Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Τι εννοεις "διαφορα" ως προς τη συγκεντρωση ως προς την κατανομη ως προς τη διατρηση?
Εχω εγω σε baikal mp155 τα gemini ported, ως προς το θορυβο δεν καταλαβα διαφορα...και ως προς τα υπολοιπα παλι δεν ειδα τιποτα τρελες διαφορες σε σχεση με το μαμα τριαρι απλα τσιμπησα απο ενα βιντεο με ενα ρωσο που τουφεκουσε τρυγονια με mp155 και τσοκ gemini ported, αλλα ας τουφεκουσα και εγω τοσα τρυγονια και σε τετοιες αποστασεις και ας ειχα και το μαμα τριαρι...
Αν ηταν ανοιχτη η σεζον θα σου ανεβαζα μερικες δοκιμες γιατι τις παλιες τις εχω χασει...
Εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος απο τα μαμα τσοκ? και αν επιτρεπεται σε τι οπλο?
Ευχαριστημένος είμαι με τα μαμά τσοκ αλλά όλοι ψάχνουμε το κάτι παραπάνω breda astro synthetic έχω
 
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα τσοκ Gemini έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά τα ported με τα χωρίς??
Να προσέξεις μόνο αν είναι και για ατσάλινα ή μόνο για μολυβδινα σκάγια. Αυτά που είναι και για ατσάλινα είναι πιο "ανοιχτά" από τα άλλα άσχετα αν γράφουν πχ full πανω. Ψάξε το λίγο ειδικά αν κάνεις την αγορά από ίντερνετ.
 
Αυτο ισχυει μονο οταν εχει η καννη porting που οι τρυπες ειναι μονο απο την πανω μερια της καννης και υπο συγκεκριμενη γωνια... στα ported chokes οι τρυπες ειναι γυρω-γυρω οποτε δεν ισχυει το μονο που μπορει να ισχυει ειναι οτι καποια αερια εκτονωνται απο τις τρυπες με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται(δεν εχω τετοιες γνωσεις...) κατι λενε οτι δεν εμβολιζουν την στηλη των σκαγιων και τον συγκεντρωτηρα και μπλα μπλα μπλα...
Τα Kicks ειναι αλλη περιπτωση γιατι οι τρυπες ειναι με τετοια τετοια γωνια ωστε να ξυριζουν τον συγκεντρωτηρα και να τον φρεναρουν...Τα αποτελεσματα θα τα δουμε στο τερεν, στον πινακα παντως μια η αλλη με το μαμα ηταν οταν το δοκιμασα(benelli crio plus)
Έτσι είχα ακούσει από κάποιον σκοπευτή στο σκοπευτήριο, δηλαδή ότι τα Ported δίνουν πλεονέκτημα και γιαυτό απαγορεύονται να χρησιμοποιούνται στο σκοπευτήριο!. Ποιό Kicks έχεις και σε τι σύσφιξη?
 
Και στο τσόκ Κώστα την ίδια δουλειά κάνει!
Αν δεν απαντήσω μπορεί να σκεφτείς ότι σε αγνοώ ,αν απαντήσω θα σημαίνει ότι με λένε Κώστα .Και στην οπλογνωσια έχει γραφτεί ότι το πορτινγκ δουλεύει πριν το τσοκ πάνω στη κάννη..shake hands.
 
Έτσι είχα ακούσει από κάποιον σκοπευτή στο σκοπευτήριο, δηλαδή ότι τα Ported δίνουν πλεονέκτημα και γιαυτό απαγορεύονται να χρησιμοποιούνται στο σκοπευτήριο!. Ποιό Kicks έχεις και σε τι σύσφιξη?
Εχω το βελτιωμενο μισο (Improved Modified) μη με ρωτησεις τι κανει γιατι στο κυνηγι δεν το εχω δοκιμασει ακομη...ετσι για την κ@υλα το αγορασα παντως ο @Alex76 που ειχε το buck kicker σε xfull ανεβαζε κατι ντουφεκιες απιστευτες...
 
Ευχαριστημένος είμαι με τα μαμά τσοκ αλλά όλοι ψάχνουμε το κάτι παραπάνω breda astro synthetic έχω
Οκ τοτε αν εχεις τα φραγκα διαλεξε την συσφιξη που χρησιμοποιεις πιο συχνα και αγορασε ενα να σου φυγει η περιεργεια...και εγω καπως ετσι κανω αν και με τα τσοκακια δεν εχω δει και τιποτα τρελλες διαφορες...
 
Και στο τσόκ Κώστα την ίδια δουλειά κάνει!
Δεν νομιζω γιατι στο porting στην καννη οι τρυπες εναι ετσι ωστε να σπρωχνουν την καννη προς τα κατω(μειωση αναπηδησης στομιου) και προς τα εμπρος (μειωση ανακρουσης) σκεψου οτι οι τρυπες εχουν αντιθετη φορα απο τις τρυπες που εχουν τα τσοκ kicks και ειναι μονο απο την πανω μερια...ολα αυτα σε θεωρητικο επιπεδο γιατι στα οπλα μου δεν εχω σε κανενα porting(προς το παρον... φοβαμαι το ηχητικο αποτελεσμα) οποτε δεν εχω ιδιαν πειρα...ισως συναδελφοι που το εχουν κανει να μπορουν να δωσουν πεισσοτερες λεπτομερειες....
 
Το πορτινγκ στην κανη κατα τον σχεδιασμο του εχει να κανει με την μειωση της αναπηδησης της κανης βλεπετε στην benelli super sport που κατασκευάσθηκε για το αμερικανικο fitasc και το πορτινγκ στο τσοκ βελτιωνει την ποιοτητα του φυσιγγιου αυτα γνωριζω εγω και εχω διαπιστωσει και απο τα οπλα που εχω δουλεψει την ss και 368 lux.
 
Μια ερώτηση, σε γενικές γραμμές, αν γνωρίζετε...η σύσφιξη ενός μαμά mobil choke ic είναι αντίστοιχη με ενός after market ic? Το ρωτάω αυτό γιατί συνήθως τα after market, έχουν και κάποια ενδιάμεσα οπως το lm .
Στην προκειμένη περίπτωση..επειδή θέλω να αντικαταστήσω το μαμά ic , μην πάρω κανένα after market και μου βγει χωνί
 
Μια ερώτηση, σε γενικές γραμμές, αν γνωρίζετε...η σύσφιξη ενός μαμά mobil choke ic είναι αντίστοιχη με ενός after market ic? Το ρωτάω αυτό γιατί συνήθως τα after market, έχουν και κάποια ενδιάμεσα οπως το lm .
Στην προκειμένη περίπτωση..επειδή θέλω να αντικαταστήσω το μαμά ic , μην πάρω κανένα after market και μου βγει χωνί
Αν δεν μετρήσεις το στόμιο του αφτερμαρκετ δε μπορείς να είσαι σίγουρος.
Εγώ πήρα το Τζεμινι IC και μου βγαίνει τελικά skeet (4,5*) στον αυλό μου. 18.30 ο αυλός μου 18.17 έξοδο αυτό 1,3/10 σύσφιγξη. Για 18.40 αυλό θα ήταν σωστό 4* (2,3/10 σύσφιγξη σχεδόν 2,5/10 που είναι το θεωρητικό 4*)
 
Μια ερώτηση, σε γενικές γραμμές, αν γνωρίζετε...η σύσφιξη ενός μαμά mobil choke ic είναι αντίστοιχη με ενός after market ic? Το ρωτάω αυτό γιατί συνήθως τα after market, έχουν και κάποια ενδιάμεσα οπως το lm .
Στην προκειμένη περίπτωση..επειδή θέλω να αντικαταστήσω το μαμά ic , μην πάρω κανένα after market και μου βγει χωνί
Λαυρέντη αν θες συγκεκριμένη σύσφιξη εγώ δεν ξέρω άλλον τρόπο από το να

1. μετρήσεις τον αυλό σου σε έναν οπλουργό
2. να πάρεις ένα τηλ στον @vagosbenelli και να του πεις βρες μου ένα τσοκ με στόμιο από τόσο μέχρι τόσο.

Όλα τα άλλα έχουν ρίσκο.
 
Αν δεν μετρήσεις το στόμιο του αφτερμαρκετ δε μπορείς να είσαι σίγουρος.
Εγώ πήρα το Τζεμινι IC και μου βγαίνει τελικά skeet (4,5*) στον αυλό μου. 18.30 ο αυλός μου 18.17 έξοδο αυτό 1,3/10 σύσφιγξη. Για 18.40 αυλό θα ήταν σωστό 4* (2,3/10 σύσφιγξη σχεδόν 2,5/10 που είναι το θεωρητικό 4*)
Καταλαβα, ζαριά.... τουλαχιστον έχω βρει δύο να δοκιμάσω στο σκοπευτήριο.. ένα carlsons lm και ένα briley ic....ελπίζω να σχηματίσω κάποια εντύπωση...ευχαριστώ doc !
 
Λαυρέντη αν θες συγκεκριμένη σύσφιξη εγώ δεν ξέρω άλλον τρόπο από το να

1. μετρήσεις τον αυλό σου σε έναν οπλουργό
2. να πάρεις ένα τηλ στον @vagosbenelli και να του πεις βρες μου ένα τσοκ με στόμιο από τόσο μέχρι τόσο.

Όλα τα άλλα έχουν ρίσκο.
Ναι αυτό ακούγεται το πιο safe. Ευχαριστώ Βασίλη
 
Δεν νομιζω γιατι στο porting στην καννη οι τρυπες εναι ετσι ωστε να σπρωχνουν την καννη προς τα κατω(μειωση αναπηδησης στομιου) και προς τα εμπρος (μειωση ανακρουσης) σκεψου οτι οι τρυπες εχουν αντιθετη φορα απο τις τρυπες που εχουν τα τσοκ kicks και ειναι μονο απο την πανω μερια...ολα αυτα σε θεωρητικο επιπεδο γιατι στα οπλα μου δεν εχω σε κανενα porting(προς το παρον... φοβαμαι το ηχητικο αποτελεσμα) οποτε δεν εχω ιδιαν πειρα...ισως συναδελφοι που το εχουν κανει να μπορουν να δωσουν πεισσοτερες λεπτομερειες....
μειώνει την έκρηξη στομίου που ειναι πολύ σημαντικο στην τουφεκιά
 
Back
Top