Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Βικτορα, ορισμένοι παρομοιαζουν τη λειτουργία του τσοκ με τη στενωση ενός νεροσωληνα, ο οποίος έτσι πετά το νερό μακρύτερα. Άρα δεν απέχεις καθόλου θα έλεγα.
 
Για το Browning τελικά εμπιστεύθηκα την λύση που μου πρότεινε ο Χουντάλας και ο Δουλίτσας ήτοι τα seminole...
Λόγω βέβαια περιορισμένου στόκ πήρα το IC και το ΙΜ.. Νομίζω πως τα συγκεκριμένα θα μου κάνουν τα κέφια...
 
Για το Browning τελικά εμπιστεύθηκα την λύση που μου πρότεινε ο Χουντάλας και ο Δουλίτσας ήτοι τα seminole...
Λόγω βέβαια περιορισμένου στόκ πήρα το IC και το ΙΜ.. Νομίζω πως τα συγκεκριμένα θα μου κάνουν τα κέφια...
Τα έχω σε μομπιλ πολλά χρόνια και είναι μαζεμένα με καλές κατανομες.
 
Εννοούσα ότι δεν εξεχουν υπερβολικά από την καννη. Ωστε το όπλο να γίνει παραπάνω εμπροσθοβαρο.
Αν μπορείς πάρε και τα ενδιάμεσα τσοκ LM,MOD ώστε να μπορείς να παίξεις ανάλογα με τα φυσίγγια που χρησιμοποιείς.
Στις πολύ κοντινες τουφεκιες σε καλύπτουν τα μαμισια CYL,IC που είναι και ελαφρυτερα για γρήγορες τουφεκιες.
 
Δεν εχει ευρυ φασμα για επιλογη σε ινβεκτορ... σε 3 αρι ισως παω σε αλλη μαρκα... βλεποντας
 
Δεν ειμαι σιγουρος αν θα μας λυσει καποιες αποριες η θα μας περιπλεξει περισσοτερο....xm.Οπως και ναχει ομως ειναι ενδιαφερων..

 
εγώ τί να βάλω στις δύο ωραίες κάννες του 692 ; ποιά εταιρεία να προτιμήσω ; .sarcastic.
τα καινούργια Γιαπωνέζικα varaisa .sarcastic.
πέρα από το αστείο θα έμενα στα δικά του με πολλές δοκιμές σε συνδυασμό σύσφιξης & φυσιγγίων(νούμερο γρ.)αναλόγα με το θήραμα που θα κυνηγήσεις ;)
 
Last edited:
Λοιπον, η ερωτηση ειναι για λογαριασμο φιλου.

Προσφατα πηρε στα χερια του 3 οπλα, ενα εκ των οποιων ειναι ενα Beretta A302, με τσοκακια. Τα τσοκακια του ειναι χωρις σπειρωμα, μπαινουν σε μια ειδικη πατουρα, και απο πανω τα σφιγγει μια μουφα. Ψαχνουμε να βρουμε τσοκακι 5 αστρα. Οποιος ξερει να μας καθοδηγησει, ή εχει κανενα για πουλημα, ας ενημερωσει

http://www.kalkantzakos.com/Product/3206/a302-beretta,-esoteriko-tsok-italias

Απ' ότι κατάλαβα μιλάμε για το πρώτο εργοστασιακό τσοκάρισμα της A302...και εμένα η 302 τέτοιο τσοκάρισμα έχει....με μηδαμινή διαφυγή αερίων...(το λέρωμα εξωτερικά του τσοκ έιναι μηδαμινό)
Υ.Γ.: εργοστασιακά ερχόταν με 4 τσόκ χωρίς τον κύλινδρο...δλδ *,**,***,****. Αγορασμένη το 1980 από την Ιταλία.
 
Στον καλκαντζάκο με το λινκ που έδωσα δεν έχει κυλινδρο δλδ?? ρωτώ για να ξέρω...μήπως μας χρειαστεί και εμάς....
 
Στον καλκαντζάκο με το λινκ που έδωσα δεν έχει κυλινδρο δλδ?? ρωτώ για να ξέρω...μήπως μας χρειαστεί και εμάς....
στον καλκαντζακο ειχα παρει πριν 1 μηνα τηλ αλλα ειχε μονο 4 αστρα.ειπε οτι καποια στιγμη θα φερει αλλα δεν διευκρινησε ποτε.αυτο στο μαγαζι που το παραγγειλα μαλλον το βρηκε απο λαρισσα
 
στον καλκαντζακο ειχα παρει πριν 1 μηνα τηλ αλλα ειχε μονο 4 αστρα.ειπε οτι καποια στιγμη θα φερει αλλα δεν διευκρινησε ποτε.αυτο στο μαγαζι που το παραγγειλα μαλλον το βρηκε απο λαρισσα
Προφανώς εννοείς τον Αραπκουλε στο δρόμο για Ελασσονα. Αυτός φτιάχνει εξαρτήματα παλιών μοντέλων.
 
Back
Top