνει για το ταχύτερο φυσίγγιο μειωμένη διάτρηση και φονική ικανότητα (τα όποια παραμορφωμένα σκάγια προήρθαν από την αναπόφευκτη αύξηση των πιέσεων για να πάρουμε την μεγαλύτερη ταχύτητα των 430 μ/δλ, και από το πέρασμα μέσα από το τσόκ που είναι η δεύτερη βασική αίτια παραμόρφωσης μετά τις αρχικές πιέσεις που αναπτύσσει το φυσίγγιο).
2.Εχει καλύτερη συγκέντρωση(λόγο μικρότερης ταχύτητας και λιγότερων παραμορφωμένων σκαγιών)
3.Εχει καλύτερη ισοκατανομή(λόγο μικρότερης ταχύτητας και λιγότερων παραμορφωμένων σκαγιών)
4.Εχει λιγότερα κενά(λόγο μικρότερης ταχύτητας και λιγότερων παραμορφωμένων σκαγιών)
5.Εχει λιγότερο λάκτισμα που βοήθα την σκόπευση και τον κυνηγό(λόγο μικρότερης ταχύτητας)

Επειδή έχω βαρεθεί να γράφω σεντόνια θα σε παραπέμψω στο αρθώ του Γιάννη Μυριτζη «Ο Μύθος της Γρήγορης Τουφεκιάς», που το έχω ανεβάσει πολλάκις, μπορείς να το βρεις και να το διαβάσεις εκεί τα λέει όλα…

Ατυχώς οι περισσότεροι δεν κατάλαβαν , το παρανόησαν , και έγινε αυτό το σούσουρο.sarcastic.


…..βέβαια εγώ δεν παρεξηγώ κανέναν... ειλικρινά, εκτός από τους κακοπροαίρετους και αυτούς που δεν βαδίζουν ίσια:(


Υ.Γ....Έγραψα αυτά ακριβώς....


Καλό Απόγευμα!:)
Καπετανιο μου
Δεν το εχω αυτο το μερακκι με τις μετρησεις και τις συγκρισεις
Δεν θα μπω ποτε σε αυτο
Ουτε και οταν θα μπορεσω να ηρεμισω και να αρχισω να γεμιζω τα λιγα και παραδοσιακα φουσεκακια μου

Ειμαι ανθρωπος που παρατηρει και πραττει μεσα απο την πραξη
Δηλαδη στο κυνηγι

Μισω το δυνατο λακτισμα και
Ειμαι λατρης των ´´αργων´´ ταχυτητων αν και για μενα αυτες ειναι οι κανονικες ταχυτητες των 380-410 το μεγιστο
Και παντα για φυσιιγια θηραματος μεχρι λαγο στις νησιωτικες συνθηκες για τις οποιες εχω προσωπικη αποψη

Δεν μιλω ουτε για φυσιγγια σκοπευτικα
Ουτε για φυσιγγια πανω απο 36
Ουτε για φυσιγγια για -10 και πανω
Για μενα λοιπον στον δικο μας χειμωνα με το πολυ -10 και κυριως τα +38-40
Τα φυσιγγια που μου δινουν στην πραξη αυτα που θελω ειναι 385-400, αντε 410 στα σκοπευτικα που ριχνω στην τσιχλα και στα ορτυκια

Οποταν αυτο που εγραψες η κατι διαφορετικο που ισως λενε αλλα μελη ουτε να το αξιολογησω μπορω ουτε να το σχολιασω ουτε και να το αμφισβητησω

Και το πιο πιθανον φιλε οταν γραφτει δεν θα το διαβασω σε βαθος και δεν θα ασχοληθω:)

Οχι γιατι δεν εχει βαρυτητα ο λογις αυτου που το γραφει
Απλα γιατι δεν ειναι στο ενδιαφερον μου

Εμενα με απασχολουν αλλα οταν βγαινω
Κυνηγι
Ο καθε ενας εχει τα μερακκια του

Ετσι και μου κανει ενα φυσιγγι τελος,
Ερχετε μαζι μου και δεν βλεπω τιποτε αλλο παρα μονο να ειμαι εγω ετοιμος και τα σκυλια μουνστον σωστο τοπο για να χω αποτελεσμα

Ουτε στο πινακα θα το δω ουτε θα το βγαλω απο την θαλαμη αν αλλαξει ο καιρος
 
Καπετανιο μου
Δεν το εχω αυτο το μερακκι με τις μετρησεις και τις συγκρισεις
Δεν θα μπω ποτε σε αυτο
Ουτε και οταν θα μπορεσω να ηρεμισω και να αρχισω να γεμιζω τα λιγα και παραδοσιακα φουσεκακια μου

Ειμαι ανθρωπος που παρατηρει και πραττει μεσα απο την πραξη
Δηλαδη στο κυνηγι

Μισω το δυνατο λακτισμα και
Ειμαι λατρης των ´´αργων´´ ταχυτητων αν και για μενα αυτες ειναι οι κανονικες ταχυτητες των 380-410 το μεγιστο
Και παντα για φυσιιγια θηραματος μεχρι λαγο στις νησιωτικες συνθηκες για τις οποιες εχω προσωπικη αποψη

Δεν μιλω ουτε για φυσιγγια σκοπευτικα
Ουτε για φυσιγγια πανω απο 36
Ουτε για φυσιγγια για -10 και πανω
Για μενα λοιπον στον δικο μας χειμωνα με το πολυ -10 και κυριως τα +38-40
Τα φυσιγγια που μου δινουν στην πραξη αυτα που θελω ειναι 385-400, αντε 410 στα σκοπευτικα που ριχνω στην τσιχλα και στα ορτυκια

Οποταν αυτο που εγραψες η κατι διαφορετικο που ισως λενε αλλα μελη ουτε να το αξιολογησω μπορω ουτε να το σχολιασω ουτε και να το αμφισβητησω

Και το πιο πιθανον φιλε οταν γραφτει δεν θα το διαβασω σε βαθος και δεν θα ασχοληθω:)

Οχι γιατι δεν εχει βαρυτητα ο λογις αυτου που το γραφει
Απλα γιατι δεν ειναι στο ενδιαφερον μου

Εμενα με απασχολουν αλλα οταν βγαινω
Κυνηγι
Ο καθε ενας εχει τα μερακκια του

Ετσι και μου κανει ενα φυσιγγι τελος,
Ερχετε μαζι μου και δεν βλεπω τιποτε αλλο παρα μονο να ειμαι εγω ετοιμος και τα σκυλια μουνστον σωστο τοπο για να χω αποτελεσμα

Ουτε στο πινακα θα το δω ουτε θα το βγαλω απο την θαλαμη αν αλλαξει ο καιρος
Και πολύ καλά κάνεις!.shake hands.
 
Προσπαθώ να βάλω μια αγγελία αλλά δεν έχει δημοσιευθεί ακόμα,κάνω κάτι λάθος;
Καλησπέρα συνάδελφε με βάση τους όρους χρήσης πρέπει να έχεις πάνω από 200 δημοσιεύσεις για να μπορείς να δημοσιεύσεις αγγελία πώλησης.
 
Καλημέρα! Εκείνο το ρολογάκι με την αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη για το πρώτο μπαμ,δε θα το βάλουμε εφέτος?
Έτσι να βλέπουμε τις μέρες να περνάνε και να ελπίζουμε...
Μπήκε, ευχαριστώ για την υπενθύμιση.
 
αν διαγραφούν τα μνμ του τότε όσοι έχουν απαντήσει σε αυτά θα φαίνονται σαν μλκς, γιαυτο νομιζω ότι υπάρχει χρονικο περιθώριο για edit
Χωρίς παρεξήγηση αλλά αυτοί που φαίνονται μλκς είναι αυτοί που ζητάνε την διαγραφή τους μη λογαριάζοντας κανέναν ή το φόρουμ. Αλλά επειδή δεν έχω καμία όρεξη να ασχολούμαι με τον κάθε εμμονικο που θα με απειλεί με δικηγόρους πολύ απλά προτιμώ να τους διαγράφω και να μην τους επιτρέπω να ξαναμπούν στο φόρουμ αν αλλάξουν γνώμη.
 
Καλημέρα σε όλους. Στο εξής θα μπει όριο στα μηνύματα που θα υπάρχουν σε ένα θέμα. Το όριο αυτό θα είναι τα 10.000 μηνύματα. Όταν ένα θέμα ξεπεράσει αυτό το όριο τότε θα γίνεται κλείσιμο του θέματος, μετονομασία του χρησιμοποιώντας την λέξη "αρχείο" στο τέλος του και θα δημιουργείται ένα νέο με το ίδιο όνομα. Επειδή δεν θα γίνεται αυτόματα αυτή η διόρθωση αλλά χειροκίνητα, μόλις δει κάποιος διαχειριστής ένα θέμα που ξεπερνάει το όριο αυτό τότε θα κάνει την παραπάνω διαδικασία.
 
Καλημέρα σε όλους. Στο εξής θα μπει όριο στα μηνύματα που θα υπάρχουν σε ένα θέμα. Το όριο αυτό θα είναι τα 10.000 μηνύματα. Όταν ένα θέμα ξεπεράσει αυτό το όριο τότε θα γίνεται κλείσιμο του θέματος, μετονομασία του χρησιμοποιώντας την λέξη "αρχείο" στο τέλος του και θα δημιουργείται ένα νέο με το ίδιο όνομα. Επειδή δεν θα γίνεται αυτόματα αυτή η διόρθωση αλλά χειροκίνητα, μόλις δει κάποιος διαχειριστής ένα θέμα που ξεπερνάει το όριο αυτό τότε θα κάνει την παραπάνω διαδικασία.
Κλημερα,εμεις θα μπορουμε να βλεπουμε το αρχειο καπου?η' μονο τα καινουρια μηνυματα?
 
Back
Top