Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

Λοιπον αυτο ειναι το καινουριο που θα βαλω:
https://www.comelectric.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=2990314&ref=bestprice.gr
Το παλιο γραφει max current 11.5A 2500W
Cooling 7.5A 1700W
Heating 7.2A 1640W

Οσο για τον πινάκα στον κεντρικό διακοπτη γραφει 40Α 2p και απο κατω 30mA

Ξεκινάω απο τον πινάκα. Τα στοιχειά που δίνεις δεν ειναι της ασφάλειας της συγκεκριμένης γραμμής αλλά ο γενικός διακόπτης του πινακα.
Βάλε κατι σε μια απο αυτες τις 3 πριζες που λες οτι ειναι στην ίδια γραμμή ,ενα φωτιστικο η κατι άλλο και κατέβαζε μια μια τις ασφάλειες μέχρι να 5την βρεις .
Βάλε αν ειναι εύκολο και μια φωτογραφία του πίνακα.
Πάμε τώρα στο ΑC. Πουθενά δεν αναφέρεται αυτο που μας ενδιαφέρει ,δηλαδή η κατανάλωση, παρά μονάχα οι αποδόσεις του.Η κατανάλωση σίγουρα θα αναγράφεται σε κάποιο ταμπελάκι πάνω στην εσωτ.μονάδα στο πίσω μερος.
 
Last edited:
Για 24αρι πρεπει να πας σε 16Α ασφάλεια με 2,5αρι καλωδιο. Αν είναι 1,5αρι το καλώδιο θα είναι ήδη στα όριά του με το κλιματιστικό και θα καταπονειται με αρνητικές επιπτώσεις, αν μπει και κάποια άλλη ενεργοβόρα συσκευή πχ σίδερο στην καλύτερη θα σου ρίξει ασφάλεια, στη χειρότερη αν είναι και παλιός ο πίνακας θα γίνει μεγαλύτερη ζημιά.
Η 20αρα ασφάλεια ασφαλίζει 4αρι καλωδιο. Μικρότερη ασφάλεια μπαίνει σε μεγαλύτερη διατομή, το αντίθετο ποτε.
 
Last edited:
Καλημέρα παιδιά, έχει κανένας υπόψη του κανένα φίλτρο νερού να βάλω στη βρύση; Θέλω ένα για τα άλατα, δεν θέλω δλδ να κρατά ότι υπάρχει στο νερό γτ απ'ότι έριξα μια ματιά στο νετ το μετατρέπει ουσιαστικά σε απιονισμένο.
 
Αν
Καλημέρα παιδιά, έχει κανένας υπόψη του κανένα φίλτρο νερού να βάλω στη βρύση; Θέλω ένα για τα άλατα, δεν θέλω δλδ να κρατά ότι υπάρχει στο νερό γτ απ'ότι έριξα μια ματιά στο νετ το μετατρέπει ουσιαστικά σε απιονισμένο.
Μανο δεν ξερω αν σε καλυπτουν για το λογο που το θελεις, αλλα ριξε μια ματια εδω με αξιολογα προινοντα δοκιμασμενα για χρονια: (το site ειναι τυχαιο)
https://www.instapure.gr/index.php/proionta/φιλτρα-νερου-βρυσης

Επισης προτεινω να εφαρμοζουμε και ενα φιλτρο με κεραμικο ανταλλακτικο φιλτρο στην κεντρικη παροχη...
 
Last edited:
Καλημέρα παιδιά, έχει κανένας υπόψη του κανένα φίλτρο νερού να βάλω στη βρύση; Θέλω ένα για τα άλατα, δεν θέλω δλδ να κρατά ότι υπάρχει στο νερό γτ απ'ότι έριξα μια ματιά στο νετ το μετατρέπει ουσιαστικά σε απιονισμένο.
Εγώ κοίταζα Μάνο αυτά με ενεργό άνθρακα και φίλτρο μεγάλων σωματιδίων. Αυτά διάβασα ότι δεν επηρεάζουν ιχνοστοιχεία και συγκρατούν μόνο ρύπους, μικροοργανισμούς και χλώριο. Σίγουρα ξέρω ότι τα καλύτερα για παθογόνους μικροοργανισμούς είναι τα υπεριώδους ακτινοβολίας αλλά ξεφεύγει το κόστος. Αν υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί ή ξέρει ας μας διαφωτίσει.
 
Επανέρχομαι πληροφοριακά στις καταναλώσεις των νέων κλιματιστικών οι οποίες δεν έχουν καμιά σχέση με τις αντίστοιχες των κλιματιστικών παλαιάς τεχνολογίας .
Ο πίνακας δείχνει τις τρομερές διαφορές οχι μόνο μεταξύ παλαιών και νέων ,αλλά ακόμη περισσότερο αν πρόκειται για inverter.
Το θέμα ειναι ότι στα νεα κλιματιστικά συνήθως δεν αναγράφεται η κατανάλωση του ανά ώρα . Αυτό που υποχρεωτικά αναφέρεται πλέον σύμφωνα με τη νέα Ευρωπαϊκή Οδηγία Eco Design, είναι η ετήσια κατανάλωση και όχι η κατανάλωση ανά ώρα. Οι ενεργειακές ετικέτες, οι οποίες συνοδεύουν το κλιματιστικό, αναφέρουν την ετήσια κατανάλωση (kWh/a) τόσο στη λειτουργία ψύξης, όσο και στη λειτουργία θέρμανσης.
Ασχέτως όμως με το τι υποχρεούνται να αναγράφουν ή όχι ,οι καταναλώσεις είναι υπαρκτές και δυστυχώς επιφέρουν χρεώσεις .
Παραθέτω συγκεκριμένα για το 24αρι που μας απασχόλησε πιο πάνω.

Κλιματιστικό 24,000btu παλιάς τεχνολογίας , καταναλωση σε ψύξη ....... 2500-3500 w - καταναλωση σε θερμανση 2500-3500 w
Κλιματιστικό 24,000btu καινούργιο , καταναλωση σε ψύξη......................1750-2500w - καταναλωση σε θέρμανση 700-900 w
Κλιματιστικό 24,000btu inverter καταναλωση σε ψύξη........................... 1100-1350w - καταναλωση σε θέρμανση 700-900 w

Ο Βαγγέλης έχει 2,5αρα γραμμή και 16αρα ασφάλεια .Ευτυχώς γιατι μόλις ειχε βάψει το σπίτι ..:D
 
Παληκαρια ευχαριστω για τις απαντησεις,οντως μετα απο ψαξιμο και συμβουλες φιλων, μια ασφαλεια 16Α με 2,5 καλωδιο ειναι μια χαρα για το 24αρι inverter!

Μπορείς να βάλεις μια 16Α "Κ" .Το "Κ" δηλώνει ασφάλεια κίνησης μπαίνει σε γραμμές κλιματιστικών και μοτέρ που κατά την εκκίνησή τους τραβάνε στιγμιαία το ονομαστικό ρεύμα(16) Η λιγο παραπανω 16.1 - 16.3.
Σε μια τετοια περιπτωση η απλή ασφάλεια μπορεί να πέσει ενώ η" Κ" Οχι.
Δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα και με την απλή,ενημερωτικά το αναφέρω.
 
Εγώ κοίταζα Μάνο αυτά με ενεργό άνθρακα και φίλτρο μεγάλων σωματιδίων. Αυτά διάβασα ότι δεν επηρεάζουν ιχνοστοιχεία και συγκρατούν μόνο ρύπους, μικροοργανισμούς και χλώριο. Σίγουρα ξέρω ότι τα καλύτερα για παθογόνους μικροοργανισμούς είναι τα υπεριώδους ακτινοβολίας αλλά ξεφεύγει το κόστος. Αν υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί ή ξέρει ας μας διαφωτίσει.
Και εγώ έψαχνα για φιλτρα για το σπίτι και κατέληξα στην rainbow waters οπου εχει φιλτρο διπλό, με πυρήνα από ενεργό άνθρακα στα 0.5 micro της 3M αν θυμαμαι καλά.
Το νερό κρατάει την γεύση και δεν εχει καθόλου χλωριο οπως και μικροοργανισμούς.Ειναι το Hommy https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/systima-filtransis-neroy-ano-pagkoy-hommy αυτό που έβαλα εγώ στα 45 ευρώ το 6μηνο και η συσκευή τους ανήκει που εμπεριέχει το φίλτρο (επειδη το εχω υπολογίσει συμφερει πιο πολύ από το να αγοράζεις εμφιαλωμένο).Βέβαια υπάρχει και μια εταιρεία εδώ πάτρα που σου δινει την κεφαλή με 150 ευρώ αγορά και μετα το φιλτρο 50 € μια φορά το χρόνο και δεν εισαι υποχρεωμένος να αγορασεις παλί από τους ιδιους φλιτρο.
 
Ναι Δημήτρη. Και σειρά να είναι θα τα βγάλω και θα τα βάλω στα δικά μου. Θέλω αρκετά...
Είχα πάρα πολλά Χρήστο.Δεν είμαι σίγουρος όμως αν τα εχω ακόμη ή τα πέταξα σε μια καλοκαιρινή εκκαθαριση.Το κακό είναι ότι εγώ θα αργήσω να επιστρέψω στο κωλοχανείο για να σου πω.
Πάντως δεν πρόκειται να βρεις τέτοια τώρα στο εμπόριο.
 
Είχα πάρα πολλά Χρήστο.Δεν είμαι σίγουρος όμως αν τα εχω ακόμη ή τα πέταξα σε μια καλοκαιρινή εκκαθαριση.Το κακό είναι ότι εγώ θα αργήσω να επιστρέψω στο κωλοχανείο για να σου πω.
Πάντως δεν πρόκειται να βρεις τέτοια τώρα στο εμπόριο.
Τα βιάζομαι Δημήτρη για να στολίσουμε. Είναι μόνιμα τοποθετημένα στο δέντρο...
 
Τι μόνιμα ; πεταξετα και πάρε άλλα. Δεν εχεις επιλογή.
Μην ψάχνεις για ποιότητες.Ολα είναι λαμπάκια του....." κώλου" απο Κίνα. .yel.
Αν δε βρεθει κατι αμεσα, η μοναδικη επιλογη ειναι οπως λες να τα ξηλωςω και να βαλω αλλα...
 
Αν
Μανο δεν ξερω αν σε καλυπτουν για το λογο που το θελεις, αλλα ριξε μια ματια εδω με αξιολογα προινοντα δοκιμασμενα για χρονια: (το site ειναι τυχαιο)
https://www.instapure.gr/index.php/proionta/φιλτρα-νερου-βρυσης

Επισης προτεινω να εφαρμοζουμε και ενα φιλτρο με κεραμικο ανταλλακτικο φιλτρο στην κεντρικη παροχη...
Αυτά τα πουλάω στο μαγαζί παιδιά
 
Back
Top