Επιλογή φυσιγγίου για δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Λαμπρό καφέ και μπλε
Το καφε μου αρεσε που δοκιμασα δυο κουτια περυσι, το μπλε οχι ηταν σκετη απογοητευση!!
Ισως ομως δεν κανει για τις δικες μου θερμοκρασιες και να θελει πολυ κατω απ το μηδεν για να δουλεψει.
 
τοτε το maionchi tordo γεμίζονταν με συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου κ ίσως εκεί να ωφειλονται οι τρομερές καταβολες..
Μετά η nobel sport του έβαλε τον snia gt...
Και παλι ήταν εξίσου καλό.....
Η κατιούσα θεωρώ πως ήρθε τα τελευταία χρόνια κ με την oνομασια gm3 fast tordo..
Εκεί το φυσίγγι έγινε "σκληρο" και "θορυβωδες", καμμιά σχέση με τα παλια...
προφανως έφτιαξε ένα τσιχλοφυσιγγο για πραγματικά.. Χειμωνιάτικες συνθήκες......
Για αυτό έγραψα παραπανω. Gm3 fast tordo. Τάσο πίστεψε με με χιόνι το εριξα τελευταία φορά και μου έφυγαν τα τσαουλια. Κλωτσημα και κρότο υπερβολικό και αποτέλεσμα πολύ κακο.
 
Το έχω γράψει στο παρελθόν, το ξαναγράφω για φίλους που μπορεί να μη το είδαν. Έχω δεί τρομερές καταβολές από το παλιό Maionchi tordo. Νομιζω πλέον έχει αλλάξει η συνταγή δεν είναι όσο καλό ήταν τότε. Σε δύσκολες καιρικές συνθήκες τρομερές καταβολές με πυρκάλ μαύρο και artemis. Πάρα πολύ καλό και το κόκκινο πυρκάλ ideal το έριχνα με δίκανο. Αν πήγαινα τώρα για τσίχλα ή θα έριχνα σκοπευτικά 28 γρ ή nsi classica, cheddite tordo, mb classic 32. Αν ειχε δυσκολο καιρο θα ξεθαβα και μερικα artemis για την τιμή των όπλων. Για φάσσα τον απόλυτο κυρίαρχο Remington Express. Βεβαια και τα Mygra και τα Weidmannsheil άριστα.
Όλα τα μαγιόνκι ήταν διαμάντια‼️μα όλα‼️
 
Για αυτό έγραψα παραπανω. Gm3 fast tordo. Τάσο πίστεψε με με χιόνι το εριξα τελευταία φορά και μου έφυγαν τα τσαουλια. Κλωτσημα και κρότο υπερβολικό και αποτέλεσμα πολύ κακο.
Ένα από τα χειρότερα που έχω ρίξει.
 
Ένα από τα χειρότερα που έχω ρίξει.
Κι όμως πριν το 16 ήταν φωτιά! Αμέτρητες κηδείες! Ψηλωμενες μπασιματιαρες και χοντρές στα ελατα είχαν βρει τον μάστορα τους αλλα δυστυχώς το χάλασαν εντελως!
 
Κι όμως πριν το 16 ήταν φωτιά! Αμέτρητες κηδείες! Ψηλωμενες μπασιματιαρες και χοντρές στα ελατα είχαν βρει τον μάστορα τους αλλα δυστυχώς το χάλασαν εντελως!
Τον χειμώνα του '16 πηρα δυο κουτια nsi sipe...
Καλες τουφεκιές δεν λέω αλλά...πολυυ λάκτισμα με το δίκαννο...
Τα υπόλοιπα ρίχτηκαν με την moss...
Τι να κάτσω να συγκρίνω..που τα παλιά sipe με το 8mm μέταλλο μου γαργαλαγαν τον ώμο......
Αλλά κ τι περιμενα.. Τόσα χρόνια βλέπω πως οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται σε ένα φυσίγγι κατά ένα μεγάλο ποσοστο δεν είναι για καλό........
Πήρα πέρσι και ένα κουτί nsi s4 και ξέρεις γιατι?Γιατί όλοι μου λένε τα... χειρότερα....
Και ηθελα να το δω κ αυτο σε κανα πρωινο περπατητο με υγρασια... Αλλά μας τα χαλασαν..
Λίγα φυσίγγια έχει κρατήσει καλά η nsi..
 
Τον χειμώνα του '16 πηρα δυο κουτια nsi sipe...
Καλες τουφεκιές δεν λέω αλλά...πολυυ λάκτισμα με το δίκαννο...
Τα υπόλοιπα ρίχτηκαν με την moss...
Τι να κάτσω να συγκρίνω..που τα παλιά sipe με το 8mm μέταλλο μου γαργαλαγαν τον ώμο......
Αλλά κ τι περιμενα.. Τόσα χρόνια βλέπω πως οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται σε ένα φυσίγγι κατά ένα μεγάλο ποσοστο δεν είναι για καλό........
Πήρα πέρσι και ένα κουτί nsi s4 και ξέρεις γιατι?Γιατί όλοι μου λένε τα... χειρότερα....
Και ηθελα να το δω κ αυτο σε κανα πρωινο περπατητο με υγρασια... Αλλά μας τα χαλασαν..
Λίγα φυσίγγια έχει κρατήσει καλά η nsi..
Δεν σου λένε ψέματα!
 
Το καφε μου αρεσε που δοκιμασα δυο κουτια περυσι, το μπλε οχι ηταν σκετη απογοητευση!!
Ισως ομως δεν κανει για τις δικες μου θερμοκρασιες και να θελει πολυ κατω απ το μηδεν για να δουλεψει.
Η παλιότερες παρτίδες μπλε δούλευαν πολύ καλά στο κρύο και την υγρασία κοντά στους 0c και κάτω τα καινούργια τα χω ρίξει μέχρι και +10 με υγρασία με πολύ καλά αποτελέσματα. Στο κρύο όμως τα φτύνουν...
 
Τον χειμώνα του '16 πηρα δυο κουτια nsi sipe...
Καλες τουφεκιές δεν λέω αλλά...πολυυ λάκτισμα με το δίκαννο...
Τα υπόλοιπα ρίχτηκαν με την moss...
Τι να κάτσω να συγκρίνω..που τα παλιά sipe με το 8mm μέταλλο μου γαργαλαγαν τον ώμο......
Αλλά κ τι περιμενα.. Τόσα χρόνια βλέπω πως οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται σε ένα φυσίγγι κατά ένα μεγάλο ποσοστο δεν είναι για καλό........
Πήρα πέρσι και ένα κουτί nsi s4 και ξέρεις γιατι?Γιατί όλοι μου λένε τα... χειρότερα....
Και ηθελα να το δω κ αυτο σε κανα πρωινο περπατητο με υγρασια... Αλλά μας τα χαλασαν..
Λίγα φυσίγγια έχει κρατήσει καλά η nsi..
Έτσι φίλε μου τα παλιά sipe με τα δούλευα με δίκανο 2700 όλη μέρα κ νόμιζα ότι έριχνα με Φλομπερ κ σε νούμερο 7 κάναν κάτι πατσαβουριασματα στις πέρδικες κ στις μπεκάτσες λες κ τους έριχνες 40 γρμ!!! Γαμω το φυσίγγια ήταν!
 
Έτσι φίλε μου τα παλιά sipe με τα δούλευα με δίκανο 2700 όλη μέρα κ νόμιζα ότι έριχνα με Φλομπερ κ σε νούμερο 7 κάναν κάτι πατσαβουριασματα στις πέρδικες κ στις μπεκάτσες λες κ τους έριχνες 40 γρμ!!! Γαμω το φυσίγγια ήταν!
Φυσικά και ήταν έτσι όπως τα λες,απλά το Νο 7 δεν ήταν ποτέ με sipe ...... Η γόμωση του ήταν 686 c7 1,55x34 με gt 18! Το μπλε από Νο 6 και κάτω που έχει sipe στο 1,68x34 είναι διαφορετικό εντελώς φυσιγγι με προσανατολισμό τις δύσκολες καιρικές συνθήκες και άμα το ρίξεις με δίκανο 2700 και ζεστή ψάχνεις το σαγόνι!!!!
 
Φυσικά και ήταν έτσι όπως τα λες,απλά το Νο 7 δεν ήταν ποτέ με sipe ...... Η γόμωση του ήταν 686 c7 1,55x34 με gt 18! Το μπλε από Νο 6 και κάτω που έχει sipe στο 1,68x34 είναι διαφορετικό εντελώς φυσιγγι με προσανατολισμό τις δύσκολες καιρικές συνθήκες και άμα το ρίξεις με δίκανο 2700 και ζεστή ψάχνεις το σαγόνι!!!!
Φίλε Βαγγέλη έγινε μπέρδεμα κ φταίω εγώ! Εννοούσα το ομονυμο sipe της μαιογκι που είχε 8 Χιλ παφυλα από 7 έως 10 ν σκάγια στα 32 γρ!
 
Έτσι φίλε μου τα παλιά sipe με τα δούλευα με δίκανο 2700 όλη μέρα κ νόμιζα ότι έριχνα με Φλομπερ κ σε νούμερο 7 κάναν κάτι πατσαβουριασματα στις πέρδικες κ στις μπεκάτσες λες κ τους έριχνες 40 γρμ!!! Γαμω το φυσίγγια ήταν!
Φίλε Βαγγέλη έγινε μπέρδεμα κ φταίω εγώ! Εννοούσα το ομονυμο sipe της μαιογκι που είχε 8 Χιλ παφυλα από 7 έως 10 ν σκάγια στα 32 γρ!
Γιαννη παραπανω δεν αναφερόμουν στα maionchi αλλά στα μετέπειτα nsi (που εξωτερικα είχαν τα ίδια χαρακτηριστικά).
Παρόλα αυτα κατάλαβα με αυτά που λες οτι κ αυτα ειχαν ίδια συμπεριφορά στο λάκτισμα..
 
Last edited:
Φίλε Βαγγέλη έγινε μπέρδεμα κ φταίω εγώ! Εννοούσα το ομονυμο sipe της μαιογκι που είχε 8 Χιλ παφυλα από 7 έως 10 ν σκάγια στα 32 γρ!
Είχε και μια σημαντική διαφορά από τα μεταγενέστερα........ Βύσμα αποσπώμενου Πάφου!
 
Είχε και μια σημαντική διαφορά από τα μεταγενέστερα........ Βύσμα αποσπώμενου Πάφου!
Kραταγα μια πολυ μικρή αμφιβολία για αυτό γιατί δεν το ειχα ρίξει σαν maionchi..
Το αντίστοιχο "αδελφάκι" S4 είχε κ αυτό αποσπωμενο πατο...
Και βέβαια ήταν "σημα κατατεθέν" στα περισσότερα maionchi τότε.. Τώρα χρησιμοποιείται επιλεκτικά από την nsi..
 
Είχε και μια σημαντική διαφορά από τα μεταγενέστερα........ Βύσμα αποσπώμενου Πάφου!
Δεν το είχα ανοίξει αλλά για να το λες χρήσιμη πληροφορία! Αλλά για το θέμα της ανάκρουσης ήταν μαλακό κ το θυμάμαι καλά επειδή είχα ρίξει αρκετά κουτιά!
 
Παφου Μπαφου... .yel.
Δεν ειχε αποσπωμενο πατο αυτο απο οσο θυμαμαι αλλα ηταν φωτια!
Αλέξη λέμε για το παλιο maionchi, Kαι μιλάμε για πανω απο 20 χρόνια πισω...
Στα κυνηγετικά της (οσα είχαν για βυσματωση συγκεντρωτηρα) όπως κ στα σκοπευτικα χρησιμοποιουσε αυτόν....
Δεδομένου ότι ήταν κ δική της πατέντα.....
Φρόντιζε κ να το αναγράφει στα "αυτια" των κουτιων "borra maionchi" και σίγουρα ήταν πολυ περηφανη για αυτόν κ οχι άδικα!
 
Last edited:
Back
Top