Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω προμηθευτεί μέχρι στιγμής για το δίκαννο (Β525),τρία τσοκάκια της Briley.Τα *** ,**** και Skeet.
Στο καρτέρι χρησιμοποιώ τα **** και *** αλλά ο βελτιωμένος κύλινδρος ορισμένες φορές είναι ανεπαρκές.
Σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα πιο σφιχτό σε συνδυασμό με το Demi...
Και η ερώτηση μου είναι...light Modified ή Improved Modified;
Τα κυνήγια που προορίζεται είναι τρυγόνια και τσίχλες κυρίως,και καμία φάσσα που και που...
ψηφίζω Improved Modified από προσωπική εμπειρεία και χρήση
18,4 δεν είναι ο αυλός;;;;;
 
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω προμηθευτεί μέχρι στιγμής για το δίκαννο (Β525),τρία τσοκάκια της Briley.Τα *** ,**** και Skeet.
Στο καρτέρι χρησιμοποιώ τα **** και *** αλλά ο βελτιωμένος κύλινδρος ορισμένες φορές είναι ανεπαρκές.
Σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα πιο σφιχτό σε συνδυασμό με το Demi...
Και η ερώτηση μου είναι...light Modified ή Improved Modified;
Τα κυνήγια που προορίζεται είναι τρυγόνια και τσίχλες κυρίως,και καμία φάσσα που και που...

To καθε οπλο ειναι ξεχωριστο κ ο καθε κυνηγος το ιδιο αλλα τον τελευταιο καιρο ειδικα στο καρτερι και ειδικα με ψιλα σκαγια εχω παθει εναν ερωτα με το Lm... Bγαζει καταπληκτικες μακρινες τουφεκιες...
 
Ναι Μάκη 18,4 είναι.
Εγώ κλείνω πιο πολύ προς το IM αλλά από την άλλη δεν έχω κυνηγήσει ξανά στο παρελθόν με πιο σφιχτό από το Mod και το φοβάμαι λίγο...
Άρι το LM είναι κοινό με το Mod στην πράξη,ή έχουν διαφορά;
 
Aν μπορεις να δανειστεις τσοκακια απο φιλο, και να τα δεις στον πινακα θα αποφασισεις ευκολοτερα. Θα συμφωνησω με τον Αρη, το LM για ενα δικο του περιεργο λογο, βγαζει εξαιρετικες μακρινες τουφεκιες, και το ιδιο πραγμα αποτυπωνεται και στον πινακα. Οι κατανομη που εχει σε σχεση με το **** δεν ειναι της ταξης του μισου αστρου οπως θα περιμενε κανεις, αλλα αρκετα πιο σφιχτη.

Εγω θα ψηφιζα LM λοιπον, αν και ψηνω τον εαυτο μου να αγορασει ενα Improved Μodified καποια στιγμη.
 
_όλοι έχουμε δίκιο αλλά:
τα ιταλικά αποδίδουν καλύτερα με το LM
τα αμερικάνικα με το IM κάνουν τρέλλες
μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία και για συμβατικούς αυλούς 18.4 και για δίκαννα

_σε 18.7 browning πάλι το IM ήταν καλύτερο του M
σε 18.8 winchester το M καλύτερο του IM
σε καραμπίνες πάντα σε καρτέρι και όπλα στα μέτρα μας

_οι εμπειρίες είναι δικές μου και ενός φίλου επαναλαμβανόμενες αρκετά χρόνια με διάφορα μοντέλα όπλων

_σίγουρα ισχύει αυτό που λέει ο Άρης
κάθε κυνηγός και όπλο έχουν διαφορές
 
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω προμηθευτεί μέχρι στιγμής για το δίκαννο (Β525),τρία τσοκάκια της Briley.Τα *** ,**** και Skeet.
Στο καρτέρι χρησιμοποιώ τα **** και *** αλλά ο βελτιωμένος κύλινδρος ορισμένες φορές είναι ανεπαρκές.
Σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα πιο σφιχτό σε συνδυασμό με το Demi...
Και η ερώτηση μου είναι...light Modified ή Improved Modified;
Τα κυνήγια που προορίζεται είναι τρυγόνια και τσίχλες κυρίως,και καμία φάσσα που και που...

Γιωργο το Improved Modified ειναι πιο σφικτο απο το ντεμι (συσφιξη 0.25 in). To LM εχει συσφιξη 0.15 ιn (μεταξυ ΙC και ντεμι). To συγκεκριμενο τσοκ ΙΜ το κυνηγουσα πριν λιγα χρονια με Βenelli στα περασματα της τσιχλας τον Οκτωβρη με πολυ καλα αποτελεσματα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας....shake hands.
Θα τα φιλτράρω όλα και από βδομάδα θα κάνω την παραγγελία μου.
 
Altair, τι εντυπώσεις έχεις από το UFO; Όλο θέλω να σε ρωτήσω κι όλο το ξεχνάω.
Λεωνιδα μιας κ το εχω κ εγω, ειχα καιρο να δω τοσο ωραια καπνισματα μετα τα 50 μετρα... Αφηνει ενα ιχνος με πουπουλα πισω απο το παπι...
 
Λεωνίδα δεν το έχω κυνηγήσει ακόμα, είχα πολλά θέματα τους τελευταίους μήνες. Κάτι δοκιμές έχω κάνει μόνο. Έβαλε στα 60 μέτρα, μετρημένα με μετροταινία, 17 σκάγια σε τενεκέ του λαδιού, νούμερο 1 στα 33γρ. Η αλήθεια είναι ότι μόλις το είδα...τρόμαξα .fff.. Ο τενεκές φαινόταν σαν κουτάκι από αναψυκτικό.

Ο Άρις το έχει κυνηγήσει πολύ.
 
Το όπλο είναι για ατσάλινα, τα τσοκ δεν είναι, όλα και τα πέντε.
.goodboy..goodboy..goodboy..goodboy.Λοιπόν ,πάμε πάλι από την αρχή. Σήμερα που καθάριζα το όπλο, ξανακοίταξα όλα τα τσοκάκια και "no steel shot" γράφουν μόνο το full και το δυάρι.Τα άλλα δεν γράφουν τίποτα..sarcastic.. Πόσο λαλάκας;;;;Μου είχε καρφωθεί η εικόνα πως το έγραφαν όλα. Βέβαια δεν τα είχα χρειαστεί για να δώσω και πολλή σημασία...
 
Αν σε ενδιαφέρει ωστόσο, υπάρχουν after market τσοκάκια που ρίχνουν ατσάλινα ακόμα και σε αυτές τις συσφίξεις.
 
Γιώργο ποια η γνώμη σου για τα Carlson;

Δεν έχω ακούσει κακιά κουβέντα για τα συγκεκριμένα. Αντίθετα έχω ακούσει τα καλύτερα. Θα σου πρότεινα τα Trulock, που έχω και ιδίαν άποψη αλλά ο Γιώργης μας τα χάλασε με τις αποστολές στην Ελλάδα.
 
Δεν έχω ακούσει κακιά κουβέντα για τα συγκεκριμένα. Αντίθετα έχω ακούσει τα καλύτερα. Θα σου πρότεινα τα Trulock, που έχω και ιδίαν άποψη αλλά ο Γιώργης μας τα χάλασε με τις αποστολές στην Ελλάδα.

Ποιος Γιώργης;.asking.
 
Θα σου απαντούσα για τα Carlsons αλλά ρώτησες μόνο την γνώμη του Γιώργου..lazy.

Λεωνίδα σε παρακαλώ, τι είναι αυτά που λες, για πες μας. Trulock ή Carlsons? .xm.
 
Θα σου απαντούσα για τα Carlsons αλλά ρώτησες μόνο την γνώμη του Γιώργου..lazy.

Λεωνίδα έχεις χίλια δίκια!!!!!!!!.shake hands. Πές νου σε παρακαλώ την γνώμη σου για αυτά και βέβαια όποιος άλλος συνάδελφος γνωρίζει κάτι σχετικά!!!!!!!
 
Back
Top