Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
οι αμερικάνοι αναγράφουν 00buck αλλά τα δράμια είναι 8,1 χιλ !!!!
Τ'σόφ'γε ένα μηδενικό στην εκτύπωση ... πως κάνεις έτσι ?
Τα στούπωναν και δεν χώραγαν ... για 00 τα προόριζαν αλλά τους βγήκαν 0, τι να κάνουμε τώρα
Τους κάλυκες τους είχαν παραγγείλει από πριν
😂 😂 😂 🤣🤣🤣🤪🤪🤪😢😢😢
 
Τ'σόφ'γε ένα μηδενικό στην εκτύπωση ... πως κάνεις έτσι ?
Τα στούπωναν και δεν χώραγαν ... για 00 τα προόριζαν αλλά τους βγήκαν 0, τι να κάνουμε τώρα
Τους κάλυκες τους είχαν παραγγείλει από πριν
😂 😂 😂 🤣🤣🤣🤪🤪🤪😢😢😢
αυτής τις μαιμουνιής τις φτιαν' ου μπαρμπα μήτσους στου κακουσαλεσ' όχι μηγαλις ετηριης, απου 'χουνη μηγαλου μπραντ νεημ!!!!! .very funny.
 
Εγω λεω μαλον στα 410 μ/δ !! Αυτος δεν εχει μεγαλες ταχυτητες σαν τον αλλον που εχουν ακουστει διαφορα αν και εκεινος εχει οργανα μετρησεως πιεσης
Είτε είναι κανονάκι με αισθητήρα πιεζοηλεκτρικο ,ειτε pressure trace, αν δεν γίνεται ακριβές καλιμπραρισμα δεν έχει σωστή μέτρηση.
 
πω, πω μΕ θύμισες να πάω να μαζέψω κάστανα!!!1

οκ
στον κάλυκα γράφει 00 Buck?

Δεν γραφει τιποτα απο ολα αυτα Μαριε !!!

Εικεινους αναγραφ πιέσεις❓

Γιαννη το φυσιγγιο γραφει επανω 1050 bar φιλε !!!

Εγω ειδα οτι ειναι ενα Τιμιο φυσιγγιο...!!!
 
Φιλε μου Μαριε,,,,,,με εχεις για ''καστανά ''......???
Νίκο μήπως κάνεις λάθος;
για άλλον ακουστήκανε υψηλές πιέσις!
για τα Σονικ από σένα τ' ακούω πρώτη φορά

Νίκο μήπως κάνεις λάθος;
για άλλον ακουστήκανε υψηλές πιέσις!
για τα Σονικ από σένα τ' ακούω πρώτη φορά

Μαριε....!!! Εδω εχεις απολυτο δικιο....Τον μπερδεψα με αλλον κατασκευαστη...και συγνωμη για το λαθος!!


σίγουρα;
όχι 9,1 χιλ;

Εδω κολλαει το ''καστανάς'' φιλε ...!!! :)
 
Kατ'αρχην.....σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας !!!!:)

Παμε παρακατω.....Ειχα μια προκαταληψη με τα οσα ακουγα για τα SONIC ( σπασμενα οπλα,,,φευγατα κλειστρα...
κτλ κτλ...)
Αυτο που ειδα εγω απο το σφαξιμο του φυσιγγιου....μου αρεσε πολυ....και διαφημηση δεν κανω !!!
Δεν τον ξερω τον ανθρωπο....αλλα μπραβο του...για το φυσιγγιο που εχει βγαλει !!!!
Οσο ακριβο και να ειναι....το αξιζει με το παραπανω !!! Χειροποιητο φυσιγγιο φτιαγμενο ενα ενα στο
χερι....και μελετημενο .....δεν ξερω ποσο θα το χρεωνε ο Αμερικανος !!!!( αυτο για τον φιλο τον Τολη...και
οχι μονο . )
Συνεχιζω.....Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη ενυπωση...ειναι οτι εχει ΑΛΕΥΡΙ και ΟΧΙ πλαστικο μπαφερ !!!!

ΛΟΙΠΟΝ....Γραφω τα εντοσθια του....και μετα θα ανεβασω φωτο.

Το φυσιγγιο ειναι στημενο με αποσπωμενο πατο !!!!

Καλυκας 12/76 Fiocchi T5 καψουλι 616.
Υψος καλυκα με τζαμακι ρελιασμενο 68,85 - 69 χιλιοστα ( χοντρικα )
Βαρος γομωσης 10 Βολια 33,774 + 2,5 αλευρι = 37,70 / 38 γραμμαρια ( χοντρικα )
Διαμετρος βολιδων 8,48 χιλιοστα.
Ποτηρι απο βυσμα SG - Magnum...με 2 χιλιοστα χαρτοπολτο στον πατο του βυσματος .
Αμορτισερ = χαρτοπολτος συμπιεσιμος 11,5 χιλ.+1 cal 12 xαρτακι ..
Απο κατω...Κουβετ ( δεν εχω ξανα δει τετοιον τυπο...ισως ελαχιστα συμπιεσιμος ) στα 5,2 χιλιοστα.
Πυριτιδα ΜΒ36 - 2,15

Αυτα ειναι τα εντοσθια του....και βγαλτε ενα κοστολογιο ( οι ιδιογομωτες ) για να δειτε ποσο στοιχιζουν
μονο τα υλικα του !!!
Σκληροτητα βολιδων δεν μετρησα....
Δεν ειχα δευτερο φυσιγγιο να το ριξω σε στοχο και να το μετρησω...
Ισως να ζητησω ακομα ενα απο τον φιλο μου...πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να το μετρησω και να
το δουμε ολοι μαζι !!! :)
Νικο εγω τα ξερω τα τι και πως του σονικ απλα λεω ειναι ακρυβα για εμενα αυτο μονο
 
Νικο εγω τα ξερω τα τι και πως του σονικ απλα λεω ειναι ακρυβα για εμενα αυτο μονο

Ειναι τιμιο φυσιγγιο....Δυσκολα βρισκεις τετοια βολια Τολη !!!
Πολυ δουλεια και λεπτομερεια ....αυτο ειδα εγω !!!
Αξιζει τα λεφτα του...!!! :cool:


Ε
Εχω παρτιδα με μπαφερ γραφιτομενο νικο

Αυτο με τον γραφιτη σε μιξη με το αλευρι ( μπαφερ ) κατι μου θυμιζει φιλε !!!:)
Ποσα χρονια πριν η παρτιδα ??:)
;)
 
Ειναι τιμιο φυσιγγιο....Δυσκολα βρισκεις τετοια βολια Τολη !!!
Πολυ δουλεια και λεπτομερεια ....αυτο ειδα εγω !!!
Αξιζει τα λεφτα του...!!! :cool:




Αυτο με τον γραφιτη σε μιξη με το αλευρι ( μπαφερ ) κατι μου θυμιζει φιλε !!!:)
Ποσα χρονια πριν η παρτιδα ??:)
;)
Τρεια νομιζω εχει που μου το δωσε φιλος ποτε γεμιστικε δε ξερω τα βολια ειναι κραμα δικο του δε το λεει πουθενα
 
Νικο αν ξερεις τον τοπο στα γουρουνια θα ριξεις στα 25 μετρα οποτε και ενα φτινο σωστο φυσιγηιο με δραμια θα κανει δουλεια αναλογα και που ριχνεις σειμιο εγω σημαδεβω αυτι απονπερισι μονο μονοβολο ετσι για το σασπενς
 
Νικο αν ξερεις τον τοπο στα γουρουνια θα ριξεις στα 25 μετρα οποτε και ενα φτινο σωστο φυσιγηιο με δραμια θα κανει δουλεια αναλογα και που ριχνεις σειμιο εγω σημαδεβω αυτι απονπερισι μονο μονοβολο ετσι για το σασπενς

ΟΚ....Στα 25 μετρα....δεν χρειαζεσαι τοσο αξιολογο 10 βολο...συμφωνουμε !!
Το μονο λαθος που βρισκω στο φυσιγγιο....ειναι το υψος ρελιασματος...που ειναι υπευθυνο για τις
εμπλοκες....
Θα τροποποιησω τον κενο ελευθερο χωρο και θα το κλεισω με τα δικα του υλικα στα 67 χιλιοστα...
1ον να δω τι θα δωσει....και 2ον εαν κανει εμπλοκη.... :)
 
Το πόσο μεγάλη είναι η μπίλια, πόσο σκληρή, πόσο γρήγορη όταν βρει το θήραμα, από τι υλικό είναι κατασκευασμένη, πόσο σφαιρική είναι, ... από μόνα τους δεν παίζουν ρόλο.

Ο συνδυασμός είναι που μετράει και ο συνδυασμός σημαίνει διάτρηση.
Άλλο βασικό στοιχείο ο αριθμός των σφαιριδίων.
Τρίτον η κατανομή σε δεδομένη απόσταση.

Αν είχα να επιλέξω λοιπόν θα επέλεγα το φυσίγγι με τις περισσότερες μπίλιες, κατασκευασμένες από βολφράμιο, τις πιο σφαιρικές, με την μεγαλύτερη τελική ταχύτητα και κατανομή, την κατάλληλη για εμένα στα μέτρα που τουφεκώ. (Αφήστε την επικινδυνότητα προς στιγμή).

Λέω συχνά ότι ρίχνω σχεδόν πάντα 000 γιατί δεν υπάρχουν 0000 αλλά αν ένα 00 έχει μεγαλύτερη σκληρότητα από ένα 000 ή κατάλληλη ταχύτητα και περισσότερα βόλια είναι σίγουρα πιο "αποδοτικό".

πχ
1664473691932.png
1664473949147.png
Αν πιστέψω τα στοιχεία που γράφουν ...
Τα πρώτα στα 50m έχουν διάτρηση 28cm
Τα δεύτερα στα 50m έχουν διάτρηση 28cm
Άρα τα 00 είναι πιο "αποδοτικά" από τα 000, γιατί έχουν περισσότερες μπίλιες.

Τι γίνεται όμως όταν συγκρίνουμε διαφορετικά φυσίγγια, διαφορετικού κατασκευαστή ?
Επειδή δεν έχω ιδέα απ' όλα αυτά τα στοιχεία που έγραψα στην αρχή θα προτιμήσω τα πιο μεγάλα και βαριά βόλια.
Έτσι καταλήγω στο 000.

Αν όμως το υλικό του (κράμα) έχει τόσο μεγάλη σκληρότητα όσο λένε ίσως τα 0Buck ή 1Buck να είναι πολύ πιο θανατηφόρα από τα παραπάνω win 000.

ps
Νίκο πες μου διάμετρο μπίλιας και βάρος μπίλιας.
Πιάσε την πιο σφαιρική.
 
Μου εφερε ενας καλός φιλος ενα SONIC 10 βολο....
Μου εκανε παραπονα....οτι δευτερη τουφεκια δεν μπορει να εχει για τον λογο οτι κλειστρο μενει
ανοικτο με το δευτερο φυσιγγιο μεσα στην θαλαμη....Με λιγα λογια δεν οπλιζει...δεν κλεινει το κλειστρο
του οπλου. Το οπλο μπερετα αδρανειας...και το προβλημα το παρουσιαζει μονο με αυτα τα φυσιγγια !!!
Παει πουθενα το μυαλο σας παλικαρια ???

View attachment 57084
View attachment 57085
View attachment 57086

View attachment 57089
View attachment 57090
Αυριο το σφαξιμο... για να δουμε τι εντοσθια εχει .
K .Nικο εχουμε παθει τ ιδιο σε super sport και vinci
 
ps
Νίκο πες μου διάμετρο μπίλιας και βάρος μπίλιας.
Πιάσε την πιο σφαιρική.

View attachment 57210
View attachment 57211
Ετοιμος Βασιλη μου !!! :)

Μπράβο φίλε μου ήθελα πάρα πολύ να δω τα σωθικά αυτού του φυσιγγίου γιατί σκέφτομαι να το πάρω. Σε ευχαριστώ για την παρουσίαση
 
ps
Νίκο πες μου διάμετρο μπίλιας και βάρος μπίλιας.
Πιάσε την πιο σφαιρική.

View attachment 57210
View attachment 57211
Ετοιμος Βασιλη μου !!! :)
10820 kg/m3 πυκνότητα για αυτό το σκληρό κράμα.
11100 kg/m3 η μέση πυκνότητα για το σύνηθες κράμα μολυβιού.
2,5% μικρότερη πυκνότητα ... δεν είναι κάτι σημαντικό.

8,4mm άρα ανάμεσα σε 10/0 (8mm) και 11/0 (8,6mm) σε ιταλικό ή 00 Buck (8,38mm) σε αμερικάνικο.

Ζήτα άλλο ένα και ρίξε να δούμε αρχικές ...

ps
παίδες έχετε βρει αξιόπιστο τρόπο μέτρησης διάτρησης σε δράμια ?
μην μου πείτε λαμαρίνες ή ξύλα-καδρόνια ... κάτι άλλο έχετε βρει ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top