Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Καλησπερα σε ολα μελη και απο εμενα!
Εχει να μου προτεινει καποιος κανενα τσοκ για μια Benelli που εχω? Το θελω πιο πολυ για τσιχλες σε νουμερο 3* ή 3,5* και θα προτιμουσα να εχει και πορτιντ.Δεν ξερω ομως ποιας εταιριας τα τσοκ θα ταιριαζουν καλυτερα στο οπλο μου και εδω θελω την βοηθεια σας!Να αναφερω επισης οτι το οπλο μου δεχεται τσοκ CRIO PLUS.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Εκτός από τα carlson που σου πρότεινε ο Τόλης δες και τα Gemini που ταιριάζουν πολύ σε μπενελι. Τώρα για την σύσφιξη ανάλογα με τα κυνήγια που κάνεις. Αν θες μόνο ένα τσοκ πάρε το 3* που είναι και η μέση λύση
 
Μόλις πήρα μια καινούργια καραμπίνα και απο οτι είδα στο καθάρισμα της το τσοκ της πάει σφιχτα απο το σπείρωμα και μετά τα τσοκ ειναι οπτιμα πλας και το οπλο μπενελλι απο οτι ειδα στο τελείωμα έχει και πατουρα όπου τελειώνει το τσοκ. Ειχα παλι το ιδιο οπλο και βλέπω εχει καποιες μικροαλλαγες πιστευω.
 
Καταρχας ευχαριστω ολα τα μελη που γνωριζω και με βοηθαν με τις απαντησεις τους και τις συμβουλες του,ιδιαιτερα τον WINμαν του φορουμ!
Παιρνω υποψην λοιπον. Απλα εχω μπερδευτει. Σε λιγο θα ρθει η ωρα που αποκτησω κι εγω ενα ανακοντα. Τα κυνηγια μου ειναι φασσα παπι τρυγονι τσιχλα. Βεβαιως ειναι δυσκολο και ακατορθωτο να ζηταω ενα τσοκ για ολα ( δε λεω κατι τετοιο) αλλα δεν τουφεκαω και στο θεο! Οποτε τι να επιλεξω σε πρωτη φαση,το μιντ η ' το σορτ ρειντζ. Για αυλο 18,8 μιλαμε! Σας ευχαριστω!
 
Καταρχας ευχαριστω ολα τα μελη που γνωριζω και με βοηθαν με τις απαντησεις τους και τις συμβουλες του,ιδιαιτερα τον WINμαν του φορουμ!
Παιρνω υποψην λοιπον. Απλα εχω μπερδευτει. Σε λιγο θα ρθει η ωρα που αποκτησω κι εγω ενα ανακοντα. Τα κυνηγια μου ειναι φασσα παπι τρυγονι τσιχλα. Βεβαιως ειναι δυσκολο και ακατορθωτο να ζηταω ενα τσοκ για ολα ( δε λεω κατι τετοιο) αλλα δεν τουφεκαω και στο θεο! Οποτε τι να επιλεξω σε πρωτη φαση,το μιντ η ' το σορτ ρειντζ. Για αυλο 18,8 μιλαμε! Σας ευχαριστω!

Αν πας για ένα τσοκ το mid range θα σε καλύψει σε όλα σου τα κυνήγια μέχρι περίπου 50 μέτρα.
 
Αν πας για ένα τσοκ το mid range θα σε καλύψει σε όλα σου τα κυνήγια μέχρι περίπου 50 μέτρα.
p
Αν πας για ένα τσοκ το mid range θα σε καλύψει σε όλα σου τα κυνήγια μέχρι περίπου 50 μέτρα.
Παυλο με το anaconta mid range εχεις ριξει μονοβολα- δραμια? sx3 εχω.
 
p

Παυλο με το anaconta mid range εχεις ριξει μονοβολα- δραμια? sx3 εχω.
Για δραμια μπορεις να ριξεις για μονοβολο θα ειναι πολυ σφιφτο, πρωσοπηκα ενα τσοκ που θα διαλεγα να ριξω κ τα 2 με την sx3 που θα το παρω καποια στιγμη ειναι το carlson LM κ θα διαλεγα δραμια που ειναι σε κιαθιο
 
Αν πας για ένα τσοκ το mid range θα σε καλύψει σε όλα σου τα κυνήγια μέχρι περίπου 50 μέτρα.
Καλημερα! Παυλο και για ολους η ερωτηση! σε benelli με αυλο 18,4 το anaconta mid range ,θα συμπεριφερετε σαν 4 αστρα (εχει συσφιξη σε 18,4 αυλο, 0,24 περιπου) η θα ριχνει σαν 3 αστρα; Το τσοκ ειναι Ελλαδα και σε 2-3 μερες θα το παραλαβω..
σας ευχαριστω!
 
Καλημερα! Παυλο και για ολους η ερωτηση! σε benelli με αυλο 18,4 το anaconta mid range ,θα συμπεριφερετε σαν 4 αστρα (εχει συσφιξη σε 18,4 αυλο, 0,24 περιπου) η θα ριχνει σαν 3 αστρα; Το τσοκ ειναι Ελλαδα και σε 2-3 μερες θα το παραλαβω..
σας ευχαριστω!
Γιαννη ,το 0.24 που λες ειναι ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ 1/4 .
Μενει να δεις στον πινακα,αν αποδιδει έτσι....
Πιστεύω πως θα σου δωσει τουφεκιά πιο κλειστη απο 4*.
 
Γιαννη ,το 0.24 που λες ειναι ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ 1/4 .
Μενει να δεις στον πινακα,αν αποδιδει έτσι....
Πιστεύω πως θα σου δωσει τουφεκιά πιο κλειστη απο 4*.
Σε ευχαριστω Γιαννη! Λογω του φρενου λεω και εγω οτι θεωρητικα θα δωσει πιο κλειστη τουφεκια απο 4 αστρα αλλα ποσο δεν ξερω .ο πινακας θα δειξει σιγουρα οπως λες.
 
Η patternmaster γενικά έχει εντελώς διαφορετική αντίληψη για συσχέτιση σύσφιξης και απόδοσης στα τσοκ που κατασκευάζει. Η θεωρεία της είναι ότι δεν παίζει τόσο η σύσφιξη ρόλο αλλά το που και πως θα φρενάριστει ο συγκεντρωτηρας. Στη σειρά κλασσικ υπάρχει short, medium και long με την ίδια ακριβώς συσφιξη
 
Γιαννη ο καλυτερος να απαντησει εδω ειναι ο Αρις που το χρησιμοποιει σε τετοιο αυλο. Γενικα απο προσωπικη εμπειρια το τσοκ θα σου αποδωσει οτι λεει ο κατασκευαστης και οχι οτι μετρας εσυ σαν συσφιξη
Ευχαριστώ Παύλο! Κατάλαβα τι εννοείς.
αν βλεπει και ο Αρης θα μας πει πιστευω και αυτός την γνώμη μου που το έχει σε benelli με 18,4 άυλο και είναι ο πλέον αρμόδιος..
 
Ευχαριστώ Παύλο! Κατάλαβα τι εννοείς.
αν βλεπει και ο Αρης θα μας πει πιστευω και αυτός την γνώμη μου που το έχει σε benelli με 18,4 άυλο και είναι ο πλέον αρμόδιος..
Γιάννη το έχω ξαναπεί, για μενα είναι ίσως το αγαπημένο μου τσοκ... Συνπεριφερεται σαν Lm στον πίνακα, αλλά βάζει πάντα παραπάνω σκαγια στον πίνακα... Αποδίδει ιδανικά μέχρι τα 40 μετρα με όλα τα σκαγια κ τα φυσιγγια ενώ έχω πάρει κ μακρυτερα πουλιά πολλές φορές επαναλαμβάνομενα... Έχει μεγάλη δύναμη κρουσης κ το χαρακτηριστικό κάπνισμα στα πουλιά αν σε ενδιαφέρει αυτό... Σκοπευτικα είναι αρκετά πιο φιλικό αππ ένα kicks... Το γουστάρω πολύ...
 
Back
Top