Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν το ειδα....η δεν θυμαμαι οτι το ειδα.... :D
Αργο ειναι.... δλδ περιπου στα 400 - 420 με το ζορι...Αλλα για να λεμε τα πραγματα με ονομα τους...Καθολου
''αργο'' για την διαμετρο βολιδων που εχει....Αυτα τα βολια ελεφαντα σκοτωνουν με αυτη την ταχυτητα...
ποσο μαλλον γουρουνι!!!
Οποτε....μια χαρα ειναι το φυσιγγιο...Μαικ !!!;)
Σωστόςςςςς
 
Σωστόςςςςς

Το ξερω και σε ευχαριστω!!!
Βρε Μαικ με εχει κανει καβαλα ο διαβολος....και ψαχνω ταχυτητες υπερβολικες....πανω απο V1,5-460m/s+++
Eαν δεις τι διατρηση εχουν τα 12/0...μονο με V1,5-400m/s θα σου κουνηθει το μυαλο...και δεν θα πιστευεις
στα ματια σου....Οταν ειδα την διατρηση...καταλαβα οτι κανω λαθος με τις υπερβολικες ( για μενα ) ταχυτητες!!!
Οι μεγαλες ταχυτητες...και εννοω τα 440-450 και πανω μονο κλωτσο σου προσφερουν....Με αυτες τις
ταχυτητες με καλης ποιοτητας βολια....το γουρουνι δεν εχει καμια τυχη....Παρα μονο εαν αστοχησεις!!!
Και λεω παντα μεχρι 45...και τραβηγμενο απο τα μαλλια τα 50 μετρα φιλε !!!

ΥΓ. Εαν κανω λαθος....ας με διορθωσουν οι φιλοι γουρουνοκυνηγοι !!!
 
Το ξερω και σε ευχαριστω!!!
Βρε Μαικ με εχει κανει καβαλα ο διαβολος....και ψαχνω ταχυτητες υπερβολικες....πανω απο V1,5-460m/s+++
Eαν δεις τι διατρηση εχουν τα 12/0...μονο με V1,5-400m/s θα σου κουνηθει το μυαλο...και δεν θα πιστευεις
στα ματια σου....Οταν ειδα την διατρηση...καταλαβα οτι κανω λαθος με τις υπερβολικες ( για μενα ) ταχυτητες!!!
Οι μεγαλες ταχυτητες...και εννοω τα 440-450 και πανω μονο κλωτσο σου προσφερουν....Με αυτες τις
ταχυτητες με καλης ποιοτητας βολια....το γουρουνι δεν εχει καμια τυχη....Παρα μονο εαν αστοχησεις!!!
Και λεω παντα μεχρι 45...και τραβηγμενο απο τα μαλλια τα 50 μετρα φιλε !!!

ΥΓ. Εαν κανω λαθος....ας με διορθωσουν οι φιλοι γουρουνοκυνηγοι !!!
Από ότι μου είπε ο χωριάνος κυνηγός ,σπάνια στα 40 μέτρα να ρίξουν γουρούνι ,τυχαίνει μεν αλλά ‼️ο κανόνας τους είναι βία 25-30 μέτρα‼️ εξαρτάται προφανώς απ' το τερέν που τα κυνηγούν‼️
Καλημέρες Νίκο‼️ καλημέρες παίδες‼️
 
Πήρα άλλα δύο κουτάκια παγανοφύσιγγα, έτσι για το καλό.

View attachment 57023
View attachment 57024
View attachment 57025
Axxx τα λατρεύω αυτά τα φυσίγγια! Είναι τα μοναδικά που δε σταμάτησα να αγοράζω από τότε που έγινα ιδιογομωτής.
Τί ηδονή είναι αυτή να βγαίνεις από κυνηγοκατάστημα και να έχεις στη τσέπη σου αμερικανικά δράμια! Δεν περιγράφεται!
 
Πήρα άλλα δύο κουτάκια παγανοφύσιγγα, έτσι για το καλό.

View attachment 57023
View attachment 57024
View attachment 57025
Τα έριχνα κατά κόρον. Μολις άρχισαν να μου κάνουν νερά είπα τελος. Το μαγκμουμ μαύρο είναι καλύτερο για μένα κ φεντεραλ το 10βολο αλλά πάνω απ όλα τα εμπορικά βάζω τα Νόμπελ.
 
Αφλογιστίες Γιάννη ?
Όχι πότε αυτά.. Έχανα τραυματισμενα θηράματα, πολλά όχι ένα δύο.. Με τα φλαιτ κ τα απλά μαύρα.. Παρότι είχαν συγκέντρωση. Τώρα έλεγα τα φλαιτ να τα ξαναπάρω γιατί βλέπω άλλο κουτί κ ίσως άλλαξαν και τη γέμιση. Δε ξέρω τι να πω.
 
Καλησπέρα μάγκες.. Ενδιαφέρομαι για αγορά παλιών δραμιων. 10ετιας τουλάχιστον αλλά χωρίς να χουν πάρει υγρασία κλπ.. Από μάρκες θέλω αμερικανικα κυριως..από 8βολα έως 12βολα.. Τονίζω χωρίς σκουριές τα φυσίγγια να έχουν αποθηκευτεί σωστά. Άμεση αγορά. Ευχαριστώ πολύ.
 
Καλησπέρα μάγκες.. Ενδιαφέρομαι για αγορά παλιών δραμιων. 10ετιας τουλάχιστον αλλά χωρίς να χουν πάρει υγρασία κλπ.. Από μάρκες θέλω αμερικανικα κυριως..από 8βολα έως 12βολα.. Τονίζω χωρίς σκουριές τα φυσίγγια να έχουν αποθηκευτεί σωστά. Άμεση αγορά. Ευχαριστώ πολύ.
Εχω μπολικα να σου στειλω γιαννη απο λεφτα πληρωνεις τα μεταφορικα σου και εισαι κομπλε
 
Μου εφερε ενας καλός φιλος ενα SONIC 10 βολο....
Μου εκανε παραπονα....οτι δευτερη τουφεκια δεν μπορει να εχει για τον λογο οτι κλειστρο μενει
ανοικτο με το δευτερο φυσιγγιο μεσα στην θαλαμη....Με λιγα λογια δεν οπλιζει...δεν κλεινει το κλειστρο
του οπλου. Το οπλο μπερετα αδρανειας...και το προβλημα το παρουσιαζει μονο με αυτα τα φυσιγγια !!!
Παει πουθενα το μυαλο σας παλικαρια ???

εικόνα_Viber_2022-10-03_22-04-56-438.jpg
εικόνα_Viber_2022-10-03_22-05-10-108.jpg
εικόνα_Viber_2022-10-03_22-05-17-411.jpg

εικόνα_Viber_2022-10-03_22-05-31-759.jpg
εικόνα_Viber_2022-10-03_22-26-38-255.jpg
Αυριο το σφαξιμο... για να δουμε τι εντοσθια εχει .
 
Μου εφερε ενας καλός φιλος ενα SONIC 10 βολο....
Μου εκανε παραπονα....οτι δευτερη τουφεκια δεν μπορει να εχει για τον λογο οτι κλειστρο μενει
ανοικτο με το δευτερο φυσιγγιο μεσα στην θαλαμη....Με λιγα λογια δεν οπλιζει...δεν κλεινει το κλειστρο
του οπλου. Το οπλο μπερετα αδρανειας...και το προβλημα το παρουσιαζει μονο με αυτα τα φυσιγγια !!!
Παει πουθενα το μυαλο σας παλικαρια ???

View attachment 57084
View attachment 57085
View attachment 57086

View attachment 57089
View attachment 57090
Αυριο το σφαξιμο... για να δουμε τι εντοσθια εχει .

Ενδιαφέρον !!!
Δηλαδή το κλείστρο πετάει τον άδειο κάλυκα, παίρνει το επόμενο φυσίγγι από την γλώσσα το σπρώχνει στην θαλάμη αλλά δεν κλειδώνει στην τελείως κλειστή θέση για να πυροδοτήσει;
 
Μου εφερε ενας καλός φιλος ενα SONIC 10 βολο....
Μου εκανε παραπονα....οτι δευτερη τουφεκια δεν μπορει να εχει για τον λογο οτι κλειστρο μενει
ανοικτο με το δευτερο φυσιγγιο μεσα στην θαλαμη....Με λιγα λογια δεν οπλιζει...δεν κλεινει το κλειστρο
του οπλου. Το οπλο μπερετα αδρανειας...και το προβλημα το παρουσιαζει μονο με αυτα τα φυσιγγια !!!
Παει πουθενα το μυαλο σας παλικαρια ???

View attachment 57084
View attachment 57085
View attachment 57086

View attachment 57089
View attachment 57090
Αυριο το σφαξιμο... για να δουμε τι εντοσθια εχει .
Ειναι μακρυ το φυσιγγι Νικο και κολαει στη γλωσσα. Vitoria εχει?
 
Εγραψα αλλο ενα μυνημα πριν αλλα κατι πεχτηκε και ρο εσβησα καταλαθος.
Μια διευκρινηση.....το 2ο φυσιγγι μεσα στη θαλαμη μπαινει ή κολλαει στη γλωσσα? Γιατι εγω βλεπω οτι ειναι μακρυ το φυσιγγι και ισως να κολαει πανω απο τη γλωσσα με ανοιχτο κλειστρο.
 
Εγραψα αλλο ενα μυνημα πριν αλλα κατι πεχτηκε και ρο εσβησα καταλαθος.
Μια διευκρινηση.....το 2ο φυσιγγι μεσα στη θαλαμη μπαινει ή κολλαει στη γλωσσα? Γιατι εγω βλεπω οτι ειναι μακρυ το φυσιγγι και ισως να κολαει πανω απο τη γλωσσα με ανοιχτο κλειστρο.
Τι πεταχτηκε φιλαρακι? Καμια αλπου?... :) :):):)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top