Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Για την αναπήδηση δεν με απασχολεί στην ντουφέκια αν έχουν κάποια διαφορά αν έχει δοκιμάσει κάποιος
Τα ported έχουν περισσότερο θόρυβο και (σχετικά) πιο ανοιχτές τουφεκιές.
Καθαρίζονται επίσης πιο δύσκολα.
 
Δοκιμασμένο;
Δεν έχω κανένα ported ... αν δεν σου φτάνει αυτό δες παρακάτω το βίντεο.
Έχουν δοκιμάσει 44 τσοκ με ότι υλικό σκαγιού κυκλοφορεί.

Προφανώς δεν είδα μόνο το βίντεο για να επιλέξω τσοκ αλλά ρώτησα κιόλλας.

αυτο που το ειδες?

Πατήστε play ...
 
Δεν έχω κανένα ported ... αν δεν σου φτάνει αυτό δες παρακάτω το βίντεο.
Έχουν δοκιμάσει 44 τσοκ με ότι υλικό σκαγιού κυκλοφορεί.

Προφανώς δεν είδα μόνο το βίντεο για να επιλέξω τσοκ αλλά ρώτησα κιόλλας.



Πατήστε play ...
Το είδα όλα δοκιμάστηκαν με ατσάλινα ίσως να υπάρχει διαφορά στο μολύβι ποιος ξέρει...
 
Δεν έχω κανένα ported ... αν δεν σου φτάνει αυτό δες παρακάτω το βίντεο.
Έχουν δοκιμάσει 44 τσοκ με ότι υλικό σκαγιού κυκλοφορεί.

Προφανώς δεν είδα μόνο το βίντεο για να επιλέξω τσοκ αλλά ρώτησα κιόλλας.



Πατήστε play ...
Muller επέλεξες;;
 
Muller επέλεξες;;
Gemini LM, LF και F.
Επίσης πήρα ένα Briley F απλό, αλλά το έδωσα γιατί δεν μου άρεσε οπτικά.
Τα απλά Gemini είναι σαφώς πιο όμορφα κατασκευασμένα από τα απλά Briley.
Και πιο φθηνά επίσης.

Όλα non-ported λόγω θορύβου και καθαρισμού βασικά.
 
Gemini LM, LF και F.
Επίσης πήρα ένα Briley F απλό, αλλά το έδωσα γιατί δεν μου άρεσε οπτικά.
Τα απλά Gemini είναι σαφώς πιο όμορφα κατασκευασμένα από τα απλά Briley.
Και πιο φθηνά επίσης.

Όλα non-ported λόγω θορύβου και καθαρισμού βασικά.
Όπως διαβάζω όσοι έχουν Gemini είναι ευχαριστημένοι και εγώ πιστεύω ότι χωρίς τι τρύπες είναι καλύτερα ,δεν μαυρίζει το ένα το άλλο εξωτερικά.
 
Όπως διαβάζω όσοι έχουν Gemini είναι ευχαριστημένοι και εγώ πιστεύω ότι χωρίς τι τρύπες είναι καλύτερα ,δεν μαυρίζει το ένα το άλλο εξωτερικά.
Δεν είμαι τσοκόπληκτος ...
Πάντα για κυνήγι πηγαίνω με το LM.

Το F το πήρα μόνο για παπιά.

Το LF το πήρα για να δω αν ισχύει αυτό που λέγεται ότι μερικές φορές βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές από το F.
Δεν έχω καταλήξει ακόμα, αν βρω χρόνο το καλοκαίρι ίσως δοκιμάσω μερικά φυσίγγια.

Δεν είπαμε και το σημαντικότερο απ όλα, τα έσω-έξω ξεβιδώνουν και σφίγγουν εύκολα με το χέρι.

Η συγκέντρωση που βγάζουν τα τσοκ δεν είναι το βασικό ζητούμενο για εμένα αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν διαφορές οι οποίες δεν εξαρτώνται από την εταιρία κατασκευής αλλά από το πως συνεργάζεται το κάθε τσοκ με το κάθε φυσίγγι.
Σε κάθε περίπτωση δεν προτίθεμαι να το ψάξω περισσότερο, γιατί αν υπήρχε τσοκ που να κάνει την διαφορά θα το είχαμε μάθει.
Μιλάω για τα ΜΗ φρενάτα.

Για τα τσοκ που "γεμίζουν την περιφέρεια" κρατάω μικρό καλάθι, άσχετα με το τι λέγεται.
 
αν έχουν κάποια διαφορά
Τι εννοεις "διαφορα" ως προς τη συγκεντρωση ως προς την κατανομη ως προς τη διατρηση?
Εχω εγω σε baikal mp155 τα gemini ported, ως προς το θορυβο δεν καταλαβα διαφορα...και ως προς τα υπολοιπα παλι δεν ειδα τιποτα τρελες διαφορες σε σχεση με το μαμα τριαρι απλα τσιμπησα απο ενα βιντεο με ενα ρωσο που τουφεκουσε τρυγονια με mp155 και τσοκ gemini ported, αλλα ας τουφεκουσα και εγω τοσα τρυγονια και σε τετοιες αποστασεις και ας ειχα και το μαμα τριαρι...
Αν ηταν ανοιχτη η σεζον θα σου ανεβαζα μερικες δοκιμες γιατι τις παλιες τις εχω χασει...
Εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος απο τα μαμα τσοκ? και αν επιτρεπεται σε τι οπλο?
 
……Και λένε ότι έχει μικρότερη αναπήδηση η κάνη στην Τουφεκιά!
Αυτο ισχυει μονο οταν εχει η καννη porting που οι τρυπες ειναι μονο απο την πανω μερια της καννης και υπο συγκεκριμενη γωνια... στα ported chokes οι τρυπες ειναι γυρω-γυρω οποτε δεν ισχυει το μονο που μπορει να ισχυει ειναι οτι καποια αερια εκτονωνται απο τις τρυπες με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται(δεν εχω τετοιες γνωσεις...) κατι λενε οτι δεν εμβολιζουν την στηλη των σκαγιων και τον συγκεντρωτηρα και μπλα μπλα μπλα...
Τα Kicks ειναι αλλη περιπτωση γιατι οι τρυπες ειναι με τετοια τετοια γωνια ωστε να ξυριζουν τον συγκεντρωτηρα και να τον φρεναρουν...Τα αποτελεσματα θα τα δουμε στο τερεν, στον πινακα παντως μια η αλλη με το μαμα ηταν οταν το δοκιμασα(benelli crio plus)
 
Back
Top