Επιλογή φυσιγγίου για δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Παλαιότερα (πριν 3 χρόνια) από εμπορικά τα κέφια στις τσίχλες δε δύσκολο καιρό (κρύο με παγετό κ βροχή) μου τα έκανε το J&B Fast 30gr No8-9 & το Lambro Tordo 30gr No9 & Mezzo 30 9&10 πάντα με 2*.....Στο βάλτο κυρίως μου τα έκανε το LK Koutoumanos Alfa 34gr σε Νο7,το Super Caccia 38gr σε Νο5 και το Sidna 34gr No5-6 του Κύργια....αυτά έχουν χαρακτεί στη μνήμη μου ως τώρα,από τα καλύτερα εμπορικά...τονίζω...μέχρι 3 χρόνια πίσω....για τώρα δν ξέρω.
 
Για να μην ξεχνάμε και τα παλιά κυνήγια στο βάλτο της Ανθήλης κάποτε τα λαμπρό καφέ και ο κόνδορας είχαν την τιμητική τους και παραμένουν αξιόπιστα για παπια και φάσσες.Προσωπικα στη φάσσα αν δεν σφίξει θερμοκρασίες κάτω του μηδενός τα χρησιμοποιώ με θεαματικά αποτελέσματα, ειδικά για τα 33 γραμμαρια του λαμπρό.
 
Αλλα ιεροσυλλια να μην αναφερουμε το remington nitro magnum απλα τα αλλα δεν υπαρχουν για εμενα φυσιγγαρα σε ολουςωτους καιρους και αυτο ειναι κατι ιδιετερο που δε μπωρουνε ολα
Δεν έχω ρίξει πολλά αλλά αφαιρούν τους πόλους από την μπαταρία με την μία :) :)

Ωραίο θέμα ... Θα πέσει πολλή μελάνι
 
Σε τσίχλες σε δύσκολα πρωινά είχα ξεχωρίσει τα ariston και ήταν και ίσως το καλυτερο που εχω ρίξει σε κυρίαρινες αυτά για ποιο παλιά γιατί τώρα σπάνια τις κυνηγάω αλλα μιλαω με το χακί κάλυκα γιατι εχω μάθει ότι τα έχουν χαλάσει,και επισης μου είχαν δώσει και κάποια Τάσκωφ βέλος τα είχα ρίξει ένα πρωί με πάγο και υγρασία και συμπεριφερθηκαν αψογα.Για φασσα θα συμφωνήσω με τον φιλο ποιο πάνω για condor και lambro καφέ και θα προσθέσω και το lambro μπλε πολυ καλό και αυτό.Για βάλτο εχω γράψει την γνώμη μου ποιο πίσω.
 
Σε τσίχλες σε δύσκολα πρωινά είχα ξεχωρίσει τα ariston και ήταν και ίσως το καλυτερο που εχω ρίξει σε κυρίαρινες αυτά για ποιο παλιά γιατί τώρα σπάνια τις κυνηγάω αλλα μιλαω με το χακί κάλυκα γιατι εχω μάθει ότι τα έχουν χαλάσει,και επισης μου είχαν δώσει και κάποια Τάσκωφ βέλος τα είχα ρίξει ένα πρωί με πάγο και υγρασία και συμπεριφερθηκαν αψογα.Για φασσα θα συμφωνήσω με τον φιλο ποιο πάνω για condor και lambro καφέ και θα προσθέσω και το lambro μπλε πολυ καλό και αυτό.Για βάλτο εχω γράψει την γνώμη μου ποιο πίσω.
Τέλος αυτό το Άριστον που ξέραμε ...εδώ και χρόνια ... μέχρι βαρβαρακια είχα πάρει με αυτό
 
Τέλος αυτό το Άριστον που ξέραμε ...εδώ και χρόνια ... μέχρι βαρβαρακια είχα πάρει με αυτό
Τη είναι τα βαρβαράκια;;;
αλλα μιλαω με το χακί κάλυκα γιατι εχω μάθει ότι τα έχουν χαλάσει,
Αυτό το Άριστον κένταγε....τώρα του άλλαν τα πάντα...καψούλι 616 με βύσμα S.G και Csb 1.....πρώτα είχε βύσμα Diamante κ Αquila...η μέρα με τη νύχτα πλέον.
 
Παλαιότερα (πριν 3 χρόνια) από εμπορικά τα κέφια στις τσίχλες δε δύσκολο καιρό (κρύο με παγετό κ βροχή) μου τα έκανε το J&B Fast 30gr No8-9 & το Lambro Tordo 30gr No9 & Mezzo 30 9&10 πάντα με 2*.....Στο βάλτο κυρίως μου τα έκανε το LK Koutoumanos Alfa 34gr σε Νο7,το Super Caccia 38gr σε Νο5 και το Sidna 34gr No5-6 του Κύργια....αυτά έχουν χαρακτεί στη μνήμη μου ως τώρα,από τα καλύτερα εμπορικά...τονίζω...μέχρι 3 χρόνια πίσω....για τώρα δν ξέρω.
Πριν 3 χρόνια;;;; γιατί είχες σταματήσει να κυνηγάς;;;
 
Το παλιο ariston ήταν όντως πολυ καλό και ζωηρουτσικο φυσιγγιο..
Η γνώμη μου ήταν ότι στην πολυ καλοκαιρινη ζέστη δεν ήταν τόσο δραστικό, τον χειμώνα όμως έδινε ρεσιτάλ..
Και μάλιστα θυμάμαι το '06 που χιόνισε κ το έστρωσε για τα καλά εδώ "στα χαμηλά"(η προηγουμενη φορά ήταν το '86) είχα ρίξει αρκετά από δαυτα....
Τελευταία φορά που τα πηρα ήταν το '12
Cheddite κάλυκας με cx2000, πυρίτιδα g3000 1,63γρ, συγκεντρωτηρα aquilla h22, σκάγια 31,62γρ, κλείσιμο δεν είχα τσεκάρει....

Τώρα,θα μιλήσω μόνο για την τσίχλα γιατί εδώ ουτε φασσες έχουμε ουτε πάπιες που σαφώς εκεί φαίνεται το καλό φυσιγγι στα κρυα κ τις υγρασίας...
Η μοναδική περιπτωση που έχω αντιμετωπισει θέμα με καποια φυσιγγια είναι στα πρωινα περπατητα(ουτε καν στα απογευματινα που πηγαινα παλια) που είναι τα παντα μουσκιδια κ πριν βγει για τα καλά ο ήλιος...Γιατι εδώ μπορεί να μην έχουμε πολλα κρυα αλλά πραγματικα η υγρασία ειναι στο μέγιστο κ τρυπάει κοκκαλα....
Παρόλα αυτα όμως σπάνια αγόραζα φυσιγγια με διβασικες μονο για αυτό τον σκοπό..
Διβασικες είπα?? Αμ δεν είναι μόνο αυτές..
Εχω πετυχει κ φυσιγγια με ισπανικές να τα πάνε μια χαρά με αυτό τον καιρό όπως πχ τα csb1 του ρουμελιώτη...
Και βέβαια θα ήταν παράλειψη μου να μην ξαναπω για τα Diana 30γρ του τατση..
Μεγάλη ανωτερότητα αυτό το φυσιγγι σε σχέση με όσα είχα ρίξει με aquilla σε αυτές τις συνθήκες( κ δεν το περιμενα καθόλου αυτο..).
Βέβαια το πηρα κ ν8 αλλά κ παλι.. Πουθενά ίχνος η κηλίδα αίματος σε όσα πουλια πηρα.....
 
Back
Top