Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Για μια franchi παλιά, 520

Μυρο λυσε την κανη και θα δεις 2 γραμματα.πηγαινε στο πινακα και δες ποτε φτιαχτηκε..

Επειδή μπορεί η καννη να ανήκει σε αλλο όπλο, να ελέγξεις και την μπασκουλα αν έχει τα ίδια γράμματα ή όχι.
 
Θέλω να κάνω μια βασική ερώτηση και κάποιες άλλες που είναι επακόλουθές της σε περίπτωση καταφατικής απάντησης:

  • Η βασική ερώτηση λοιπόν: Μπορεί να τοποθετηθεί υπερυψωμένη ρίγα στυλ Μ2 σε κάννη beretta;

Αν ναι ακολουθούν οι επόμενες:
  • Ποια η διαδικασία; Είναι δύσκολη εργασία για έναν οπλουργό;
  • Έχει μεγάλο κόστος;
  • Με την τοποθέτηση της νέας υπερυψωμένης ρίγας θα χρειαστεί νέα ρύθμιση των μέτρων του κοντακίου;
 
Χρήστο, άχρηστα πράγματα οι ρίγες, μην σου μπαίνουν ιδέες ;) Φαντάζομαι ότι θα θέλει μια περιουσία ο Κύριας για να αγοράσεις ρίγα συν τα έξοδα στον οπλουργό κτλ, κτλ. Αν νομίζεις ότι η υπερυψωμένη ρίγα θα σε βοηθήσει σε κάτι, πούλα την Beretta και πάρε μια M2. Μπορεί να σου βγει και πιο φθηνά αυτή η κίνηση. Έτσι και αλλιώς με την αλλαγή της κάννης από optima II σε παλιά, έχεις χάσει το πλεονέκτημα της Beretta. Οπότε δεν έχεις τίποτα να χάσεις.
Ωστόσο μπορείς να δεις και δω ...
http://www.addarib.com/
http://www.highrib.co.uk/
 
Επίσης, όσον αφορά το κοντάκι, αν μπει επάνω μια υπερυψωμένη ρίγα, θα θέλει ανέβασμα το χτένι, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει.
 
Τα τσοκ της Briley ρίχνουν ατσάλινα σκάγια;
Γνωρίζει κάποιος;
Ψάχνω στο ίντερνετ και δεν έχω βρει κάποια πληροφορία σχετικά.
 
Μιας και βρηκα ευκαιρια ειπα μετρηθω λιγο.
Μετρησα τις κλισεις στο baikal και.βρηκα μικρη 38,6mm κοβει» μεγαλη 61mm και αποσταση 36,5cm
Και στην franchi μετρησα, μικρη 39,5mm μεγαλη 56mm και αποσταση 36,5 cm.
Το baikal ειναι με σταθερο τσοκαρισμα 1* 3* και
Το franchi ειναι το prestige 61 cm κανη και χρησιμοποιουνταν απο τον παππου μου ως μπεκατσοτουφεκο.
Οι διαστασεις σας λενε κατι για τα οπλα;
Εγω παντως βολευτηκα και χρησιμοποιω καποιες φορες στις τσιχλες το δικανακι .
 
Μιας και βρηκα ευκαιρια ειπα μετρηθω λιγο.
Μετρησα τις κλισεις στο baikal και.βρηκα μικρη 38,6mm κοβει» μεγαλη 61mm και αποσταση 36,5cm
Και στην franchi μετρησα, μικρη 39,5mm μεγαλη 56mm και αποσταση 36,5 cm.
Το baikal ειναι με σταθερο τσοκαρισμα 1* 3* και
Το franchi ειναι το prestige 61 cm κανη και χρησιμοποιουνταν απο τον παππου μου ως μπεκατσοτουφεκο.
Οι διαστασεις σας λενε κατι για τα οπλα;
Εγω παντως βολευτηκα και χρησιμοποιω καποιες φορες στις τσιχλες το δικανακι .
Αγγελε,σημασια εχει ως προς την εικονα που βλεπεις,το σημειο που κλειδωνεις το ζυγωματικο σου.Η μικρη κλιση αλλαζει απο οπλο σε οπλο.Μετριεται στο μπροστινο μερος του χτενιου(comp).Μετρωντας απο οπλο σε οπλο,απο το μεσο της σκανδαλης(της μπροστινης σε δισκανδαλα),μπορει να δεις διαφορα 10-15mm,που δεν ειναι ευκαταφρονητες.Εσενα συμπιπτουν στα δυο οπλα?
 
Αγγελε,σημασια εχει ως προς την εικονα που βλεπεις,το σημειο που κλειδωνεις το ζυγωματικο σου.Η μικρη κλιση αλλαζει απο οπλο σε οπλο.Μετριεται στο μπροστινο μερος του χτενιου(comp).Μετρωντας απο οπλο σε οπλο,απο το μεσο της σκανδαλης(της μπροστινης σε δισκανδαλα),μπορει να δεις διαφορα 10-15mm,που δεν ειναι ευκαταφρονητες.Εσενα συμπιπτουν στα δυο οπλα?

Επειδη εβαλα αλλα πελματα στα οπλα τα εβαλα ετσι το παχος τους ωστε να ειναι στα 36,5 γιατι εκει με βολευει το μηκος τους.
Τωρα για τις κλισεις απλα τις ανεφερα για να δω αν ισχυουν αυτες που εχουν τα οπλα μου στογς χαρακτηρισμους που τα απεδιδε ο παππους μου ως καρτεροντουφεκο και μπεκατσοντουφεκο.
 
Επειδη εβαλα αλλα πελματα στα οπλα τα εβαλα ετσι το παχος τους ωστε να ειναι στα 36,5 γιατι εκει με βολευει το μηκος τους.
Τωρα για τις κλισεις απλα τις ανεφερα για να δω αν ισχυουν αυτες που εχουν τα οπλα μου στογς χαρακτηρισμους που τα απεδιδε ο παππους μου ως καρτεροντουφεκο και μπεκατσοντουφεκο.
Οι χαρακτηρισμοι ειναι κατι το ενδεικτικο,που αφορουν εναν εκαστο χρηστη του οπλου.Με τις ανατομικες και τεχνικες του ιδιαιτεροτητες.Αυτα τα χαρακτηριστικα που ταιριαζαν στον παππου σου,δεν σημαινει οτι ταιριαζουν και σε 'σενα.
Υπαρχουν καποια χαρ/κα που συνηθως πρεπει να εχουν οπλα που απευθυνονται σε ορισμενα κυνηγια.Το μικρο βαρος για περπατητα κυνηγια,το μεγαλο για καρτερισια πχ.Το "ψηλοτουφεκισμα" που συνηθιζεται σε οπλα αγγλικης σχολης,γιατι χρησ/νται για βολες σε εισερχομενα ,σε ικανο υψος προγκιχτα πουλια.Κι εκει, ταιριαζεται το κοντακι στον σκοπευτη(γιατι κυνηγο,εγω δεν τον λεω!),ετσι ωστε να εχει αυτο το χαρακτηριστικο.
Το κοντακι,Αγγελε,ειναι πολυ ιδιαιτερο και "προσωπικο",για να το προσδιοριζουμε γενικολογα.
Σε καμια περιπτωση μην παρεις τα λεγομενα μου σαν μομφη προς το προσωπο σου!!!
 
..... Σε καμια περιπτωση μην παρεις τα λεγομενα μου σαν μομφη προς το προσωπο σου!!!
Ουτε συζητηση για τετοια πραγματα.
Δεν παρεξηγουμε αλλωστε γι αυτο ρωταω για να ακουσω γνωμες και να μαθω και κατι στην τελικη.
 
Μπορεί ένα παλιό φυσιγγι να γίνει επικίνδυνο και γιατί; Μύθος ή πραγματικότητα;

Δεν αναφέρομαι σε σκουριαρικα που δεν μπαίνουν στην θαλαμη. Αναφέρομαι σε φυσίγγια που μπορεί να έχουν βραχεί και στεγνώσει. Μπορεί ένα τέτοιο φυσίγγι να γίνει επικίνδυνο;
Θυμάμαι μια ιστορία που μας είχε πει ο καλυβιερης στο Δ. Έβαζε μέσα μια παρέα με πολύ αέρα, είχαν ακουμπήσει μια κούτα φυσίγγια στο μπροστινό μέρος της βάρκας η οποία γλίστρησε από τα κύματα και τα νερά και κατέληξε στον πάτο της λίμνης. Κάποια στιγμή μετά από καμιά βδομάδα, ένας δυνατός βοριάς άδειασε την λίμνη τόσο ώστε η κούτα φάνηκε. Την πήραν, άπλωσαν τα φυσίγγια στον ήλιο για κάμποσες μέρες και τα ρίξανε όλα. Τα λόγια του ήταν τα εξής..."ξέρετε τι παπιά σκοτώσαμε με εκείνα τα φυσίγγια; Ε κάπου κάπου έκανε και κανένα τσουφ, αλλά πολύ λίγα ήταν αυτά ".

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πως μπορεί να προκύψει επικινδυνοτητα από αυτόν καθαυτόν τον πυροβολισμό. Η μόνη περίπτωση που μπορώ να φανταστώ επικίνδυνη είναι η εμφραξη της κάννης από κάποιο "τζουφιο".
Τι λέτε; .xm.
 
Eλατωματικο καψουλι, να μην αναφλεξει την γομωση οπως πρεπει και κεινη να αναφλεγει και εκτος της θαλαμης. Ομοιως ελλατωματικη πυριτιδα, που να αναφλεγει μεν, αλλα οχι στο σωστο χρονο.
Η μεγαλυτερη μου αγωνια οταν ριχνω χαρτινα που δεν εχω αλλαξει καψουλι, ειναι το να κανουν βραδυφλογιες.
 
Back
Top