Ελαστικά

Μετά από πολύ σκέψη και αρκετές γνώμες έβαλα σήμερα στο Terios τα michelin latitude cross.
Για τις ανάγκες μου νομίζω ήταν η καλύτερη επιλογή.
Αν δεν εχεος απαιτήσεις για πολύ λάσπη , ειναι πολύ καλό.
Το ειχα και εκανα 70.000χλμ. Πολύ καλά κρατήματα ,αθόρυβο, καλό σε χωματόδρουμους αλλά δεν τα βρήκαμε στη λάσπη.Και λεω δεν τα βρήκαμε Γιώργη , όχι γιατι ήθελα να το χώσω σε πολύυυ λάσπη και είχα τρελές απαιτήσεις απο ενα λάστιχο που δεν προσφέρεται για αυτό ,αλλά γιατί δεν μου καθάριζε ,δεν ξεμπούκωνε εύκολα όταν απο λασπόδρομους έβγαινα σε ασφαλτοδρομο. Καινούργια τα λάστιχα και κοντεψα να φυγω από δρομο με στροφές οταν γλίστρησα γιατι το λάστιχο ακομη και μετα απο κάποια διαδρομή κρατούσε πανω του ολη τη λάσπη.
Αυτο εγινε αρκετές φορες..
Επειδή δεν γίνεται να τα θέλεις όλα όλα απο ενα λάστιχο ,κάνεις τος επιλογές σου σύμφωνα με το μεγαλύτερο μέρος της χρήσης του ελαστικού.
Σιγουρα θα τα ευχαριστηθείς.
 
Μετά το κυνήγι θα αλλάξω και εγώ λάστιχα στο quasqai άντε να δω τι θα επιλέξω μέχρι τότε.
 
Εγώ φέτος για πρώτη φορά φόρεσα τα general grabber...μου τα πρότειναν ως πιο ενισχυμένα στα πλαϊνά για αυτό και τα δοκίμασα.
Στο στεγνό εξαιρετικά,κατανάλωση πολύ καλή,ψιλόβροχο που το φρενάρισμα είναι οκ...μένει να δούμε στη λάσπη τι θα γίνει.
Πάντως το τακούνι του έχει πολύ βάθος,από την φωτό δεν φαίνεται.
fwOttc7.jpg
 
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω το Daihatsu terios 1.5 μοντέλο του 2009 την απλή έκδοση (χωρίς φούσκωμα τα στα φτερά) και φοράει από τη μάνα του τα 215/65 R16.
Σκέφτομαι να βάλω τα KAMA σε διάσταση 215/70 16 ώστε να κερδίσω και ένα ποντακι στο ύψος.
Εκτός από το κόψιμο στο αυτάκι του θόλου έχουν αναφερθεί τίποτα ζημιές από τη αλλαγή διάστασης γιατί σε ότι μετατροπέα έχω δοκιμάσει μου το βγάζει ως μη αποδεκτό.

Σχετικά με τα ελαστικα KAMA έχει κανείς άποψη?
 
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω το Daihatsu terios 1.5 μοντέλο του 2009 την απλή έκδοση (χωρίς φούσκωμα τα στα φτερά) και φοράει από τη μάνα του τα 215/65 R16.
Σκέφτομαι να βάλω τα KAMA σε διάσταση 215/70 16 ώστε να κερδίσω και ένα ποντακι στο ύψος.
Εκτός από το κόψιμο στο αυτάκι του θόλου έχουν αναφερθεί τίποτα ζημιές από τη αλλαγή διάστασης γιατί σε ότι μετατροπέα έχω δοκιμάσει μου το βγάζει ως μη αποδεκτό.

Σχετικά με τα ελαστικα KAMA έχει κανείς άποψη?
Αναγομωση απο Ρωσία..
 
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω το Daihatsu terios 1.5 μοντέλο του 2009 την απλή έκδοση (χωρίς φούσκωμα τα στα φτερά) και φοράει από τη μάνα του τα 215/65 R16.
Σκέφτομαι να βάλω τα KAMA σε διάσταση 215/70 16 ώστε να κερδίσω και ένα ποντακι στο ύψος.
Εκτός από το κόψιμο στο αυτάκι του θόλου έχουν αναφερθεί τίποτα ζημιές από τη αλλαγή διάστασης γιατί σε ότι μετατροπέα έχω δοκιμάσει μου το βγάζει ως μη αποδεκτό.

Σχετικά με τα ελαστικα KAMA έχει κανείς άποψη?
με την αλλαγη διαστασης εκτος απο τα προφανη κοψιμο οπου δεν χωραει κτλ υπαρχουν αλλα 2 τουλαχιστον προβλημα τα,.το ενα ειναι ειναι η λαθος ενδειξη ταχυτητα ακι χιλιομετρο στο καντραν που η διαφορες με τα δικα σου μπορει να ειναι της ταξης του + _ 0,02τις εκατο.το μεγαλο προβλημα ειδικα οταν μιλαμε για 4χ4 με την αλλαγη διαστα σεις ειναι η επιβαρυνση που δεχονται τα διαφορικα,το αυτοκ ειναι φτιαχνεμενο απο τον κατασκευαστη να ακενι ενα κυκλο ο τροχος σε χ εκατσοστα οταν αλλαζει διασταση αυτα η μικρενουν η μεγαλωνουν με αποτελασμα την φθορα του διαφορικου με απλα λογια.να ξερεις επισης οτι δεν κερδιζεις ενα πντακι που λες αλλαζοντας την διασταση το προφιλ του ελαστικου το 65 δηλ το δικο σου ειναι αλαζει ολο το λαστικο γιατι το μεσαιο νουμερο ειναι η αναλογια του υψους ως προσ το πλατος δηλ σε σε εσενα εχουμε 215*65=139,75χιλιοστα ενω 215*70=150,50χιλιστα αυτ ειναι το προφιλ σου και για την διαμετρο σου ειναι 139,75 *16 <ηζαντα σου επι 25,4 η ιντζα >406,4 η ζαντα σου αρα 139,75+406,4=546,15 χιλιστα και αυτο που θες να βαλεις 150,50+406,4=556,9 αρα εχεις διαφορα 10χιλιοστα με οτι αυτο συνεπαγετε.για το καμα δεν ειναι αναγωμοση ειναι ενα ρωσικο λαστιχακι το προτιμω απο κινεζικα αλλα στην διασταση σου υπαρχουν αρκετα καλα και ποιοτικα ελαστικα μην ψαχνεις τπτ αλλο.φιλικα οτι αλλο χρειαστεις αυτη ειναι η δουλεια μου χαρα να βοηθησω
 
με την αλλαγη διαστασης εκτος απο τα προφανη κοψιμο οπου δεν χωραει κτλ υπαρχουν αλλα 2 τουλαχιστον προβλημα τα,.το ενα ειναι ειναι η λαθος ενδειξη ταχυτητα ακι χιλιομετρο στο καντραν που η διαφορες με τα δικα σου μπορει να ειναι της ταξης του + _ 0,02τις εκατο.το μεγαλο προβλημα ειδικα οταν μιλαμε για 4χ4 με την αλλαγη διαστα σεις ειναι η επιβαρυνση που δεχονται τα διαφορικα,το αυτοκ ειναι φτιαχνεμενο απο τον κατασκευαστη να ακενι ενα κυκλο ο τροχος σε χ εκατσοστα οταν αλλαζει διασταση αυτα η μικρενουν η μεγαλωνουν με αποτελασμα την φθορα του διαφορικου με απλα λογια.να ξερεις επισης οτι δεν κερδιζεις ενα πντακι που λες αλλαζοντας την διασταση το προφιλ του ελαστικου το 65 δηλ το δικο σου ειναι αλαζει ολο το λαστικο γιατι το μεσαιο νουμερο ειναι η αναλογια του υψους ως προσ το πλατος δηλ σε σε εσενα εχουμε 215*65=139,75χιλιοστα ενω 215*70=150,50χιλιστα αυτ ειναι το προφιλ σου και για την διαμετρο σου ειναι 139,75 *16 <ηζαντα σου επι 25,4 η ιντζα >406,4 η ζαντα σου αρα 139,75+406,4=546,15 χιλιστα και αυτο που θες να βαλεις 150,50+406,4=556,9 αρα εχεις διαφορα 10χιλιοστα με οτι αυτο συνεπαγετε.για το καμα δεν ειναι αναγωμοση ειναι ενα ρωσικο λαστιχακι το προτιμω απο κινεζικα αλλα στην διασταση σου υπαρχουν αρκετα καλα και ποιοτικα ελαστικα μην ψαχνεις τπτ αλλο.φιλικα οτι αλλο χρειαστεις αυτη ειναι η δουλεια μου χαρα να βοηθησω
με την αλλαγη διαστασης εκτος απο τα προφανη κοψιμο οπου δεν χωραει κτλ υπαρχουν αλλα 2 τουλαχιστον προβλημα τα,.το ενα ειναι ειναι η λαθος ενδειξη ταχυτητα ακι χιλιομετρο στο καντραν που η διαφορες με τα δικα σου μπορει να ειναι της ταξης του + _ 0,02τις εκατο.το μεγαλο προβλημα ειδικα οταν μιλαμε για 4χ4 με την αλλαγη διαστα σεις ειναι η επιβαρυνση που δεχονται τα διαφορικα,το αυτοκ ειναι φτιαχνεμενο απο τον κατασκευαστη να ακενι ενα κυκλο ο τροχος σε χ εκατσοστα οταν αλλαζει διασταση αυτα η μικρενουν η μεγαλωνουν με αποτελασμα την φθορα του διαφορικου με απλα λογια.να ξερεις επισης οτι δεν κερδιζεις ενα πντακι που λες αλλαζοντας την διασταση το προφιλ του ελαστικου το 65 δηλ το δικο σου ειναι αλαζει ολο το λαστικο γιατι το μεσαιο νουμερο ειναι η αναλογια του υψους ως προσ το πλατος δηλ σε σε εσενα εχουμε 215*65=139,75χιλιοστα ενω 215*70=150,50χιλιστα αυτ ειναι το προφιλ σου και για την διαμετρο σου ειναι 139,75 *16 <ηζαντα σου επι 25,4 η ιντζα >406,4 η ζαντα σου αρα 139,75+406,4=546,15 χιλιστα και αυτο που θες να βαλεις 150,50+406,4=556,9 αρα εχεις διαφορα 10χιλιοστα με οτι αυτο συνεπαγετε.για το καμα δεν ειναι αναγωμοση ειναι ενα ρωσικο λαστιχακι το προτιμω απο κινεζικα αλλα στην διασταση σου υπαρχουν αρκετα καλα και ποιοτικα ελαστικα μην ψαχνεις τπτ αλλο.φιλικα οτι αλλο χρειαστεις αυτη ειναι η δουλεια μου χαρα να βοηθησω
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε μου.
Θα παραμείνω οπότε στη μαμά διάσταση
Έχεις να προτείνεις κάτι σε αυτά τα λεφτά?
Μου τα αφήνει 210 ευρώ
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε μου.
Θα παραμείνω οπότε στη μαμά διάσταση
Έχεις να προτείνεις κάτι σε αυτά τα λεφτά?
Μου τα αφήνει 210 ευρώ
ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ λαστιχο πρεπει να πας περιπου στο 350€,στα 200€ και κατι θα βρει μονο καμα και κινεζικα απο 280 και πανω αλλαζεις επιπεδο.οποτε αν δεν θες να διαθεσεις παραπανω χρηματα ειναι μια επιλογη τα καμα
 
Καλησπέρα , για ένα Daihatsu Cuore 2008 , τι ελαστικά να βάλω ( θέλω να κρατάνε λίγο στη βροχή γιατί το αμάξι είναι πολύ ελαφρύ ) ; Οι διαστάσεις είναι 145 / 80 / 13 :cool:
 
Καλησπέρα , για ένα Daihatsu Cuore 2008 , τι ελαστικά να βάλω ( θέλω να κρατάνε λίγο στη βροχή γιατί το αμάξι είναι πολύ ελαφρύ ) ; Οι διαστάσεις είναι 145 / 80 / 13 :cool:
Michelin energy κορυφαία
ή continental αν και έχουν μαλακή γόμα και έχουν ποιο γρήγορη φθορα
 
Michelin energy κορυφαία
ή continental αν και έχουν μαλακή γόμα και έχουν ποιο γρήγορη φθορα
Ευχαριστώ για την απάντηση , τα Michelin που λες δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο μέγεθος , την BFGoodrich που είναι θυγατρική της Michelin την έχεις ακούσει ; Είναι καλή ; :cool:
 
Back
Top