Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

.....και μετά από λίγα μέτρα το κυάθιο μένει πίσω αφήνοντας το φορτίο μόνο του να ταξιδέψει. Προσωπικά πιστεύω ότι η χρησιμότητά τους αφορά τους συγκεντρωτήρες που δεν ανοίγουν τα φτερά τους. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι προσφέρουν ουσιαστικά κάπου αλλού σε σχέση με ένα συμπαγές τσοκ. Μήπως προϊόν marketing δεδομένης και της πιο υψηλής τιμή αυτών.....μπορεί να έχω και λάθος σκεπτικό βέβαια.
Ναι!
Ωστοσο,αυτο θα γινει αφήνοντας την ατρακτο πιο "σκορπια" κατα μηκος....
Σκοτωνουν καλα τα φρενου,Γερασιμε!
Μονο που δεν πολυσυγχωρουν.:)
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλύτερα σκοτώνουν ο συνδυασμός μεσόταπα (πλαστική ή ακόμα καλύτερα μάλλινη με πλαστική έμφραξη) με κανονικό τσοκ. Κι ας νομίζει αρκετός κόσμος πως οι μεσόταπες είναι για μεσαίες αποστάσεις.
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλύτερα σκοτώνουν ο συνδυασμός μεσόταπα (πλαστική ή ακόμα καλύτερα μάλλινη με πλαστική έμφραξη) με κανονικό τσοκ. Κι ας νομίζει αρκετός κόσμος πως οι μεσόταπες είναι για μεσαίες αποστάσεις.
Μάκη αν μιλάς για ιδιογομωση αλλάζει το πραμα.το εμπορικό φυσιγγι με μεσοταπα πρεπει να ειναι καλα στημένο για να διαβάσει το τσοκ οπως πρεπει
 
Ευριπίδη αυτό εννοείται. Μιλάμε καθαρά για την απόδοση του τσοκ έχοντας την σταθερότητα του φυσιγγίου δεδομένη (ιδανικό περιβάλλον πειράματος). Τα έτοιμα φυσίγγια τα έχω καταργήσει πολλά χρόνια τώρα, με εξαίρεση όταν πήγαινα σκοπευτήριο που δεν προλάβαινα πάντα να γεμίζω.
 
Κι εγω Σπύρο!:(:(

Γι αυτο Γιάννη ρώτησα πιο πριν για ενα carlson σε περιπτώσεις που βγαίνουν τα πουλιά στρωτα και οριακά μακριά ώστε να είσαι μεσα σε όλα.

Παρεμπιπτόντως να την επαναφέρω την ερώτηση :)
Και κατι ακομα , την βοήθεια σας.
Ειμαι σε αναζήτηση ενός πιο σφιχτου τσοκ της τάξης των **/imp.mod για φυσίγγια απο 4 εως 6 Νο
Κοίταγα το Carlsons sporting clays extended ported.
Το εχει κάποιος η γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο τσοκ.
Σε εναν ονομαστικό αυλό 18.3 θα πέσει σωστά η σύσφιξη ;

Το .violin. εγώ
 
Σπυρο,η οποια απαντηση παρεις καλο θα ειναι να βασιζεται σε προσωπικές εμπειριες!
Εγω δεν ειχα τετοιο choke,δεν εχω αποψη!
Εχω δει ομως,ωραια πραγματα απο choke,λιγοτερο ονομαστα.
Π.χ. στη Centro που κατεχω,εχω μόνιμα σχεδον βιδωμενο ενα colonial.
5/10.
Τουφεκαω τα παντα και δεν βρησκω λογο να το ξεβιδωσω απο πανω!
Υποψη εχω και ειχα,Brilley,Seminole,Muller,Brain,μαμα....
Το μονο που το αντικαθιστά,ειναι ραβδωτος διασπορεας για τις μαυρες.
 
Last edited:
Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλύτερα σκοτώνουν ο συνδυασμός μεσόταπα (πλαστική ή ακόμα καλύτερα μάλλινη με πλαστική έμφραξη) με κανονικό τσοκ. Κι ας νομίζει αρκετός κόσμος πως οι μεσόταπες είναι για μεσαίες αποστάσεις.
Δεν εχεις αδικο....
Δεν μιλαω για καλυτερα η χειροτερα!
Παντως,κανουν κατι πολυ παραπανω απο αυτο που πιστευει ο περισσότερος κοσμος.
Σε οτι αφορα τις αποστασεις καταβολων.
 
να φύγουν από τις τρύπες προς τα πλάγια
Ο λόγος που βρίσκουμε 'μολυβένιες φλούδες' στα πλαϊνά.
Με το θέμα πιέσεων δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτό το σημείο, ανεβαίνουν?
Πάντως αφού δεν σχεδιάστηκαν για κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται να τα ταλαιπωρούμε αδίκως !!.hunter.
 
Ο λόγος που βρίσκουμε 'μολυβένιες φλούδες' στα πλαϊνά.
Με το θέμα πιέσεων δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτό το σημείο, ανεβαίνουν?
Πάντως αφού δεν σχεδιάστηκαν για κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται να τα ταλαιπωρούμε αδίκως !!.hunter.
Σπυρο,λεγεται πως οι πιέσεις σ'αυτο το σημειο,εχουν πεσει στο 1/3 των αρχικων....
Σιγουρα,δεν εχουμε λογο να ριχνουμε ενα "παραδοσιακο"φυσιγγι η ενα με μισοταπα μ'ενα τετοιο choke.
Θεμα ταλαιπωριας του choke,δεν υφισταται,επειδη το υλικο κατασκευης του ειναι ασύγκριτα σκληροτερο απο αυτό των μολυβδινων σκαγιων.
 
Εχω ριξει τα MB tricolor 36gr με το ufo αλλα και με το kicks χωρις θεμα. Ειχε παρα πολυ καλες κατανομες το kicks παντως παρολο που εχει μαλλινη ταπα το φυσιγγι αλλα με χαλασαν οι πολλες μολυβδωσεις που αφηνε στην κανη, εχω μερικα ακομα παντως να τα δοκιμασω παλι καποια στιγμη
 
Την απαντηση θα την δωσει ενα συγκριτικο μεταξυ των δυο τσοκ.
Ριχνεις τον ιδιο τυπο φυσιγγια και ψαχνεις να βρεις τους συγκεντρωτηρες μετα τις βολες. Οσο πιο φθαρμενος βγει, τοσο ποιο αγριο το φρεναρισμα
 
Θεμα ταλαιπωριας του choke,δεν υφισταται,επειδη το υλικο κατασκευης του ειναι ασύγκριτα σκληροτερο απο αυτό των μολυβδινων σκαγιων.
Σαφώς... πιο μεγάλη 'φθορά' θα κάνουμε στην κατανομή της τουφεκιάς μας.:)
 
Και κατι ακομα , την βοήθεια σας.
Ειμαι σε αναζήτηση ενός πιο σφιχτου τσοκ της τάξης των **/imp.mod για φυσίγγια απο 4 εως 6 Νο
Κοίταγα το Carlsons sporting clays extended ported.
Το εχει κάποιος η γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο τσοκ.
Σε εναν ονομαστικό αυλό 18.3 θα πέσει σωστά η σύσφιξη ;

Επέλεξε όπλο ,διάλεξε το τσοκ που θέλεις και κοιτα τις συσφίξεις. http://www.choketube.com/choke-tube-listing-R.php.
Εγώ έχω το Μ και το F Ported Sporting Clays στην sx3.Όμως το F έχει πιο ανοιχτή σύσφιξη και αντιστοιχεί σε ΙΜ.
Το Μ είναι αυτό που έχω δουλέψει πάρα πολύ και έχω κολλήσει μαζί του.
 
Back
Top