Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Το εχω δει και σε 71εκ κανες με 36 γρ και πανω φυσίγγια
Αλλο η λιγη φλογα που πετανε ολλες οι κανες και αλλο η εκριξη στομιου εκει ειναι λες και ειναι φλογοβολο !! Ολες οι τουφεκιες αν τις δεις στο σουρουπο βγαζουν λιγο φλογα
 
Αλλο η λιγη φλογα που πετανε ολλες οι κανες και αλλο η εκριξη στομιου εκει ειναι λες και ειναι φλογοβολο !! Ολες οι τουφεκιες αν τις δεις στο σουρουπο βγαζουν λιγο φλογα
Δεν μιλάμε για λίγη φλόγα διακρίνω την έκρηξη στομίου.
 
Το φαινόμενο της έκρηξης στομίου

Ο δεύτερος άξονας σκέψης για την εφαρμογή του porting στηρίχτηκε στο να βρεθεί τρόπος ώστε να μειωθεί το φαινόμενο της έκρηξης στομίου. Μόλις το βύσμα μαζί με τα σκάγια βγει από το στόμιο της κάννης τα αέρια που ακολουθούν εκτονώνονται βίαια. Προσπερνούν το βύσμα και εισχωρούν στον χώρο των σκαγιών. Το “ανακάτεμα” αυτό έχει ως αποτέλεσμα να επιδρά σε ένα βαθμό αρνητικά στην ποιότητα κατανομής των σκαγιών.

Η μείωση του φαινόμενου που επιτυγχάνεται μέσο του porting συντελεί στο να είναι καλύτερο το βλητικό αποτέλεσμα. Τα αέρια εκτονώνονται από τα πλάγια της κάννης μέσο του porting πριν το βύσμα μαζί με τα σκάγια βγουν από την κάννη. Αν το βελτιωμένο βλητικό αποτέλεσμα είναι ζητούμενο τότε η εφαρμογή του porting θα συντελέσει σε αυτό. Δεν αρκεί από μόνη της αυτή η τεχνολογική εφαρμογή στο να δώσει το επιθυμητό βλητικό αποτελέσαμε ωστόσο συντελεί θετικά.
 
Προσπερνούν το βύσμα
Σωστά, αλλά από τα πλάγια,
και εισχωρούν στον χώρο των σκαγιών
Λάθος,τα αέρια δεν τρυπανε το βύσμα ούτε διαπερνούν την φούστα του, απλά το ωθούν και το βύσμα έχοντας βγει από την κάννη δεν περιορίζεται πλευρικά, οπότε η στήλη διαστέλλεται ακτινωτα. Αυτός είναι ο εμβολισμος της στήλης από την αποκαλούμενη έκρηξη στομίου, που όμως αφορά κυρίως τα φυσίγγια με μαλλινοταπα ή μισοταπα,( όσο λιγότερη σύσφιξη τόσο περισσότερο εμβολιζονται τα σκάγια) Στα φυσίγγια με βύσματα με κυαθιο το φαινόμενο είναι σχεδόν ανύπαρκτο .
 
Σωστά, αλλά από τα πλάγια,
Λάθος,τα αέρια δεν τρυπανε το βύσμα ούτε διαπερνούν την φούστα του, απλά το ωθούν και το βύσμα έχοντας βγει από την κάννη δεν περιορίζεται πλευρικά, οπότε η στήλη διαστέλλεται ακτινωτα. Αυτός είναι ο εμβολισμος της στήλης από την αποκαλούμενη έκρηξη στομίου, που όμως αφορά κυρίως τα φυσίγγια με μαλλινοταπα ή μισοταπα,( όσο λιγότερη σύσφιξη τόσο περισσότερο εμβολιζονται τα σκάγια) Στα φυσίγγια με βύσματα με κυαθιο το φαινόμενο είναι σχεδόν ανύπαρκτο .
το άρθρο το ανέβασα αυτούσιο απο το Kynigesia.gr (https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/porting/)
 
Καλησπέρα σε όλους έχω ένα τσοκ skeet και θα ήθελα να ρωτήσω στο κυνήγι πια είναι η καλύτερη χρήση για αυτό; Σε καρτέρι για παπια μέχρι τα 30 μέτρα είναι καλό; Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Σούρουπο και χάραμα θα κάνεις δουλίτσα.
 
Καλησπέρα σε όλους έχω ένα τσοκ skeet και θα ήθελα να ρωτήσω στο κυνήγι πια είναι η καλύτερη χρήση για αυτό; Σε καρτέρι για παπια μέχρι τα 30 μέτρα είναι καλό; Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Εγώ νομίζω ότι για βολές μέχρι 30 μέτρα είναι η καλύτερη επιλογή.
 
Back
Top