Εγγλέζικο

Παντως αυτο που ειπες για παραδειγμα με τα βαριδακια και τα νουμερα,ειναι αναγκστικο για να δουλευει σωστα ο φελος.Μην το αφησεις.Ειναι λιγο δυσκολη η αρχη αλλα ολα καλα θα πανε.Λιγο θα δυσκολευτεις με τις συνδεσεις,παραμαλλα βαριδια στριφταρια κλπ αλλα αφου θες να ψαρευεις ισα ισα να παιρνας την ωρα σου,δεν θες κατι εξειδικευμενο παραπερα.Το spinning το θεωρω πιο απλο σε στησιμο εξοπλισμου απο το εγγλεζικο αλλα περισσοτερο της υπομονης.

Αυτο που μου λείπει είναι κάποιος που να γνωρίζει ...έτσι ξεκινήσα και με το σπινινγκ μαζεψα 5000 ψαρακια χωρις αποτελεσμα γιατι καθε τοπος εχει τα δικα του . Αν δεν ξεκινησεις με καποιον που εχει γνωσεις και ξερει 5-10 πραγματα δωρο άδωρον νομιζω οτι ειναι . Αν βρω καποιον να πηγαινουμε μαζι για αρχη ωστε να μαθω καποια πραγματα ισως το ξανασκεφτω ειδάλλως ταβερνα αχαχ
 
Αυτο που μου λείπει είναι κάποιος που να γνωρίζει ...έτσι ξεκινήσα και με το σπινινγκ μαζεψα 5000 ψαρακια χωρις αποτελεσμα γιατι καθε τοπος εχει τα δικα του . Αν δεν ξεκινησεις με καποιον που εχει γνωσεις και ξερει 5-10 πραγματα δωρο άδωρον νομιζω οτι ειναι . Αν βρω καποιον να πηγαινουμε μαζι για αρχη ωστε να μαθω καποια πραγματα ισως το ξανασκεφτω ειδάλλως ταβερνα αχαχ
Βασικα ξεχνα οτι σου ειπα.Παρε τα πραγματα που εχεις επιλεξει πλην βασης και κουβα.Μονο το μαγαζατορα ρωτα ποσα γρ βαριδια θα βαλεις για να δουλευει σωστα ο φελος.Πρωτα περνας το stopper,μετα τον φελο στη μανα και μετα τα βαριδια.Για να μπορει ο φελος να κινειται ελευθερα κατα μηκος της μανας και να τον σταματαει το stopper στο βαθος που εχεις επιλεξει.Το παραμαλλο να παραμεινει σκετο.Ειναι απλα για αρχη και φτανουν.Μετα το εξελισσεις εσυ οσο θες και αν θες.

--- Τα φορουμ θα σε βοηθησουν αν ριξεις μια ματια.Ειδικα στο spinning,μπορεις να δεις τεχνητα που αναφερουν τα μελη και σε τι ψαρια και καιρικες συνθηκες τους εχουν δουλεψει.Ετσι εχεις ενα καλο μπουσουλα και δεν αγοραζεις τεχνητα στην τυχη.
 
καλησπέρα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλάμι και μηχανισμό για εγγλέζικο; Προτιμώ τηλεσκοπικό.
Shimano sonora 30 και catana rb 1000 και έχεις ένα πολύ καλο σετακι για το ξεκίνημά σου και όχι μόνο με λογικό κόστος αποφυγε τα σπαστά
 
Ο λόγος να αποφύγει τα σπαστά?
Πολλοί οι λόγοι αλλά θα αναφέρω τον πιο βασικό το τηλεσκοπικό το έχεις μισό αρματωμενο και ρίχνεις πολύ γρήγορα το σπαστό αν είναι και νέος θα του βγάλει την πίστη να κόβει και να δένει κάθε φορά που θα θέλει να πάει για ψάρεμα για μεταφορά με χιαστή τις τρίχες δεν το συζητάμε καν και καλά τα τρισπαστα είναι πιο γερά μόνο που η δύναμη δεν μας χρειάζεται εδώ αντίθετα θέλουμε ένα μαλακό καλάμι να συγχωρεί λάθος χειρισμό ειδικά σε κάποιον νέο εγώ δουλεύω πολλά χρόνια τώρα το Hercules 15 60 αλλά δεν το συνιστώ σε κάποιον νέο
 
Πολλοί οι λόγοι αλλά θα αναφέρω τον πιο βασικό το τηλεσκοπικό το έχεις μισό αρματωμενο και ρίχνεις πολύ γρήγορα το σπαστό αν είναι και νέος θα του βγάλει την πίστη να κόβει και να δένει κάθε φορά που θα θέλει να πάει για ψάρεμα για μεταφορά με χιαστή τις τρίχες δεν το συζητάμε καν και καλά τα τρισπαστα είναι πιο γερά μόνο που η δύναμη δεν μας χρειάζεται εδώ αντίθετα θέλουμε ένα μαλακό καλάμι να συγχωρεί λάθος χειρισμό ειδικά σε κάποιον νέο εγώ δουλεύω πολλά χρόνια τώρα το Hercules 15 60 αλλά δεν το συνιστώ σε κάποιον νέο
Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να τα στήνεις εκείνη την ώρα.Γτ δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις σε ένα νέο μέρος με ρεύματα κτλ οπότε πρέπει να αρματωσεις αντίστοιχα.Το action του καλαμιού δεν έχει να κάνει με το αν είναι τρισπαστο η τηλεσκοπικό.Τα 15-30 είναι για αλλους τόπους γενικότερα με συρωμενη αρματωσιά.
 
Επίσης να αναφέρω στον φίλο ότι τα τρισπαστα ειδικά κάποιων εταιριών φέρουν ως και 16 οδηγούς που βοηθάνε στην ρίψη ειδικά σε αρχάριο.
Αυτή είναι η άποψη μου.Ξεκινας οικονομικά αλλά με σωστά εργαλεία.Για μηχανισμό προτείνω shimano μέχρι 2000 max.Τωρα είναι ανάλογα το πόσα διαθέτεις.
 
Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να τα στήνεις εκείνη την ώρα.Γτ δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις σε ένα νέο μέρος με ρεύματα κτλ οπότε πρέπει να αρματωσεις αντίστοιχα.Το action του καλαμιού δεν έχει να κάνει με το αν είναι τρισπαστο η τηλεσκοπικό.Τα 15-30 είναι για αλλους τόπους γενικότερα με συρωμενη αρματωσιά.
Tου πρότεινα ένα μέσο action που θα τον βοηθήσει σαν αρχάριο δεν θα του πρότεινα με την καμία ένα 3 15 η αυτό που κρατάω εγώ όλα τα action υπάρχουν και σε τρισπαστα και σε τηλεσκοπικά τώρα στο θέμα του αρματωματος προσθέτεις και αφαιρείς στο τηλεσκοπικό στο τρισπαστο θέλεις κόψιμο για κάθε μετακίνηση άσε που μπορεί να κάτσεις 2 ώρες κάπου και να μην έχει κίνηση και να θέλεις να πας αλλού με το τρισπαστο είναι δύσκολο και σε κάθε κόψιμο μικραίνεις τη μάνα και πετάς μολύβια τα τρισπαστα είναι μόνο θεωρία δεν έχουν κανένα πλεονεκτήμα
 
Διαφωνώ γενικά.Αν δεν είχαν προτερήματα τα τρισπαστα θα ψαρεύαμε shore jigging με τηλεσκόπικα.εχω ψαρέψει και με τους 2 τύπους πολλά χρόνια.Σχεδον από τότε που ήρθε στην Ελλάδα το match fishing.Με πολλά πολλά ψάρια τρόπαια για την τεχνικη.
Μετά από πολλές ώρες και πολύ χρημα κατέληξα σε τρισπαστα.
Περι ορεξεως
 
Διαφωνώ γενικά.Αν δεν είχαν προτερήματα τα τρισπαστα θα ψαρεύαμε shore jigging με τηλεσκόπικα.εχω ψαρέψει και με τους 2 τύπους πολλά χρόνια.Σχεδον από τότε που ήρθε στην Ελλάδα το match fishing.Με πολλά πολλά ψάρια τρόπαια για την τεχνικη.
Μετά από πολλές ώρες και πολύ χρημα κατέληξα σε τρισπαστα.
Περι ορεξεως
Εγώ φαρευω έτσι από τότε που δεν υπήρχε το match στην Ελλάδα και φτιαζαμε αυτοσχέδιους φελλούς από φελο απικο με στριφταρακι κομμένο από κάτω για να σου λυθεί η απορία και έχω και από τους δύο τύπους καλάμια για να μην λες οτι παινευω αυτό που έχω έχω κάνει όλα τα ψαρέματα το σπίτι μου είναι 17 μέτρα από θάλασσα και λιμάνι οπότε νομίζω έχω άποψη εσύ απλά έχεις μπερδεμένα τα, πράγματα στο μυαλό σου όταν μιλάμε για καλάμι εγγλέζικου και μου μιλάς για shore
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Προτιμώ τηλεσκοπικό καλάμι γιατί πολλές φορές πάω για ψάρεμα ακόμα για 2-3 ωρες λόγω έλλειψη χρόνου. Επίσης επειδή είμαι αρχάριος μου βγάζει πολλή βαβούρα να στήνω το καλάμι, μολύβια κλπ. Πολλές φορές αλλάζω και τον τόπο ψαρέματός οπότε κάτι τέτοιο δεν μου είναι πρακτικό.
Διαθέτω για καλάμι και μηχανισμό 120-150 € περίπου.
Σκέφτομαι να έχει cw 10-30. Με φοβίζει το 5-25 μήπως σπάσω από απειρία την μύτη του.
 
Εγώ φαρευω έτσι από τότε που δεν υπήρχε το match στην Ελλάδα και φτιαζαμε αυτοσχέδιους φελλούς από φελο απικο με στριφταρακι κομμένο από κάτω για να σου λυθεί η απορία και έχω και από τους δύο τύπους καλάμια για να μην λες οτι παινευω αυτό που έχω έχω κάνει όλα τα ψαρέματα το σπίτι μου είναι 17 μέτρα από θάλασσα και λιμάνι οπότε νομίζω έχω άποψη εσύ απλά έχεις μπερδεμένα τα, πράγματα στο μυαλό σου όταν μιλάμε για καλάμι εγγλέζικου και μου μιλάς για shore
Στο μυαλό μου δεν έχω τίποτα μπερδεμένο.Ποια η διαφορά του shore πιστεύεις με το εγγλέζικο?Σε αντιστοιχία θηραμάτων και εξοπλισμού?
Για το ότι δεν προσφέρει τίποτα το τρισπαστο από το τηλεσκοπικό δεν θα σου πω τίποτα άλλο.
Άστο ας μην το συνεχίσουμε.Οσοι γνωριζουν κάποια πράγματα καταλαβαινουν
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Προτιμώ τηλεσκοπικό καλάμι γιατί πολλές φορές πάω για ψάρεμα ακόμα για 2-3 ωρες λόγω έλλειψη χρόνου. Επίσης επειδή είμαι αρχάριος μου βγάζει πολλή βαβούρα να στήνω το καλάμι, μολύβια κλπ. Πολλές φορές αλλάζω και τον τόπο ψαρέματός οπότε κάτι τέτοιο δεν μου είναι πρακτικό.
Διαθέτω για καλάμι και μηχανισμό 120-150 € περίπου.
Σκέφτομαι να έχει cw 10-30. Με φοβίζει το 5-25 μήπως σπάσω από απειρία την μύτη του.
Ε αφού ζοριζεσαι να στήνεις πάρε τηλεσκοπικό.Το 10-30 να ξέρεις είναι "βαρύ" καλάμι και πιο εξειδικευμένο.Για πιο χοντρές διατομές μισινεζας.Περισσοτερο ενδείκνυται για μεγάλα βάθη και για σαργοτοπους.Οχι ότι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αλλού αλλά όσο ανεβαίνεις casting weight τόσο χοντραινει το παιχνίδι.
Μην φοβάσαι τα πιο ελαφρια σύνολα γιατί όλα έχουν να κάνουν με την ρύθμιση των φρένων.
 
Ποιο cw θα μου πρότεινες και αν μπορείς πρότεινε μου και ένα σετ
Ε αφού ζοριζεσαι να στήνεις πάρε τηλεσκοπικό.Το 10-30 να ξέρεις είναι "βαρύ" καλάμι και πιο εξειδικευμένο.Για πιο χοντρές διατομές μισινεζας.Περισσοτερο ενδείκνυται για μεγάλα βάθη και για σαργοτοπους.Οχι ότι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αλλού αλλά όσο ανεβαίνεις casting weight τόσο χοντραινει το παιχνίδι.
Μην φοβάσαι τα πιο ελαφρια σύνολα γιατί όλα έχουν να κάνουν με την ρύθμιση των
 
Back
Top