Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πως μπορεί να προκύψει επικινδυνοτητα από αυτόν καθαυτόν τον πυροβολισμό. Η μόνη περίπτωση που μπορώ να φανταστώ επικίνδυνη είναι η εμφραξη της κάννης από κάποιο "τζουφιο".
Τι λέτε; .xm.
Ναι είναι εν δύναμη επικίνδυνη περίπτωση ειδικά στις καραμπίνες που δεν μπορείς να ελέγξεις την καννη μετά τον 1ο πυροβολισμό και πριν τον επόμενο...

Πιο επικίνδυνη νομίζω περίπτωση είναι η έκθεση των φυσιγγιών στον ήλιο...
Η μπαρούτη χανει μέρος απο την υγρασία της και ανεβαζει πιέσεις...
Σε νορμάλ γομώσεις βεβαια δεν νομίζω να ανεβαίνουν τόσο πολύ που να γίνονται επικίνδυνα, σε φυσίγγια όμως που κινούνται στα όρια ίσως...
 
Αυτο που καταστρεφεται ανεπιστρεπτι ειναι το καψυλι.Δεν επανερχεται!
Η πυριτιδα,θεωρητικα,και να βραχει αν εκτεθει σε θερμοτητα,στεγνωνει.Το ζητουμενο ειναι,αν η υγρασια που θα παραμεινει στη συσταση της,θα ειναι στα επιθυμητα πλαισια.Η εναπομεινασα υγρασια ειναι συστατικο,μετρησιμο,της πυριτιδας.Πρεπει να ειναι στο προβλεπομενο ποσοστο.Επισης δεν γνωριζουμε,αν,η υγρασια που εχει εισβαλει σ'ενα φυσιγγι,εχει αλλοιωσει καποια απο τα συστατικα της πυριτιδας.Για μενα,απαξ και βραχηκε καταστραφηκε.Δεν θα το διακινδυνευα!!
 
Μπορεί ένα παλιό φυσιγγι να γίνει επικίνδυνο και γιατί; Μύθος ή πραγματικότητα;

Δεν αναφέρομαι σε σκουριαρικα που δεν μπαίνουν στην θαλαμη. Αναφέρομαι σε φυσίγγια που μπορεί να έχουν βραχεί και στεγνώσει. Μπορεί ένα τέτοιο φυσίγγι να γίνει επικίνδυνο;
Θυμάμαι μια ιστορία που μας είχε πει ο καλυβιερης στο Δ. Έβαζε μέσα μια παρέα με πολύ αέρα, είχαν ακουμπήσει μια κούτα φυσίγγια στο μπροστινό μέρος της βάρκας η οποία γλίστρησε από τα κύματα και τα νερά και κατέληξε στον πάτο της λίμνης. Κάποια στιγμή μετά από καμιά βδομάδα, ένας δυνατός βοριάς άδειασε την λίμνη τόσο ώστε η κούτα φάνηκε. Την πήραν, άπλωσαν τα φυσίγγια στον ήλιο για κάμποσες μέρες και τα ρίξανε όλα. Τα λόγια του ήταν τα εξής..."ξέρετε τι παπιά σκοτώσαμε με εκείνα τα φυσίγγια; Ε κάπου κάπου έκανε και κανένα τσουφ, αλλά πολύ λίγα ήταν αυτά ".

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πως μπορεί να προκύψει επικινδυνοτητα από αυτόν καθαυτόν τον πυροβολισμό. Η μόνη περίπτωση που μπορώ να φανταστώ επικίνδυνη είναι η εμφραξη της κάννης από κάποιο "τζουφιο".
Τι λέτε; .xm.
Γιώργο μάλλον εννοείς τα nitro προσωπικά δεν νομίζω να έχουν πάθει τίποτα γιατί σε όλη αυτή η σειρά χρησιμοποιείται στο αστεράκι κάτι σαν βερνικι για να στεγανοποιητε και να μην περνάει η υγρασία και το νερό, δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στην φωτό.

photos upload

Τώρα για το καψούλι δεν γνωρίζω δεν βλέπω να έχει τίποτα εκεί.

upload img

Με κάθε επιφύλαξη πάντα φίλε.
 
Last edited:
Κάποτε ένας μπάρμπας για να ξεφορτωθεί κάτι παλιά φυσίγγια πήγε και τα πέταξε σε ένα αυλάκι με νερό,Όταν το έμαθα πήγα να τα μαζέψω όμως δυστυχώς ήταν αργά ,σάπια από την σκουριά τα περισσότερα.Μου τα ζήτησε ένας φίλος με σκοπό να τα ρίξει στην Ανάσταση,Του είπα ότι κάτι τέτοιο ίσως είναι πολύ επικίνδυνο αλλά επέμενε,τα στέγνωσε καλά κ τα έριξε με ένα δίκαννο.
Το μέταλλο μετά την τουφεκια γινόταν κομμάτια κ τα έβγαζε με βέργα από το όπλο,και μέσα στην κάννη υπήρχαν κάποιες κηλίδες νερου..Τα καψουλια έσκασαν όλα..
Αυτό δεν σημαίνει πως είναι ασφαλή και ούτε κ προτείνω σε κανέναν να ρίξει παρόμοια φυσίγγια.
Το θυμήθηκα κ το αναφέρω μια που το έφερε η κουβέντα.
 
Last edited:
Το καψυλι,εδραιωνεται σφηνωτα στον καλυκα και γινεται και χρηση κολλητικης ουσιας.Ειναι πιο ευκολο να μπει υγρασια απο το "καπελακι"που εχει το καψυλι,παρα απο εκει που εφαρμοζει στον καλυκα.Το συνηθεστερο ειναι,η υγρασια,να διαπερασει ολον τον καλυκα μπαινοντας απο το αστεροειδες.
 
Πάντως εμένα ένας μπάρμπας μου που δούλευε στην Πυρκάλ μου είχε πει ότι τα παλιά φυσίγγια είναι επικίνδυνα. Όπως επίσης ένας γουρουνοκυνηγός που γνωρίζω μου έλεγε ότι κάθε χρόνο πετάει τα παλιά και αγοράζει καινούργια φυσίγγια μπας και....
 
Αυτα ειναι υπερβολες Θεοφραστε. Βεβαια αντε να ξεσφηνωσεις το μυαλο ενος κυνηγου που το καθε φυσιγγι ειναι και δυνητικο θηραμα
Μωρέ κι εγώ έτσι του είπα υπερβολές, αλλά μου λέει ρίχνω 1 κασετίνα την χρονιά το πολύ, δεν θέλω μια στο εκατομμύριο να μην είναι το φυσίγγι όπως πρέπει σε αυτό το θήραμα.
Βέβαια λες και το μαγαζί δεν έχει περσινά είναι όλα φρέσκα.....
 
καλησπερα συγνωμη που γραφω εδω δεν ξερω αν ειναι η ερωτηση που θα κανω ειναι στο σωστο σημειο ειχαμε προσφατα μια απωλεια στη οικογενεια μας και ο αποθανων εχει 2 οπλα με χαρτα κανονικα ενα μποζε και μια benelli καραμπινα ξερει κανεις πια διαδικασια χρειαζεται γιαν να πουληθουν τα οπλα?
 
Ξέρω ότι χρειάζεται μια υπεύθυνη δήλωση εγγυτέρων συγγενών ότι δεν τα διεκδικεί κάποιος και μετά μπορούν να πουληθούν. Ρώτα στο αστυνομικο τμήμα της περιοχής σου, στον υπεύθυνο για όπλα.
 
φιλε μου συλληπητηρια για τον ανθρωπο. να ζησετε να τον θυμαστε. για τη διαδικασια δεν ειμαι σιγουρος. μαλλον με πιστοποιητικο θανατου θα πρεπει καποιος να τα παρει στ ονομα του και υστερα να τα πουλησει. αν ο θανων εχει αδερφια πρεπει να δωσουν τη συγκαταθεση τους. αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος. το καλυτερο θα ειναι ν απευθυνθειτε σ ενα αστυνομικο τμημα
 
Λοιπον, τα οπλα πανε στους πλησιεστερους συγγενεις. Ομως, δεν πανε ετσι απλα, πρεπει καποιος απο τους συγγενεις να κινησει τις διαδικασιες ωστε η μεταβιβαση να γινει στο ονομα του. Θα πρεπει να παει στο αστυνομικο τμημα και να κανει την διαδικασια. Θα χρειαστουν

1) Ληξιαρχικη πραξη θανατου (ΚΕΠ)
2) Πιστοποιητικο Οικογενειακης καταστασης (ΚΕΠ)_
3) Υπευθυνες δηλωσεις απο τους κληρονομους οτι εξουσιοδοτουν τον συγκεκριμενο ωστε να κανει τις διαδικασιες και να περασουν τα οπλα στο ονομα του (ΚΕΠ - επικυρωση γνησιου υπογραφης)

Θελει επισης 2 εγχρωμες φωτογραφιες ανα οπλο (νομιζω)

Επισης θελει 2 παραβολα ανα οπλο, αξιας 3 ευρω εκαστο, δηλαδη με 12 ευρω εχεις καθαρισει. Τα παραβολα ειναι τα 6189 και 6190

Αν θες, επειδη την διαδικασια την εχω προσφατη στειλε μου μυνημα να σου εξηγησω τι ακριβως εκανα και πως πηγε. Ηταν ευκολη η διαδικασια, δυσκολη ομως λογω της απωλειας των ΑΚΚΟ, και φυσικα λογω της συναισθηματικης φορτισης.

Αν εχεις τα ΑΚΚΟ ειναι ευκολοτερα, αλλιως πρεπει τα οπλα να πανε στο αστυνομικο τμημα να τα δουν, ή σε καποιο οπλουργο να σου βγαλει ενα χαρτι. Η δευτερη ομως περιπτωση εχει κοστος 10 ευρω ανα οπλο νομιζω.
 
Εχει τυχη σε κανεναν ενω ειναι δεξιοχειρας και ριχνει με το δεξι ματι να εχει βαλει φλαντζες για αριστεροχειρα και να του ερχεται καλυτερα και στη ευθεια το ματι με την σκοπευτικη γραμμη;;
Μετα απο αρκετες δοκιμες με τις δεξιες φλαντζες και αρκετες αστοχιες ειπα να πεειραματιστω αλλιως.
Εβαλα φλαντζα για αριστεροχειρα και σε ξηρες επωμισεις ερχοταν πολυ καλυτερα το οπλο.
Αυριο στο πεδιο η κανονικες δοκιμες και θα δειξει αν ειναι οντως ετσι ή ειναι ιδεα μου.
 
Εχει τυχη σε κανεναν ενω ειναι δεξιοχειρας και ριχνει με το δεξι ματι να εχει βαλει φλαντζες για αριστεροχειρα και να του ερχεται καλυτερα και στη ευθεια το ματι με την σκοπευτικη γραμμη;;
Μετα απο αρκετες δοκιμες με τις δεξιες φλαντζες και αρκετες αστοχιες ειπα να πεειραματιστω αλλιως.
Εβαλα φλαντζα για αριστεροχειρα και σε ξηρες επωμισεις ερχοταν πολυ καλυτερα το οπλο.
Αυριο στο πεδιο η κανονικες δοκιμες και θα δειξει αν ειναι οντως ετσι ή ειναι ιδεα μου.

Θα σε βοηθήσει πολύ αν κάνεις το τεστ churchill. Θα καταλάβεις που τουφεκάει το όπλο σου και ποιες πιθανές διορθώσεις χρειάζονται.
 
Θα σε βοηθήσει πολύ αν κάνεις το τεστ churchill. Θα καταλάβεις που τουφεκάει το όπλο σου και ποιες πιθανές διορθώσεις χρειάζονται.
Εχεις δικιο αλλα ειμαι και λιγο μπουφος και δεν το εχω κανει αλλα προσπαθω μεσω κυνηγιου.
Αν δεν εχει ενδιαφερον αυριο η μερα θα γινει για νατελειωνει η ταλαιπωρια με αυτο.
 
Back
Top