Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Υπάρχουν κάννες της Beretta με αυλό 18,4 και με 18,3. Και οι δυο τύποι "φοράνε" τσοκ Mobile. Βλητικά είναι δόκιμο το ίδιο τσοκ να ταιριάζει και στους δυο αυλούς; θα έχουν την ίδια απόδοση;
 
Last edited:
Θα υπαρχουν καποιες μικροδιαφορες ως προς την συσφιξη αναλογα με την πραγματικη διαμετρο του στομιου του τσοκ... Σε ενα ποιοτικο τσοκ οι διαφορες αυτες δεν θα ειναι τοσο εμφανεις στην αποδοση...
 
Kυνηγω αποκλειστικα με Patternmaster Anaconda short, medium, long range.
Παυλε αυτα τα δυο τσοκ (Anaconda short & long range) τα εχω παραγγειλει το Σαββατο και αυριο θα ειναι στη διευθυνση που δηλωσα στις ΗΠΑ. Τα πηρα σε mobile για την καννη που πηρα προσφατα με 18,3 αυλο. Σ´ Αυτο το σημειο θα ηθελα να σε ευχαριστησω για την βοηθεια και τις πληροφοριες που μου εδωσες ωστε να τα παραγγειλω. Να εισαι καλα.

Σήμερα ενημερώθηκα ότι τα τσοκ έχουν παραδοθεί στο συγγενικό πρόσωπο του γαμπρού μου στις ΗΠΑ. Θα τα έχω στα χέρια μου το καλοκαίρι που θα έρθει Ελλάδα.
Πήρα το Mobile Anaconda Short Range και το Mobile Anaconda Long Range: https://www.patternmaster.com/products/1016_12ga_Benelli_Beretta_Mobile_Anaconda
 
Σήμερα ενημερώθηκα ότι τα τσοκ έχουν παραδοθεί στο συγγενικό πρόσωπο του γαμπρού μου στις ΗΠΑ. Θα τα έχω στα χέρια μου το καλοκαίρι που θα έρθει Ελλάδα.
Πήρα το Mobile Anaconda Short Range και το Mobile Anaconda Long Range: https://www.patternmaster.com/products/1016_12ga_Benelli_Beretta_Mobile_Anaconda

Ωραίος, άντε να σου έρθουν με το καλό να τα χαρείς ....

Να είσαι καλά Γιώργο.
Μόλις μου ήρθε και e-mail με φωτό:

Anaconda-1.jpg
 
Με υγεια τα τσοκακια. Σίγουρα πολύ καλύτερα από της μαμάς του.
Πιστεύω τη μεγάλη διαφορά θα δεις στο Long range.
 
Xρηστο με γεια. Την αποψη μου την εχεις. Περιμενουμε ολοι τις εντυπωσεις σου στα κυνηγια που κανεις εσυ.
 
Γιαννη και Παυλε σας ευχαριστω. Εννοειται οτι θα σας πω τις εντυπωσεις μου, γεροι να ειμαστε.

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω και τον Δημήτρη (dim63) για τις πληροφορίες που μου έδωσε για το τσοκ και για την παραγγελία του.
 
Last edited:
Καλημερα σε ολους.Θα μπορουσε καποιος να μου πει, το UFO για το ΣΒΕ1 ΜΕΧΡΙ τι νουμερο σε ατσαλινα ριχνει? Δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω σε ατσαλινα..xm.
 
Γιαννη και Παυλε σας ευχαριστω. Εννοειται οτι θα σας πω τις εντυπωσεις μου, γεροι να ειμαστε.

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω και τον Δημήτρη (dim63) για τις πληροφορίες που μου έδωσε για το τσοκ και για την παραγγελία του.
Από ότι μέτρησα οι συσφιξεις των δύο τσοκ αντιστοιχούν σε CYL και 3*/2*,σημασία έχει τώρα να δεις στην πράξη τι τουφεκιες βγάζουν.Πάντως η τιμή είναι καλή, ίσως έπρεπε να πάρεις και το ενδιάμεσο να έχεις να παίζεις.
 
Καλημερα σε ολους.Θα μπορουσε καποιος να μου πει, το UFO για το ΣΒΕ1 ΜΕΧΡΙ τι νουμερο σε ατσαλινα ριχνει? Δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω σε ατσαλινα..xm.
Όλα τα νούμερα ακόμη και ψηφους. Όσο πιο χοντρό το νούμερο τόσο καλύτερα αποδίδει.
 
Φαντάζομαι ότι και στα δικά μου και ειδικά στο long range να μην υπάρχει κάποιος περιορισμός του μεγέθους στα σκάγια, μολύβδινα και ατσάλινα...
 
Φαντάζομαι ότι και στα δικά μου και ειδικά στο long range να μην υπάρχει κάποιος περιορισμός του μεγέθους στα σκάγια, μολύβδινα και ατσάλινα...

Κανενας απολυτως Χρηστο. Και με ψιλα και με χονδρα σκαγια και με ατσαλινα πολυ καλη αποδοση.
 
Tα Patternmaster Anaconda εχουν φτειαχθει για καθαρα κυνηγετικη χρηση οπως αλλωστε και τα υπολοιπα τσοκ της εταιρειας. Το Anaconda ειναι το μονο τσοκ συσφιξης της εταιρειας, ολα τα υπολοιπα ειναι του τυπου συγκραντησης συγκεντρωτηρα. Ακομη και ετσι ομως το Αnaconda ανηκει στην κατηγορια παραξενα τσοκ και δεν μπορει να συγκριθει με τα κλασσικα πολυ καλα τσοκ συσφιξης οπως Carlson, Briley, Trulock κλπ. Πολυ απλα γιατι το αποτελεσμα σε συγκεντρωση δεν ειναι το προβλεψιμο απο τη συσφιξη που αναφερεται. Και οπως ειναι σε αυτες τις καταστασεις σε καποιους μπορει να αρεσει αυτο και σε καποιους αλλους καθολου.
Τα 3 Anaconda (short, medium, large) εχουν σταθερη διαμετρο για ολους ανεξαιρετου τυπους οπλων. Αυτοι ειναι αντιστοιχα 0.733 ιν για το short, 0.715 για το medium, και 0.700 για το long. Σε χιλιοστα αυτο ειναι 18.61 mm, 18.16 mm και 17.8 mm. Aυτο σημαινει για παραδειγμα οτι το short στα οπλα με στενους αυλους οπως πχ του Χρηστου (18.3 mm) εχουμε τσοκ κατα πολυ ανοιχτοτερο του κυλινδρου στα δε οπλα με αυλο 18.85 οπως πχ η SX3 συσφιξη. Αναλογα αποτελεσματα και στα αλλα δυο τσοκ.
Εγω κυνηγω μονο με αυτα τα 3 τσοκ, σε οπλο με αυλο 18.55 και οι εντυπωσεις μου περιληπτικα ειναι οι ακολουθες.
Το short συμπεριφερεται περισσοτερο σαν Seminole Spreader παρα σαν Briley Diffusion με πολυ καλη κατανομη κοντα και παρα πολυ καλη αποδοση μεχρι τα 30 με 35 μετρα.
Το medium συμπεριφερεται σαν IC στα κοντινα και σαν Full στα μακρινα
To long range σαν Μ στις κοντινες και σαν ΧF στα μακρινα

Αυτο το φαινομενο τετοιας συμπεριφορας σε τσοκ δεν εχω ξανασυναντησει προσωπικα γιαυτο και τα θεωρω παραξενα αλλα αν μη τι αλλο εντυπωσιακα. Πρεπει να εχουν παρα πολυ καλη γεωμετρια και καποιο ρολο πρεπει να παιζει η πατεντα της Patternmaster με το αναποδο σπιν στο συγκεντρωτηρα για χιλιοστα του δευτερολεπτου. Υπαρχουν πολλοι που αμφισβητουν ομως αυτη την εξηγηση.
Ακομα πιο παραξενο θεωρω το γεγονος οτι ο κολλητος μου στο κυνηγι που κυνηγα με Beretta αυλου 18.3 mm παιρνει τα ιδια αποτελεσματα με εμενα απο τα τσοκ παροτι το τελικο τσοκαρισμα του ειναι τελειως διαφορετικο απο το δικο μου.
 
Εντυπωσιακά όλα αυτά!!! Το βασικό είναι ότι τα είδατε στην πράξη, γιατί τα αριθμητικά δεδομένα της συσφιξης δεν λένε πάντα την αλήθεια.
 
Πολυ ωραία εξήγηση αλλα πώς μπορεί να δουλεύει σαν Μ κ σαν ΧF συγχρόνως αν κρατάει κέντρο λόγω του οτι όμως δουλεύεικ σαν Μ δεν θα είναι αραιό αυτο στα 50+ μέτρα; Δλδ εαν ήθελες να είχες κουμπωμένο ένα τσοκακι και να μην αλλάζεις κάθε ωρα σε ψιλωμένα γενικά πουλιά ... Αλλα με ΠΟΛΛΕΣ πιθανότητες να μπουν κ παπια στα 30-40 μέτρα (με μολυβδινα ας πούμε για εκτός Ελλάδος κυνήγι) θα προτιμούσες το long range ή το ufo και γιατι;
 
Πολυ ωραία εξήγηση αλλα πώς μπορεί να δουλεύει σαν Μ κ σαν ΧF συγχρόνως αν κρατάει κέντρο λόγω του οτι όμως δουλεύεικ σαν Μ δεν θα είναι αραιό αυτο στα 50+ μέτρα; Δλδ εαν ήθελες να είχες κουμπωμένο ένα τσοκακι και να μην αλλάζεις κάθε ωρα σε ψιλωμένα γενικά πουλιά ... Αλλα με ΠΟΛΛΕΣ πιθανότητες να μπουν κ παπια στα 30-40 μέτρα (με μολυβδινα ας πούμε για εκτός Ελλάδος κυνήγι) θα προτιμούσες το long range ή το ufo και γιατι;

Τολη αυτο ηθελα να πω μιλωντας για παραξενο τσοκ. Βεβαια ολες οι παρατηρησεις μου ειναι υποκειμενικες και εκφραζουν πιο πολυ την αισθηση που μου δινει αυτο το τσοκ στο κυνηγι. Δεν εχω επιστημονικη τεκμηριωση γιαυτο αν και πολυ θα μου αρεσε να ειχα. Μεχρι περσι κυνηγουσα μονο το short και το medium και μου καλυπταν ολα τα κυνηγια ακομη και σε πολυ ψηλωμενα πουλια. Φετος δοκιμασα πρωτη φορα το long σε παρα πολυ ψηλωμενα πουλια στα μπασιματα τσιχλας και προς μεγαλη μου εκπληξη αφου κερδισα ακομη περιπου 10 μετρα σε δραστικο βεληνεκες απο το ηδη πολυ μακρινο του medium παρατηρησα οτι δεν εχανα κανενα πουλι απο τα κοντινα. Αυτο δεν μου ειχε συμβει ποτε και σε κανενα απο τα σφικτα τσοκ που ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα.
Το τσοκ δεν ειναι επιλεκτικο στο νουμερο απο τα σκαγια. Αποδιδει εξισου καλα με 8αρι στις τσιχλες, με 4αρι, 5αρι μολυβδινα περσι στις παπιες και με Ν2 ατσαλινα φετος στις παπιες. Το πιο σημαντικο ειναι οτι το εχω συνηθησει και εχω κολλησει αγρια μαζι του.
Εχω και το UFO στην κατοχη μου που το θεωρω παρα πολυ καλο τσοκ στα χοντρα σκαγια με καταπληκτικες κατανομες στις μακρινες αποστασεις, αλλα και πολυ στενη τουφεκια στα κοντινα. Εχω και το Patternmaster classic το οποιο συμπεριφερεται παρομοια με το UFO. Ετσι δεν μου κανει καρδια για την ωρα τουλαχιστον να αλλαξω ενα τσοκ, το οποιο μου δινει επιτυχιες τοσο στα μακρινα οσο και στα κοντινα πουλια.
Με το σεναριο που περιεγραψες παρα πανω η δικη μου επιλογη καθαρα Anaconda long range.
 
Όντως πολύ παράξενο!! Οπότε κ για 18.4 την ίδια συμπεριφορά περίπου θα εχει;
Για τσιχλοπερπατητα φαντάζομαι το short θα κάνει εξαίρετη δουλειά ειδικά αν είναι σαν το spreader .... Με το οποίο πάντα επερνα πουλιά σε 35+ μέτρα πέρα απο τα κοντινά ... Πράγμα εξίσου παράλογο!!
 
Όντως πολύ παράξενο!! Οπότε κ για 18.4 την ίδια συμπεριφορά περίπου θα εχει;
Για τσιχλοπερπατητα φαντάζομαι το short θα κάνει εξαίρετη δουλειά ειδικά αν είναι σαν το spreader .... Με το οποίο πάντα επερνα πουλιά σε 35+ μέτρα πέρα απο τα κοντινά ... Πράγμα εξίσου παράλογο!!

Ετσι ειναι Τολη. Για περπατητο τσιχλας και βραδυνο στην παπια ειναι παρα πολυ καλο. Η συμπεριφορα του αναλογη του Seminole Spreader.
 
Back
Top