Ελαστικά

Τα φορέσαμε και αυτάαααα......hunter..hunter.



View attachment 31306 View attachment 31307
Καλορίζικα Κώστα, καλοτάξιδα, με υγεία να τα λιώσεις.
Τα είχα βάλει στο Jimny μου και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αν και δεν έτυχε να αντιμετωπίσω ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες. Αλλά τα χάρηκα μόνο για 1,5 χρόνο, γιατί μετά ήρθε το τρακάρισμα (το Μάρτη) και τελικά το αυτοκίνητο "έφυγε". Πουλήθηκε σαν τρακαρισμένο δια μέσου της ασφαλιστικής και έτσι έφυγαν μαζί φυσικά και τα λάστιχα. Τα λυπήθηκα γιατί ήταν σχεδόν καινούργια ... Υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσα ίσως να βρω μια 4αδα παλιά (άχρηστα) να τα αλλάξω και να κρατήσω τα Michelin. Αλλά έτσι που πήγε η δουλειά, ήθελα να τελειώνω, για να πάρω την αποζημίωση και να πάρω άλλο αμάξι.
Στο νέο Jimny που πήρα (μεταχειρισμένο, από την αντιπροσωπεία) είχαν βάλει καινούργια αυτά:
NEXEN N-blue HD Plus
Δεν την είχα ξανακούσει αυτή τη μάρκα ... Κορεατική εταιρεία είναι. Κατασκευασμένα στην Τσεχία ( έτσι γράφουν πάνω). Βέβαια από ότι καταλαβαίνω είναι καθαρά ασφάλτινα λάστιχα, αλλά τι να κάνουμε, αφού είναι καινούργια θα μείνω με αυτά προς το παρόν ... τώρα 3 μήνες που το κυκλοφορώ μια χαρά φαίνονται ... Εξάλλου πάνω από το 90% των χλμ που κάνω είναι άσφαλτος (Χανιά - χωριό και αντίστροφα κάθε σ/κ) ...
 
Καλοριζικα Κώστα και καλά χιλιόμετρα
Καλορίζικα φίλε !
Με υγεια
Θα σου αρέσουν ..Τα ίδια φοράω και εγώ σe 265/70/16. Το μόνο "θέμα" είναι ότι σε δεσμεύουν στο αριστερό δεξί.(δεν μπαίνουν αλλιώς).
Καλορίζικα φίλε!
Με υγεια Κωστα
Να τα χαρεις στις περδικες που τοσο λακταρας :)
Καλορίζικα Κώστα, καλοτάξιδα, με υγεία να τα λιώσεις.
Τα είχα βάλει στο Jimny μου και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αν και δεν έτυχε να αντιμετωπίσω ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες. Αλλά τα χάρηκα μόνο για 1,5 χρόνο, γιατί μετά ήρθε το τρακάρισμα (το Μάρτη) και τελικά το αυτοκίνητο "έφυγε". Πουλήθηκε σαν τρακαρισμένο δια μέσου της ασφαλιστικής και έτσι έφυγαν μαζί φυσικά και τα λάστιχα. Τα λυπήθηκα γιατί ήταν σχεδόν καινούργια ... Υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσα ίσως να βρω μια 4αδα παλιά (άχρηστα) να τα αλλάξω και να κρατήσω τα Michelin. Αλλά έτσι που πήγε η δουλειά, ήθελα να τελειώνω, για να πάρω την αποζημίωση και να πάρω άλλο αμάξι.
Στο νέο Jimny που πήρα (μεταχειρισμένο, από την αντιπροσωπεία) είχαν βάλει καινούργια αυτά:
NEXEN N-blue HD Plus
Δεν την είχα ξανακούσει αυτή τη μάρκα ... Κορεατική εταιρεία είναι. Κατασκευασμένα στην Τσεχία ( έτσι γράφουν πάνω). Βέβαια από ότι καταλαβαίνω είναι καθαρά ασφάλτινα λάστιχα, αλλά τι να κάνουμε, αφού είναι καινούργια θα μείνω με αυτά προς το παρόν ... τώρα 3 μήνες που το κυκλοφορώ μια χαρά φαίνονται ... Εξάλλου πάνω από το 90% των χλμ που κάνω είναι άσφαλτος (Χανιά - χωριό και αντίστροφα κάθε σ/κ) ...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Να είμαστε καλά όλοι. Η αλήθεια είναι οτι στο εν λόγω αυτοκίνητο με την συγκεκριμένη διάσταση δεν έχει μεγάλη γκάμα επιλογών, ούτε έπαιρνε κάποιο από τα ελαστικά τα οποία είχα δοκιμάσει στο παρελθόν σε άλλα αυτοκίνητα και ήμουν ευχαριστημένος. Από τις επιλογές που είχα πιστεύω οτι είναι ότι καλύτερο. Εντυπώσεις από το αποτέλεσμα στο μέλλον.
 
Σε τι αμάξι θα τα φορέσεις Σπύρο? Η τιμουλα τους? Μου θυμίζει η χάραξη τους το παλιό at της continental το cross contact,αυτο που έχει καταργηθεί
Σε Mitsubishi ASX με τετρακίνηση. Περασμένα 420. Αν λες τα CrossContact™ ATR νομίζω υπάρχουν ακόμη γιατι τα είχα δει όπως και τα Cooper ATT αλλά μου είπαν οτι σε βρεγμένο δεν είναι τόσο καλά.
 
Καλησπέρα. Κάποια πρόταση για Isuzu D Max σε 50-50;
Εάν θες και στο λεω για γενικό κανονα αυτο.
Ελαστικα τα οποια αντέχουν σε πετρα και ειναι καλα σε χώμα εχουν γενικα σκληρη γομα οπου αυτο συνεπάγεται οτι σε ασφαλτο και μαλιστα βρεγμένη θα γληστρανε πολυ. Αλλα σου αντεχουν χρονικα με μικρη φθορα..
Αυτα ειναι π.χ. κγουντριτς η πιρελι σκορπιων.
Εχω βαλει και τα 2 και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος. Εαν θες ποιο μαλακη γομα θα εισαι καλητερα σε ταξιδια δρομου οπως και σε βρεγμένη ασφαλτο αλλα εαν κανεις χιλιομετρα σε πετροδι εδαφη θα τα φας πολυ ποιο γρυγορα
 
Back
Top