Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μου εφερε ενας καλός φιλος ενα SONIC 10 βολο....
Μου εκανε παραπονα....οτι δευτερη τουφεκια δεν μπορει να εχει για τον λογο οτι κλειστρο μενει
ανοικτο με το δευτερο φυσιγγιο μεσα στην θαλαμη....Με λιγα λογια δεν οπλιζει...δεν κλεινει το κλειστρο
του οπλου. Το οπλο μπερετα αδρανειας...και το προβλημα το παρουσιαζει μονο με αυτα τα φυσιγγια !!!
Παει πουθενα το μυαλο σας παλικαρια ???

View attachment 57084
View attachment 57085
View attachment 57086

View attachment 57089
View attachment 57090
Αυριο το σφαξιμο... για να δουμε τι εντοσθια εχει .
Το μηκος του λογικα ειναι το προβλημα για το συγκεκριμενο οπλο..
 
Το μηκος του λογικα ειναι το προβλημα για το συγκεκριμενο οπλο..

Ειναι μακρυ το φυσιγγι Νικο και κολαει στη γλωσσα. Vitoria εχει?

Αυτο ειλικρινα δεν περασε απο το μυαλο μου !!!!
Συμβαινει και σε αλλα με αδρανεια ??? Εαν ηταν ελατηριου δεν θα το εκανε ???
Το οπλο ειναι απο τα τελευταια μοντελα της μπερετα το Μπελμοντε....και ειναι καινουργιο...
Δλδ επιλεγει μηκος φυσιγγιου το οπλο ?? Και τι χρειαζεται να μην κανει αυτο το προβλημα ???
Ελεος....αυτο ειναι ανηκουστο ( για μενα ) σε 3'' οπλο !!!

ΥΓ. Μαικ....ισως κολλαει στην γλωσσα και μην μπαινει καν στην θαλαμη....και να μην το καταλαβα εγω
καλα....Θα τον ρωτησω...αργοτερα !!!
 
Μου εφερε ενας καλός φιλος ενα SONIC 10 βολο....
Μου εκανε παραπονα....οτι δευτερη τουφεκια δεν μπορει να εχει για τον λογο οτι κλειστρο μενει
ανοικτο με το δευτερο φυσιγγιο μεσα στην θαλαμη....Με λιγα λογια δεν οπλιζει...δεν κλεινει το κλειστρο
του οπλου. Το οπλο μπερετα αδρανειας...και το προβλημα το παρουσιαζει μονο με αυτα τα φυσιγγια !!!
Παει πουθενα το μυαλο σας παλικαρια ???

View attachment 57084
View attachment 57085
View attachment 57086

View attachment 57089
View attachment 57090
Αυριο το σφαξιμο... για να δουμε τι εντοσθια εχει .
Είναι μεγάλο σε μήκος

1664860461858.png
 
Last edited:
Αυτο ειλικρινα δεν περασε απο το μυαλο μου !!!!
Συμβαινει και σε αλλα με αδρανεια ??? Εαν ηταν ελατηριου δεν θα το εκανε ???
Το οπλο ειναι απο τα τελευταια μοντελα της μπερετα το Μπελμοντε....και ειναι καινουργιο...
Δλδ επιλεγει μηκος φυσιγγιου το οπλο ?? Και τι χρειαζεται να μην κανει αυτο το προβλημα ???
Ελεος....αυτο ειναι ανηκουστο ( για μενα ) σε 3'' οπλο !!!

ΥΓ. Μαικ....ισως κολλαει στην γλωσσα και μην μπαινει καν στην θαλαμη....και να μην το καταλαβα εγω
καλα....Θα τον ρωτησω...αργοτερα !!!
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team-Αρχείο.102/page-518#post-562689
 
Αυτο ειλικρινα δεν περασε απο το μυαλο μου !!!!
Συμβαινει και σε αλλα με αδρανεια ??? Εαν ηταν ελατηριου δεν θα το εκανε ???
Το οπλο ειναι απο τα τελευταια μοντελα της μπερετα το Μπελμοντε....και ειναι καινουργιο...
Δλδ επιλεγει μηκος φυσιγγιου το οπλο ?? Και τι χρειαζεται να μην κανει αυτο το προβλημα ???
Ελεος....αυτο ειναι ανηκουστο ( για μενα ) σε 3'' οπλο !!!

ΥΓ. Μαικ....ισως κολλαει στην γλωσσα και μην μπαινει καν στην θαλαμη....και να μην το καταλαβα εγω
καλα....Θα τον ρωτησω...αργοτερα !!!
Νίκο δοκίμασε να φτιαξεις ενα φυσιγγι με ιδιο μηκος ή αυτο που εχεις αν δεν το εχεις ριξει και βαλτο στην αποθηκη. Ριξε μια τουφεκια με οποιοδηποτε φυσιγγι στη θαλαμη και δες αν και το δικο σου οπλο θα κανει εμπλοκη ή οχι. Το πιο πιθανο ειναι να κανει!

Επειδη εχω και εγω μπελμοντε 2 να ξερετε οτι μεχρι τα 68χιλ τα παει αμασητα. Απο εκει και πανω υπαρχει προβλημα.
 
Last edited:
Από το manual της Μ2

1664862013866.png

66-67mm είναι το όριο μετά δεν παίρνει το δεύτερο φυσίγγι από την αποθήκη.
Άλλο ένα μείον για τα Benellia, όπως και το κωλο-κλικ.

Για να μην νομίζουν κάποιοι ότι είμαι φανατικός Benellάκιας.
Ότι είναι μ@λακία το λέω. :)
 
τι λες α μπρε παιδί!
δεν φτάνει:
α. που δεν σκοτώνουν
β. κάνουν κλικ
γ. θέλουν σταθερή επώμιση
δ. τώρα μας λες ότι θέλουν και κοντα φυσίγγια;

.yelling. .yelling.
Μέχρι 67mm που έχω δοκιμάσει δεν έχει πρόβλημα ... είχα κάτι νομίζω Rem 10βολα και τα πήγαινε αέρα.
Αφού σου είπα πάρε την αντικλίκ sbe3 με την μαγική επίστρωση BEST και δεν με άκουσες αχαχαχαχα

https://www.kalkantzakos.com/Product/7343/super-black-eagle-iii-best,-karampina-benelli
 
Last edited:
Kατ'αρχην.....σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας !!!!:)

Παμε παρακατω.....Ειχα μια προκαταληψη με τα οσα ακουγα για τα SONIC ( σπασμενα οπλα,,,φευγατα κλειστρα...
κτλ κτλ...)
Αυτο που ειδα εγω απο το σφαξιμο του φυσιγγιου....μου αρεσε πολυ....και διαφημηση δεν κανω !!!
Δεν τον ξερω τον ανθρωπο....αλλα μπραβο του...για το φυσιγγιο που εχει βγαλει !!!!
Οσο ακριβο και να ειναι....το αξιζει με το παραπανω !!! Χειροποιητο φυσιγγιο φτιαγμενο ενα ενα στο
χερι....και μελετημενο .....δεν ξερω ποσο θα το χρεωνε ο Αμερικανος !!!!( αυτο για τον φιλο τον Τολη...και
οχι μονο . )
Συνεχιζω.....Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη ενυπωση...ειναι οτι εχει ΑΛΕΥΡΙ και ΟΧΙ πλαστικο μπαφερ !!!!

ΛΟΙΠΟΝ....Γραφω τα εντοσθια του....και μετα θα ανεβασω φωτο.

Το φυσιγγιο ειναι στημενο με αποσπωμενο πατο !!!!

Καλυκας 12/76 Fiocchi T5 καψουλι 616.
Υψος καλυκα με τζαμακι ρελιασμενο 68,85 - 69 χιλιοστα ( χοντρικα )
Βαρος γομωσης 10 Βολια 33,774 + 2,5 αλευρι = 37,70 / 38 γραμμαρια ( χοντρικα )
Διαμετρος βολιδων 8,48 χιλιοστα.
Ποτηρι απο βυσμα SG - Magnum...με 2 χιλιοστα χαρτοπολτο στον πατο του βυσματος .
Αμορτισερ = χαρτοπολτος συμπιεσιμος 11,5 χιλ.+1 cal 12 xαρτακι ..
Απο κατω...Κουβετ ( δεν εχω ξανα δει τετοιον τυπο...ισως ελαχιστα συμπιεσιμος ) στα 5,2 χιλιοστα.
Πυριτιδα ΜΒ36 - 2,15

Αυτα ειναι τα εντοσθια του....και βγαλτε ενα κοστολογιο ( οι ιδιογομωτες ) για να δειτε ποσο στοιχιζουν
μονο τα υλικα του !!!
Σκληροτητα βολιδων δεν μετρησα....
Δεν ειχα δευτερο φυσιγγιο να το ριξω σε στοχο και να το μετρησω...
Ισως να ζητησω ακομα ενα απο τον φιλο μου...πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να το μετρησω και να
το δουμε ολοι μαζι !!! :)
 
Kατ'αρχην.....σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας !!!!:)

Παμε παρακατω.....Ειχα μια προκαταληψη με τα οσα ακουγα για τα SONIC ( σπασμενα οπλα,,,φευγατα κλειστρα...
κτλ κτλ...)
Νίκο μήπως κάνεις λάθος;
για άλλον ακουστήκανε υψηλές πιέσις!
για τα Σονικ από σένα τ' ακούω πρώτη φορά
Αυτο που ειδα εγω απο το σφαξιμο του φυσιγγιου....μου αρεσε πολυ....και διαφημηση δεν κανω !!!
Δεν τον ξερω τον ανθρωπο....αλλα μπραβο του...για το φυσιγγιο που εχει βγαλει !!!!
Οσο ακριβο και να ειναι....το αξιζει με το παραπανω !!! Χειροποιητο φυσιγγιο φτιαγμενο ενα ενα στο
χερι....και μελετημενο .....δεν ξερω ποσο θα το χρεωνε ο Αμερικανος !!!!( αυτο για τον φιλο τον Τολη...και
οχι μονο . )
Συνεχιζω.....Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη ενυπωση...ειναι οτι εχει ΑΛΕΥΡΙ και ΟΧΙ πλαστικο μπαφερ !!!!

ΛΟΙΠΟΝ....Γραφω τα εντοσθια του....και μετα θα ανεβασω φωτο.

Το φυσιγγιο ειναι στημενο με αποσπωμενο πατο !!!!

Καλυκας 12/76 Fiocchi T5 καψουλι 616.
Υψος καλυκα με τζαμακι ρελιασμενο 68,85 - 69 χιλιοστα ( χοντρικα )
Βαρος γομωσης 10 Βολια 33,774 + 2,5 αλευρι = 37,70 / 38 γραμμαρια ( χοντρικα )
Διαμετρος βολιδων 8,48 χιλιοστα.
σίγουρα;
όχι 9,1 χιλ;
Ποτηρι απο βυσμα SG - Magnum...με 2 χιλιοστα χαρτοπολτο στον πατο του βυσματος .
Αμορτισερ = χαρτοπολτος συμπιεσιμος 11,5 χιλ.+1 cal 12 xαρτακι ..
Απο κατω...Κουβετ ( δεν εχω ξανα δει τετοιον τυπο...ισως ελαχιστα συμπιεσιμος ) στα 5,2 χιλιοστα.
Πυριτιδα ΜΒ36 - 2,15

Αυτα ειναι τα εντοσθια του....και βγαλτε ενα κοστολογιο ( οι ιδιογομωτες ) για να δειτε ποσο στοιχιζουν
μονο τα υλικα του !!!
Σκληροτητα βολιδων δεν μετρησα....
Δεν ειχα δευτερο φυσιγγιο να το ριξω σε στοχο και να το μετρησω...
Ισως να ζητησω ακομα ενα απο τον φιλο μου...πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να το μετρησω και να
το δουμε ολοι μαζι !!! :)
 
Νίκο μήπως κάνεις λάθος;
για άλλον ακουστήκανε υψηλές πιέσις!
για τα Σονικ από σένα τ' ακούω πρώτη φορά

σίγουρα;
όχι 9,1 χιλ;

Φιλε μου Μαριε,,,,,,με εχεις για ''καστανά ''......???
Οτι εγραψα αυτο ισχυει....
Ανεβαζω φωτο φιλε.....Δεν ξερω εαν εχει και αλλου τυπου 10 βολα....Λεω για αυτο που εσφαξα !!!
 
Φιλε μου Μαριε,,,,,,με εχεις για ''καστανά ''......???
Οτι εγραψα αυτο ισχυει....
Ανεβαζω φωτο φιλε.....Δεν ξερω εαν εχει και αλλου τυπου 10 βολα....Λεω για αυτο που εσφαξα !!!
Δεν έχω ακούσει για αυτόν για σπασμένα όπλα.
Επίσης έχει pressure trace, ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Για εμένα σημαίνει ότι ψάχνεται και μπράβο του.
Διαφήμηση δεν κάνω διότι δεν έχω χρησιμοποιήσει φυσίγγι του.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top