Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Γιάννη το έχω ξαναπεί, για μενα είναι ίσως το αγαπημένο μου τσοκ... Συνπεριφερεται σαν Lm στον πίνακα, αλλά βάζει πάντα παραπάνω σκαγια στον πίνακα... Αποδίδει ιδανικά μέχρι τα 40 μετρα με όλα τα σκαγια κ τα φυσιγγια ενώ έχω πάρει κ μακρυτερα πουλιά πολλές φορές επαναλαμβάνομενα... Έχει μεγάλη δύναμη κρουσης κ το χαρακτηριστικό κάπνισμα στα πουλιά αν σε ενδιαφέρει αυτό... Σκοπευτικα είναι αρκετά πιο φιλικό αππ ένα kicks... Το γουστάρω πολύ...
Ευχαριστώ πολύ Άρη! με κανείς να πιστευω ότι έκανα τη σωστή επιλογή.το kicks που ήταν LM το έδωσα γιατί ήταν περίπου ίδια σύσφιξη με το briley helix και γιατί έπρεπε να πουλήσω ένα τσοκ (helix η kicks smoke) για να πάρω το anaconda..διάλεξα το kicks όχι γιατί ήταν άσχημο,απλα έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δυο..
 
έχοντας το ίδιο σπείρωμα (crio plus), θα πρότεινα τα 2 improved.
δηλ. IC και ΙΜ.
καμιά φορά το IC το αντικαθιστώ βάζοντας απλά ένα διασποράς στο ΙΜ...;)
αν βέβαια ο κώνος έχει σφίξει την τουφεκιά επιλέγεις ανοιχτότερα.
 
Ερώτηση, σε benelli με crio plus τσοκάκια και κώνο ποια 2 all around τσοκάκια θα προτείνατε. Μια ιδέα που έχω είναι ένα LM και ένα Bell.
για γενικο κυνηγι θα ελεγα το LM......στην ιταλιδα που εχω κωνο εχω ενα kicks LM -anaconda LONG-brain bell......το bell θα το συνιστούσα για περπατητο και απογευματινο καρτερι σε κοντινες τουφεκιες και θα σε καλυψει απο τα 10 μεχρι τα 30 μετρα
 
έχοντας το ίδιο σπείρωμα (crio plus), θα πρότεινα τα 2 improved.
δηλ. IC και ΙΜ.
καμιά φορά το IC το αντικαθιστώ βάζοντας απλά ένα διασποράς στο ΙΜ...;)
αν βέβαια ο κώνος έχει σφίξει την τουφεκιά επιλέγεις ανοιχτότερα.

Ναι Σπύρο με το σκεπτικό ότι ο κώνος θα σφίξει την τουφεκιά ανέφερε τις 2 παραπάνω συσφίξεις.

για γενικο κυνηγι θα ελεγα το LM......στην ιταλιδα που εχω κωνο εχω ενα kicks LM -anaconda LONG-brain bell......το bell θα το συνιστούσα για περπατητο και απογευματινο καρτερι σε κοντινες τουφεκιες και θα σε καλυψει απο τα 10 μεχρι τα 30 μετρα

Κώστα ακριβώς αυτό είναι το σκεπτικό μου, αυτή τη στιγμή χωρίς κώνο δουλεύω το LM της briley και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα κάτι άλλο για απογευματινά και περπατητό.
 
Ναι Σπύρο με το σκεπτικό ότι ο κώνος θα σφίξει την τουφεκιά ανέφερε τις 2 παραπάνω συσφίξεις.



Κώστα ακριβώς αυτό είναι το σκεπτικό μου, αυτή τη στιγμή χωρίς κώνο δουλεύω το LM της briley και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα κάτι άλλο για απογευματινά και περπατητό.
skeet και modified αντίστοιχα.
όλα βέβαια εξαρτώνται από την απόσταση βολής και τι πυκνότητα ψάχνουμε στο κάθε θήραμα.
 
Καλησπέρα συνάδελφοι έχω μια ερώτηση- απορία θέλω να αγοράσω ένα after market τσοκ η απορία μου είναι γιατί τοσο ντόρος τι κάνουν αυτά που δεν κάνουν τα γνήσια.
 
Καλησπέρα συνάδελφοι έχω μια ερώτηση- απορία θέλω να αγοράσω ένα after market τσοκ η απορία μου είναι γιατί τοσο ντόρος τι κάνουν αυτά που δεν κάνουν τα γνήσια.
Γιατί θα σου δώσει κάτι παραπάνω από τα εργοστασιακά.. τα σκωτοματα που θα σου δώσει το τσοκ φρένου (αλλά και άλλα aftermarket όχι φρένου) δεν τα δίνει το εργοστασιακό τσοκ 1000%. Είναι ψαγμένα τσοκ από εταιρείες κολοσσούς πάνω στη θέμα τσοκ και μόνο όχι όπως τις εταιρείες που ασχολούνται κυρίως με το οπλο και προσφέρουν και τσοκ για να σου δίνουν την δυνατότητα για κοντινές η μακρινές βολές αλλά μέχρι εκεί.. τα aftermarket έχουν ψαγμένες τεχνολόγιες με διαφορά κόλπα όπως φρένα απομόνωση αερίων της πυρίτιδας άλλες συσφιξεις ενεργειακά "κόλπα" ποιοτικά και ακριβά μέταλλα κατασκευής που όλα αυτά συντελούν σε τρομερά σκωτοματα τόσο σε συμβατικές όσο και εξωπραγματικές αποστάσεις.. όλα αύτα πιστεύω πως δεν θα στα παρέχει ένα εργοστασιακό τσοκακι.. φιλικά..
 
Πρίν λίγο παρέλαβα τα κάτωθι mobil τσόκ,για την es 100 μου.Τα βρήκα σε καλή τιμή (60€) και τα δυο μεταχειρισμένα.Το SK για τα κυνήγια φέρμας και το Μ για καμιά τσίχλα κλπ. Από ότι μου είπε το παληκάρι που μου τα έδωσε,τα είχε πάνω σε γιούρικα ΙΙ και είδε σαφώς καλύτερες ντουφεκιές από τα εργοστασιακά.
ElttXq5.jpg
 
Πρίν λίγο παρέλαβα τα κάτωθι mobil τσόκ,για την es 100 μου.Τα βρήκα σε καλή τιμή (60€) και τα δυο μεταχειρισμένα.Το SK για τα κυνήγια φέρμας και το Μ για καμιά τσίχλα κλπ. Από ότι μου είπε το παληκάρι που μου τα έδωσε,τα είχε πάνω σε γιούρικα ΙΙ και είδε σαφώς καλύτερες ντουφεκιές από τα εργοστασιακά.
ElttXq5.jpg
Διαμαντή καλοριζικα, σε urica 2 αποκλείεται δεν ταιριάζουν τα σπειρωματα ούτε το μήκος. Είναι όντως καλά τσοκ και θα δεις βελτίωση
 
Διαμαντή καλοριζικα, σε urica 2 αποκλείεται δεν ταιριάζουν τα σπειρωματα ούτε το μήκος. Είναι όντως καλά τσοκ και θα δεις βελτίωση
Ευχαριστώ πολύ Κων/νε.Όταν τον ρώτησα σε τι όπλο τα είχε μου είπε urica ΙΙ. Εκτός εαν έκανε λάθος.....πάντως είναι mobil το σπείρωμά τους,γιατί είναι και σαν τα εργοστασιακά( τα εσωτερικά) που έχουν το σπείρωμα στην έξοδο της κάνης.
 
Ευχαριστώ πολύ Κων/νε.Όταν τον ρώτησα σε τι όπλο τα είχε μου είπε urica ΙΙ. Εκτός εαν έκανε λάθος.....πάντως είναι mobil το σπείρωμά τους,γιατί είναι και σαν τα εργοστασιακά( τα εσωτερικά) που έχουν το σπείρωμα στην έξοδο της κάνης.
Μόλις μίλησα μαζί του. Δικό μου λάθος, έχει την AL -391 Urika η οποία όντως παίρνει MOBILCHOKES
 
Παιδιά τα φώτα σας, παρήγγειλα τσοκ carlson από τον airgunshop για franchi falkonet s που δεν είναι mobil αλλά πιθανολογουμε το παλιό frankkchoke και αυτά που μου ήρθαν είναι λίγο πιο μακριά και πιο χοντρά στη φούστα με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζουν, έχει κανείς τέτοιο όπλο να βοηθήσει;
 
Back
Top